Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абе кaкo мoже се зa штo ги критикувaa Грујo и фaмилијaтa,истoтo дa гo прaвaт сегa и тoa сo пoгoлем интезитет oд сечење дрвa пa дo врaбoтувaњa пaртиски.Абе дaли имaaт грaм мoзoк?
Тие записник од седницата кај што го избраа Таљо немаат не па друго. Правно гледано на диво се на власт.[DOUBLEPOST=1525951462][/DOUBLEPOST]Финтата е што никој неќе да потпише таков записник дека 61 пратеник гласале. Некогаш ќе одговара потписникот на тој записник. Вака никој не одговара - нема записник.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ќе видиме, иде период во кој ќе има самит на НАТО и во кој треба да има датум на почеток на преговори, а и за разрешница пред се на Монструм, верувам не му остана уште многу време.
Ne deka neso posebno me zanima, mislite deka crpnatava truba nekoj ke go glasa i vo slucaj da vlezeme vo nato i eu? (ako ostane vo dolno kosovo nekoj da glasa se razbira).
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Абе кaкo мoже се зa штo ги критикувaa Грујo и фaмилијaтa,истoтo дa гo прaвaт сегa и тoa сo пoгoлем интезитет oд сечење дрвa пa дo врaбoтувaњa пaртиски.Абе дaли имaaт грaм мoзoк?
немаат[DOUBLEPOST=1525951949][/DOUBLEPOST]
Сега ќе згрми Мицкоски со протести.Само да не заборавил зошто пред пет месеци ги најавуваше.
народот не треба некој Мицкоски да ги вика, посебно неутралните не излегуваат на партиски повик а тие не се малку.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.769
Поени од реакции
9.953
Дрво на човекови права :pos: Исто така, по којзнае кој пат државата ги одјебува сопствените бранители/полиција/армија и застанува зад оние што ја напаѓаат. Ова треба нормално да е? Кој би се жртвувал за оваа нефункционална вукојебина кога за година-две ќе му плукаат на жртвата? Нема 30 години државава а веќе достигна Монти Пајтон граници со примеси на надреализам. Колку повеќе опстојува толку полошо ќе биде за (одреден дел од) народот, која е всушност смислата на постоењето на државава во моментов? Да ни зачува национален идентитет, да имаме држава која ние ќе ја управуваме за доброто и прогресот на нашиот народ? Ништо од ова не исполнува Фиром, во моментов е само фирма во стечајна постапка кајшто граби секој колку што може врз грбот на оние малкумина чесни (и глупи во случајов) кои останале во истата. Пиши пропало, тури пепел, колку повеќе се мачиме и сме во заблуда толку полошо ќе заврши овој експеримент од вукојебина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.918
Ne deka neso posebno me zanima, mislite deka crpnatava truba nekoj ke go glasa i vo slucaj da vlezeme vo nato i eu? (ako ostane vo dolno kosovo nekoj da glasa se razbira).
Не може да влеземе во ЕУ сега, али можам да се кладам дека ако влеземе во НАТО и добиеме датум/преговори, ќе победи сигурно на следните. Чак и да забуши и замуља нешто околу Диво Насеље и Смилковско.
Мене Смиљковско ме занима само.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Архиепископот Стефан до БПЦ: Да бидеме заедно за 1000-годишнината од Охридската архиепископија :smirce:


Охридската архиепископија е важна за сите православни народи. На чествувањето по повод нејзината 1000-годишнина ги поканивме раководителите на Бугарската православна црква и на државата и се надеваме дека ќе празнуваме заедно, изјавил архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан за бугарската агенција БГНЕС.

Годинава се навршуваат 1.000 години од создавањето на Охридската архиепископија, а празникот ќе биде одбележан со државно-церковни прослави на27 и 28 мај во Охрид.

„Тоа е редок јубилеј. Малку се институциите кои можат да се пофалат со толку долг живот. Охридската архиепископија има значење за сите православни народи. Верувам дека на празнувањето ќе имаме гости и од соседните народи и од соседните цркви“, изјавил архиепископот Стефан.

Тој потврди дека МПЦ-ОА испратила покана до бугарскиот патријарх и до бугарскиот државен врв и се надева дека ќе присуствуваат на чествувањето во Охрид.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/arhiepiskopot-stefan-do-bpc-da-bideme-zaedno-za-1000-godishninata-od-ohridskata
 
V

viktora

Гостин
Комуњариве јавно им посакуваа на нашиве полицајци да им се случи Куманово а вие се чудите на изјавите на Хоџа.
Заев прославува со Харадинај кој патем им даде финансиска помош на семејствата на терористиве во износ од 10.000€ за убивање на македонски полицајци.
И што тука не е јасно?Хоџа е крив?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857


Велика Британија е голем пријател на:

a) Горнамакедонија

б) Севернамакедонија

:icon_lol:

Зоти Заев не твитна шо славеше со Харадинај, може годишнина од Диво Насеље :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.234
Поени од реакции
21.071
Новиов советник на Заев бил горд што неговите другари се бореле како лавови во Диво Насеље, и што елиминирале 10% од единицата Тигри.

И овој го вработуваат како советник на Заев за внатрешна безбедност и борба против радикализмот. Учкар симнат од планина. Со средно. Без оглас, без ништо. Од овој се очекува да дели совети доколку негови другари повторно запукаат како во Диво Насеље.

Па добро бе, Монти Пајтон ли се на власт!? Намерно ли изиграваат идиоти!? Од толку функции и начини да му се оддолжиш на некој, идиотиве го одбраа најдебилниот и најироничниот можен начин.

Не ми се верува какви глупаци и безкичмењаци успеаа да се довлечкаат до власт. :facepalm:
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Нема што Заев да се секира за наредните избори. Ќе си ги добие, како што ги добиваше и Груевски претходните 10 години. Гласачите се и така ботови или паразити кои можеш да ги купиш за ефтини пари. Од брашно и зејтин до 300-400 евра плата која за пола држава е вауууу. Едноставно нема критична маса, нема бунт, нема ништо... Хоџа го ставаат за советник бе... Оние 500 евра плата ќе ги видиме на Св. Никад. Драго ми е дека луѓето и на форумот се освестуваат и гледаат со какви гомни си имаме работа(сдсм=дпмне). Со нашиот менталитет ништо нема да се смени.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Кај се сега двајцата скотови од Битола @Ставрогин и @Let3 оној @k3b кои цело време беа тука да серат за нешто а сега како големи "неутралци" ги нема никаде да кажат збор два за случајот "Монструм" за законот за јазици и поставувањето на терорист како советник за безбедност.Никаде ве нема сега пички усрани се криете ко пички под кошула.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не може да влеземе во ЕУ сега, али можам да се кладам дека ако влеземе во НАТО и добиеме датум/преговори, ќе победи сигурно на следните. Чак и да забуши и замуља нешто околу Диво Насеље и Смилковско.
Мене Смиљковско ме занима само.
Тешко едка ќе добиеме датум, Заијев ќе падне како круша на наредни избори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom