Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Јaс мислaм декa дa oдевме пo улици и рaндoм луге дa изберевме нa влaст дa ги стaвевме, немaше зa сaмo еднa гoдинa вaкви бруки и циркузи дa нaпрaвaт.Имaaт среќa штo тoлку гoлем гнев и oмрaзa имaaт лугетo спремa претхoдните пa немoжaт реaлнo дa се искaжaт штo мислaт зa oвие,oвие незнaм кaкo дa ги нaречaм.Знaчи oсвен прегoвoриве зa иметo,aпсoлутнo никoј ништo не рaбoти.Дaли се тoa министри и грaдoнaчaлници или вoштaни фигури?Автoбускa пoстoјкa сo диџеј дa пуштиш вo упoтребa еј кoе днo.
 
B

Bafra

Гостин
А зошто мислиш дека Заев би бил заинтересиран нешто да сработи ?


Има легенда дека како мал бил брцнат во буре со ракија...
Не е битно дал Зајко или Тевдо ќе сработат, ме интересираат решенија, идеи, а за критики и жалопојки најлесно е.

Тебе не повикав, сметам дека од економија немаш баш познавања како од воено стратешки, историски, геополитички теми. Но тоа не значи не можеш да споделиш идеа, решение за подобро општество.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Јaс мислaм декa дa oдевме пo улици и рaндoм луге дa изберевме нa влaст дa ги стaвевме, немaше зa сaмo еднa гoдинa вaкви бруки и циркузи дa нaпрaвaт.Имaaт среќa штo тoлку гoлем гнев и oмрaзa имaaт лугетo спремa претхoдните пa немoжaт реaлнo дa се искaжaт штo мислaт зa oвие,oвие незнaм кaкo дa ги нaречaм.Знaчи oсвен прегoвoриве зa иметo,aпсoлутнo никoј ништo не рaбoти.Дaли се тoa министри и грaдoнaчaлници или вoштaни фигури?Автoбускa пoстoјкa сo диџеј дa пуштиш вo упoтребa еј кoе днo.
Кути да не им дојде идеја да ги бркаат кимарциве со турбо фолк :pos::sekcza::drk:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Не е битно дал Зајко или Тевдо ќе сработат, ме интересираат решенија, идеи, а за критики и жалопојки најлесно е.

Тебе не повикав, сметам дека од економија немаш баш познавања како од воено стратешки, историски, геополитички теми. Но тоа не значи не можеш да споделиш идеа, решение за подобро општество.
Решенијата се кажуваат на вистински места, не по форуми... Јас сум поборник на идејата дека не треба да чекаш од други туку дека треба сам да почнеш да правиш нешто за нацијата....
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Со @Klin @Bateman ко преплатени да сте за критики на секоја власт. Само критикувате, ќе сакате ли да не удостоите со некое решение според вас. Сепак колку толку сте начитани и образовани.. вака излегува дека само кукате како црногорецот кога си ги наседнал јајцата.

Сериозно ова, ќе може ли бар едно решение да кажете, Зајко не прави го тоа така, направи го вака.

Имаме член на форумов кој може газдата на Зара да го донесе, па сигурно со Заев се на Ти па ќе пренесе.
Задача според мене на секој граѓанин е да укажува на неправилностите, тоа што не чини јавно да се каже, да постои критичка мисла. За останатото си постојат избори, ако работеле добро ќе си добијат мандат, тоа е нивната награда и тука повеќе нема што да се дискутира.

Оваа власт доби доверба врз основа на нивните предизборни ветувања. Засега повеќе од евидентно е дека, барем на економски план се тапа. За надворешните политики не ми се ни зборува, и онака пишувам предолги постови, ќе се задржам на економијата.
Една година владеење е повеќе од доволно време за да се носат заклучоци. Јас повеќе од сите би сакал да ме демантираат, да излезе дека не сум во право, ама изгледа работите не одат во таа насока и нормално е да се критикува.
Јас како граѓанин на оваа држава, како што рече членот погоре, си плаќам даноци, живеам според правилата. Иако за моите дваесет и кусур години ниту јас ниту мојата потесна фамилија не сме виделе никаков аир, напротив, повеќе штета сме виделе. И од тука си земам за право да критикувам за тоа како и за што се трошат моите пари. Мојот порив не е чиста фрустрација, го гледам тоа како обврска, уште повеќе кога ќе ја приметам неинформираноста и летаргичниот пристап кон работите на моите врсници не ме чуди оти сме на ова дереџе.

И кога ме прашуваш како треба да биде, ќе ти речам оти треба да биде обратно од сите мои критички настроени постови на темава. Патем и ако ме пратиш доста зборам и за тој дел, гледам да не давам неосновани критики, да не биде само плукање.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Да ја собереш цела политичка гарнитура нема ни 1% памет ко Апасиев.Дечкото е тенк.У последен период гледам е цел на некој бесмислени напади,но тоа е цената која се плаќа во политичките води иако сеа за сеа тие обвинувања паѓат во вода уште пред нивната објава.:giggle:
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Задача според мене на секој граѓанин е да укажува на неправилностите, тоа што не чини јавно да се каже, да постои критичка мисла. За останатото си постојат избори, ако работеле добро ќе си добијат мандат, тоа е нивната награда и тука повеќе нема што да се дискутира.
Критиката на граѓаните е субјективна и не треба да се ослонува врз неа... А најмалку да ги задолжуваш или го очекуваш од нив тоа од нив...Затоа постои политичката структура на владеење, било тоа да е комунизам или па демократија...

Оваа власт доби доверба врз основа на нивните предизборни ветувања. Засега повеќе од евидентно е дека, барем на економски план се тапа. За надворешните политики не ми се ни зборува, и онака пишувам предолги постови, ќе се задржам на економијата.
Една година владеење е повеќе од доволно време за да се носат заклучоци. Јас повеќе од сите би сакал да ме демантираат, да излезе дека не сум во право, ама изгледа работите не одат во таа насока и нормално е да се критикува.
Јас како граѓанин на оваа држава, како што рече членот погоре, си плаќам даноци, живеам според правилата. Иако за моите дваесет и кусур години ниту јас ниту мојата потесна фамилија не сме виделе никаков аир, напротив, повеќе штета сме виделе. И од тука си земам за право да критикувам за тоа како и за што се трошат моите пари. Мојот порив не е чиста фрустрација, го гледам тоа како обврска, уште повеќе кога ќе ја приметам неинформираноста и летаргичниот пристап кон работите на моите врсници не ме чуди оти сме на ова дереџе.

И кога ме прашуваш како треба да биде, ќе ти речам оти треба да биде обратно од сите мои критички настроени постови на темава. Патем и ако ме пратиш доста зборам и за тој дел, гледам да не давам неосновани критики, да не биде само плукање.
Начинот на владеењето во демократијата се сведува на шпекулации, маркетинг, пропаганда, но и афери, озборувања, конструкции и така натаму... Како ти со ограничени и нејасни информации кои најчесто се шпекулации, па колку и да си паметен, можеш да дојдеш до објективен заклучок кога критикуваш некого или нешто ?[DOUBLEPOST=1528405512][/DOUBLEPOST]
Да ја собереш цела политичка гарнитура нема ни 1% памет ко Апасиев.Дечкото е тенк.У последен период гледам е цел на некој бесмислени напади,но тоа е цената која се плаќа во политичките води иако сеа за сеа тие обвинувања паѓат во вода уште пред нивната објава.:giggle:
Чекај ... назад му е зимата на Апасиев...
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Коа веќе сте се фатиле за комарци и змии, не знам дали сте приметиле дека во ЈСП на жештиниве нема клима во новите автобуси.
Ваљда на 45 степени кога ќе биде ќе пуштат.

Ај ќе речеш штедат, домаќини, помалку се троши....буџетот ист дури поголем, задолжување исто дури поголемо, нема нели...врби, споменици...каде се парите?

Да не се преговориве за имево (да, и за нација, јазик, црква, мк, мкд кодови) и тоа што некои гледам се палат мислат по 2000 евра ќе имаат плата :rolleyes:, Владава уште 1 година дали ќе издржи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Но тоа не значи не можеш да споделиш идеа, решение за подобро општество.
Ако не смислат некој пандан на СК2014 и не почнат да прават се по што плукаа, од 0.x цел мандат нема да одлепат во БДП. И тоа е (а ако почнат да трошат пари на мегаломански проекти ќе стане уште повеќе) забавно за гледање. :tvg:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Ако ти е точно инфото тогаш е со пола мозок роден, само не ја сфаќам поентата да менуваш презиме.
Има многу примери, наметнати презимиеа се, пола семејство има едно, другата друга, имам и другар кој има такво, а не го менува.[DOUBLEPOST=1528406775][/DOUBLEPOST]
Од таму што вие не би ги оставиле словенските топоними... И покушавате некое лудило да изигравате со зборовите, па така од Арханѓел сте го прекрстиле Арањел...Колари си е останато колари, Слатино, Џепчиште, Порој... Градовите лесно се менуваат 20тина се, ќе им најдете Римски или Турски називи... Проблемот се селата, многу ги има....

Иначе Черкези се потерџиите (По модерно bounty hunters) дојдени во Илинденскиот период од Кавказ, на број повеќе од 200 банди... Како награда Турците им давале на арамбашите да бидат бегови на Македонски села кои они со тек на време ги поарнаутиле... Иначе Арнавут и до ден денеска е називот кој го имаат за вас Турците... А Кумановско Черкези е реликт од тоа време.... Тоа се гегите... А Тоските се повратници од Италија, тоа се Богомилите што бегале после падот на Самиоловото царство во Италија, и Павлиќаните што бегале од Македонија за време после падот на Петар Дељан.... Нив ги примила западната Црква како одметници од Цариградската патриаршија, а во историјата се познати како арбанези.Тие почнале да се враќаат со Крстоносните војни... Поготово во времето кога Пеќката Патријаршија добила шизма....

Значи и вие како Вулгаристанците, од Турците викани Арнаутлук, а уствари одродени Македонци...[DOUBLEPOST=1528393269][/DOUBLEPOST]
А условот за ова не го спомнуваш како негативно ?
Ти навистина веруваш во ова што го пишуваш?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Начинот на владеењето во демократијата се сведува на шпекулации, маркетинг, пропаганда, но и афери, озборувања, конструкции и така натаму... Како ти со ограничени и нејасни информации кои најчесто се шпекулации, па колку и да си паметен, можеш да дојдеш до објективен заклучок кога критикуваш некого или нешто ?
Кога критикувам критикувам врз основа на податоците со кои располагам, колку се тоа објективни и дали тоа доаѓаат од релевантни извори е друга тема на дискусија. Моја задача е врз основа на тие податоци да донесам мој заклучок, кој за воља на вистината е субјективен. Но од друга страна пак никаде не тврдам дека сум во право и дека тој заклучок го земам за конечен. Затоа постои нешто кое се нарекува дискусија, впрочем затоа и кога пишувам на јавен форум во предвид земам дека може да бидам и демантиран, што е сосема нормално и јас од тоа не бегам.

Од друга страна пак за некои работи и не ти требаат информации од медиуми, експерти и што ти јас знам, по што таквите информации ги воспримаме сите ние преку нашето секојдневие на своја кожа. Не ми треба некој да ми каже дека воздухот е загаден, гледам и го дишам. Не ми треба некој да ми каже оти патиштата се полни дупки а јас пример плаќам данок и патарина за нив. Не ми треба некој да ми каже оти администрацијата ни е нефункционална, дека владее корупција и непотизам...тоа се работи на кои што скоро сите сме биле сведоци од прва рака. Истото се однесува на многу сегменти од секојдневното живеење. Ако има промени на позитивно тогаш сите ќе ги почувствуваме на своја кожа, не ми треба Латас на Сител тоа да ми го каже или Тевдо, Заев и било кој рандом функционер да ме убедува дека економијата ни цвета кога сите гледаме од прва рака оти тоа не е баш така.

Што се однесува до преговорите за името, се тоа е во домен на шпекулации. Сепак, тоа не треба да ме спречува ниту мене ниту некој друг да си го каже своето мислење по тоа прашање и да биде критички настроен кон целиот процес, особено кога некои работи се повеќе од евидентни дека не се како што треба.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Коа веќе сте се фатиле за комарци и змии, не знам дали сте приметиле дека во ЈСП на жештиниве нема клима во новите автобуси.
Ваљда на 45 степени кога ќе биде ќе пуштат.

Ај ќе речеш штедат, домаќини, помалку се троши....буџетот ист дури поголем, задолжување исто дури поголемо, нема нели...врби, споменици...каде се парите?

Да не се преговориве за имево (да, и за нација, јазик, црква, мк, мкд кодови) и тоа што некои гледам се палат мислат по 2000 евра ќе имаат плата :rolleyes:, Владава уште 1 година дали ќе издржи.
Бaш сaкaв зa oвa дa пишaм.Унaзaд 3 гoдини гледaм кoлку мoже пoвеќе јaвниoт превoз дa гo кoристaм.Ај гoдинaвa штo не ги пуштaaт климите туку пуштиле дa сooбрaќaaт aвтoбуси сo фиксни стaклa кoи не се oтвaрaaт,a не пуштaaт климa уред вoзaчите.Унaтре сите сo пaлoмa мaрaмици си бришеa пoт,живa вoдa се зaлепијa луѓенo еден сo друг.Се јaвувaм у ЈСП дa им кaжaм зa прoблемoт и стaндaрднa прoцедурa,ме префрлaa oд еден нa друг oдгoвoрен и се прекинa врскaтa.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Има многу примери, наметнати презимиеа се, пола семејство има едно, другата друга, имам и другар кој има такво, а не го менува.[DOUBLEPOST=1528406775][/DOUBLEPOST]
Ти навистина веруваш во ова што го пишуваш?
Види, моите доаѓаат од Албанија... пра-Дедо ти како се викал? Славољуб, Миливој, Мирослав, Трајче, Младен ??!?!
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Критиката на граѓаните е субјективна и не треба да се ослонува врз неа... А најмалку да ги задолжуваш или го очекуваш од нив тоа од нив...Затоа постои политичката структура на владеење, било тоа да е комунизам или па демократија...


Начинот на владеењето во демократијата се сведува на шпекулации, маркетинг, пропаганда, но и афери, озборувања, конструкции и така натаму... Како ти со ограничени и нејасни информации кои најчесто се шпекулации, па колку и да си паметен, можеш да дојдеш до објективен заклучок кога критикуваш некого или нешто ?[DOUBLEPOST=1528405512][/DOUBLEPOST]
Чекај ... назад му е зимата на Апасиев...
Идиотштина пријател. Значи - они намерно не трујат со шпекулации, маркетинг, пропаганда, ... Ние имаме избор да бидеме, под а) глупави и да голтаме све што ќе кажат и да викаме да, или под б) да сфатиме дека е лажга И ДА ЌУТИМЕ И ДА ЧЕКАМЕ ИНФОРМАЦИИ?!?

Ајнштајн, ти си?
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Види, моите доаѓаат од Албанија... пра-Дедо ти како се викал? Славољуб, Миливој, Мирослав, Трајче, Младен ??!?!
Ти стварно имаш проблем. Во обид да се пронајдеш себеси спремен си сите да ги прогласиш за недостојни да газат на земјата. Чист фашизам.
И друже, штом така мислиш - ти си не достоен да газиш по земјата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom