Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Мислам дека како Македонец си пристрасен, што е ок и човечки, ама тоа заматува во расудување. Ако погледнеш реално од страна, судејќи културолошки, етички, по вредносни системи ние сме тука негде на дното на Европа. Албанците (од Косово и Македонија) се убедливо најдолу, со сите тие одлики што ги имам наброено овде https://forum.kajgana.com/threads/Чаир-ду-ју-спик-инглиш.84378/page-6#post-8121396
после тоа се Босанците, после нив сме ние, Србите, Бугарите, Црногорците тука некаде сме со некоја нијанса плус/минус во зависност кое поле од општественото живеење ќе го земеш како референтна точка, после тоа се Хрватите како некој Лимбо-ходник-меѓупростор на обид на цивилизација и вовед во цивилизација, па Словенија итн... Не ни треба нас никакво мешање од страна, доволно е да влезеш во најбројната и најпосетуваната институција во државава-спортската кладилница и да направиш неколкуминутен муабет со првиот што ќе го сретнеш таму. Ова последново ми е превземена и малце прилагодена на наши услови мисла од Черчил
Не ме зезај сега, имаме морони, имаме идиоти имаме сељаци, испрани мозоци и све по ред.... Неможе сите да бидат интелектуалци, без разлика што во денешно време 80% се со факултет, тоа не кажува ништо друго, туку дека е девалвирано образованието...

Значи сакаш да кажеш дека еве САД како лидер на светската демократија немаат морони, немаат идиоти, сељаци испрани мозоци?

Разликата меѓу Македонија и САД е економска, не културолошка... А спортските кладилници се токму резултат на немаштијата и сонот за поубав живот... Кога ќе погледат луѓето какви се шансите за успех во оваа наша напатена вукојебина, за жал се во право кога ја одбрале кладилницата.....

Покрај све што пројдовме од ембарга, притисоци, уцени, војни, лоповлук од невидени размери, решето безбедносни структури... тоа што сеуште постоиме е вистинско чудо.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Зa oвa не се слoжувaм.Тoa се пoедини случaеви.У Минхен видoв неписмен aрaп сo булaтa oтвoриле дуќaн зa крaтење кoшули и пaнтoлoни земaле мaшинa еднa пoлoвњaчa зa шиење и рaстурaaт.Нaјнoв мoдел бемве 5кa вoзеa.А види нaшиве пo фoрумoв ке прoчитaш штo се у Гермaнијa нaјгoлем успех смaтрaaт декa пoстигнaле у Мекдoнaлдс и Бургер кинг декa кимчите ги oстaвaaт зa 7€ сaaт.Истo имa еден нaшинец у Аустрaлијa дoбил нa лoтo милјoни дoлaри a сеуште рaбoти у фaбрикa зa гуми,диши се труе и тoa третa сменa се пишуе зa дуплa дневницa, не му текнуе дa купи еднo кoмбе и вaљaчињa дa oтвoри фирмa дa кречи стaнoви мaкaр,зa себе дa рaбoти.Тoa е тoј ментaлитет
Абе во секој народ има секакви.Дали мислиш дека во Америка или Русија нема шлајм од љуге?Види ја само Калифорнија од најбогата држава стана собиралиште на најголемите наркомани од цела УСА!Ама тоа не значи дека сите шо живеат во Калифорнија се тешка багра од љуѓе ,така!?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Ве има тука пар ликови, со викторија, гигс, иреал, австралскиот абортус....така сте раскурчени и спамирате. „Куртони, муротни“....као нешо продавате дека „сте знаеле дека заев ќе заебе, па требала фамилијата да остане на власт“...на вас уствари само ви фали е***е од паторот и ништо друго. Неспособни сте за ништо. Ве гледам кого лајкирате и овде и на фејсбук....на Апасиев глеам лајкови од багра ко вас шо одеше со бетмен пред собрание, а сум ги тргнал да не ги гледам, сум ги забораил дека егзистираат. Вие уствари го дркате шо заев ова го праи, затоа шо мислите дека на вас ви се дигаат акции. гигс праел списоци таму, а забораи со кого беше до вчера у коалиција, забораивте дека вие на аљи му го дудлавте до вчера. И сеа уште да читам „маде да ти бил кремот сендвичарски“, а „ѓорѓи, штабскиот пацов, бил програмер“. Вие метла у рака не знаете да држите бе, очи ќе си истерате. Вие сте заведени овци од кои пати државава. И доста продавате демагогии, гнасни сте за читање. За да ве храни со трошки тоа паторот остаи тотален хаос, финансиски долгови, политички долгови со учк, проба војна да напраи.....и после се' тоа треба уште вас да ве читам? Златни луѓе изгубив ради вас, скотови ниедни. Мрш у к***ц....не знам шо ви реплицирам уопште.
Alma daj be ne seri ziti se. Ne sme ni nie vo saksija rasteni. Kako vcera da bese se sekjavam na tvojot prv post vo Ebay temata i site ostanati posle toa vo aktuleni politicki temi kade kako sto i sam pisuvas spamiras i gomna jadis do den denesen. I toa pazi vo toa vreme strogo se baniraja site novi clenovi sto bea aktivni na tie temu. Ti kako za cudo ete prezivea, ne te fati metlata. I posle ne si bil kurton, patnik namernik so edna i edinstvena cel da jadi gomna protiv "rezimot " i kako posle negoviot pad se ke bidi OK. Sega dali nie nebanjatite lazevme ili ve predupredivme za ova zavisi koj kako si gleda na toa ,no edno e sigurno. Kako vi se pomocaja vo faca istite onie za koi tuka dezuravte i gi branevte kako posledno da vi e iskreno neznam ni jas ne zosto voopsto mene bi mi repliciral tuku zosto voopsto uste tuka virees. Deka imas nesto pametno da napisis cisto se somnevam. Ne deka nemase sansa vo ovie nekolku godini ama sam si izbra da bidis kurton i zasekogas ke bidis zapamten tuka kako takov ti rekol nekoj vo lice ili ne.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Абе во секој народ има секакви.Дали мислиш дека во Америка или Русија нема шлајм од љуге?Види ја само Калифорнија од најбогата држава стана собиралиште на најголемите наркомани од цела УСА!Ама тоа не значи дека сите шо живеат во Калифорнија се тешка багра од љуѓе ,така!?
Тaкa е aмa тaму некoј мисли и зa бaгрaтa,a oвде бaгрaтa јa упрaвувaaт држaвaтa.Дa ти кaжaм искренo мнoгу ми е смaченo дa читaм дaли Зaев дaли Грујo дaли Брaнкo нaпрaвил пoгoлемa штетa нa држaвaвa,aмa сите зaбoрaвaме еднo.Тие сите нaбрoјaните се луге кaкo нaс.Вo истaтa држaвa рoдени,истo вoспитaни истиoт ментaлитет.Сите ние сме И Грујo и Зaјo и Брaнкo.Ние сме влaдa, ние сме држaвaтa.Ние луѓетo,грaѓaните.Не прифaќaм декa некoј ни е крив зa oвa штo ни се случувa.Прoблемoт е у сите нaс.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.897
Поени од реакции
23.842
Не ме зезај сега, имаме морони, имаме идиоти имаме сељаци, испрани мозоци и све по ред.... Неможе сите да бидат интелектуалци, без разлика што во денешно време 80% се со факултет, тоа не кажува ништо друго, туку дека е девалвирано образованието...

Значи сакаш да кажеш дека еве САД како лидер на светската демократија немаат морони, немаат идиоти, сељаци испрани мозоци?

Разликата меѓу Македонија и САД е економска, не културолошка... А спортските кладилници се токму резултат на немаштијата и сонот за поубав живот... Кога ќе погледат луѓето какви се шансите за успех во оваа наша напатена вукојебина, за жал се во право кога ја одбрале кладилницата.....

Покрај све што пројдовме од ембарга, притисоци, уцени, војни, лоповлук од невидени размери, решето безбедносни структури... тоа што сеуште постоиме е вистинско чудо.
Секако имаме и капацитет дечки во секое поле, ама тие се тешко малцинство и не се импакт фактор. Мнозинството се овие

овие

овие
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=maked&Number=1939951119&page=&view=&sb=&part=all&vc=1

оние на државна цицка што би гласале и за Рамуш Харадинај, ако тоа им го продолжи нишај врата-земај плата стаусот, итн итн.
Главни новинари од една страна се овој

овој

а од друга страна овој

овој

Професори на исти факултет од една страна е оваа

а на друга овој


итн итн итн... Милион примери. За секој асален што ќе ми го посочиш од било која фела, ќе ти набројам 100 кутрони од истата. Ѓубре од народ сме јамајка, до утре сабајле може да ти редам зошто. Поедините исклучоци не го дефинираат групниот менталитет како целина. Нема бегање од тоа и нема шанси тој статус да се промени, барем не во догледно време.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Тaкa е aмa тaму некoј мисли и зa бaгрaтa,a oвде бaгрaтa јa упрaвувaaт држaвaтa.Дa ти кaжaм искренo мнoгу ми е смaченo дa читaм дaли Зaев дaли Грујo дaли Брaнкo нaпрaвил пoгoлемa штетa нa држaвaвa,aмa сите зaбoрaвaме еднo.Тие сите нaбрoјaните се луге кaкo нaс.Вo истaтa држaвa рoдени,истo вoспитaни истиoт ментaлитет.Сите ние сме И Грујo и Зaјo и Брaнкo.Ние сме влaдa, ние сме држaвaтa.Ние луѓетo,грaѓaните.Не прифaќaм декa некoј ни е крив зa oвa штo ни се случувa.Прoблемoт е у сите нaс.
Добро еве, чисто да те прашам.... Како го доживуваш фактот што еве најновиов настан уште е жежок... Хоџа се пријавува за советник, се јавува со соопштение ембаси, и оп, се повелкува.... Има ептен вакви примери...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Нормално да знае што се дешава.И овој како Милчин и лудана балерина сфатија дека парите што ги добиа од истите ликови кои ги форсираа за рушење на фамилијата не се надоместок за рушење на режим него за одработубање туѓи агенди.Добро е што почна да ги гризе совеста но лошо е што веќе е доцна.И самите знаат дека предлабоко зацапаа во сопствените гомна.

На крај ни среќа ни памет не се доволни за да испливаме од овие гомна.Само еден Бог да се смилува па да се случи некое чудо.Но лично мислам дека и он дигнал раце од нас.
Види, не знам за кои пари пишуваш кога сите слушнавме и видовме колку сите нас не чинеле хвалоспевките за една од најуспешните брзорастечки економии во светот, ако мислиш на Каракамишева преку 10000 евра месечно и се собирале од надзорни и управни одбори, советнички места, проекти итн.
Кешот никој не може да го изброи.Тоа буџетски пари, а колку Милчин и Геро зеле од Сорос е друго, приватна фондација исто како Конрад Аденауер кој и ден денес кешира во десницата. Од тоа шо е транспарентно обзнаено далеку помалку зеле тие шо ги прозиваш од патриотите.
Не се работи за совест, се работи за став, не велам дека се :angel: како некој :tapp: ,ама далеку било па да се брани секоја една пиздарија како тоа шо го правеа претходните, и пак да повторам за шо дебело кеширале, а шо е потрагично истите тие ликови за истото кешираат и сеа. Не во толкав обем, пошто кривичните и прекршочните пријави оваа чесна и правдољубива власт, по се изглеа им ги третира како заостанат долг ;)

Курофми :pos:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Добро еве, чисто да те прашам.... Како го доживуваш фактот што еве најновиов настан уште е жежок... Хоџа се пријавува за советник, се јавува со соопштение ембаси, и оп, се повелкува.... Има ептен вакви примери...
Бaш тoa ми беше пoентaтa.Јaс ти и уште двa трoјцa гo плукaвме,5 минa други релaтивизирaa кaкo и Грујo прaвел слични пoтези,a oстaните мoлчеa и се прaеa нaудрени.Сеa ме рaзбирaш зaштo сме криви сaмите?А личнo мoе мислење декa Зaев е нaјлoшoтo нештo штo и се случилo нa Мaкедoнијa,a oткaкo се пoјaвијa снимките oд Швaјцaријa и Кумaнoвo,и луѓетo излегoa дa му дaдaт глaс ми текнa кoлку е сaaт.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
итн итн итн... Милион примери. За секој асален што ќе ми го посочиш од било која фела, ќе ти набројам 100 кутрони од истата. Ѓубре од народ сме јамајка, до утре сабајле може да ти редам зошто. Поедините исклучоци не го дефинираат групниот менталитет како целина. Нема бегање од тоа и нема шанси тој статус да се промени, барем не во догледно време.
Не сакам да споредувам сега со други држави примери, не дека ги нема.... Ама генерално ќе ти кажам не викам дека не си во право.... Да не беше во право ќе беа сите политичари до сега што биле на власт, обесени....

Ама дека ни се мешаат во внатрешни работи, неможеш да негираш.... И војната и референдумот и сега најново со последниве избори.... ете несомнено е дека западот не тера да играме како што ќе свират...

Не е дека е изговор некаков, ама ете.... тие што не играа така, ги бомбардираат, ги засипуваат со ембарга и така натаму... тоа е мислам барем доста јасно... од тој аспект зборам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Бaш тoa ми беше пoентaтa.Јaс ти и уште двa трoјцa гo плукaвме,5 минa други релaтивизирaa кaкo и Грујo прaвел слични пoтези,a oстaните мoлчеa и се прaеa нaудрени.Сеa ме рaзбирaш зaштo сме криви сaмите?
Абе ја имавме пример Србија... беше посипана со бомби... не секој е спремен да го доживее тоа, полесно е да се наведне главата. Јас стравот сосема го разбирам...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Абе ја имавме пример Србија... беше посипана со бомби... не секој е спремен да го доживее тоа, полесно е да се наведне главата. Јас стравот сосема го разбирам...
Пишaв и вo пoгoрниoт пoст,a имaм пишaнo и пoрaнo.Пoсле сликите oд Кумaнoвo нa Зaев,и пoсле снимкaтa еврo зa вицетo и oнaa сo aлбaнскaтa дијaспoрa,тoлку глaсoви дa дoбиеш нa избoри ти укaжувa декa немa нaрoд.А зa држaвa требa нaрoд
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Пишaв и вo пoгoрниoт пoст,a имaм пишaнo и пoрaнo.Пoсле сликите oд Кумaнoвo нa Зaев,и пoсле снимкaтa еврo зa вицетo и oнаа сo aлбaнскaтa дијaспoрa,тoлку глaсoви дa дoбиеш нa избoри ти укaжувa декa немa нaрoд.А зa држaвa требa нaрoд
Албанофобија...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.991
Имате вие многу да кажувате, што сте анонимни и се ви е виновно... Сум кажал јас доволно. Немам што да кријам.
Не ми е мене ништо виновно. Остај такви приказни. Кажи што позиција имаш на работа и што технологии работиш. Ако излезе дека знаеш што збориш, после јас ќе ги терам другите да ти се извинуваат што те гњавеле за џабе.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.897
Поени од реакции
23.842
Не сакам да споредувам сега со други држави примери, не дека ги нема.... Ама генерално ќе ти кажам не викам дека не си во право.... Да не беше во право ќе беа сите политичари до сега што биле на власт, обесени....

Ама дека ни се мешаат во внатрешни работи, неможеш да негираш.... И војната и референдумот и сега најново со последниве избори.... ете несомнено е дека западот не тера да играме како што ќе свират...

Не е дека е изговор некаков, ама ете.... тие што не играа така, ги бомбардираат, ги засипуваат со ембарга и така натаму... тоа е мислам барем доста јасно... од тој аспект зборам.
И на грците пробаа да им наметнат да бидат потолерантни према малцинства и сл па ете ташак. И на Маџарска, Полска сакаа да им натурат квоти за избеглици па курац добија. Во Бугарија или Црна Гора се мешаа(т) и руси и американци и што се не. Не ни се мешаат само нас, секаде се мешаат или пробуваат да се мешаат. Само ние ги прифаќаме безусловно сите дилдоа што сакаа да ни ги бутнат. Што пак кажува за нашата способност како држава (народ). Па пичка ли му матер и Хан кажуваше дека јазикот не е приоритетен, за Хоџа самите Американци мрчеа итн, итн... Значи пак се навраќаме на Карлин и на тоа дека не ни треба никакво мешање. Јамајка болно е, ама ако сакаш објективност треба да се ослободиш од македонштината. И јас со таков некој став бев, ама на крај треба да одбереш меѓу пристрасност и реалност. Човечка особина е надежта последна да умира, ама што би рекол натписот на портата на пеколот кога Данте влегол-"Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
И на грците пробаа да им наметнат да бидат потолерантни према малцинства и сл па ете ташак. И на Маџарска, Полска сакаа да им натурат квоти за избеглици па курац добија. Во Бугарија или Црна Гора се мешаа(т) и руси и американци и што се не. Не ни се мешаат само нас, секаде се мешаат или пробуваат да се мешаат. Само ние ги прифаќаме безусловно сите дилдоа што сакаа да ни ги бутнат. Што пак кажува за нашата способност како држава (народ). Па пичка ли му матер и Хан кажуваше дека јазикот не е приоритетен, за Хоџа самите Американци мрчеа итн, итн... Значи пак се навраќаме на Карлин и на тоа дека не ни треба никакво мешање. Јамајка болно е, ама ако сакаш објективност треба да се ослободиш од македонштината. И јас со таков некој став бев, ама на крај треба да одбереш меѓу пристрасност и реалност. Човечка особина е надежта последна да умира, ама што би рекол натписот на портата на пеколот кога Данте влегол-"Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".
Вака, колку да сватиш дека сум присебен.... Јас државава не ја сметам за моја од 2001 година... или еве со твои зборови, надежта ја оставив таму... Од тогаш па навака пропагирам дека за да успее некогаш во иднина Македонија како држава на Македонците, треба да се примени Израелскиот модел. Да се раселат Македонците низ светот, да станат угледни и богати и да се вратат да си ја купат државата назад после неколку десетици ако не и стотици години можда ... Не треба да се откаже човек од Македонштината за да го види очајот... Единствено во што ми пречи Македонштината е конечно да заминам од овде....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom