Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Реално саемот не беше рентабилен. Застарени хали во кои се одржуваа малце и подпросечни саеми. Ако се сеќаваш до пред 10 - 15 години кога немаше толку трговски центри во Скопје имаше секој декември и новогодишен саем и сите хали пукаа со роба секаква. Нема излагачи им паѓаше прометот а реално за некои модерни саеми од голем ранг немаше ни капацитет нити местоположба некоја во светов. Земајќи во предвид дека саемот долги години беше и е во приватна сопственост никој неќе да стопанисува нешто кое го носи во загуба.
Точно, и јас се согласувам дека Скопски Саем - во сегашната состојба - е` нерентабилен.

Но еве, новиот сопственик има пари и планира да гради трговски и деловни објекти на истата парцела на која се наоѓа Скопски Саем, а на таа парцела има доволно слободен простор за изградба на трговски и деловни објекти без потреба од рушење на Скопски Саем.

Инвеститорот може слободно да ги обнови халите, може и да ги пренамени, и онака не се одржуваат саеми секоја недела, па може да ги издава под кирија во периодите кога не се одржуваат саеми, а истовремено може и да изнајде решение за планираните трговски и деловни објекти во кои би се вклопиле и халите.

Само треба да постои желба и волја за таков потег, кои очигледно ги нема кај овој приватен инвеститор.

Во вакви околности, државата треба да реагира, да го прогласи Скопски Саем за културно и историско наследство и да му даде статус на заштитен споменик, со што ќе бидат забранети било какви промени на структурата на халите и било какво рушење на халите, без разлика кој бил поранешен сопственик, без разлика кој е` сегашниот сопственик и без разлика кој ќе биде иден сопственик на парцелата и на објектите на истата таа парцела.

Но зајко кукурајко не делува како да планира да ги декорира трговските и деловните објекти кои новиот сопственик на Скопски Саем планира да ги гради на парцелата, како што ги декорираше со балони полни со боја и песок објектите од проектот Скопје 2014 кои беа изградени со народни пари.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Навидум небитен текст, нормално, кого го интересира тамо некои си жени од провинција шо идат и скапуваат. Зајо донесуе популистички закон за минимална плата, а од страна на „кластерот“ (една банда од класични феудални лопужи) почнува цвилење дека „немаат они пари многу да им ги покачуваат платите“. Многу сакам да го поздравам другар ми @Bafra истакнат љубител на овој систем и неговите „можности“. Сега владата ќе превземе контра-мерки и ќе ги субвенционира овие „шо им е срам да го возат газдата на Зара во Југо“, пошо инаку газдата на Зара доаѓа секој викенд во Фиром - погледајте го цинизмот и телешкиот поглед на „газдата“ што сигурно мења џипови секој месец (од зорт и пуст срам пред газдата на Зара).

https://telma.com.mk/tekstilniot-klaster-bara-da-se-vrati-normiraniot-uchinok/

Текстилниот кластер бара да се врати нормираниот учинок


Ако не ви е јасно од каде прибираат пари за кампањи, кои се спонзорите на сдс-дпне - тоа се отприлика луѓе од овој калибар.
Е сега, прашањето е дали се тие криви или неорганизирањето на жениве во синдикати, необединувањето на текстилните работници за некаков протест - ќе им го вратат нормираниот учинок и ќе добијат субвенции од сдс и пак сите ќе си бидеме среќни и весели.
Да, проблемот е во името, во учкарите, во татарите...не е во нашата свест и достоинство.
'бати глупавиот народ на уппергорнамаќедоња!
Toчно најексплататорска дејност е текстилот. Како прво овие нашиве работат трета рака преку посредник од Германија и никогаш во живот не виделе сопственик на Зара или кој бил друг бренд. Јас уште пред 10 години разговарав со еден сопственик на текстилна конфекција и ми го кажа следново. Вика за нарачки не е проблем има колку сакаш бидејќи никој во ЕУ освен неколку отепани земји како МКД не работат со текстил. Но ми кажа дека за брзо оваа индустрија ќе замре затоа што моментално го користат трудот на средновековни жени од 50 години нагоре кои и во Југославија работеле во текстилна конфекција. Овие жени кои во тоа време си биле добро платени и со сите бенефиции немаат друг избор. Неможат да ја напуштат државава бидејќи се стари и неквалификувани а и тука тешко ќе дојдат до работа. Кога овие жени ќе заминат во пензија текстилната индустрија ќе крахира бидејќи никој млад не е будала да работи кај нив и процентот на млади е максимум 10% во овие индустрии. Значи сума сумарум имаат голем профит имаат нарачки но ќе останат без работници за брзо време. А тешко дека ќе најдат поевтина работна рака од Македонија во др држава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Точно, и јас се согласувам дека Скопски Саем - во сегашната состојба - е` нерентабилен.

Но еве, новиот сопственик има пари и планира да гради трговски и деловни објекти на истата парцела на која се наоѓа Скопски Саем, а на таа парцела има доволно слободен простор за изградба на трговски и деловни објекти без потреба од рушење на Скопски Саем.

Инвеститорот може слободно да ги обнови халите, може и да ги пренамени, и онака не се одржуваат саеми секоја недела, па може да ги издава под кирија во периодите кога не се одржуваат саеми, а истовремено може и да изнајде решение за планираните трговски и деловни објекти во кои би се вклопиле и халите.

Само треба да постои желба и волја за таков потфат, кои очигледно ги нема кај овој приватен инвеститор.

Во вакви околности, државата треба да реагира, да го прогласи Скопски Саем за културно и историско наследство и да му даде статус на заштитен споменик, со што ќе бидат забранети било какви промени на структурата на халите и било какво рушење на халите, без разлика кој бил поранешен сопственик, без разлика кој е` сегашниот сопственик и без разлика кој ќе биде иден сопственик на парцелата и на објектите на истата таа парцела.

Но зајко кукурајко не делува како да планира да ги декорира трговските и деловните објекти кои новиот сопственик на Скопски Саем планира да ги гради на парцелата, како што ги декорираше објектите од проектот Скопје 2014 кои беа изградени со народни пари.
Мнoгу е пoстрaшнo кoј и сo кaквa цел грaди oткoлку штo ке се сруши сaемoт.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Точно, и јас се согласувам дека Скопски Саем - во сегашната состојба - е` нерентабилен.

Но еве, новиот сопственик има пари и планира да гради трговски и деловни објекти на истата парцела на која се наоѓа Скопски Саем, а на таа парцела има доволно слободен простор за изградба на трговски и деловни објекти без потреба од рушење на Скопски Саем.

Инвеститорот може слободно да ги обнови халите, може и да ги пренамени, и онака не се одржуваат саеми секоја недела, па може да ги издава под кирија во периодите кога не се одржуваат саеми, а истовремено може и да изнајде решение за планираните трговски и деловни објекти во кои би се вклопиле и халите.

Само треба да постои желба и волја за таков потфат, кои очигледно ги нема кај овој приватен инвеститор.

Во вакви околности, државата треба да реагира, да го прогласи Скопски Саем за културно и историско наследство и да му даде статус на заштитен споменик, со што ќе бидат забранети било какви промени на структурата на халите и било какво рушење на халите, без разлика кој бил поранешен сопственик, без разлика кој е` сегашниот сопственик и без разлика кој ќе биде иден сопственик на парцелата и на објектите на истата таа парцела.

Но зајко кукурајко не делува како да планира да ги декорира трговските и деловните објекти кои новиот сопственик на Скопски Саем планира да ги гради на парцелата, како што ги декорираше објектите од проектот Скопје 2014 кои беа изградени со народни пари.
Нека се гради, јас бев за Скопје 2014 и сега сум за Ист Гејт. Генерално подржувам секакво градење во МК и СК. Пари за градежништво, нови простории поголеми и остануваат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Нека се гради, јас бев за Скопје 2014 и сега сум за Ист Гејт. Генерално подржувам секакво градење во МК и СК. Пари за градежништво, нови простории поголеми и остануваат.
И јас ја поддржувам изградбата на Скопје Ист Гејт, слободно нека го изградат, но без рушење на Скопски Саем, има доволно слободен простор на парцелата без потреба од рушење на Скопски Саем.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нека се гради, јас бев за Скопје 2014 и сега сум за Ист Гејт. Генерално подржувам секакво градење во МК и СК. Пари за градежништво, нови простории поголеми и остануваат.
И јас ама на толку голем простор да изградат толку грд трговски гревота е. Ич да се немало осет за естетика а 350 милиони фрлаат. Трговскиот им личи на бродски контејнери нередени еден до друг.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
И јас ја поддржувам изградбата на Скопје Ист Гејт, слободно нека го изградат, но без рушење на Скопски Саем, има доволно слободен простор на парцелата без потреба од рушење на Скопски Саем.
Може сакаат поголем плац...ваљда знаат што е поисплатливо.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Може сакаат поголем плац...ваљда знаат што е поисплатливо.
Без разлика што е поисплатливо за Балфин, за скопјани не е исплатливо рушење на објект од Модерната кој претставува обележје на пост-земјотресно Скопје.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Иначе комплексот е од скопски саем и таа дупката кај Континентал што беше се до Дојрана до пожарната таму.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Без разлика што е поисплатливо за Балфин, за скопјани не е исплатливо рушење на објект од Модерната кој претставува обележје на пост-земјотресно Скопје.
Мене ми беше грд Скопски Саем...нема да ми фали. Повеќе ќе одам во Ист Гејт од Саем.
 
T

Terroir

Гостин
Ај сега ќе плачеме за шупите (скопски саем) чија искористеност беше минимална скоро никаква, а просторот околу неа воопшто не личеше за главен град на држава

1.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Иначе комплексот е од скопски саем и таа дупката кај Континентал што беше се до Дојрана до пожарната таму.
Абе штo се зaмaрaте глејте кoјa е крaјнaтa цел.Пoсле ке се пењaвиме шиптaрите вaкa шиптaрите тaкa a сo aмин им јa дaвaме држaвaтa.Знaете сo ситимoл кaкo пoминaвме.Тoтaлнo е небитнo другoтo
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Мене ми беше грд Скопски Саем...нема да ми фали. Повеќе ќе одам во Ист Гејт од Саем.
Поентата не е дали на мене или на тебе ти се допаѓа Скопски Саем или не.

Поентата е во тоа дека станува збор за објект кој претставува обележје на пост-земјотресно Скопје и дека треба да биде сочуван како таков, а не да биде срушен.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom