Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Е како бе тоа што праат е друг муабет... САД и неговите бизнисмени ја користат моќта на нивната држава да експлоатираат и цицаат ресурси од други држави... не ме јеби сега, на тоа се должи нивниот безгрижен живот, на експлоатација....Не е само кина, запустеја еден куп држави заради нафтата и нивните лични интереси... Или тоа не се брои... Ова што се дешава е буквално неоимперијализам..

Што е тука лицемерно? Баш заради таа ситуација ретко кој бизнисмен во Македонија може да пркне. Еве на крајот на краиштата кај имаш поголеми можности, тука или во САД, Германија и така натака, па затоа ни бегаат квалитетните кадри на запад, тука веќе се потешко е да најдеш квалитетен стручен кадар... И кога сме кај мене, јас моите пари не ги заработувам на грбот на ниту еден човек тука, јас моите пари си ги обработувам, плаќам данок за нив и допринесувам со тоа што ги трошам во државава. И сметам дека сите во Македонија треба да земаат плата најмалку колку што јас земам, за да почне да се осеќа обрт на средства и да може да им се отворат можностите на Македонските претприемачи и произведувачи... Но тоа не значи дека барам и инсистирам да им се дава на луѓето кои не се трудат и да се направи нова генерација на паразити....
Можеш да кажеш што правеа САД пред да ја започнат својата окупаторска политика ...
Ти кажувам ти нешто ги мешаш поимите и времето.

Кога зборам за тебе мислам на тоа дека ете ти си доказ дека не е робовладетелство или имаш плава крв во тебе ... Значи сите имаат шанса, е сега кој како. И баш така ти твоите пари и те како си ги заработуваш, а на некого исто му носиш профит.
Додека ти си се развивал, формирал како професионалец во своето поле (што и да е) си инвестирал т.е. си го жртвувал своето време за лично унапредување, си го активирал мозокот, многумина тоа НЕ сме го правеле. Времето сме го трошеле на непродуктивни работи, пијанчење, денгубење итн. и после цацко ни е крив. Затоа те молам поштеди ме од бајките сите да земале колку тебе.
Сите ако ги имаат истите квалитети, одма ќе ти се намали платата. :P
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Можеш да кажеш што правеа САД пред да ја започнат својата окупаторска политика ...
Ти кажувам ти нешто ги мешаш поимите и времето.

Кога зборам за тебе мислам на тоа дека ете ти си доказ дека не е робовладетелство или имаш плава крв во тебе ... Значи сите имаат шанса, е сега кој како. И баш така ти твоите пари и те како си ги заработуваш, а на некого исто му носиш профит.
Додека ти си се развивал, формирал како професионалец во своето поле (што и да е) си инвестирал т.е. си го жртвувал своето време за лично унапредување, си го активирал мозокот, многумина тоа НЕ сме го правеле. Времето сме го трошеле на непродуктивни работи, пијанчење, денгубење итн. и после цацко ни е крив. Затоа те молам поштеди ме од бајките сите да земале колку тебе.
Сите ако ги имаат истите квалитети, одма ќе ти се намали платата. :P
Види сега да ти кажам една работа... Прагма е во прашање, не лудост... Јас тргам по еврејското размислување, што повеќе имаат комшиите, пријателите, роднините, повеќе имам јас... Не се тоа бајки, едно општество така функционира и така се развива многу успешно..

Значи, ако во Македонија стигнат сите да имаат месечни примања колку мене, јас ќе стигнам да земам петпати повеќе одколку што земам сега, како не го разбираш тоа. Ако јас сум пример на 20 луѓе и секој од тие 20 луѓе стане пример на други 20, воопшто немаше да дојдеме до ситуација како оваа....

Иначе викаш зошто не се откажам од дел од приходот, да му дадам на друг... Јас пак ќе ти кажам, се водам повторно по еврејска филозофија, на гладниот не му давај риба, туку научи го сам да си лови... Помагам на деца, ги учам не само како да си ја работат работата, туку и како да се буткаат, како да напредуваат, како да размислуваат, во овој суров свет... Така стекнувам пријатели, луѓе кои утредента ќе станат моќни влијателни и така натака...

Иначе мое лично гледиште е дека на светот постојат робовладетели и робови, без разлика како се нарекува општественото уредување. И или ќе бидеш роб или ќе бидеш робовладетел... И тоа е тоа, што и да правиме што и да збориме, тоа нема да се смени... комунизам, капитализам, демократија, феудализам, се само терминолошки изрази кои навидум ги ослободуваат луѓето, но во пракса се врзани за своите господари, во капитализмот највеќе преку кредити...

Всушнот и самиот збор Робот има корен од Работник, ,... кој пак доаѓа од зборот Роб... па сеа ти види...

....

Или еве ти поилустративно:
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Висар Вишка забранил да се пишува на македонски на неговиот ФБ профил.Се прашувам таа курвата,неговата бивша сега што мислење има за него и за шшиптарите.

vishjak-768x159.jpg

Да не им се лутиме кога ќе ни пеат "македонско девојче курва шарена" зошто се во право.Македонскиве курви знаат што ни мислат шшиптариве и уште трчаат кај нив.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.093
Поени од реакции
10.834
Висар Вишка забранил да се пишува на македонски на неговиот ФБ профил.Се прашувам таа курвата,неговата бивша сега што мислење има за него и за шшиптарите.

Прегледај го приврзокот 191970

Да не им се лутиме кога ќе ни пеат "македонско девојче курва шарена" зошто се во право.Македонскиве курви знаат што ни мислат шшиптариве и уште трчаат кај нив.
од малку друг агол

Богами и јас на Хонки и се придружувам

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
од малку друг агол

Богами и јас на Хонки и се придружувам

Sent from my iPhone using Tapatalk
А што „правда“ тера уште учкаров? Стварно не го следам.
Македонци да се возат позади у автобус? За тоа собира потписи?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Пропаднале преговориве слушам[DOUBLEPOST=1528536560][/DOUBLEPOST]
Изградба на автопат бара 3-4 години припреми и експропријации. Многу ситни проекти Македонија нема кадровски капацитет да реализира. Значи им останува нешто скапо и што може да го туркаат 10тина луѓе. Ќе мора да е мегаломанско.

Без чоколадо уште полошо ќе стане. :D
По логика со бројкиве ако во грујово време просекот му беше 3,1 -3,2% раст а сега 0 или 0,1 значи од 3,1%, 3 биле од градежништво и само 0,1 од другиве сектори. Најебали смо.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.113
Поени од реакции
15.061
Пропаднале преговориве слушам[DOUBLEPOST=1528536560][/DOUBLEPOST]
По логика со бројкиве ако во грујово време просекот му беше 3,1 -3,2% раст а сега 0 или 0,1 значи од 3,1%, 3 биле од градежништво и само 0,1 од другиве сектори. Најебали смо.
Не е така....секоја година во времето на Грујо се носеше по 2,3,4 од тие фабриките во зоните(...да..да...тие за 200 евра плата), но раст на БДП значи разлика од лани. Годинава немаме ниедна фабрика плус, па така и во овој дел разликата е нула
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
По логика со бројкиве ако во грујово време просекот му беше 3,1 -3,2% раст а сега 0 или 0,1 значи од 3,1%, 3 биле од градежништво и само 0,1 од другиве сектори. Најебали смо.
Ок, не е така проста математиката има таму доста променливи. Ама бар пола од тој изгубен раст е или директно или поттикнат од градежен сектор.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.093
Поени од реакции
10.834
А што „правда“ тера уште учкаров? Стварно не го следам.
Македонци да се возат позади у автобус? За тоа собира потписи?
јас го доживувам ко безрбетник
нешо на нашиве им се праи као напреден, без стереотипи, уметничка душа бла бла
додека со неговиве нешо глуми националист


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Не е така....секоја година во времето на Грујо се носеше по 2,3,4 од тие фабриките во зоните(...да..да...тие за 200 евра плата), но раст на БДП значи разлика од лани. Годинава немаме ниедна фабрика плус, па така и во овој дел разликата е нула
Ами и од тоа зоните со странски инвестиции никогаш на виделина не излезе крајниот есап, колку државата доби со нив а колку изгуби. Ако се земе предвид дека истите беа донесени преку еден куп разно-разни ослободувања од давачки и субвенционирања од државни пари. Се тоа на куп ако се собере и одземе веројатно како бонус ќе останат тие 200€ плата. Прашање е и тие колку се чисти.
Добивката за државата vs. добивката која ја остваруваат странските инвеститори е далеку несразмерна во корист на странците.
И профитот кој што го остваруваат од извоз тешко дека барем дел од него останува тука, во домашната економија. Сите интермедијари кои што се користат во производството доаѓаат од надвор. За тоа говори и паралелниот раст на увозот заедно со растот на извозот во зоните.
Да не правам муабет и за колку нестабилни инвестиции станува збор. Моментот кога ќе прекине државната помош за нив кој ќе ни гарантира дека истите тие нема да го преселат капиталот на други места, со поповолни услови.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
сега сдмс се криви и за паднатото дрво? комарци, змии донесоа, сега и дрва уриваат.
нешто друго да ви текне на вас вмровци.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Најдобар чувар на Македонското име не се Македонските политичари(ДПМНЕ/СДС) ниту пак Македонскиот "патриотски" народ туку токму Грците кои не сакаат воопшто терминот Македонија да биде вклучен во новото име на државава и тука пропаѓа целиот преговарачки процес во вода !
Според сите анкети во Грција две-третини од Грците не се согласуваат со тоа името Македонија да е дел од новото име на нашава држава значи нема ниту Илинденска, ниту Вардарска Македонија, ниту Горна, ниту Северна, ниту Нова Македонија, преговорите се како и секогаш неуспешни и повторно се нели како и секогаш на "почеток" !
Македонските политичари дури и да прифатат име со географска одредница за севкупна употреба (ерга-омнес) пак Грците ќе мрчат и нема да бидат задоволни поради тоа што сепак терминот Македонија би бил дел дури и од новото име !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom