Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Таман се залетаа и Ордановски и Геро сеа баш ме интересира како ќе се извадат. Двајцата ошамарени со црвени ушиња. Не вистина е глупаво, Ципрас во Софија му вика на Заев еј топ ти е имево само дај ерга омнес да е. Зајо му вика готово вакво име и ВМРО може да прифатат и ерга омнес ќе го протнеме. Софија уште посреќна. Се враќа Зајче дома во меѓувреме неговите мегафони трубат на најгласно како било најубаво име на универзумов. Мице не му го прифаќа а Ципрас му вика пу пу не важи ама штом се сложи за ерга омнес уживај ќе ти најдеме ние друго име. хехехехех[DOUBLEPOST=1526762408][/DOUBLEPOST]
Ѓорѓе Иванов ќе чека Заев писмено да му го достави предлогот, па потоа ќе даде мислење.

Абе вие се заебававте Хорхе, фикус, вака така, ама испадна најстабилен политичар во МК.

Таљат до каде е со пуштање на законот за двојазичност во Службен весник?
Чека летни одмори никој кога не чита службен весник:cool:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.248
Поени од реакции
86.034
Кога новинарот од грчката Алфа ТВ го праша Заев дали има црвени линии, овој му одговори:

„Наша црвена линија е линијата која свети силно како водилка по патот за да дојдеме до конечно решение“

Ретко глуп одговор, Грциве видоа прилика и ја искористија, тоа се виде по нивната реакција вечерва на предлогот Република Илинденска Македонија. Им се измочаа во уста на Заев, Димитров и сите преставници од наша страна кои преговараат за името.
Значи треба да менуваме:
- Име на држава
- Устав
- Националност
- Јазик

Па уште си играат курот со нас, ирендистички намери сме имале...Капитулација од епски размери. Да, ќе повторам... ЗАЕВ Е РЕТКО ГЛУП, ГЛУП, ГЛУП ЧОВЕК. Еднаш пичка такво ѓубре раѓа.

Јас само сакам да се реши спорот со Грција и да почнаат да не нарекуваат Македонци и да ја снема референцата Фиром.
Желба ми е кога на меѓународни настани ќе не претставуваат како Македонци а не како Фиромјани.
Уште еднаш... Заев е ангел - душа човек.

:pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.445
Таман се залетаа и Ордановски и Геро сеа баш ме интересира како ќе се извадат. Двајцата ошамарени со црвени ушиња. Не вистина е глупаво, Ципрас во Софија му вика на Заев еј топ ти е имево само дај ерга омнес да е. Зајо му вика готово вакво име и ВМРО може да прифатат и ерга омнес ќе го протнеме. Софија уште посреќна. Се враќа Зајче дома во меѓувреме неговите мегафони трубат на најгласно како било најубаво име на универзумов. Мице не му го прифаќа а Ципрас му вика пу пу не важи ама штом се сложи за ерга омнес уживај ќе ти најдеме ние друго име. хехехехех[DOUBLEPOST=1526762408][/DOUBLEPOST]
Чека летни одмори никој кога не чита службен весник:cool:
Вистинското презиме на Мицотакис е Мицковски... :oeoeoe:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Кога новинарот од грчката Алфа ТВ го праша Заев дали има црвени линии, овој му одговори:

„Наша црвена линија е линијата која свети силно како водилка по патот за да дојдеме до конечно решение“

Ретко глуп одговор, Грциве видоа прилика и ја искористија, тоа се виде по нивната реакција вечерва на предлогот Република Илинденска Македонија. Им се измочаа во уста на Заев, Димитров и сите преставници од наша страна кои преговараат за името.
Значи треба да менуваме:
- Име на држава
- Устав
- Националност
- Јазик

Па уште си играат курот со нас, ирендистички намери сме имале...Капитулација од епски размери. Да, ќе повторам... ЗАЕВ Е РЕТКО ГЛУП, ГЛУП, ГЛУП ЧОВЕК. Еднаш пичка такво ѓубре раѓа.



Уште еднаш... Заев е ангел - душа човек.

:pos:
Па Љубчо, Бучко, Бранко и Грујо не наседнаа на вакви будалаштини овој мислеше по фраер е од нив.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Јас само сакам да се реши спорот со Грција и да почнаат да не нарекуваат Македонци и да ја снема референцата Фиром.
Желба ми е кога на меѓународни настани ќе не претставуваат како Македонци а не како Фиромјани.
Нека му каже некој на @Waoo да ја извади личната карта од новчаник и да види што пишува:
Дали пишува ФИРОМ или Република Македонија.

Треба да си тежок дибек да мислиш дека се преговара за Фиром.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.445
Јас само сакам да се реши спорот со Грција и да почнаат да не нарекуваат Македонци и да ја снема референцата Фиром.
Желба ми е кога на меѓународни настани ќе не претставуваат како Македонци а не како Фиромјани.
Ахааа....
Значи решението е Република Македонија ?!?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.536
Поени од реакции
36.504
Уште вечерта кога се сретнаа Ципрас не кажа јасно дека нашле некое заедничко решение, Заев се истрча со таква изјава исто како и овој предлог.
Или е стварно глуп и наивен или е некоја тактика која ние не ја разбираме, демек Илинденска е првиот подобар предлог ај сега со друг ќе се оди (а цело време Горна е договореното решение)
Мене се повеќе ми изгледа дека ова е педерска фора на Грците. Веднаш после неговата изјава како спремно соопштение го пуштаат дека не го прифаќаат тоа решение.

Ако му држи гзот сега треба да даде изјава дека Грција не преговара со добра волја и дека го изигрува преговарачкиот процес. Звучи како плачење ама треба барем да даде изјава да објасни како дојде до ова недоразбирање.

Не гледам поента да се преговара после ова. Очигледно е дека Грците не сакаат решение.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://republika.mk/918505
Разликата меѓу грците и нас е што тие имаат муда. Го избркаа градоначалникот на Солун наклоци. И Ципрас може вака да го јаде.[DOUBLEPOST=1526763663][/DOUBLEPOST]
Мене се повеќе ми изгледа дека ова е педерска фора на Грците. Веднаш после неговата изјава како спремно соопштение го пуштаат дека не го прифаќаат тоа решение.

Ако му држи гзот сега треба да даде изјава дека Грција не преговара со добра волја и дека го изигрува преговарачкиот процес. Звучи како плачење ама треба барем да даде изјава да објасни како дојде до ова недоразбирање.

Не гледам поента да се преговара после ова. Очигледно е дека Грците не сакаат решение.
Сега ќе преќути и ќе бара средби за ново име. Но јас мислам дека и да се договорат за одредница пак истово ќе го снајде. Грците ќе прифатат само име без Македонија во него и ерга омнес за секаква употреба.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Разликата меѓу грците и нас е што тие имаат муда.
Незнам дали примети, ама немаше полиција.
Ова кај нас да беше 5000 желки ќе имаше.

Не е до муда, туку до тенденции на државата.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Незнам дали примети, ама немаше полиција.
Ова кај нас да беше 5000 желки ќе имаше.

Не е до муда, туку до тенденции на државата.
И тоа ама и желки нема да ги спречат ако решат да го запалат Солун.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Нека му каже некој на @Waoo да ја извади личната карта од новчаник и да види што пишува:
Дали пишува ФИРОМ или Република Македонија.

Треба да си тежок дибек да мислиш дека се преговара за Фиром.
Пишува Македонија, уставното име ни е Република Македонија.
И сеа што?
На сите манифестации сме претставени како ФИРОМ, не ти пречи тоа?
Ситуацијата со името е out of control, ама па немој да ми кажеш дека ти е во ред кога те претставуваат како Фиромец надвор од државата.

И да, ме боли онаквото како ќе се викаме, џабе е кога системот ни е испосран целосно, платите ни се најниски во Европа, а трошоците меѓу највисоките.
Станува јасно за каква вукојебина станува збор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Имаше сатира Vođa од Радое Домановиќ за српскиот политичар Никола Пашиќ, истата работа како на карикатурата

 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
A таман се решив да одговорам на повикот на Заев за четврт Илинден. Почна да се буди патриотизмот во мене и грчиштана ме заебаја сега. Човек да неможе патриот да си биде во своја држава. Да ви се плукнам и во халкидики и во се јужно.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.248
Поени од реакции
86.034
И да, ме боли онаквото како ќе се викаме

Јас само сакам да се реши спорот со Грција и да почнаат да не нарекуваат Македонци и да ја снема референцата Фиром.
Желба ми е кога на меѓународни настани ќе не претставуваат како Македонци а не како Фиромјани.
Бре бре бре... дното допрено :LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom