Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Види, доселеник, јас тоа што ти го пишувам е за да се спуштиш на земја малку. Нема јазик подалечен од вашиот у Европа. Да сме имале порано било каков контакт или да сте тука „иљадници години“, као што твојата националистичка кикирика под кечето замишља - барем ќе се разбиравме нешто од нешто - ете ние имаме прилично многу турски зборови на пример. Ти се нервираш на овие мои постови, ама на народов мој му се сере од вашето однесување, посебно во моментите на политичка криза меѓу македонските партии. Кога беше најтесно и најгусто за државава (и уште е) - вие само за к***т си гледате - да ви се обраќале на ш иптарски јазик у Берово - не сте националисти, туку националистички гомна сте од прв до последен. Се понашате ко некое распрдено, разгалено дете шо нема ни заслужено со нешто за да биде добро третирано. Последно нешо шо сакам да праам муабет се днк анализи, посебно со вас...и не ви е во полза да ги праите пошо гарант ќе ве спојат со некој палеозојски ретардиран мајмун.
Те читав и у темана за кумановецот што сакаше орда од твоите да го линчува и убие, па тој им го прегази детето - ти си ко оној смрдлено вишко - као живееш у наша средина, збориш македонски, а делуваш перфидно, као едно упакувано фашизоидно, националистичко ѓубре. Ниту еднаш не сте ја ценеле работата дали е во корист на правдата, во корист на здрава, нормална држава, туку само за дојдените хиени - на вас да ви е по кеиф.
Цитирај ми само еден историчар, само еден, дека албанците се доселеници, само еден! Ќе чекам, чекам веќе 6 години некој во форумов да цитира. Шест години...
Што значи ова подалечен јазик? што изразување е ова? Викаш не е индоевропкси?
Колку што македонскиот има турски зборови, толку има албанскиот, нормално, 500 години владеење, албанскиот има и словенски позајмени зборови, некаде помалку од 10 %, но латински зборови околу 30% од зборовите, а вие ги немате ни 5 %, знаеш зошто? затоа што не сте биле во контакт со нив. Кога со балканот римјаните владеле скоро цел милениум вие не сте биле воопшто тука. По јасен аргумент здравје. За ова тема толку.

Нема врска национализмот со потребата да се обратам на мајчин јазик, не треба народот да се прилагоди на државата, туку спротивно, нели е систем за да ни го подобри и олесни живеењето...
Затоа што сме биле тука и пред 91, не може да си направиш држава а да игнорираш цело население и кршиш елементарни човекови права и после да се чудиш зошто се бојкотира системот. Дури не е човечно јас да ќутам и чекам подобрим времиња додека цветне државава која од сите страни се ампутира од вас.
Те читав и у темана за кумановецот што сакаше орда од твоите да го линчува и убие
Вие кога станува збори за судир македонец-албанец секогаш ангел го замислувате македонецот, или ја брани честа, или го брани детето, иако има видео снимка. Човек кој се расправа со постар човек кој воедно е со дете и жена не е човек воопшто. 3 на 2 сооднос без ладно или огнено оружје ќе ги линчуваа, а сите тројца метар и жилет високи наспроти 2 метра. Вие секогаш ќе бидете на страната на македонецот, сепак ти викаш не си националист.
Јас ти кажав - македонски националисти презирам, а за вашите е некој како Ранковиќ. Ич да не се секираш - не се само националисти што мрзат други националисти.
Ти си екземплар на типичен испран мозок на македонец, албанецот е лош, така читаш во вести, така си учел во школо, во историја албанците ги учите секогаш само како душмани, клетите геги, политичарите албанци ве притискаат во тесно, ве тепаме по автобуси...
Јас не ве осудувам, јас ве жалам и ве разбирам дека лошо ви е со состојбава со фобијава, а се ограничувате со албанци скоро со половина од границите.
 
B

Bafra

Гостин
@k0k014 со закаснување, уште многу години да си го славите Националниот ден на Власите. Викаат на овој ден (а и останатите) најди Влав и почасти го :D
Туку предлогот на Зајко за името, на Власите како да ви е по мерка :sneaky:

https://tv21.tv/mk/?p=179358
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Батали ги Грујо и Заев, туку дај кажи кој победи на изборите. Имам подзаборавено, од завчера немаш кажано..
Јас укажувам кога се пишуваат невистини, а побарај на интернет, на ДИК, на Википедија.. има резултати.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не разбирам, зошто е заокружен штопот?[DOUBLEPOST=1527195170][/DOUBLEPOST]
Можеш да цитираш ако се обраќаш на мене зошто јас го почнав муабетот, нема да те изедам. Е сега само едно прашање, кога тоа имам пишано дека прифаќам разумни компромиси или смена на името побогу?
aludirav na twitter i eden genijalen troll do pola vlezen vo anusot na vasilie.
on taka si pisuva `maximum fyrom` za koga ruga sve sto ne e sdsm
epa sdsmovcite sea se ilindenomakedonci. i idat `full ilindenomakedonci` koga treba da se rugaat ostanatite a ne si gi gledaat nivnite gomna so grcija i bugarija.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
@puno
Целосно вон темава ама морам да прашам.

Аналогно на тезава - англискиот јазик има многу повеќе латинизми од германскиот (германскиот минимално). Германските племиња се доселиле со се Словените во 7 век н.е. и затоа имаат малку латинизми? А Британците биле први соседи со стариот Рим и затоа останале латинизмите?

Не сум историчар, но знам дека најдолговечно царство кое некогаш постоело во човечката историја а воедно жарело и палело на Балканот е Источното римско царство т.е. Византија чиј официјален јазик е грчкиот. Албанскиот јазик по таа логика треба да има најмногу грцизми. Ние сме дојдени отпосле нели па затоа немаме грцизми во јазиците, а Албанците како при 1000 годишно грчко ропство останале имуни на нивното влијание?

Поентата ми е - јазикот според мене не е еквивалент на идентитетот. Во Израел на државна тв има вести на руски јазик. Нетанјаху во Израел збори на англиски бидејќи Израелците не зборат сите јидиш и англискиот е лингва франка. Но, они не се Руси, Англичани туку Израелци (Евреи).
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
BTW
Фискална стратегија 2019 – 2020: Јавниот долг ќе се зголеми до 54,8%

Рекордно ниво на задолжување планира Министерството за финансии во наредните три години. Во фискалната стратегија што Владата веќе ја усвои стои дека јавниот долг во 2020 година ќе изнесува 54,8% од БДП, што е за над 7 процентни поени повеќе од лани, кога Македонија имаше долг од 4,7 милијарди евра.

Нели имаше некој муабет со некаков бројчаник ?!?
Кој потоп ќе биде ова :eek:. Па уште предвидуваат раст од 5% до крајот на мандатот. Баш ме интересира врз што ги засноваат ваквите преоптимистички очекувања за растот на БДП, кога минатата година бевме на граница на рецесија. Годинава реализацијата на капитални проекти за првите три месеци била едвај 7,4% и мороните се надеваат до крајот на годината да завршеле минимум 80% од планираното, а до сега помина еве пола година. Летните месеци не ги ни рачунам, заради забавената економска активност поради одморите. Згора на тоа под знак прашалник (по мое мислење) е дури и најавениот раст на БДП за годинава од околу 2,5%

Нека се позанимаваат уште малку со името, законот за јазици, патем нека му го вртат вниманието на народот со судските пресуди на Грујо и компанија...и надежта и силната верба на Заев ќе го донесе растот од 5% годишно и платата од 500€.

Патем, оваа власт страда од биполарно растројство и кратка меморија. До вчера какаа дека сме биле презадолжена држава за сега да најавуваат огромно задолжување во толку краток временски период, пари што во најголем дел ќе се потрошат ненаменски, за враќање на стари долгови. Остатокот, кој знае во чии џебови ќе заврши.

Ниту една проекција за раст до сега не се остварила точно. Зборувам за нашата економија. И Грујо ветуваше брда и долини па просекот на раст во неговиот мандат беше едвај 2-3% и тоа со сите фамозни мерки и политики и еден куп пари истурени в бунар.

Овие ако стават бројчаник за да го мери долгот, има да врти ко штоперица.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
BTW
Фискална стратегија 2019 – 2020: Јавниот долг ќе се зголеми до 54,8%

Рекордно ниво на задолжување планира Министерството за финансии во наредните три години. Во фискалната стратегија што Владата веќе ја усвои стои дека јавниот долг во 2020 година ќе изнесува 54,8% од БДП, што е за над 7 процентни поени повеќе од лани, кога Македонија имаше долг од 4,7 милијарди евра.

Нели имаше некој муабет со некаков бројчаник ?!?
Фала богу, имаат некој нормален во Влада. Треба да го слушаат почесто, кој и да е.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.361
Поени од реакции
37.226
Два различни Мерцедеси се, имам работено таму и знам. Заев што се вози е на СОЗР, мислам дека не е ни блиндиран и запленет е од некаде и префарбан. Другиот Мерцедес е на МВР и само од полиција го возат. Прв што се возеше беше Бате Бојко. Пошо само у него го собираше, планина од чоек. :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Два различни Мерцедеси се, имам работено таму и знам. Заев што се вози е на СОЗР, мислам дека не е ни блиндиран и запленет е од некаде и префарбан. Другиот Мерцедес е на МВР и само од полиција го возат. Прв што се возеше беше Бате Бојко. Пошо само у него го собираше, планина од чоек. :D
Знaм декa не е истиoт не рaзбирaм штo сaкaле дa дoкaжaт? Мoже сaмo еднaш oвoј дa се сликa у oбичнoт a пaк дa си гo кoристи блиндaтa.Тoј дневнo се вoзи пo 10 пaти сo кoлaнa нaтaму нaвaму.Гo сликaле еднaш и кaкo дoкaз билo тoa некaкoв.А нa крaј нa крaиштaтa јaс сметaм декa требa дa се вoзи у блиндaтa пa дa му ебем мaјкaтa премиер е не директoр нa земјoделскa зaдругa
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
@k0k014 со закаснување, уште многу години да си го славите Националниот ден на Власите. Викаат на овој ден (а и останатите) најди Влав и почасти го :D
Туку предлогот на Зајко за името, на Власите како да ви е по мерка :sneaky:

https://tv21.tv/mk/?p=179358
Тоа е брат влашкото лоби работи 24/7.Конечно најдовме човек кој ќе ја уништи Македонија до темел.Идеја која ја тераме со векови ко Албанезите шо тераат за Шќипи етниќе.Следно што се најавува е атентат на Васко Ефтов.Инаку фала на честитките.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Spored komentarive sto gi slusam i citam od narodov, poveketo smetaat deka Mickovski go otepal Zaev na debatata.
Ne se soglasuvam. Zaev sam se otepa politicki so dvojazicnosta i erga omnes. Covekot gi zivee poslednite 5 politicki minuti.
Jas gledav okolu 40tina minuti, do togas Zaev jade edno 3 nokauti, so molcenje se “odbrana”, posle toa ne znam sto se slucuvase.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Самото тоа што си ја гледал 40тина минути кажува колку нокаути "изел" Заев.
mene dovolno mi bese, Jas Micko prv pat go gledam i mi deluvase bas superioren, ti ako podobro go poznavas ili imas nesto licno protiv toa e druga rabota. Zajko pred sve deluvase kako da mu nedostiga dozata sto mu ja davaat, nesto ne e vo red so covekon, mislam ne bi pominal na psihijatar.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
mene dovolno mi bese, Jas Micko prv pat go gledam i mi deluvase bas superioren, ti ako podobro go poznavas ili imas nesto licno protiv toa e druga rabota. Zajko pred sve deluvase kako da mu nedostiga dozata sto mu ja davaat, nesto ne e vo red so covekon, mislam ne bi pominal na psihijatar.
За да имам нешто лично против, прво човекот треба да има став за нешто. Јас само не можам да сварам дека за нецела година мајка и расплака на организација што беше создавана 10 години.

Инаку го исклучив во моментот кога употреби “про боно“. Човекот не е свесен дека 90% од членството и 95% од публиката на која треба да и се обраќа не го знае значењето на зборот. Сигурно мислеше дека е на научен симпозиум, а не на МТВ која има највисока гледаност во селски средини.

Заев нема потреба да се коментира. Тој беше таму за да си обезбеди алиби и да се испере за пресудата сабајлето. Мицкоски и тие околу него од партијата што порано се викаше ВМРО-ДПМНЕ решија великодушно му го поклонат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom