Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
Да де, откако тогаш ДУИ не коалицираше со ДПМНЕ, нареден пат ни они не се обврзани.

ДПА, двете Беси, Села ќе завршат работа.

Ако фалат рамковни за рамковните закони, Амди нели, он е стално со победниците, + Турци, Срби, Власи, Бошњаци, Марсовци и ете го Аљи опозиција :kezec:
тоа е само весела Математика ама без аманет од брдото ништо од тоа.. па и сега, да пребегаат 20 вмро пратеници кај Зајко, пак не смее да го рчка Аљи ( да му десеткува министерски места )
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
Ренатчето се осили :icon_mrgr:

Дескоска: Може да го обновиме барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски :confused:

абе доста куклен театар.. луѓево се ослободени, колку знам.. освен тоа може да си добиеш шамар дека правосудството ни е ептен банана... се тужеа и осудија професионалци за вршење на својата работа а која до скоро сите ја вршеа на тој терк... друго е да беа тужени за злоупотреба на податоци добиени со прислушкување.......
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Тоа е за жал го прави чувството на немоќ и апатија што се рашири меѓу народот. Иначе се слагам дека мора да се направи доста позитивна кампања во врска со цела оваа апатија што не снаоѓа... Само не гледам кој би можел тоа да го напраи....
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
nekoe kopile ima pikirano da gradi zgrada na mestoto na gradska bolnica i se slucuva ova.
vo isto vreme,parcelata do majcin dom sto e privatna vekje 15 godini,pocnuva da se gradi hotel vo ist moment koga se objavuva deka kje se premestuva cela bolnjca. zbori mi za dobar tajming
Прегледај го приврзокот 191806
Парцелата е во позадина на Хари Костов 100% е вистина!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Да де, откако тогаш ДУИ не коалицираше со ДПМНЕ, нареден пат ни они не се обврзани.

ДПА, двете Беси, Села ќе завршат работа.

Ако фалат рамковни за рамковните закони, Амди нели, он е стално со победниците, + Турци, Срби, Власи, Бошњаци, Марсовци и ете го Аљи опозиција :kezec:
Не ја знаеш баш најдобро ситуацијата кај албанските партии затоа и си сонуваш така понесен од омразата.

ДУИ ја има подршката од Калето, а тоа значи дека мора да бидат во владата. Зошто Заев им помогна на локалните, мислиш дека од љубов?

ДПА е мртва веќе и на следните избори максимумот ќе им биде еден пратеник, БЕСА ја расцепкаа на два дела и сега таа на Касами дали ќе освои еден пратеник, а таа на Гаши два им е максимумот, но мислам дека блиску се да коалицираат со Тачи.
Села се заеба што излезе од владината коалиција и многу тешко ќе му биде да го држи тој електорат што го имаше.

ДУИ имаат структура, имаат ресурси и тешко е да паднат подоле од резултатот од 2016. Кај нив има 2-3 фракции кои се борат за превласт во самата партија, но кога доаѓа работата за избори ги копаат секирите бидејќи власта е слатка и може да им секне чешмата ако се глупираат.

Затоа и ВМРО-ДПМНЕ немаат некој жесток став кон ДУИ, бидејќи знаат дека мора пак со нив да седнат кога и да е. Но и ДУИ не плука по ДПМНЕ си чуваат коректни односи.

Албанската опозиција во Македонија е многу слаба и расцепкана, а први конкуренти им се СДСМ бидејќи тие кои бегаат од ДУИ попрво би отишле кај СДСМ отколку кај Тачи и Бесиве.
 
S

silmarillion

Гостин
Сите партии "електоратот" им зависи од вработувања по ешалони и нивните роднини што ќе гласаат.

Едино Грујо у 2006та и Заев лани добија неочекувани гласови од луѓе кои никад не би ни искочиле на избори не па да гласаат за една од двете опции.

За жал, и едниот и другиот ги изневерија гласовите на тие луѓе. А, оние другите "електоратот", нив кој ги ебе и онака се на кутии само за платичка.

Затоа и ВМРО-ДПМНЕ немаат некој жесток став кон ДУИ, бидејќи знаат дека мора пак со нив да седнат кога и да е. Но и ДУИ не плука по ДПМНЕ си чуваат коректни односи.
Па види, ако ДУИ своеволно влезе у коалиција со ВМРО некад, треба да идете колективно да се самоубиете како малцинство.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.688
Поени од реакции
11.921
Ренатчето се осили :icon_mrgr:

Дескоска: Може да го обновиме барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски :confused:

абе доста куклен театар.. луѓево се ослободени, колку знам.. освен тоа може да си добиеш шамар дека правосудството ни е ептен банана... се тужеа и осудија професионалци за вршење на својата работа а која до скоро сите ја вршеа на тој терк... друго е да беа тужени за злоупотреба на податоци добиени со прислушкување.......
Па ај нека побараат екстрадиција на Драган Даравелски, Владислав Тамбурковски и бројни други криминалци кои повеќе од една деценија се` во бегство, бидејќи нели "нема правда = нема мир".

Ете пвеводбениците беа на власт повеќе од една деценија и не бараа нивна екстрадиција.

Ако плавите жолтици толку многу се желни да се изборат за правда, нека побараат екстрадиција и за Даравелски и Тамбурковски, беа судени во отсуство, но доколку бидат екстрадирани назад во Македонија, ќе имаат повторни судења.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.246
Поени од реакции
81.391
Затоа и ВМРО-ДПМНЕ немаат некој жесток став кон ДУИ, бидејќи знаат дека мора пак со нив да седнат кога и да е. Но и ДУИ не плука по ДПМНЕ си чуваат коректни односи.

.
Не ги држи само иднината во коректност, туку и заедничкото минато (во полнење џебови).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Ги прашале што се по националност и ги истепале зошто биле Македонци.

https://skopjeinfo.mk/tepachka-na-avtobuska-vo-singelikj-shto-si-ti-albanec-ili-makedonec

@puno ?Се уште мислиш дека немате доволно права?
Што ти е пуно крив? Ова е изолиран случај на деца. Децата кур ги боли за права. Вакви тепања се случуваат поради испрани мозоци, немаштија, домашни проблеми и слично.
Нема никаква врска со пуно и правата.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Убаво би било да испадне така конечно, реално тоа е ситуација која и СДСМ и ВМРО ја посакуваат, затоа и подржуваат расцепкување на албанскиот електорат или припојување на гласови кон нив (како СДСМ).
ova me interesira ako znae nekoj
ova badenter mnozinstgo.dali nemakedonskite pratenici od sdsm-domne se brojat vo toa badenterovo mnozinstvo?edmond ademi od sdsm ili nermin telovska od vmro? ili muhamed zekiri od sdsm?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
ova me interesira ako znae nekoj
ova badenter mnozinstgo.dali nemakedonskite pratenici od sdsm-domne se brojat vo toa badenterovo mnozinstvo?edmond ademi od sdsm ili nermin telovska od vmro? ili muhamed zekiri od sdsm?
Ако се изјаснуваат како припадници на малцинство, треба да се бројат во бадинтерово, Уставот не бара партиска припадност.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
ova me interesira ako znae nekoj
ova badenter mnozinstgo.dali nemakedonskite pratenici od sdsm-domne se brojat vo toa badenterovo mnozinstvo?edmond ademi od sdsm ili nermin telovska od vmro? ili muhamed zekiri od sdsm?
Да. Секој кој е малцинство, власи, турци, срби.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom