Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Груевски треба прво осум доживотни да лапа за полицајците у Диво насеље, па после да продужат со вакви тривијални судења.
За што, имаш конкретен доказ? За муабети... џабе е.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
da bese nacitan kako sto tvrdis, kje procitase deka pravoto na samoopredeluvanje e neprikosnoveno za levicarite. ama toa ne se vklopuva so tvojata pred zamisla za levica, pa udri na karta `nacionalisti` :D
fanatici kako Levica? :D
vo makedonija partiski izbori se resavaat so kalashnjikovi, ama levica bile fanatici :D
„Лево ориентиран“ е огромена палета од различни идеологии кои се во конфликт за многу работи...
Кога кажуваш „лево ориентиран“, на што мислиш поточно од аспект на економско-политички компас? Мислиш на неолиберали, laissez faire либерали, либерал-демократи, социјал-демократи, социјалисти, комунисти, анархо-синдикалисти, анархо-комунисти, нео-марксисти, либертаријанци ???

Левица нема врска со национализам... Марксистите од левица кењаат за менувањето на името од други причини кои немаат врска со „менувањето на името“ бидејќи контра нивните суштински ставови е некој да се бори за промени на име - на определена територија бидејќи според нив:
1. Нациите се илузија.
2. Според марксистите, само класниот конфликт е вреден за борба.
3. Според анархистите у Левица, национален идентитет, име на држава и све остало, е илузија со која капитализмот ги контролира луѓето.

Што мислиш ти, ако некој смета дека „имиња на држави/национални идентитети се илузија со која капитализмот го контролира пролетаријатот“, дали борбата за промена на илузорно име, ќе ја смета за суштински важна?
 
T

Terroir

Гостин
' levite' se tolku prozirni komunjari da i slep ako si na kilometar ke im ja vidis pionerskata kapicka so zastitniot znak na tikvite.
samo ne znaeme koj od sds gardata go drzi svirceto za povik.
Да ги држел некој од гардата на сдсм ќе одеа со нив на избори не сами (да им земаат гласови) плус Апасиев е близок со некои членови од дпмне
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
5 пратеника сигурно има левица на наредниве избори,,,лошо е што не освоија барем еден пратеник ,вака во теорија добри се ама како ќе бидат во влада тоа е друго дваесет
Левица мора да добие на сериозност, искуство... Не може децава да водат партија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Левица мора да добие на сериозност, искуство... Не може децава да водат партија.
Како Диме Спасов треба да бидат, или уште поискусни?
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Како Диме Спасов треба да бидат, или уште поискусни?
Но зад Диме Спасов, стоеа цврстата и искусна рака на господинот Груевски и Мијалков.
Овие од Левица, немаат пастир кој ќе ги води!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
„Лево ориентиран“ е огромена палета од различни идеологии кои се во конфликт за многу работи...
Кога кажуваш „лево ориентиран“, на што мислиш поточно од аспект на економско-политички компас? Мислиш на неолиберали, laissez faire либерали, либерал-демократи, социјал-демократи, социјалисти, комунисти, анархо-синдикалисти, анархо-комунисти, нео-марксисти, либертаријанци ???

Левица нема врска со национализам... Марксистите од левица кењаат за менувањето на името од други причини кои немаат врска со „менувањето на името“ бидејќи контра нивните суштински ставови е некој да се бори за промени на име - на определена територија бидејќи според нив:
1. Нациите се илузија.
2. Според марксистите, само класниот конфликт е вреден за борба.
3. Според анархистите у Левица, национален идентитет, име на држава и све остало, е илузија со која капитализмот ги контролира луѓето.

Што мислиш ти, ако некој смета дека „имиња на држави/национални идентитети се илузија со која капитализмот го контролира пролетаријатот“, дали борбата за промена на илузорно име, ќе ја смета за суштински важна?
bez gajle, `pravite` levicari od levica vekje ja narekoa odlukava za krivicna `vmrovska`
sve e pod kontrola.
 
S

silmarillion

Гостин
1. Нациите се илузија. - Ова е факт.
2. Според марксистите, само класниот конфликт е вреден за борба. - Ништо не е вредно за да умреш освен критична ситуација да заштитиш дете/жена.
3. Според анархистите у Левица, национален идентитет, име на држава и све остало, е илузија со која капитализмот ги контролира луѓето. - Делимично тачно, само не е капитализмот што контролира него криминалците кои го користат капитализмот како изговор.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
bez gajle, `pravite` levicari od levica vekje ja narekoa odlukava za krivicna `vmrovska`
sve e pod kontrola.
Не знам каква е поделеноста на членовите на Левица околу официјалната одлука која се донела на ниво на партија. Ја глеам дека многу од самодекларираните „марксисти“, учествуваат у иницијативата на партијата. Они иако се „левичари“ за разлика од либералите кои исто се левичари, се противат на ствари поврзани со „индивидуално самоопределување“, разбери веќе еднаш... За нив, пролетаријатот, е поважен од пролетерот. И ко што ти пишав више иако не веруем дека разбираш многу според ова што го пишуваш, марксисти немаат благе везе со права на поединецот, слобода и све тоа што ти си замишљаш у глава дека е идеолошката рамка на секој левичар.
Не само тоа, они и жустро се борат против либералите, неолибералите и сите други „левичарски“ фракции кои се залагаат за овие идеали.

@silmarillion Комунисти се борат против самиот „капитализам“, не криминалците што го злоупотребуваат „капитализмот“ бидејќи според нив - капитализмот не е злоупотребен, туку сам по себе е суштински корумпиран.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Точно левица треба да ги интересира повеќе економската рамноправност и социоекономски прашања НО бидејќи немаме никаква економија и цела енергија е свртена према името нормално за тоа дека ќе реагираат.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.102
Поени од реакции
20.095
Немам ништо против дејстувањето на Левица, баш би било добро некоја трета македонска партија да биде фактор при формирање влада како што е на пример ДУИ, впрочем јас гласав за левица 2016, но нешто што ми е ептен смешно е што Апасиев е главна ѕвезда кај Инфомакс, Миленко, република и сл. како и на некои десно (дпмне) настороени членови на форумов
За миленковци и слична медиумска боранија, Левица моментално имаат улога на корисни идиоти. Истата улога ја имаа и додека паторот беше на власт, но во корист на монтипајтонциве што се моментално на власт.

Мислам дека во ваква политичка констелација да си анти-тежа на два доминантни политички ентитети, е сосема нормална и очекувана улогата на корисен идиот.

Трн во око им се на двете партии, затоа ботовиве јадат гомна против нив. Да беше ситуацијата обратна (СДСМ опозиција), друга песна ќе се пееше.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не знам каква е поделеноста на членовите на Левица околу официјалната одлука која се донела на ниво на партија. Ја глеам дека многу од самодекларираните „марксисти“, учествуваат у иницијативата на партијата. Они иако се „левичари“ за разлика од либералите кои исто се левичари, се противат на ствари поврзани со „индивидуално самоопределување“, разбери веќе еднаш... За нив, пролетаријатот, е поважен од пролетерот. И ко што ти пишав више иако не веруем дека разбираш многу според ова што го пишуваш, марксисти немаат благе везе со права на поединецот, слобода и све тоа што ти си замишљаш у глава дека е идеолошката рамка на секој левичар.
Не само тоа, они и жустро се борат против либералите, неолибералите и сите други „левичарски“ фракции кои се залагаат за овие идеали.

@silmarillion Комунисти се борат против самиот „капитализам“, не криминалците што го злоупотребуваат „капитализмот“ бидејќи според нив - капитализмот не е злоупотребен, туку сам по себе е суштински корумпиран.
kaj si be letko, long tajm no si.
kako e situacija vo ministerstvoto za Vistina? sve e pod kontrola?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Што мислиш ти, ако некој смета дека „имиња на држави/национални идентитети се илузија со која капитализмот го контролира пролетаријатот“, дали борбата за промена на илузорно име, ќе ја смета за суштински важна?
Сакаш да ги дискутираме феиловите на комунистичките идеали?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom