Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
Колку има Бежанци ? Мислиш дека се повеќе од бегалците од 1949 ?
Преку сила од Егејска Македонија после Грчката окупација се исселени околу 30% од староседелците, вклучувајќи ги тука и Евреите, не верувам дека се повеќе..
моите избегале 1945, а 1946 се осудени во отсаство , дури и баба ми и тетками, едноставно осудени поради емигрирање, а ако не емигрираа ќе ги утепале... останаа само далечни братучеди кој уште 1939 ги сменија презимињата... дедоми емигрираше само затоа што 1942 отишол службено во Софија во главната команда на Вермахт да бара рефундација за запленети камиони и делови за камиони ... во селото веднаш го накодошија како бугарофил.. 1968 имаше можност да се врати во селото ама само таткоми ( беше војник на Пелопонез во грчка војска кога таа капитулираа, потоа студираше во Софија, па во Грција во партизанска единица која преку Албанија 1944/45 дојде во Битола а таткоми завршеток на војната отиде на довршување на студиите во Загреб ) но прашање е колку куќи од имотите ќе му вратеше Грција, бидејќи беа уселени маџири и власи...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Е глеаш, вакви работи најмногу ме пи**ат од вмороните - као е нешто напраено за општо добро, а уствари к***ц добивме као народ - фрлени пари у г***а.
Ама просечен вморон се пали само лопата коа ќе се фрли, а како ќе се реализира целата работа - мање битно. Значи тотално контра-продуктивно - боље ништо да не праеле, ама така нема да тераат пропаганда.
Пак да речам дека проектот како проект, замисла е одличен, кој барал на COBISS MK знае што зборувам. Меѓутоа факт е дека се потрошени истите средства ако не и повеќе од тоа шо требало за овој проект да биде одличен, само како и во се друго корупцијата си го прави своето, „наши“ да бидат издавачките куќи, „наши“ преведувачи итн за на крај и пликче да има од сето тоа за апаратчиците. Епа јбга :icon_lol:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Пак да речам дека проектот како проект, замисла е одличен, кој барал на COBISS MK знае што зборувам. Меѓутоа факт е дека се потрошени истите средства ако не и повеќе од тоа шо требало за овој проект да биде одличен, само како и во се друго корупцијата си го прави своето, „наши“ да бидат издавачките куќи, „наши“ преведувачи итн за на крај и пликче да има од сето тоа за апаратчиците. Епа јбга :icon_lol:
Преведувачите, издавачите се некои од калибарот на Џорџи Н. - лепел плакати, а не може да се пофали со знаење и морале да му се оддолжат - производот е за у подрум. Истото е со сите можни области, филм, ликовна уметност, архитектура, скулптурине (врбине у Вардар...шта речи)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Од наши кои живеат таму а се активни политички ми имаат кажувано дека извесен период за време на хунтата :icon_lol: правени се напори наши етнички македонки да се мажат за грци и тоа претежно припадници на воено безбедносни органи во јужните краишта на елада, меѓутоа не наишла на голем успех со операцијата. Претежно биле од семејства на т.н гркомани кои и онака не се декларираат како македонци, така да ништо од бизнисот.

Исто сите наши од Егејот кога служат задолжителен воен рок, после центрите за обука завршуваат на грчко-турска граница. Настрана третманот за време на служење воен рок.

Нема ова по книги а треба.
Имам јас машко кој се женел за гркиња, да не го чепка никој и да ни ги лапне имотите.
Оф топик сме ама ако, чисто да се види што стока сме така, со историски континуитет.[DOUBLEPOST=1528302470][/DOUBLEPOST]
Е глеаш, вакви работи најмногу ме пи**ат од вмороните - као е нешто напраено за општо добро, а уствари к***ц добивме као народ - фрлени пари у г***а.
Ама просечен вморон се пали само лопата коа ќе се фрли, а како ќе се реализира целата работа - мање битно. Значи тотално контра-продуктивно - боље ништо да не праеле, ама така нема да тераат пропаганда.
Книгите се со многу лош превод и квалитет, да не зборувам за цените.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
Имам јас машко кој се женел за гркиња, да не го чепка никој и да ни ги лапне имотите.
Оф топик сме ама ако, чисто да се види што стока сме така, со историски континуитет.
зависи што разбираме под случувања во Македонија, само случувања во РМ или Северна , Горна или Нова...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
зависи што разбираме под случувања во Македонија, само случувања во РМ или Северна , Горна или Нова...
Актуелен е муабетот за промена на името (веројатно и останато), што и да правиш пак ќе се сврти кон исторја и бла-бла.[DOUBLEPOST=1528302781][/DOUBLEPOST]
Барем нешто за народ се праеше, остај ти.
Ко прво, требаше да направат електронски изданија на веќе публикуваните книги, списанија, зборници итн од страна на македонските научни институции а не вака да се бара под дрво и камен.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Преведувачите, издавачите се некои од калибарот на Џорџи Н. - лепел плакати, а не може да се пофали со знаење и морале да му се оддолжат - производот е за у подрум. Истото е со сите можни области, филм, ликовна уметност, архитектура, скулптурине (врбине у Вардар...шта речи)
Не знам како кој се/биле сеа пак истото да не се надовзеуваме да вреѓаме некој, земи спеј му се по список во ПП и да помини :icon_lol: а и да не ја шириме многу, поентата е дека една добра замисла некој ја засра поради корупција и кронизам.

Имам јас машко кој се женел за гркиња, да не го чепка никој и да ни ги лапне имотите.
Оф топик сме ама ако, чисто да се види што стока сме така, со историски континуитет.
Ова е изолиран или ако сакаш инцидентен случај, јас пишувам за неуспешен обид да се реализира една посериозна операција за редистрибуција на етничкиот состав на населението во Егејска МКД. Како држава водат фашистичка политика јунанситанците и ден денес. И не сме стока бе :icon_lol:[DOUBLEPOST=1528303268][/DOUBLEPOST]
Барем нешто за народ се праеше, остај ти.
Да, да ова и она битно се гради им беше јака финта :pos:

Не знам кој е генијалецот или генијалците од центарот за лажги со опшаки шо во последно време фураат нешто околу исламизација и колку вревеле џамиите vs црквите, ама толку краткогледо и купи ден помини размислување не можам да замислам. Згора на тоа ако постигнат да разгорат меѓу религиска тензија пак по нос македончето ќе јади, ама битно тогаш за тогаш поентирале. :kluc:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
земи спеј му се по список во ПП и да помини :icon_lol:
:facepalm: Немаш кудос ради ова. Штом му веруеш на тоа копачот австралиски, може да бидеш манипулиран лесно.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
:facepalm: Немаш кудос ради ова. Штом му веруеш на тоа копачот австралиски, може да бидеш манипулиран лесно.
Нема врска ова со него шо пишуваше, лично qr ме боли дали е вистина, ова чисто издувен вентил, и јас сум се пцуел во ПП со управата кога ми бришеле псотови :icon_lol:
 
V

viktora

Гостин
Што ти е пуно крив? Ова е изолиран случај на деца. Децата кур ги боли за права. Вакви тепања се случуваат поради испрани мозоци, немаштија, домашни проблеми и слично.
Нема никаква врска со пуно и правата.
Не е случајно.Намерно пуштаат малолетници да прават бељи зошто закон не ги фаќа.Сигурно не живееш со нив штом вака пишуваш.
Пуно намерно го цитирам зошто ни ги отече јајцата како биле они угнетувани и обезправени.Кај нив нема ништо случајно заеби ти муабети деца си биле си играле па се степале.Пола западна Македонија се одсели зошто децата ќотек им јадеа само зошто се македонци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
Хачинсон: НАТО ќе ја брани Македонија од руска агресија

а шо праиме ако Кекеновски не начука во Конфедерација со Турција :D
[DOUBLEPOST=1528307322][/DOUBLEPOST]
Документи за собственост имат само бежанците во ВрдМКД, од 1947-9 г.
моите избегаа 1945, имам еден оригинален купопродажен договор...
 
И

Име И Презиме

Гостин
Владата ја продава Попова Шапка.

https://press24.mk/vladata-ja-prodava-popova-shapka#.WxfehG9oxsw.facebook

Да го докурцаат и останатото државно што не успеале да го продадат во 90те.
За корка лепче им е .Они на државава и ебаа мајката па за уште некоја фирма не е проблем, нема да се осети.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Коа сте биле задњи пут на Шапка бе утепани? Од кога е продадена....коа живеевте у шител вести до вчера и латасова недојдија...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom