Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789

какво лицемерно гомно
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Види вака, доселенику.
"Секој кој е писмен"?...ти најде за писменост да зборуваш? Па вие имате пола население неписмено. Вие жените дома ги чувате да раѓаат деца...у меѓувреме да не завршуваат Харвард преку онлајн студии? А и "писмената" половина ви е писмена у п***у мајчину...све научници. Јас добро се сеќавам на факултет како ги полагавте испитите кај професорите - со кеш. Збор македонски не знаевте, а не некоја книга (книги) од по 1000 страни да ги сконтате. И тоа не е дека "намерно не го учите јазикот пошо не мрзите", туку сте дојдени, симнати од планина, избегани од режимот на Хоџа, нецивилизирани, диви, прости, полни со национализам, религија...
Јас лично го памтам Скопје со неколку иљади ш иптари. Со нато агресијата врз Србија настана дисбаланс, пред тоа со внатрешниот конфликт во Албанија, кога се раздрпавте по тоа магацините со калаши како да се суво злато...вие сте од тогаш тука. За разлика од тоа, на таа историја на која се повикуваш, треба да дојдат сите словенски балкански народи и да ве фрлат у море, пошо за 99% од населените места и географски поими (реки, планини, места) во Албанија имаат словенска варијанта на името, цркви (или остатоци) кои сведочат кој е "дојдениот".
Вие сте само џокер за дестабилизација - кога треба, на дугме, се палите ко орда мајмуни и праите провокации, а тоа ви се продава како патриотизам. Види си го само Тетово. Откако вие го владеете на локално ниво, со градоначалник, си градите еден врз друг, немате ебен паркинг, се газите по улицине и сте најзагаден град у свет, ама затоа знамиња и џамии на секој чекор - браво! Врвно цивилизациско достигнување, посебно за некој што докажуе дека не е доселеник. Да бевте стварно домородци, ќе бевте спокојни и ќе си враќавте култура, споменици....вие меѓу себе ќе се изедете, ко орда неандерталска. Го украдовте Косово и веќе 20 години не можете редовна струја да му обезбедите...Африка у сред Европа.
Историскиот контекст е таков - Југославија беше држава од 22 милиони со одлична геостратешка позиција, силна армија и "опасност" за јенките поради условната блискост на 10-11 милиони Срби со Русија. Ваша "среќна" околност е што сте искористени во целата приказна како топовско месо.
Гледај го Full metal jacket на Кјубрик...вие сте му нешто како Gomer Pyle...ќе видиш како проаѓа такво однесување...
Се надевам дека ова е сарказам, целово што си го пишувал. Што знам, сакам да ги преценувам луѓето, во природа ми е.
Ако си сериозен, немој веќе да ме цитираш, едуцирај се прво, лечи си се од стереотипиве, носи си поголем крст, што сакаш направи, ама мора помош некаква да си бараш, еве и јас се мислам што кур данок плаќам да младите толку глупи да се, ве учат бе нешто во тоа школото? Смрдиш бе на глупоќа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Албанците идат после словените, тоа е факт.

Скендербег е словен и пол а за да биде иронијата уште поголема тој ти е мелез, Србо-Македонац :vozbud:
Не, словените идат после албанците.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Прерано е да се радува човек кога се уште нема финална одлука дали г-нот Груевски ќе му служи неуморно на народот и зад решетки, па што ако мора!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Прерано е да се радува човек кога се уште нема финална одлука дали г-нот Груевски ќе му служи неуморно на народот и зад решетки, па што ако мора!
Cela vladna garnitura pred nos skiptarska vi ja turija, koj od koj ponepismen a ti za patorot uste si se fatil?
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Се надевам дека ова е сарказам, целово што си го пишувал. Што знам, сакам да ги преценувам луѓето, во природа ми е.
Ако си сериозен, немој веќе да ме цитираш, едуцирај се прво, лечи си се од стереотипиве, носи си поголем крст, што сакаш направи, ама мора помош некаква да си бараш, еве и јас се мислам што кур данок плаќам да младите толку глупи да се, ве учат бе нешто во тоа школото? Смрдиш бе на глупоќа.
Ти плаќаш данок?
Ај не заебаај...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
8.008
Cela vladna garnitura pred nos skiptarska vi ja turija, ti za patorot uste si se fatil?
Е тука е проблемот со македончето, искрено не се ситам на тоа дека Груевски ќе го клаат у затвор... шо е до мене, треба сите да лежат па тогаш да дојдат луѓе кои стварно му мислат убаво на народот.

Гледам денеска доста статуси дека дојдел животот, правда незнам што... како дојде? Ако Груевски е во затвор ќе имаме подобро утре?

Доста ситење, вратете се малце во реалноста... затоа до вчера имаше статуси во стил 'Ај па ако не да го вратиме вмро...'
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Е тука е проблемот со македончето, искрено не се ситам на тоа дека Груевски ќе го клаат у затвор... шо е до мене, треба сите да лежат па тогаш да дојдат луѓе кои стварно му мислат убаво на народот.

Гледам денеска доста статуси дека дојдел животот, правда незнам што... како дојде? Ако Груевски е во затвор ќе имаме подобро утре?

Доста ситење, вратете се малце во реалноста... затоа до вчера имаше статуси во стил 'Ај па ако не да го вратиме вмро...'
ОК тогаш, нека не оди во затвор.
 
E

Epsilon

Гостин
Е тука е проблемот со македончето, искрено не се ситам на тоа дека Груевски ќе го клаат у затвор... шо е до мене, треба сите да лежат па тогаш да дојдат луѓе кои стварно му мислат убаво на народот.

Гледам денеска доста статуси дека дојдел животот, правда незнам што... како дојде? Ако Груевски е во затвор ќе имаме подобро утре?

Доста ситење, вратете се малце во реалноста... затоа до вчера имаше статуси во стил 'Ај па ако не да го вратиме вмро...'
drugar vaka da placevme za toj so kebapite za dedo ljube, za onoj deneska so go "bapnaja" 9-15 godini zatvor a ne e nisto povekje od gruevski ili CAVKOV koj si plati za da izleze.... sramota e, za tie lujge treba da pisuvas zalopojki ovde, a ne za nekoj so ja poseduvase ovaa drzava i plaese zarese i gasese ovde... pozz i malce razmisli so ce napisis na internet, da bidi konstrktivno i da razgovarame ko lujge, a ne vakvi detski muabeti.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не знам шо сите го мешате ова - "сакам паторот и послушниците да скапат у затвор" со "леее, топ е заев, дај ако не паторот да го вратиме"?
Правда бе, ало.
И заев до гаќи да се истресе.
Режимот се смени со пенкало (Бејли), а не со скршени глави и сеа зајо ќе си се ослободуе. Ќе го ослободуе и педеров паторски, само сеа ќе носи пресуди за да лапне некое поенче, пошо само оваи може да оствари...таа плата е научна фантастика уше од првиот ден кога ја спомнаа.
Да го смениме и заев со пенкало - тој после него бетер ќе биде...и така - перпетуум мобиле. Се' додека народ не одржи лекција на тоа гомнарите ќе има продавање магла, лажни ветувања, "не-ветено, а остварено".
Казнава за паторот од денеска е едно големо ништо. Каде е големиот финансиски криминал шо сите знаеме дека го има? Колава барем има некоја употребна вредност.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Cela vladna garnitura pred nos skiptarska vi ja turija, koj od koj ponepismen a ti za patorot uste si se fatil?
Да jа гледам хероjската борба на г-нот Груевски против странските служби и нивните домашни инсталации ми носи посебно задоволство, односно ќеиф како што би рекле во Турска.Jас немам сомнеж дека лидер, а пред се патриот од таква димензиjа, без прекин ќе работи за граѓаните во затвор доколку околностите наметнуват толку тешка саможртва.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom