Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.911
Па ете као ги сменивме политичарите... и? доживеа некој успех ти? Нешто мрдна?
Што имаат врска политичарите? Нели некој друг диктирал?
Генерално тоа е, мада мислам дека ако не се мешаше никој од страна да ни покажува часовници и слични глупости, ќе бевме некој степен погоре.... Вака како што е ми се чини дека без разлика што да сакаме и посакуваме ние.... некој друг диктира. Дикатура на западната демократија....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Што имаат врска политичарите? Нели некој друг диктирал?
Не бе, пошто ти викаш до политичарите било... Или мислеше до сите политичари општо е, вклучитечно и за тие што се твои господари....
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Просечниот македонец е со ставот дека ние сме вечни жртви, не мрази САД и западот, а ние све им дадовме. Исто србите ни се браќа и секоја им чест го истрпеа нападот од НАТО и се држат со Русија. Путин е нашиот спасител, време е да одиме со Русија.
А реалноста е:
1. Грците и србите се исти курац за нас. Поголеми душмани од турците и најголеми непријатели на историското ВМРО. Среќа после ВСВ Тито се прашувал, а не кралот и четниците.
2. Да беше оваа Русија на Путин во 90-тите курац ќе не признаеа.
3. Слобо и Мицотакис отворено се залагале за делба на РМ
4. Српските служби се замешани во 90% од меѓуетничките срања(хинт палење на амбасадата на САД и 27 април)
5. Да не постои поддршката од САД и кредитите од ММФ и средства од некои западни организации РМ никогаш немаше да постои

Но многу полесно е да сонуваш бајки и за секој проблем некој друг да ти е крив.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.897
Поени од реакции
23.842
Вака, колку да сватиш дека сум присебен.... Јас државава не ја сметам за моја од 2001 година... или еве со твои зборови, надежта ја оставив таму... Од тогаш па навака пропагирам дека за да успее некогаш во иднина Македонија како држава на Македонците, треба да се примени Израелскиот модел. Да се раселат Македонците низ светот, да станат угледни и богати и да се вратат да си ја купат државата назад после неколку десетици ако не и стотици години можда ... Не треба да се откаже човек од Македонштината за да го види очајот...
Само што го немаме израелскиот менталитет на слога и многу веројатно никогаш нема да го имаме. Држава со територија помала од нашата, со комшии и малцинства према кои рамковните изгледаат како цивилизација од Стар Трек од 24 век, со далеку погадна почва, ресурси или било што. Народ што е помалку од 0.2% од светската популација што растур прави во наука, Нобелови награди, ИТ сектор, банкарски системи во развиени земји, па и транс сцена и ноќен живот, но пред се слога и вреднување на својот народ.
Трета генерација Македонци се веќе Австралијци, Канаѓани... Џејмс од Детроит ќе осеќа приврзаност кон Македонија колку што внукот на Стевче Јакимовски ќе осеќа приврзаност за Подржикоњ. Евреите гледаат таа нишка и приврзаност да не избледне.

Единствено во што ми пречи Македонштината е конечно да заминам од овде....
Апсолутно истата ситуација и кај мене. Овој момент го рачунам како можеби моја најголема карактерна слабост. Ако нешто во животот ме влечело надолу тоа е мојата неспособност ментално да се победам на тоа поле и да го пресечам јажето што ме врзува со ова подневје, култура и слично и барем да дадам шанса и проба на сам себе во развиениот свет. Оти нели што и да се случи Македонија не ти бега. Ама кај секој е нешто, кај некои чашката, кај други курварлукот, кај трети комарот, кај четврти штабот...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.991
Поголеми душмани од турците
Другото си е на место, ама дека Македонците имаат поголеми душмани од Турците тешко.[DOUBLEPOST=1526252246][/DOUBLEPOST]
Само што го немаме израелскиот менталитет на слога и многу веројатно никогаш нема да го имаме.
Ги немаме нивните околности. За разлика од нив, нас не прифаќаат и лесно се асимилираме. Тие имаат среќа (или несреќа историски гледано) да се уникатни кај и да живеат, заради религијата.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Само што го немаме израелскиот менталитет на слога и многу веројатно никогаш нема да го имаме. Држава со територија помала од нашата, со комшии и малцинства према кои рамковните изгледаат како цивилизација од Стар Трек од 24 век, со далеку погадна почва, ресурси или било што. Народ што е помалку од 0.2% од светската популација што растур прави во наука, Нобелови награди, ИТ сектор, банкарски системи во развиени земји, па и транс сцена и ноќен живот, но пред се слога и вреднување на својот народ.
Трета генерација Македонци се веќе Австралијци, Канаѓани... Џејмс од Детроит ќе осеќа приврзаност кон Македонија колку што внукот на Стевче Јакимовски ќе осеќа приврзаност за Подржикоњ. Евреите гледаат таа нишка и приврзаност да не избледне.
Имав можност да работам со Израелци извесно време, претежно се дојденци од истокот, пошто тие што биле на западот, се изгорени во печките на Хитлер. Дури и најновите околу 2М евреи дојдени после 1990 се источни евреи. Менталитетот им е многу сличен на нашиот, всушност 6 милиони речиси доброволно отишле на принудна работа и после тоа во смрт, а најгадните чувари во конц логорите, биле Евреи.... Немој да мислиш дека на Евреите слогата и менталитетот им се вродени... Тоа све ти е правилен менаџмент.... Преку парите, личните и националните интереси испреплетени меѓусебно. Се достигнува тоа, ако запнеме. Ако не ние, нашите деца би можеле да видат резултати.

Апсолутно истата ситуација и кај мене. Овој момент го рачунам како можеби моја најголема карактерна слабост. Ако нешто во животот ме влечело надолу тоа е мојата неспособност ментално да се победам на тоа поле и да го пресечам јажето што ме врзува со ова подневје, култура и слично и барем да дадам шанса и проба на сам себе во развиениот свет. Оти нели што и да се случи Македонија не ти бега. Ама кај секој е нешто, кај некои чашката, кај други курварлукот, кај трети комарот, кај четврти штабот...
Одприлика гледам како ги учат луѓето децата... Оди и не се враќај, нема место тука за тебе, а кај што одат ако треба и како кучиња живеат, запнуваат така, како што тука никад не би запнале. Се пикаат низ најмалата дупка, а тука чекаат од мама и тато. Да запневме тука така, ќе беше све подобро. Транзицијата тука беше неуспешна кај луѓето, а не кај општеството, оттаму и менталитетот дека државата треба да се грижи за тебе (да те вработи итн). И на крајот, ние почнавме држава, а немавме чувство на своина, ја третиравме државава исто како што ја третираа рамковните, гледавме да лапнеме нешто.

Но, пак ќе кажам, народот е квалитетен, чим одлично се снаоѓа во развиениот свет, незнам некој да не се снашол на запад и да не се интегрирал во западното општество... значи тука изостанува мотивацијата...
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Заевб барем почна да исполнува едно предизборно ветување дека ќе направел се за да ги зачува младите во државава.Изгледа мислел само за младите од албанска националност.

IMG_20180514_101019.png
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Томе молеше за финансии за барем пристоен живот или спонзорства и пред 3-4 години, не само сега. Ми се повраќа од двеве страни што користат вакви случаи за добивање политички поени. Плавиве гомна што се сега на власт ги користеа починатите деца, црвените гомна Томе го спомнале. Повраќаници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.911
Во Сирија загина уште еден Албанец од Македонија
Уште едно момче од албанска етничка припадност од Македонија го загуби животот во борбите во Сирија.

Е. Исени

Станува збор за 23-годишниот Е.Исени роден во Арачиново, со место на живеење во Скопје, пишува весникот на албански јазик Коха.

Во почетокот на 2014 година Е.Исени, во тоа време како 19-годишник, се вклучил во војната во Сирија, додека веста за неговата смрт денеска родителите ја добиле од неговите другари, пишува весникот Коха.[


А тие што не отидоа во Сирија да палат цркви, тие тука ги пљачкаат:

Фатени двајца крадци на шест цркви во Тетовско
Тетовската полиција целосно ги расчисти шестте тешки кражби, кои во текот на овој месец беа извршени во православни цркви во Тетово, Копанце, Радиовце и Подбреѓе. Сторители на овие дела се Џ.М. (22) од Тетово и 17-годишник од село Озормиште, Тетовско. Дознаваме дека обајцата се осомничени и за други кражби по цркви сторени лани.


Тие во разговор во полициска станица ги признале делата. По целосно документирање на случаите против нив ќе виде поднесен соодветен поднесок.

Тие ги извршиле кражбите со насилно отворање на влезните врати или со кршење на прозорците, по што од каси, маси за продажба на свеќи или од икони одзеле парични средства во вкупен износ од над 6.000 денари, а причиниле и поголема материјлна штета.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.897
Поени од реакции
23.842
Имав можност да работам со Израелци извесно време, претежно се дојденци од истокот, пошто тие што биле на западот, се изгорени во печките на Хитлер. Дури и најновите околу 2М евреи дојдени после 1990 се источни евреи. Менталитетот им е многу сличен на нашиот, всушност 6 милиони речиси доброволно отишле на принудна работа и после тоа во смрт, а најгадните чувари во конц логорите, биле Евреи.... Немој да мислиш дека на Евреите слогата и менталитетот им се вродени... Тоа све ти е правилен менаџмент.... Преку парите, личните и националните интереси испреплетени меѓусебно. Се достигнува тоа, ако запнеме. Ако не ние, нашите деца би можеле да видат резултати.
Да, знам, не беше гнасава еден од тие?



Ниеден народ не е имун кон таквите ама разликата е што кај нас пер капита ги има далеку повеќе и се далеку погнасни. Од нивна страна па оние што работат за доброто на народот пер капита ги има далеку повеќе од кај нас. Значи ние ем имаме повеќе гадни гомнари ем многу малце коректни луѓе. Види како си ги дупат арапите



Види ги младиве девојки што одговараат на темава

Со малцинствата


Имаш овакви организации

https://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_Israel

па овакви


Па го имаш ова

Israeli opposition to mixed marriages between Jewish women and Arab men[edit]
Many Israeli Jews oppose mixed relationships,[68] particularly relationships between Jewish women and non-Jewish Arab men. A 2007 opinion survey found that more than half of Israeli Jews believed intermarriage is equivalent to "national treason". A group of 35 Jewish men, known as "Fire for Judaism", in the Jerusalem neighborhood of Pisgat Ze'ev started patrolling the neighborhood in an effort to stop Jewish women from dating Arab men. The municipality of Petah Tikva has also announced an initiative to prevent interfaith relationships, providing a telephone hotline for friends and family to "inform" on Jewish girls who date Arab men as well as psychologists to provide counselling. The city of Kiryat Gat launched a school programme in schools to warn Jewish girls against dating local Bedouin men.[69][70]

In February 2010 Maariv has reported that the Tel Aviv municipality had instituted an official, government-sponsored counseling program to discourage Jewish girls from dating and marrying Arab boys. According to supporters of the program, the girls are often ostracized for being Jewish, and (some) fall into drugs and alcohol or are prevented from leaving their Arab boyfriends.[71]

Имаат осуда од многу меѓународни политички и неполитички институции ама ич кур не ги боли.

Посебно болдот види го. Знаеш кога ние ќе имаме ваква теренска офанзива? Замисли народот и/или владата да организираат вакви конкретни потези. Одма прво ќе рипнат Најчевска, Геровски, Политико, Фрчко, Душан гомнарот од Пребег Штипско и сите македонски либтарди од МОФ, ГЕМ, Цивил, ќе се врескаат и крекаат зборови како национализам, фашизам, исламофобија, албанофобија. А некогаш треба да се игра и така, прљаво. Оти што би рекол омилениот ми лик од Гејм оф Тронс кога помошникот ќе му реагира дека потегот што сака да го направи е прљав-Cleaner ways don't win wars.


Одприлика гледам како ги учат луѓето децата... Оди и не се враќај, нема место тука за тебе, а кај што одат ако треба и како кучиња живеат, запнуваат така, како што тука никад не би запнале. Се пикаат низ најмалата дупка, а тука чекаат од мама и тато. Да запневме тука така, ќе беше све подобро. Транзицијата тука беше неуспешна кај луѓето, а не кај општеството, оттаму и менталитетот дека државата треба да се грижи за тебе (да те вработи итн). И на крајот, ние почнавме држава, а немавме чувство на своина, ја третиравме државава исто како што ја третираа рамковните, гледавме да лапнеме нешто.

Но, пак ќе кажам, народот е квалитетен, чим одлично се снаоѓа во развиениот свет, незнам некој да не се снашол на запад и да не се интегрирал во западното општество... значи тука изостанува мотивацијата...
Знаеш зошто е тоа така? Затоа што во тие системи и етичките и правните кодекси функционираат. Или ќе се адаптираш или ќе умреш (фигуративно кажано). Возел 120 на саат каде што е дозволено 60? Камери го фаќаат, дома по пошта фино лепо му стига 4цифрена казна во евра и фотографија од прекршокот. Фрла ѓубре по улица? Прво сите ќе го гледаат како последен гомнар, а после ќе си плати и казна. Те мрзи да селектираш отпад, башка хартија-башка пластика? Казна. Ти текнало со калашников да славиш свадба? И пари и затвор. Се убутваш преку ред во продавница? Сите те третираат како мрсулен исцедок од настинка и продавачката ќе те врати на крајот на опашката. Ти текнало да пречекориш рок на престој или си се убутал на црно? Црн печат во пасош и сиктер во Фиром. Не пропушташ пешак на пешачки? Возачката година дена и казна. Итн... Итн... Итн... Во такви услуги фиромјанинот (не како националност туку како ментален склоп, слично како шќиптарот објаснет во линкот погоре) нема друг избор освен to adhere, да се потчини на системот. Во тие општества шќиптарите, фиромците, србендите, босанчеросите се малцинство, а мнозинстовото преку својата моќ на бројност ги превоспитува или шиканира. Нека станат Турците над 30-40% во Германија па ќе видиш каква песна ќе се пее. Види ја на пример Розенгард наслебата во Малме


Затоа кога таму ќе му кажат-Арбајт, нашиов одговара со-Ја вол! И има да р'мба ако сака да преживее а не 4 кафиња да пие и да игра пасијанс и мајнсвипер 3 саата. Е затоа успеваат. Оти ако не игра така следната опција му е да се врати во Пехчево и да сади компири што ќе ги продава за 35 денари кило на пазар. Системот не ти дава друга опција. Затоа и Македонците и фиромците успеваат таму. Тие што успеваат, оти има и повратници што не се снајдоа и се вратија.

Види на пример нашите орки какви бајчиња се у Швицарска

https://lenews.ch/2017/03/20/albanian-muslims-agree-religious-rules-cannot-replace-swiss-laws/

или ова на пример. Замисли ги нашиве орки како ќе реагираат на вакво нешто

https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_minaret_referendum,_2009

Ама нееее у Швицарска има да ќути ко попче (оџиче :D?).
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
http://www.index.hr/vijesti/clanak/video-potpredsjednica-vlade-martina-dalic-podnijela-ostavku/1044668.aspx

Она кога немаш сиромашни ќосиња кои од дилање и рекет дозволен од ДБК преживуваат низ годините, и немаш поддршка да искочиш у јавност за да сереш дека доказите биле вистинити, полувистинити и лажни.

Кај нас кога се деси ова, искочија да серат дека е све намештаљка. И тоа искочија најсиромашните да ги бранат најбогатите.

Прашање на време е и премиерот кога ќе иде у неповрат.

Еееј хрвативе народ станаа бе со сите ратни злочинци и домовина џибери, уште ние и србите останавме озрачени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.911
http://www.index.hr/vijesti/clanak/video-potpredsjednica-vlade-martina-dalic-podnijela-ostavku/1044668.aspx

Она кога немаш сиромашни ќосиња кои од дилање и рекет дозволен од ДБК преживуваат низ годините, и немаш поддршка да искочиш у јавност за да сереш дека доказите биле вистинити, полувистинити и лажни.

Кај нас кога се деси ова, искочија да серат дека е све намештаљка. И тоа искочија најсиромашните да ги бранат најбогатите.

Прашање на време е и премиерот кога ќе иде у неповрат.

Еееј хрвативе народ станаа бе со сите ратни злочинци и домовина џибери, уште ние и србите останавме озрачени.
пффф... за што поднела оставка.
Кај нас Грујо и слични не ни ги гиба никој за ваква работа.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom