Русија - смена во надворешната политика?

Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
Една 69-ка дајте си....и така нема да си смрдите меѓусебно.
Ти треба да престанеш да си даваш 69-ка заедно со останатите во шареноликиот санаториум за време на паузите пред да се вратиш на форумов, смрдиш и до северен пол и до јужен пол.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нема да е лошо да не одите оф топик.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Цитатот е и ден денес релевантен. Една од најголемите архиви на сериски убијци во светот е во Ростов. Не знам дали овој податок ви го имаат Бачев и Мицов на прес спомнато.
Еј не ме смеј жити се, да ти вадам јас како црнците се третирани во УСА во шеесетите и да ти речам дека се уште е релевантно поради тоа што се уште има расизам во 'Мурика. Инаку сериски убијци нема само во Русија, има и во УСА, Европа, Кина итн али те разбирам, имаш селективна пристрасност. Инаку зошто избра за сериски убијци во Ростов, што не зема малце пооширно како градови со најголем број на убиства каде што во топ 50 листа има пет Американски и 0 Руски.

Не знам кои се овие двајцава и не знам како се они релевантни тука. Али на крајот од денот ти си тука за агенда а не за дискусија.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Еј не ме смеј жити се, да ти вадам јас како црнците се третирани во УСА во шеесетите и да ти речам дека се уште е релевантно поради тоа што се уште има расизам во 'Мурика. Инаку сериски убијци нема само во Русија, има и во УСА, Европа, Кина итн али те разбирам, имаш селективна пристрасност. Инаку зошто избра за сериски убијци во Ростов, што не зема малце пооширно како градови со најголем број на убиства каде што во топ 50 листа има пет Американски и 0 Руски.

Не знам кои се овие двајцава и не знам како се они релевантни тука. Али на крајот од денот ти си тука за агенда а не за дискусија.
А бе, јас одамна знам дека Русија е топ, а САД тапа. И Pina го знае истово, само мене ме чуди зошто емигрирал во САД, а не Русија.
селективна пристрасност
Селективна пристрасност... :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
QUOTE="Shepard Fairey, post: 8415337, member: 74404"]А бе, јас одамна знам дека Русија е топ, а САД тапа. И Pina го знае истово, само мене ме чуди зошто емигрирал во САД, а не Русија.[/QUOTE]

Толку од дебатата, сега само глупирање.

Селективна пристрасност... :icon_lol: :icon_lol:
Не разбираш што значи тоа? Еве ти на англиски Selection bias плус дефениција :
Selection bias is the bias introduced by the selection of individuals, groups or data for analysis in such a way that proper randomization is not achieved, thereby ensuring that the sample obtained is not representative of the population intended to be analyzed. It is sometimes referred to as the selection effect. The phrase "selection bias" most often refers to the distortion of a statistical analysis, resulting from the method of collecting samples. If the selection bias is not taken into account, then some conclusions of the study may not be accurate.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.457
Не разбираш што значи тоа? Еве ти на англиски Selection bias плус дефениција :
Не е дека не разбирам што значи селективност или пристрасност. Има една појава во јазикот, се нарекува редунданција, се дефинира како двократно или повеќекратно предавање на една иста информација. Кога ќе напишеш пристрасност, селективноста се подразбира (и обратно). Затоа кога ќе напишеш селективна пристрасност, звучи смешно и утепано. Ова ти е гратис лекција по македонски јазик.
Што патриоти домољуби ќе бевте, никако јазикот да си го научите...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Не е дека не разбирам што значи селективност или пристрасност. Има една појава во јазикот, се нарекува редунданција, се дефинира како двократно или повеќекратно предавање на една иста информација. Кога ќе напишеш пристрасност, селективноста се подразбира (и обратно). Затоа кога ќе напишеш селективна пристрасност, звучи смешно и утепано. Ова ти е гратис лекција по македонски јазик.
Што патриоти домољуби ќе бевте, никако јазикот да си го научите...
Во ред, во право си за ова, моја грешка.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
@Shepard Fairey Ти си мрднат бе. Мрзиш руси, мрднат ниеден.
Алудираш на мене? Не те нареков мрднат бидејќи мразиш Руси туку бидејќи си за кратење на слобода на изразување поради некои типци кои не знаеле каде се наоѓала Македонија на мапа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Интелектуалното ниво не ми дозволува
Да не ве едуцираше вас двајца немаше со кого да зборам за геополитика.
Тоа што се имам интелектуално надградено и те гледам тебе од авион
јас имам и психологија прилично голема библиотека дома и јасно ми е
По ова што го збориш имаш шизофренија и комплекс на помала вредност.
Интелектуалното ниво е само во твојата глава. ;)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Алудираш на мене? Не те нареков мрднат бидејќи мразиш Руси туку бидејќи си за кратење на слобода на изразување поради некои типци кои не знаеле каде се наоѓала Македонија на мапа.
Gag, a be ti go veruvash deka zhiveel so Rusi shto ne chule za Makedonija i po obrazovanie vo dzheb gi staval.
Otvori muabet za bilo shto i ooop Almeida znae, bil tamo, zhiveel so se zhivo i divo, on nema neshto da ne znae, zatoa e bez somnenie "najumen na majka".
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Курц до Путин: Русија како суперсила е клучот за решавање на конфликтите во Сирија и Украина


Русија е клучна во постигнувањето мир во Сирија и Украина, му кажа австрискиот канцелар Себастијан Курц на рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека се надева дека Москва ќе помогне да се обезбеди мир во Донбас, со што ќе се отворат вратите за укинување на ЕУ санкциите.

И ова
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
По ова што го збориш имаш шизофренија и комплекс на помала вредност.
Интелектуалното ниво е само во твојата глава. ;)
Шизофрена комплекс на ниска вредност...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom