Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
И пак го чекам Јататко да ми каже како ова било апатија, дефетизам и се друго. Да незнаев подобро ќе си речев дека е дечкото у топ 1000-2000 од овие погоре, ама после ти текнува дека тие ни со политика се замараат ни со форуми ни бутур.
Сакаш да кажеш дека Заев не се занимава со политика ? Уствари у право си... бизнис зделка е ова за него.... Убаво ви го изпра мозокот вам малоумните што го гласавте...[DOUBLEPOST=1526811683][/DOUBLEPOST]
Амди е синоним за народот што живее овде.
Не, не... Амди е слика и прилика на политичарите што живеат овде... Слика и прилика на народот што ги гласа се Силма и Алма
 
V

viktora

Гостин
јас не обрнав внимание на пресот што црпко го водеше пошто ми се гади да го слушам и гледам, ама мене оваа слика денес ми падна во очи, и воопшто не ми делуваат дотичниве убедливи, ми изгледаат ко посрани, со таа разлика што се сложвам со тебе дека црпко веќе знаел за ставот на грците, ама не се сложвам дека тие ќе се премислат за некој ден.
Прегледај го приврзокот 190964
Толку уплашени не беа ни кога ги тепаа во собрание.Значи работава е сериозна.Изгледа сфатија дека не е до грдото лице на македонецот,него проблемот е многу поголем и поширок.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.360
Поени од реакции
86.606
"...Материјалната помош како награда на “македонската кооперативност”, извинете, смрди на проституција, како и недамнешната идеја за централна балканска република што ја обелодени Тупурковски. Македонскиот народ е пред судбински тест. На политичката опозиција и на граѓанските ассоцијации им претстои одговорна работа на проект на темелно движење на отпорот, од кое ќе произлезе влада на национален спас и вонредни избори. Раката да му се исуши – кој ќе стави потпис на најавената спогодба!
- Проф. Димитар Димитров "Името и Умот" - 1999 година.


Ако продолжи вака, проклетството ќе го фати неговиот син, Никола Димитров...
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.723
Поени од реакции
6.362
10 души тука ми се смеете се праите дека сте паметни и дека Грција не дупи како сака ..
Ок правете што сакате, но за 7 дена јас ке ви се смеам по што сте со испрани мозоци од времето на Груевски ..
Незнам како да би се објасни , за Грција беше битно ерга омнес и уставни измени , Заев тоа го потврди и они добија што сакаат..
Ова околу името е мала драма за вас што се палите , значи името е одбрано од наша страна неможе Грција да ти каже како ке се викаш со новото име , битно ке се смени и сега тоа е тоа ..
За крај никој нејќе да се смени името но ова е добра придавка и мислам ке помине на референдум а тоа дали ке го наместат нејќам да коментирам ..
Груевски бил патриот кој тајно договарал име и закон за јазици сред лето при негови медиуми , а Заев бил предавник кој јавно потврдува ..
Јас искрено нејќам да се смени но мора бидејки и Европа и Америла притиска , затоа му помогнаа на Заев да дојде на власт со бомбите ..
Вмро за мене со тој цел криминал и скриени убиства е избришана партија во наредни 10 години ..
Мицковски е само пион на Грујо !!
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
10 души тука ми се смеете се праите дека сте паметни и дека Грција не дупи како сака ..
Ок правете што сакате, но за 7 дена јас ке ви се смеам по што сте со испрани мозоци од времето на Груевски ..
Незнам како да би се објасни , за Грција беше битно ерга омнес и уставни измени , Заев тоа го потврди и они добија што сакаат..
Ова околу името е мала драма за вас што се палите , значи името е одбрана од наша страна неможе Грција да ти каже како ке се викаш со новото име , битно ке се смени и сега тоа е тоа ..
За крај никој нејќе да се смени името но ова е добра придавка и мислам ке помине на референдум а тоа дали ке го наместат нејќам да коментирам ..
Груевски бил патриот кој тајно договарал име и закон за јазици сред лето при негови медиуми , а Заев бил предавник кој јавно потврдува ..
Јас искрено нејќам да се смени но мора бидејки и Европа и Америла притиска , затоа му помогнаа на Заев да дојде на власт со бомбите ..
Вмро за мене со тој цел криминал и скриени убиства е избришана партија во наредни 10 години ..
Мицковски е само пион на Грујо !!
и ти со ник ултрас? дај бе не брукај се, убо те немаше, што ти требаше баш сега да му ги бришеш говната на црепов кога скоро сите куртони се скрија во подрум.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
10 души тука ми се смеете се праите дека сте паметни и дека Грција не дупи како сака ..
Ок правете што сакате, но за 7 дена јас ке ви се смеам по што сте со испрани мозоци од времето на Груевски ..
Незнам како да би се објасни , за Грција беше битно ерга омнес и уставни измени , Заев тоа го потврди и они добија што сакаат..
Ова околу името е мала драма за вас што се палите , значи името е одбрано од наша страна неможе Грција да ти каже како ке се викаш со новото име , битно ке се смени и сега тоа е тоа ..
За крај никој нејќе да се смени името но ова е добра придавка и мислам ке помине на референдум а тоа дали ке го наместат нејќам да коментирам ..
Груевски бил патриот кој тајно договарал име и закон за јазици сред лето при негови медиуми , а Заев бил предавник кој јавно потврдува ..
Јас искрено нејќам да се смени но мора бидејки и Европа и Америла притиска , затоа му помогнаа на Заев да дојде на власт со бомбите ..
Вмро за мене со тој цел криминал и скриени убиства е избришана партија во наредни 10 години ..
Мицковски е само пион на Грујо !!
Грција не дупи 30 години не е нешто ново тоа. Ајде ќе видиме за брзо се ќе се знае но засега фактичката состојба е контра тоа што кажуваш.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
- Проф. Димитар Димитров "Името и Умот" - 1999 година.


Ако продолжи вака, проклетството ќе го фати неговиот син, Никола Димитров...
Бегај...овој сакаше азбуката да ни ја усогласува со татарската....мани го упм

А и син му, прчеше к у Холандија. Ретко кој реагираше на неговиот ангажман. Демек бил против режимот...
Државата те бира за преговарач за името, инвестира у тебе, те храни и добиваш понуда за работа у приватен институт у Хаг и „кој ве ебе“ - нека иде тоа у Америка да го напраи или во било која друга посериозна земја - ќе го снема за еден ден.....сдс таков лик ангажираше. Лапале стекови у Њујорк со Василакис свињана грчка и 20 години срљаме у празно.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.723
Поени од реакции
6.362
Грција не дупи 30 години не е нешто ново тоа. Ајде ќе видиме за брзо се ќе се знае но засега фактичката состојба е контра тоа што кажуваш.
Ок за некој ден ке видите дека ке биде Илинденска Македонија прифатено од Грција и ЕУ па ке видиме кој бил во право!
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.784
Поени од реакции
10.000
Што има добро во придавката Илинденска? Има друга таква држава во свет со вакво име што содржи придавка од историски настан? United States of D-Day America, Federation of October Revolution Russia? Глупо звучи нели? 2% странци дали ќе можат да изговорат Илинден правилно, Ајлајндин Маседониа...па и со -ска ако е тури пепел, ќе кренат раце и ќе користат RIM што за волја на вистината ни прилега пошто стварно сме шупакот на Европа. Грците не се задоволни со ова пошто знаат ако се стрпат уште малку и Џукела Република со ерга омнес ќе прифатиме.

Ретко кое име звучи полошо од Фиром, ова барем се изговараше некако на англиски, макар и пола минути да трае. И Словенска Република Македонија би било подобро, со Илинден се откажуваме од секое минато и историја од пред 1903 (Грците ќе инсистираат на 1944). Поглупо од ова амин, не НАТО и ЕУ, интергалактичка унија да има не е вредна за оваа бљувотина од име било која држава да ја носи.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.232
Ок за некој ден ке видите дека ке биде Илинденска Македонија прифатено од Грција и ЕУ па ке видиме кој бил во право!
Ти бе Кирче, ти ќе бидеш у право. Не знам како ќе ти се извинуваме само и со кој образ ќе се појавиме пред тебе
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тоа што Пенс одма после дебаклов разговарал со Ципрас ми кажува дека играта е поголема од нас и грците и дека америте ќе се обидат со сите сили да не им се повтори 2008 и Букурешт оти трета шанса ќе биде потешко да добијат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom