Od kade tolku luksuzni koli vo Skopje?

  • Креатор на темата Que
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Тоа е менталниот склоп на успешниот македонец - предводник на ова прекрасно општество: ќе вози ЏиТиАр у кал и ќе го паркира врз гомна од затнат канал за одвод.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Prirodni monopoli, nerazviena ekonomija, tie gazdi sto imaat biznisi vo bransi sto nemaat mnogu konkurencija pravat partali nekoi po 10.000e mesecno

Prosecniot gragjanin ne sfakja deka pazarot sto go imame kakov takov ne e za potcenuvanje ni po broj ni po standard i ako otvoris tradicionalen biznis od trgovija, gradeznistvo, industrija, uslugi mozes da specalis neverojatni pari od samiot fakt sto nema mnogu konkurencija i klienti ti se bezmalku zagarantirani. Za IT pa da ne pravime muabet.

Ima bajagi bogat narod u drzavava, so pari specaleni 100% na legalen nacin
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
работат луѓето, не седат. вредни се.
Хахаха,"сигурно".

90% од луѓето во државава работат за останатите 10% да може да живеат луксузно
За жал така е,со оваа власт...ма и со другата не беше нешто посебно.Сега е ДУПЛО полошо,и нормално народот ќе бега.

Само кај богаташи од валкани бизниси.
За жал така е тоа.Како што кажавте повеќето Албанци од црн бизнис.Друго ти се @dace@mkd што ги кажа,тие од страна што се враќаат,или имам еден комшија има моторче,mbw x6 и мерцедес,луксуз...богаташ но тој на времето работел во Америка,камионџија бил па се вратил тука за да биде шеф со доста многу пари на еден кафич,пошто таму така у Америка немоеш да фрчиш со мотор у 4 сабаље.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Само кај богаташи од валкани бизниси.
Не е точно, лично знам 6-7 пријатели што успеале да купат убаво колиште (читај кола над 25К) а се помале од 30 години. Значи со нивни пари, нивни бизнис. Од бизнис мислам на ИТ Бизнис, крипто, работа во странство, градежни фирми... А тоа да има и со валкани бизниси но тие се познаваат уште одма од прв поглед.
Зборот ми беше, не сите со убави коли се татини синчиња или со валкани коли. Има луѓе што работато по 16 саати во денот ЗА СЕБЕ а не за некој друг и што успеале. Позрав.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Не е точно, лично знам 6-7 пријатели што успеале да купат убаво колиште (читај кола над 25К) а се помале од 30 години. Значи со нивни пари, нивни бизнис. Од бизнис мислам на ИТ Бизнис, крипто, работа во странство, градежни фирми... А тоа да има и со валкани бизниси но тие се познаваат уште одма од прв поглед.
Зборот ми беше, не сите со убави коли се татини синчиња или со валкани коли. Има луѓе што работато по 16 саати во денот ЗА СЕБЕ а не за некој друг и што успеале. Позрав.
AMA sigurno ne gi zarabotile na kajgana.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Абе гледајте си кај вас остајте шо возат другите. Затоа неодиме ние напред оти прво гледаме комшијата шојма па кај нас во дворот. Многу продуктивна тема отвори.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
AMA sigurno ne gi zarabotile na kajgana.
да, НО мене од голема помош ми се форумите, првите 2-3К ги заработив со оглас и метод кој ме подучи што од македонски а голем дел и од срански форуми. Секогаш треба да се извади позитивното од секое нешто.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
да, НО мене од голема помош ми се форумите, првите 2-3К ги заработив со оглас и метод кој ме подучи што од македонски а голем дел и од срански форуми. Секогаш треба да се извади позитивното од секое нешто.
Tocno, se slozuvam, drug mi bese muabetot, nekoj premnogu kukaat a 24/7 se na kajgana.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Како да дојдеш до голема сума на пари и вила на водно од 500 квадрати ?
Решение :
1. Стани терорист и испукај неколку куќи во некое големо село.
2. Води преговори со владата дека сакаш пратеничко место и твои луѓе да бидаат вработени по администрацијата.
3. Биди неписмен и не наведувај никакво школо и прави се на работа незаинтересиран со цел да те унапредат у директор .
4. Ако ги исполнеш сите овие погоре услови ке добиеш пратеничко место или советник на некој премиер.
И бинго плата 1000е плус трошоци за пат 500е плус трошоци за стан ноќевање 2000е и трошоци за јадење 300е на месечно ниво.
5. Ако не ти успее погоренаведеното опљачкај некоја банка со 1 милион фунти , 2 милиона долари и 500.000е и лежи си у затвор 3-4 години и свиркај си после оти си богат , а на тој цимерот што е заедно со тебе у ќелијата што леже затвор 5 години што украл 4 кг ќебапи пофали му се.
Секако банките не се зијан тие пари пак ке ги наплатат преку извршители и нотари на тие што земале кредити и немаат никакви начини да ги отплатат.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некој работел, некој крадел, некој на бело, некој на црно. Кој како се снашол. Секој за себе да гледа да направи нешто, како он си знае, ние да направиме нешто за себе.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Некој работел, некој крадел, некој на бело, некој на црно. Кој како се снашол. Секој за себе да гледа да направи нешто, како он си знае, ние да направиме нешто за себе.
Но,за жал во мал број се оние кои чесно заработиле пари за луксузни автомобили.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секој сам си знае бре како си ја купил сопствената кола та била југо, фиќо, стокец, тојота, пежо, мерџо или порше ... колку пари во џебот толку музика ... и некој што вози кола од 5, 10 или 15 илјади евра што и не е некој преголем луксуз но во средина каде 90% од луѓето сеуште возат пезетки, лади самари, југовци, фиќовци и стокецовци нормално дека ќе се чудат од каде овој шутраков пари за вакво ауто бе сигурно дила бело брашно и праи сл. ујдурми, вакви муабети во мојов живот сум се изнаслушал безброј пати ... комшијата купил нова кола криминалец е, комшијата гради нова куќа дилер е, комшијата купил стан или дуќан корумпиран митарош е и.т.н. и.т.н. непродуктивни бош муабети до немајкаде што не водат никаде !
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.670
Да беше само Скопје арно ќе беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom