Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Нихил сум јас, сите сте за море.[DOUBLEPOST=1526843922][/DOUBLEPOST]
Ми чуе за Кореја, нема никакво влијание овде.
Не е битно какво влијание има Кореја тука. Битно е какви фалични морални вредности имаат членови на партија која треба да е прогресивна и која критикува опресија, неправда и други срања.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е битно какво влијание има Кореја тука. Битно е какви фалични морални вредности имаат членови на партија која треба да е прогресивна и која критикува опресија.
Иако не ги сакам Левица (мислам дека се фејк) не сум чул/прочитал да го величат Сталин или С. Кореја.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
352
Поени од реакции
442
За почеток единство околу ставот за името, а не како Тројан Заев, или оној пред него, каде тргуваа со нашите национални интереси. Потоа играње на картата “принципиелна опозиција“, каде при недостаток од вистинска опозиција можат да свртат дел од народот на нивна страна. Против влез во ЕУ и НАТО, нешто за што ДПМНЕ цврсто беше против, ама цврсто беше и за. Нивните (на ДПМНЕ) политички ставови кои се засноваа на седење на 2 столици, доведоа до апсолутно напуштање на дотогаш лојалната Германија, која им заби нож во грб и ја загубија меѓународната поддршка, што доведе до дестабилизација во политичкиот врв на таа партија.
Борбата за социјална правда, не е новина, но редно е да имаме партија која ќе биде либерална, како што тежнее во нејзината потичка идеологија. Дали е добро или не, за тоа треба накнадно да се дискутира, но има позитивни ефекти кои досега никој не ги искористил затоа што од истите нема да има некакви користи. ДПМНЕ се обиде нешто слично со земјоделците, ги придоби за момент, но поради лошите економски политики, субвенциите премногу касно им ги пушташе и дел од нив и ги изгуби.

Убаво е што се појавија на Првомајскиот протест. Сега дел од барањата на синдикалците се издржани, одредени не се, но опозицијата е тука за притисок и да докаде дека постои за народот, а не да се лади во партиските штабови и да ечи партиско-националистичка реторика од нивните фб профили, додека оние кои сакаат навистина нешто да променат, се влечат низ улиците маргинализирани на секој агол во нашето оптштество. Тоа беше дел од успешната политика на Никола, која традиционално продолжува и денес.
Освен што се појави на првомајскиот протест и ги поддржаа синдикалците не видов која е нивната визија за остварување на социјална правда. Уствари сега ми текна и тоа можеби единствениот добар потег и за поздравување е што го подржаа предлогот за прогресивно оданочување кај персоналецот, но предложија и истиот да биде со 3 стапки како што беше до 2006, за тоа апсолутно се согласувам

Надворешната политика им е се' освен левичарска.

Cudno e sto marksistite i anarhistite u levica se zagrizeni za imeto na drzavava. Neka se fatat na rabota da se borat protiv kapitalizmot, a ne da gubat vreme so besmisleni raboti kako iminja, nacionalni identiteti i slicni gluposti.
Poprvo bi umrel otkolku da glasam za tie nepismeni analfabeti i samodeklarirani eksperti po ekonomija, so dve procitani knigi od koi ednata e Kapital na Marks. Do vcera pola od niv bile programercinja koi ne znaele kaj e Sirija na mapa, sega so edna godina clenstvo u Levica, site se eksperti po ekonomija i politika. Da ne im e Apasiev, kje bidat raspasana banda od decurlana.
Pobogu, tamu ima faci sto mislat deka Stalin bil super i S. Koreja e odlicna drzava, deka e zapadna propaganda toa sto go gledame za S. Koreja po internet i tv.
Се согласувам со се' oсвен со едно.
Апасиев:facepalm::ROFLMAO: Радикален десничар кој се декларира како левичар. Најхит ми беше кога на фејсбук почна да води лов на вештерки против Сорос, да човек помисли дека тој е организатор на "Стоп операција Сорос". Или кога постојано се фали со неговиот просек 10,00 а во јавност кажа дека Претседателот на РМ има право на џебно вето. Не дај боже некој на испит по Уставно на Правен тоа да го каже, ќе го вратат во следна сесија да го полага. За неговиот пак мизерен и простачки речник, не вреди ни да се дискутира.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти си елементарно неписмен идиот што разбира политика и филозофија на политика помалце од баба ми што разбира компјутери. Иди читај Докинс и батали дискусии за социјализми, капитализми и други термини што не ги сфаќаш баш најбоље.
Хах...дупликат некој.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Иако не ги сакам Левица (мислам дека се фејк) не сум чул/прочитал да го величат Сталин или С. Кореја.
Ја се знам лично со многу од нив и сме навлагале у дискусии за вакви ствари. Рачунај го ова за искуство од прва рука. Ќе се осеќаш силувано и погрешно после кратко време муабет со нив...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
5 пратеника сигурно има левица на наредниве избори,,,лошо е што не освоија барем еден пратеник ,вака во теорија добри се ама како ќе бидат во влада тоа е друго дваесет
Недај боже.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ја се знам лично со многу од нив и сме навлагале у дискусии за вакви ствари. Рачунај го ова за искуство од прва рука. Ќе се осеќаш силувано и погрешно после кратко време муабет со нив...
Па и јас знам многу симпатизери и членови па немам такво нешто чуено.
 
B

Boulahrouz

Гостин
Во недела исто како за празник ве плаќаат? Или не славите празници :pos:
А замисли, ако е тоа точно... колку би било мизерно за тебе - да се расправаш по форуми во викенди, за беспари. :icon_lol:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Немам ништо против дејстувањето на Левица, баш би било добро некоја трета македонска партија да биде фактор при формирање влада како што е на пример ДУИ, впрочем јас гласав за левица 2016, но нешто што ми е ептен смешно е што Апасиев е главна ѕвезда кај Инфомакс, Миленко, република и сл. како и на некои десно (дпмне) настороени членови на форумов
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
А замисли, ако е тоа точно... колку би било мизерно за тебе - да се расправаш по форуми во викенди, за беспари. :icon_lol:
Да дискутираш и за безпари е сосема прифатливо, единствено е мизерно да се расправаш по форуми, сеедно дали за пари или без. Уше помизерно ако не ти делиле тоа да го правиш онака како шо ти задале насоки.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Освен што се појави на првомајскиот протест и ги поддржаа синдикалците не видов која е нивната визија за остварување на социјална правда. Уствари сега ми текна и тоа можеби единствениот добар потег и за поздравување е што го подржаа предлогот за прогресивно оданочување кај персоналецот, но предложија и истиот да биде со 3 стапки како што беше до 2006, за тоа апсолутно се согласувам

Надворешната политика им е се' освен левичарска.
Па и намалувањето на пратеничките плати и кратењето на бонусите кои ги добиваат. Ниту една партија било во власт, било во опозиција, која има претеници, никогаш нема да пристапи кон ова.

За надворешната политика се сложувам. Но во Македонија има само 2 политички сили (колку и да се силни овие 2 минијатурни партии) кои бегаат од нашиот општ политички курс определен кон ЕУ и нато. Според мене тоа е позитивна појава кон која треба да се стремат и другите партии. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom