Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Vakvo nešto ( bez pridavka pred zborot Makedonija)denes mozime da sonuvame.
Pre Republika i posle Makedonija mozi da ima...no pred Makedonija e pogubno po identitetot
Пуна капа сме имале, а? Браво!
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Режимов од грујота беше утопија на демократијата за ова што се дешава сега. Сета исфрустрирана (ваљда со право) багра што 11 години неможела да се доберит до функција маме мамино ебава, и тоа така темелно да и груевистиве може да им подзавидат.
Ќе играат секири и копачи кај и да е, ама без режија овај пат.
 
V

viktora

Гостин
Бре каква штета што Антонијо не го накити....
Е ова ти се вика лицемерие....и куртонов сендвичарски се попалил и ми го шерувал „предавништвото на заев“....мрш у к***ц!

Еве што си прикажуваа едни двајца „големи“ Македонци пред неколку години.

АМ: Нема да има short name. Ние ќе им кажеме дека во официјалните називи, може тоа да биде и дел од Спогодбата, дека секаде Македонија ќе оди со единственото, официјално име. Нема да има short name како Macedonia или незнам што.
СМ: На пример, Независна Република. Друго што би можело? Демократска Република?
АМ: Независна, демократска, суверена може да биде. Мислам тие три вака се, горе долу.
СМ: Пред Република?

ќе си го сочуваме Република Македонија со нешто еве, условно речено оплеменето со Независна или со нешто друго, географската нивна ќе стои, во заградаАМ: Па, пред Република да биде, да. Независна Република Македонија во заграда, сега зборам нај, најдиректно, во заграда горна, независна или суверена Република Македонија, во заграда северна или... Значи ние во случај официјалната компонента, онаа најважната, суштинската од името, нема нас да ни донесе ризици, ќе си го сочуваме Република Македонија со нешто еве, условно речено оплеменето со Независна или со нешто друго, географската нивна ќе стои, во заграда, а тие дома, бидејќи Јорго тоа не може да го помине само во заграда, ќе рече луѓе не можевме ништо повеке останува Република Македонија во заграда Горна. Ќе рече да, тешко беше, но не е само заградата каде што ние имаме некаква референца, туку дополнително издејствувавме да има уште една одредница и стигнавме до компромис, да има и политичка, која прави сепак и одредена политичка дистинкција. Ние сме сепак независна и суверена држава и прави одредена политичка дистинкција и има уште една компонента која е географска и ја прави дистинкцијата на којашто тие инсистираат. Значи, сложено име, посложено здравје, ќе може некако да го продаде кај своите дома.
НГ: Антонио, сè тоа е во ред, ама на што ќе личи името?
АМ: Јас сега правам вака, споредба, мене кога би се рекло, ако имаме две понуди...
НГ: Ама на референдум кога ќе го ствиме на што ќе личи, а не за после...

Индипендент Рипаблик од Маседониа во заграда Апер, јас како Македонец, гледано вака долгорочно би одел на втората.
НГ: Во заграда ВАРДАР?АМ: Не, не, добро, и за референдумот поаѓаме од основ што е тоа за нас прифатливо или неприфатливо. Значи, ако јас имам два избори: едната да биде Горна Република Македонија или на англиски Апер Репаблик оф Маседониа, и втората да биде Индипендент Рипаблик од Маседониа во заграда Апер, јас како Македонец, гледано вака долгорочно би одел на втората.
НГ: Во заграда ВАРДАР?

АМ: Или да, или во заграда Вардар, да. Кога би бирал помеѓу Вардар Рипаблик оф Маседониа и Апер Рипаблик оф Маседониа како едно име, без загради и без ништо друго, или Индипендент РМ во заграда Вардар или во заграда Горна, јас би ја одбрал ова опција со заградата. Затоа што заградата, сакале тие или не сакале, со тек на време ќе си отпадне и ке си остане Индипендент Р.М. Е сега проблемот е што, краткорочно, кога на луѓево ќе им го понудиме на референдум ќе речат добро што е сега ова, вие за една референца зборувавте а сега како Обединети нации 5-6 додавки и придавки. Посложено ќе испадне од привременава што ја имаме сега. Ама ако се гледа долгорочно напред, за 5-10 години, заградата си отпаѓа и си останува тоа што ке биде – Независна, Суверена или нешто слично.
НГ: ОК.

АМ: Така, тоа е мое мислење. Исто може Сашо да игра и со една друга работа којашто за нив не е некоја смртна закана, ама сепак е нелагодност која што можеме да им ја, како да кажам, да им ја решиме, во пакет со евентуално решение кое нормално, ќе ни одговара и на нас и на нив, и ако некаде треба дополнителен аргумент за нив, оди и тоа што го затвораме и прашањето со тужбата.
Придавката е пред или после Р.М. а не помеѓу Република Македонија како сегашниве предлози.И тука има разлика.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сендвич не се стануе....сендвич се раѓа....
Шо е страшно и премиер од Благоевград шо имаве...а државава лета кон провалија....ама иди објасни им каква врска има кичевскиот врховист со името.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.309
Поени од реакции
29.406
Ако више менуваме име ја би предложил да смениме и вера...сите жители на МКД да бидеме будисти, црквите и џамиите ќе ги запалиме и сите среќно ќе си живееме како членки на ЕУ и мед и млеко ќе тече од секаде.
 
V

viktora

Гостин
Редно е да признаете дека Заев уште повеќе ја усра работата.Никогаш во историјата не Македонија до сега се нема случено да самите се одкажиме од нација,црква,јазик,историја и идентитет.Секакви окупаторски сили поминале низ наша територија но факт е дека никогаш не сме биле во ситуација како сега.Точно е и дека во времето на Грујо односно ВМРО имаше многу комбинации на штета на македонците,но сега соседите добиваат многу повеќе од било кога поточно работи кои предходно ни на сон не можеле да поверуваат дека ние би се одкажале од нив.
Само една работа ме мачи.Каде се интелектуалците од двете најголеми политички табори да излезат и да искажат сопствено мислење за целава ситуација.До каде сме,што добиваме а што губиме,причина,решение или било што.Во тоатален мрак сме додека се преговара за нашата судбина зад затворени врати.Мора ли секогаш првите информации да ги добиваме од грчка,бугарска или албанска страна?

Значи дефинитивно други управуваат со нашата држава и судбина кога ни првите луѓе во државава немаат никакви информации што се случува.Муртинското гомно каде и да оди е ебен турист додека други преговараат во негово име.Изгледа затоа ги мењава изјавите на секои петнаесет минути зошто не е во тек со настаните.Христјан џабе интелектуалец,демек лидер на најголемата опозициска партија, видовме колку може во Фебруари кога ги најавуваше протестите за во Мај.

Господ ги чува будалите,е да видиме дали и нас ќе не чува зошто побудали и поглупи и да сакаш не можеш да најдеш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Редно е да признаете дека Заев уште повеќе ја усра работата.Никогаш во историјата не Македонија до сега се нема случено да самите се одкажиме од нација,црква,јазик,историја и идентитет.Секакви окупаторски сили поминале низ наша територија но факт е дека никогаш не сме биле во ситуација како сега.Точно е и дека во времето на Грујо односно ВМРО имаше многу комбинации на штета на македонците,но сега соседите добиваат многу повеќе од било кога поточно работи кои предходно ни на сон не можеле да поверуваат дека ние би се одкажале од нив.
Само една работа ме мачи.Каде се интелектуалците од двете најголеми политички табори да излезат и да искажат сопствено мислење за целава ситуација.До каде сме,што добиваме а што губиме,причина,решение или било што.Во тоатален мрак сме додека се преговара за нашата судбина зад затворени врати.Мора ли секогаш првите информации да ги добиваме од грчка,бугарска или албанска страна?

Значи дефинитивно други управуваат со нашата држава и судбина кога ни првите луѓе во државава немаат никакви информации што се случува.Муртинското гомно каде и да оди е ебен турист додека други преговараат во негово име.Изгледа затоа ги мењава изјавите на секои петнаесет минути зошто не е во тек со настаните.Христјан џабе интелектуалец,демек лидер на најголемата опозициска партија, видовме колку може во Фебруари кога ги најавуваше протестите за во Мај.

Господ ги чува будалите,е да видиме дали и нас ќе не чува зошто побудали и поглупи и да сакаш не можеш да најдеш.
Единствена надеж е ВМРО да ги блокира уставните измени во парламент, ама со оглед на меките ставови на Мицковски, уцените на Заев за затвор и референдумот на кој ќе гласаат Албанците, тешко дека ВМРО ќе го спаси името. Се покажа голема грешка што народот се поведе на бомбите на Верушевски. Изгледа боље Крушевомекедонџи од Грујо на слобода.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Единствена надеж е ВМРО да ги блокира уставните измени во парламент, ама со оглед на меките ставови на Мицковски, уцените на Заев за затвор и референдумот на кој ќе гласаат Албанците, тешко дека ВМРО ќе го спаси името. Се покажа голема грешка што народот се поведе на бомбите на Верушевски. Изгледа боље Крушевомекедонџи од Грујо на слобода.
јас мислам дека некако многу се потценува Мицко, не се истрчува со многу силни изјави и сите тврдат дека бил мек,можда имам погрешно мислење ама јас некако повеќе му верувам нему него на Грујо. Грујо многу се истрчуваше со изјави и на крај странциве ќе го седнеа и попоушташе, овој не се истрчува што не значи дека така ќе ги аминува глупиве политики на гнојов од муртино.
Јас не можам да ги разберам овие говнава од СДСШ, ај лидериве, ама како членствово може така лесно да ги прифаќа срањава, до толку да се немало достоинство, до толку ли да се слепи следачи, не можам да ги разберам.
 
S

Supercalifragilistic

Гостин
Јас не можам да ги разберам овие говнава од СДСШ, ај лидериве, ама како членствово може така лесно да ги прифаќа срањава, до толку да се немало достоинство, до толку ли да се слепи следачи, не можам да ги разберам.
Партиски гомна. Ги има и кај СДСМ и кај ВМРО, а би ги имало и кај било која друга партија која дошла на власт.

Кај тие луѓе достоинство не можеш да бараш, тие се лицемери кои лижат каде што плукале и се откажуваат од сопствените мислења во име на партијата.

Во возврат добиваат или пари, или ќе ги вработат нив или нивни роднини/пријатели, а исто така имаат и врски преку партија за многу други работи.

Навистина тажно што вакви работи (продавање газ за лична сигурност) станаа норма во нашето општество. Ама ете на форумов се плука по таквите па затоа имам барем некоја надеж дека работите ќе се променат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
јас мислам дека некако многу се потценува Мицко, не се истрчува со многу силни изјави и сите тврдат дека бил мек,можда имам погрешно мислење ама јас некако повеќе му верувам нему него на Грујо. Грујо многу се истрчуваше со изјави и на крај странциве ќе го седнеа и попоушташе, овој не се истрчува што не значи дека така ќе ги аминува глупиве политики на гнојов од муртино.
Јас не можам да ги разберам овие говнава од СДСШ, ај лидериве, ама како членствово може така лесно да ги прифаќа срањава, до толку да се немало достоинство, до толку ли да се слепи следачи, не можам да ги разберам.
Не треба да се менува политика на партија во зависно од лидерот. Слабо следам политика но, мекоста на Мицковски не ми се допаѓа. А тие од СДСМ мислам дека одамна го изгубиле компасот. А дека се пари во прашање не се многу што земаат добри суми...најголем дел се продаваат за кикирики.[DOUBLEPOST=1527594999][/DOUBLEPOST]
Партиски гомна. Ги има и кај СДСМ и кај ВМРО, а би ги имало и кај било која друга партија која дошла на власт.

Кај тие луѓе достоинство не можеш да бараш, тие се лицемери кои лижат каде што плукале и се откажуваат од сопствените мислења во име на партијата.

Во возврат добиваат или пари, или ќе ги вработат нив или нивни роднини/пријатели, а исто така имаат и врски преку партија за многу други работи.

Навистина тажно што вакви работи (продавање газ за лична сигурност) станаа норма во нашето општество. Ама ете на форумов се плука по таквите па затоа имам барем некоја надеж дека работите ќе се променат.
Веќе со децении генерално популацијата сака да добие нешто од власта и сака мајчинска власт. И нормално тоа води до подмитување и корупација на електоратот. Голема грешка е да се гласа за „чесна и некорумпирана власт“ треба да се гласа за власт која нема да е власт и ќе ги остави работите сами да се разбиваат. Коса ми се крева од закони, решенија и договори...во 90% од случаите продобро е да не се донесаат. Во најголем дел од случаите ако ништо не сработат е најдобро.
 
V

viktora

Гостин
Единствена надеж е ВМРО да ги блокира уставните измени во парламент, ама со оглед на меките ставови на Мицковски, уцените на Заев за затвор и референдумот на кој ќе гласаат Албанците, тешко дека ВМРО ќе го спаси името. Се покажа голема грешка што народот се поведе на бомбите на Верушевски. Изгледа боље Крушевомекедонџи од Грујо на слобода.
Ако блокираат Шутка не им бега.Толку од ВМРО.Тешко и народот некој да го собере на протести што значи гомното од Муртино има одврзани раце што сака да прави.А богами фино лепо ќе ни го начука што мислам дека и полошо ќе поминиме со грците одколку со тиранската платформа и договорот за добрососетство.Во состојба сме и уште посрано име од Горна,Долна,Илинденска или Асномска Македонија да прифатиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom