Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Никој не се разочарал, од старт знам како одат работите и пишувам за тоа. На многу тука им требаше месеци да сфатат, а некои пак уште мислат дека така даваат државјанства. Не го величам Советот туку објаснувам милион пати дека не лесно како порано и се оди по закон последнава година и ако евентуално поминеш на Совет со потврда и слично, тешко дека ќе поминеш кај потпретседателката. За тие со стари документи, многу од посредниците или ве заебале и сами не сте свесни дека не ви се во ред документите или не кажувате детали и сл. Ако сакаш примери да ти напројам не е проблем, има многу луѓе со стар документи каде не пишува нациналност, а селото е 100% србоманско, има случаи со разлики во презимиња, посредникот не го поднел документот итн. А кога веќе си ставен на дополнителна година две плус не ти бегаат, макар и само да ти го вештачат документот.
Е да, секој има по некој пријател или пријател на пријател кој бил криминалец и земал државјанство и одма нема правда за нас.
GODINA ILI DVE DA TI VESTACAT DOKUMENTOT !? PA TOA E UZAS BE KAJ GO IMA TOA !
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
На муабетот дека постирам само закони :) Има нови измени со кои полесно ќе се ОДБИВААТ кандидатите чии документи не одговараат на законските барања, за да нема дополнителни проверки за доставување на документи за в'сходјашт и слично. А законските барања знаеме кои се :) Да даваа туку така немаше да се замараат да прават измени по којзнае кој пат. Едноставно си ја олеснуваат работата во МП.

Ова е старото http://www.justice.government.bg/14/
Прегледај го приврзокот 190409

А ова се измените http://www.justice.government.bg/Files/ПМС__636614570937588903.pdf
Прегледај го приврзокот 190410

Измените влегуваат во сила по објавување во Службен весник освен т.1 која влегува во сила од 1ви јануари 2019г. (онаа за интевјуто при подавање на документите)
A tie sto sme na dooolnitelna sto so niv
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
15
Decki za brzo treba da odam na intervju. Znam deka ovdeka imase lista so prasanja i odgovori za na intervjuto ama ne mozam da gi najdam. Dali nekoj gi ima prasanjata so odgovorite i dali moze da gi postavi? Osven toa mislam i deka vidov nekoja aplikacija za android so prasanjata i odgovori ama na playstore najdov samo dve i toa ednata e funkcionalna so nekolku prasanja samo.

Fala na site i pozdrav.
Апликацијата се вика BG Passport Interview и ги има новите прашања. Јас бев на интервју пред месец и скоро сите прашања ми се паднаа од таму.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Decki moze postavuvam banalno prasanje no eve sepak:

Koe e vsusnost brojceto na molbata?
Молба вх.номер ili ПИН?

Bidejki po kontakt so advokat od Sofija mi bese posoceno deka i nie preku konzulski pat imame i mozeme da prebaruvame so dvete brojcinja i mi kaza pokraj moeto brojce 97XX/2014 deka molba vh. nomer sum 1XX/2014.

Prasuvam za da znam dali sum megju prvive od 2014 ili poslednite :LOL:
Bidejki aplicirav sredinata na 2013 pa nema logika da sum upm 9 iljadi broj od 2014.

Inaku kako i da proveruvam isto sum na dopolnitelna. I so ednoto brojce dole preku konzulski pat i so kombinacijata od dvete brojcinja gore na stranata.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
DALI IMA NEKOJ OD BUGARSKA AMBASADA OD SKOPJE OD 2016 SKORO NESTO DA.MUNSE IMA PROMENETO ILI NIE SME VO OTPISANITE JAS VEKJE 4 MESEC CEKAM OD SOFETO PO GRAZDANSTVO DA ODOBRAT HAHA ???
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
DALI IMA NEKOJ OD BUGARSKA AMBASADA OD SKOPJE OD 2016 SKORO NESTO DA.MUNSE IMA PROMENETO ILI NIE SME VO OTPISANITE JAS VEKJE 4 MESEC CEKAM OD SOFETO PO GRAZDANSTVO DA ODOBRAT HAHA ???
Тешко,стварно тешко.Со толкава неписменост тешко ке биде.Другар па едвај те разбрав што сакаш да прашаш и да кажеш. Биди поздравен и со среќа.

Sent from my X6pro using Tapatalk
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
Тешко,стварно тешко.Со толкава неписменост тешко ке биде.Другар па едвај те разбрав што сакаш да прашаш и да кажеш. Биди поздравен и со среќа.

Sent from my X6pro using Tapatalk
Drugar nemam jas tolku vreme kako tebe da gubam na pravopisot a sig ti si bez rabota i samo ocekuvas nekoj da napise i da najdes zabeleska odminime mene baraj si dr zrtva poz sekoe dobro ti blagodaram na makata sto si ja dal i odgovorot !
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Drugar nemam jas tolku vreme kako tebe da gubam na pravopisot a sig ti si bez rabota i samo ocekuvas nekoj da napise i da najdes zabeleska odminime mene baraj si dr zrtva poz sekoe dobro ti blagodaram na makata sto si ja dal i odgovorot !
Инаку работам по 250 саати месечно и во никој случај не денгубам. Не барам грешки во правописот кај луѓето оти секој може да згреши,ама во твојот коментар нема грешки во правопис туку целосен хаос во пишувањето.А во врска со прашањето, и јас сум 2016 и сум на проверка и како што разбрав до Септември,2016 треба да ја исчистат.

Sent from my X6pro using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Тешко,стварно тешко.Со толкава неписменост тешко ке биде.Другар па едвај те разбрав што сакаш да прашаш и да кажеш. Биди поздравен и со среќа.

Sent from my X6pro using Tapatalk
Сaмo шљaкaaт без пoтребa и никaквa кoриснa инфoрмaцијa.Трет ден кaкo се зaчленил a веќе 20тинa пoстoви вo кoј немa никaквa кoриснa инфoрмaцијa.Сaмo ги прaшувa сите пoединечнo кoгa биле нa интервју
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Abe ti si nekolku dena nie citame so godini gluposti i bezkorisni postovi.No imam eden predlig za MP prvo sto treba da vovedat e sken na vlezot od vleznata vrata i sekoj koj ke podnese dokumenti i ke pobara pasos prvo glavata na sken da vidat cisto informativno lugjeto so koja budala imaat rabota.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
156
Поени од реакции
48
Ako nekoj zeme bg drzavjansto vekje nema da moze da se otkaze od istoto? Kolku od ovie raboti na linkov vazat sega?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Koga imas podneseno koja god i mene mi e ovoj status 3 mesec vekje a imam podneseno 2016 septemvri na intervju!
кајмена само што се смени ти велиш си веке трет месец со овој статус пиши чим ти се смени...кај сите гледам чекањето е различно некој повеке некој помалку...
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
4
Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија intervju 4 noemvri 2016 konzulat bitola do vcera bev na polozitelno sega kolku vreme ke cekam i na ovaa postapka? ako moze nekoj da mi odgovori
 
Член од
17 март 2018
Мислења
50
Поени од реакции
35
Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија intervju 4 noemvri 2016 konzulat bitola do vcera bev na polozitelno sega kolku vreme ke cekam i na ovaa postapka? ako moze nekoj da mi odgovori
Колку време беше на положително?
 
Член од
7 март 2018
Мислења
103
Поени од реакции
80
Nedelava sto pominuva nesto nema ukazi da se pofali nekoj bog znae sto se desava u sofija samo da ne go jademe letovo pak odmori ova ona ke bide zosto si me majko rodila u p.m.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom