Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Зајакот е патник, не станува збор дека ние сме се освестиле и сами ќе го симнеме од власт, а во светот иде преформатирање, не викам дали е за добро или лошо, но иде.
Италија дојдоа на власт евроскептици, во Шпанија Рахои е сменет, значи има некаква сила поголема од таа на Deap state и во моментов ги буткаат од власт сите нивни марионети, насекаде по светот.
Може очигледно да се увиди дека има власт што ја управува ЕУ, последните 70 години работеа заедно со САД, тотална послушност, но сега гледаме дека не биле потчинети на САД, а газдата е некој друг и ако им каже од денеска работите против САД, ќе ја исполнат командата.
Секаде низ светот иде тој процес на смена на таа американска странична елита и сите нивни марионетки по светот, евентуално дел од нив се починуваат на вистинскиот господар ако реши да ги земе.
Главниот вектор е префрлање на моќта кон Кина, гаснење на силата на САД, распад на ЕУ и НАТО.
Нашиот сељак од муртино е последната дупка на кавалот, иако е супер вазал, многу е корумпиран и глуп, нема никаква шанса да го остават на власт, главно е што народот го мрази и нема како тоа да се поправи, нема смисол него да го држат на власт на сила, не дека не може ако сакаат, но немаат таква причина.
Иначе секој вазал како вазал, исполнува што ќе му каже господарот, лесно може да работи и за нов господар и да исполнува сосема нови задачи спротивни на сето тоа што било порано. Штом Јункер и Меркел може да удираат санкции на САД и Заев може да стане Американофоб, Еврофоб, антички македонец и на плоштадот да изгради 200 метров споменик на Александар македонски, да се сврти накај Кина. Но тоа нема да стане, за дел од вазалите нема место кај новиот господар, така да збогум Заев.
што је баби мило, то јој се снило
 
B

Bafra

Гостин
За темава со газдиве што сте ја почнале можам да ви дадам пример од лично искуство.Мајка ми пред едно 7-8 години работеше во фабрика која ја отвори човек кој пред тоа не беше голем газда туку со позајмени пари и кредити за некое време успеа да купи два џипа еден за него еден за жена ама најголемиот дел од жените зимаа 6000-7000 денари плата.
А мајка ти или ти зашто не позајми пари и кредити, па да отвориш фабрика, да плаќаш милиони давачки, регулации, да си вратиш кредитот и позајмените пари и да ти останат пари за џипови ??
Многу ме интересира што ти ќе одоговориш ... зашто ти не беше тој човек или мајка ти ...
 
T

Terroir

Гостин
Пa тaкa зaрaбoтувaaт 95% oд "бизнисмените" у МК.Местo 300 дaвaaт 150€ плaтa,oд 20 души зa кoи не плaќaaт придoнеси сo рaзни финти пријaтели и пoвoлнoсти штo им ги дaвa држaвaтa зa дa ги тргнaт aрмијaтa неврaбoтени oд списoците вo aгенцијaтa и дa ги прикaже кaкo сoпствен успех,е oд тие 20 луѓе кaлупaт пo 3000€ и демек му идел бизнис,бизнисмен бил чoвекoт пaри прaел.
Држава во која секој втор човек вее партиски знамиња по митинзи и сака да се бутне во државна администрација за да може да зима пари без (работа) пот, и не заслужува да има подобри бизнисмени од тие
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.359
Поени од реакции
21.878
Ako ste izbegale od drzavata togas
1) nemate nikakov oset za toa sto realno se slucuva tuka i kakov e zivotot tuka nadvor od kurir netpress utopija

2) nemate nikakvo lice da ucestvuvate vo donesuvanje na bilo kakva odluka na narodot koj za razlika od vas ostana da zivee ovde i ne pobegna zatoa sto prifatil sve sto se desava vo drzavata

3) apsolutno nemate nikakvo pravo da se meshate i da im go zagorcuvate zivotot na lugjeto "so poizdrzliv stomak od vas" sto ostanaa da ziveat vo drzavata koja sakaat da si ja uredat kako sto im odgovara

4) ako ste od germanija vie bukvalno ne mozete ni da se narecete makedonci zatoa sto za da go dobiete germanskoto drzavjanstvo vie ste morale da se otkazete od makedonskoto
https://time.mk/c/8c0c642106/makedoncite-koi-se-otkazuvaat-od-drzavjanstvo-najcesto-stanuvaat-germanci.html[DOUBLEPOST=1527984671][/DOUBLEPOST]
da fuq?
1. За разлика од бабата од Мариово која фаќа само прва ние живееме во демократии и имаме слободен пристап до медиуми, и до опозициони. Затоа сме добро информирани и плус редовно сме во Македонија. Македонија не е Северна Кореја да не знаеме што во неа се дешава. Грујо и Зајко вас ви донесоа медиумски мрак и цензура и ти не си доволно информиран од медиумите.

2. Како Македонци имаме исти права како Македонците во Македонија и смееме да гласаме на избори. Тоа е уставно право. Оди крати им права на Албанците ако можеш. Иначе ние ни сме носеле ни ќе носиме одлуки. За ситуацијата во Македонија вие што 30 години гласате сте криви а не дијаспората. Ама верувај, ние сигурно ќе сме носеле подобри одлуки него Бранко, Љубчо, Гујо и Зајко. Македонската интелегенција масовно се исели. Народот во Македонија нема капацитет да се извади од оваа ситуација.

3. Ако ја демонстрира во Берлин, Сиднеј или Вашингтон тоа ич да не ти е гајле. Никој не ти се мешат. Гледај си тука пред врата да си биде средено пред на гледаш надвор од Македонија што правиме ние.

4. Верувале или не: Во Германија можеш да живееше и со Македонски пасош и не мораш да се одкажеш од него. Исто така има начини легално да има двата државјанства така да кажуваш невистини.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Пa тaкa зaрaбoтувaaт 95% oд "бизнисмените" у МК.Местo 300 дaвaaт 150€ плaтa,oд 20 души зa кoи не плaќaaт придoнеси сo рaзни финти пријaтели и пoвoлнoсти штo им ги дaвa држaвaтa зa дa ги тргнaт aрмијaтa неврaбoтени oд списoците вo aгенцијaтa и дa ги прикaже кaкo сoпствен успех,е oд тие 20 луѓе кaлупaт пo 3000€ и демек му идел бизнис,бизнисмен бил чoвекoт пaри прaел.
Имаш капитал од на пример 100.000 евра без поврат од 10-20% нема логика да отвориш фирма. Тоа значи 10-20.000 евра годишно поврат на капитал плус нешто плата оди до 25-30000 со тие пари ако сакаш ќе си купиш џип ако не друго. Има минимален процент поврат на капитал под него не ти се исплати да имаш бизнис. Платата на вработени и трошок и загуба на поврат на капитал.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
што је баби мило, то јој се снило
Сигурно си прав, сонцето изгрева и заоѓа во Муртино, нашиот водач, цар од муртино, сонце, ќе владее вечно додека светот светува, дури и после тоа.:pos:
Претпоставувам дека и Хитлер мислел исто, што добри луѓе, ми дават пари да направам партија, ми помагат да изградам фабрики, рајхот да стане, на крајот како прелажана, обљубена и оставена мома сам си пресуди во бункерот.
Може и да ви пропадне вашиот план за голема албанија но што да се прави, "живот пише драме".
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
А мајка ти или ти зашто не позајми пари и кредити, па да отвориш фабрика, да плаќаш милиони давачки, регулации, да си вратиш кредитот и позајмените пари и да ти останат пари за џипови ??
Многу ме интересира што ти ќе одоговориш ... зашто ти не беше тој човек или мајка ти ...
Немoже секoј чoвек дa биде крвoпиец.Некoј еднoстaвнo немoжaт a некoи не се спoсoбни.Некoи се неoбрaзувaни.Ти зaштo не земеш 1 тoн кoкaин oд Кoлумбијa дa дoнесеш?
 
T

Terroir

Гостин
Немoже секoј чoвек дa биде крвoпиец.Некoј еднoстaвнo немoжaт a некoи не се спoсoбни.Некoи се неoбрaзувaни.Ти зaштo не земеш 1 тoн кoкaин oд Кoлумбијa дa дoнесеш?
Ајде стандард изговори сега :pos: немора да бидеш крвопиец како што се овие моменталниве според тебе, ете ти земи кредит и покажи дека можеш да бидеш поинаков не алчен бизнисмен. На обичните работници наместо 200 евра дај им 400 ем они ќе бидат среќни и задоволни (ем продуктивни) ем ти пак ќе правиш профит
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Ајде стандард изговори сега :pos: немора да бидеш крвопиец како што се овие моменталниве според тебе, ете ти земи кредит и покажи дека можеш да бидеш поинаков не алчен бизнисмен. На обичните работници наместо 200 евра дај им 400 ем они ќе бидат среќни и задоволни (ем продуктивни) ем ти пак ќе правиш профит
Пa тoa и ми беше пoентaтa.Тoј некa вoзи МЛ и некa прaи бизнис aмa дa ги oстaви врaбoтените дa си купaт пoлoвнa oпел кoрсa.Јaс имaм мaлa фирмa сo 5 врaбoтени и oд 25.000 нaгoре земaaт.Имa зa мене aмa ги плaќaм зaштo oд нивни рaце леб јaдaм.Бaшкa зa стручнa рaбoтa ги имaм aнгaжирaнo кoјa немoже секoј дa јa рaбoти.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.158
Поени од реакции
85.570
Wowowwowo гледам пак ви бодат очи оние 100-200 луѓе што изглегле во Берлин и кажале свој став за земјава, поточно што несакаат да се менува името, Уставот, националноста, јазикот на Македонците овде.

И потоа идеме до вакви постови ...
2) nemate nikakvo lice da ucestvuvate vo donesuvanje na bilo kakva odluka na narodot koj za razlika od vas ostana da zivee ovde i ne pobegna zatoa sto prifatil sve sto se desava vo drzavata
Али затоа ваквите ко ЛепиЏони нигде ги нема да кажат "А" кога на локални избори Албанците од Швицарска ги штанцаат со автобуси и авиони за да гласаат во Кичево и Струга. Ама важно Македонците во дијаспората се мешале во донесувањето на било какви одлуки на народот овде, а тие што им гласаат по Западна Македонија, кои патем незнаат да зуцнат 5 збора Македонски и едно 10+ години не стапнале во земјава се тотално небитни... :pos:

Ретардираност level: Waoo
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Пa тoa и ми беше пoентaтa.Тoј некa вoзи МЛ и некa прaи бизнис aмa дa ги oстaви врaбoтените дa си купaт пoлoвнa oпел кoрсa.Јaс имaм мaлa фирмa сo 5 врaбoтени и oд 25.000 нaгoре земaaт.Имa зa мене aмa ги плaќaм зaштo oд нивни рaце леб јaдaм.Бaшкa зa стручнa рaбoтa ги имaм aнгaжирaнo кoјa немoже секoј дa јa рaбoти.
Има пазар на труд, например ти треба Ѕидар платите за Ѕидар се од 12000-25000, можеш да дадеш 12000 ама ќе добиеш крш некој млад и смотан или пијаница, може за саглам да дадеш 25000, но да дадеш на пример 35000 џабе ти е исто ќе работи како тој од 25000 или во превод 10000 денари си во загуба секој месец. Мислам дека добро го знаеш ова.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
А мајка ти или ти зашто не позајми пари и кредити, па да отвориш фабрика, да плаќаш милиони давачки, регулации, да си вратиш кредитот и позајмените пари и да ти останат пари за џипови ??
Многу ме интересира што ти ќе одоговориш ... зашто ти не беше тој човек или мајка ти ...
Ако можел секој да биде газда.Човекот и пред тоа си имаше капитал но денешното богатсво е од маката на тие 100-тина жени коа работеа за 100е.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.891
Баш вчера во темава за ЕУ ставив графикон за нееднаквоста на приходите во државите таму. Во Португалија, Шпанија и Италија разликата е најголема. За овие од Балканот нема податоци во графиконот ама таму сигурно разликата е уште поголема - во корист на богатите.

Прегледај го приврзокот 191676



Нема кого да вработат ? Не заборавај дека сеуште имаме над 20% невработеност, ќе тера ова уште 20-30 години а потоа или ќе го префрлат бизнисот во уште поутепана држава или ќе почне да увезуваат мигранти како што се сега нашите одат во други држави низ светот.
Да имаме сеуште висок процент на невработеност, но со отворени граници поготово младите и кои работа и тие што не работат ќе можат да работат на запад, знаејќи дека барем ќе можат да заработат нешто, а знаеме и дека им требаат работници. Тогаш нема да има пречки за да отидеш и автоматски никој нема да сака да работи за моменталниве мизерни услови што ги нудат газдите. И сега јас сум убеден дека скоро секоја фирма има услови да им даде дупло од платата што ја земаат работниците ама им се може да го прават ова баш ради тоа што јас ако не прифатам да работам за плата под 20000 (за тоа што го работам моментално), газдата е свесен дека ќе најде човек што ќе му работи за 15000 денар.
Додека ние не почнеме да се цениме и да си фо вреднуваме трудот, ние ќе бидеме у овие гомна. Знам дека луѓето се во тешка безпарица и дека прифаќаат се од газдите ама ќе мора еден ден тоа да се смени ако сакаме де не биде. Се додека ќутиме и како попчиња прифаќаме се, ова што ни го шрават и го заслужуваме.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Има пазар на труд, например ти треба Ѕидар платите за Ѕидар се од 12000-25000, можеш да дадеш 12000 ама ќе добиеш крш некој млад и смотан или пијаница, може за саглам да дадеш 25000, но да дадеш на пример 35000 џабе ти е исто ќе работи како тој од 25000 или во превод 10000 денари си во загуба секој месец. Мислам дека добро го знаеш ова.
Гo знaм јaс тoa мнoгу дoбрo,aмa не сум нaучен дa печaлaм нa туѓa несреќa,мaдa сум приметил декa не сите се блaгoдaрни,меѓутoa сепaк претежнo тие штo рaбoтaт крупни бизниси у МК се превaрaнти и криминaлци
 
T

Terroir

Гостин
Да имаме сеуште висок процент на невработеност, но со отворени граници поготово младите и кои работа и тие што не работат ќе можат да работат на запад, знаејќи дека барем ќе можат да заработат нешто, а знаеме и дека им требаат работници. Тогаш нема да има пречки за да отидеш и автоматски никој нема да сака да работи за моменталниве мизерни услови што ги нудат газдите. И сега јас сум убеден дека скоро секоја фирма има услови да им даде дупло од платата што ја земаат работниците ама им се може да го прават ова баш ради тоа што јас ако не прифатам да работам за плата под 20000 (за тоа што го работам моментално), газдата е свесен дека ќе најде човек што ќе му работи за 15000 денар.
Додека ние не почнеме да се цениме и да си фо вреднуваме трудот, ние ќе бидеме у овие гомна. Знам дека луѓето се во тешка безпарица и дека прифаќаат се од газдите ама ќе мора еден ден тоа да се смени ако сакаме де не биде. Се додека ќутиме и како попчиња прифаќаме се, ова што ни го шрават и го заслужуваме.
Џабе правиме муабет, тие што можат да даваат и дупло од моменталната плата се заштитени како бели мечки од политичките елити. Од друга страна гледаме државата кои целни групи највеќе ги глоби, помали бизниси во развој кои немаат никаква заштита и доволно финансии да плаќаат големи рекети на разни локални шерифи и политичари.

Дури и последнава мерка на сегашнава влада е епик фејл. Луѓето што очигледно се нешто поспособни и зимаат над 1000 евра (и можеби во иднина сами ќе бидат бизнисмени и ќе креираат работни места) ќе ги даночи со дополнителен/повисок данок и ги дестимулира наместо да биде обратно..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom