Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Откако извади миљарда од држаава и ги попика по џебови - ти да го забораиш паторот пошо имаш меморија колку риба аквариумска. А заев ако го помилува - тоа ќе му биде најголемиот грев.
Ке му биде еден гoлем грев,aмa никaкo нaјгoлемиoт грев
 
И

Име И Презиме

Гостин
Да беа способни ке го притвореа до сега или можеби осудат.Само лаење у празно е сега.Зајко знае дека ке го јаде ако чепне кај што нетреба.Однапред се пазарени, нит власт така се добива, нит власт така лесно се губи.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.308
А каде се Русите? Макар и да они лапаат кајмак?
Русите се малку сиромашни да даваат пари (иако имаат само 15-тина проценти државен долг, за разлика од западните околу 100%), првин гледат да се оправат самите па после можеби и они ќе даваат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ке му биде еден гoлем грев,aмa никaкo нaјгoлемиoт грев
Сите до сега си се амнестираа еден со друг. Неказнувањата им даваат простор да размислуваат дека може да прифатат било што, да потпишат било што, да превземат било што. Со истиот памет е и заев сега - најголемата казна им е смена од власт - голем стап. Последиците и од едниот и од другиот ние си ги трпиме. Промената на паторот се случи на најлошиот можен начин - со местење избори. Заев немаше никаква кампања, лутаа како гуски у магла, ниту понудија нешто конкретно, ниту се способни да го напраат тоа, а добар дел од кампањата им беа и лаги, кои и излегоа на виделина до сега. Мизерно е што сега се прикажува некаква слика дека сака да воспостави некаква машинерија како претходната, да заќути медиуми или не знам што - ќе ја заврши работата што ја договорил и нема очи да му видиме. Неказнувањето е главниот проблем - му дава card blanche на секој нареден да си игра курот со тоа од кое на нас живот ни зависи.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Сите до сега си се амнестираа еден со друг. Неказнувањата им даваат простор да размислуваат дека може да прифатат било што, да потпишат било што, да превземат било што. Со истиот памет е и заев сега - најголемата казна им е смена од власт - голем стап. Последиците и од едниот и од другиот ние си ги трпиме. Промената на паторот се случи на најлошиот можен начин - со местење избори. Заев немаше никаква кампања, лутаа како гуски у магла, ниту понудија нешто конкретно, ниту се способни да го напраат тоа, а добар дел од кампањата им беа и лаги, кои и излегоа на виделина до сега. Мизерно е што сега се прикажува некаква слика дека сака да воспостави некаква машинерија како претходната, да заќути медиуми или не знам што - ќе ја заврши работата што ја договорил и нема очи да му видиме. Неказнувањето е главниот проблем - му дава card blanche на секој нареден да си игра курот со тоа од кое на нас живот ни зависи.
Дали вмро би можело да се врати во некаков состав наредни избори?
Груевски си отиде у пензија ко бранко, ке биде политички фактор во државава признале или не.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сите до сега си се амнестираа еден со друг. Неказнувањата им даваат простор да размислуваат дека може да прифатат било што, да потпишат било што, да превземат било што. Со истиот памет е и заев сега - најголемата казна им е смена од власт - голем стап. Последиците и од едниот и од другиот ние си ги трпиме. Промената на паторот се случи на најлошиот можен начин - со местење избори. Заев немаше никаква кампања, лутаа како гуски у магла, ниту понудија нешто конкретно, ниту се способни да го напраат тоа, а добар дел од кампањата им беа и лаги, кои и излегоа на виделина до сега. Мизерно е што сега се прикажува некаква слика дека сака да воспостави некаква машинерија како претходната, да заќути медиуми или не знам што - ќе ја заврши работата што ја договорил и нема очи да му видиме. Неказнувањето е главниот проблем - му дава card blanche на секој нареден да си игра курот со тоа од кое на нас живот ни зависи.
У тешка заблуда си ако мислиш дека некој од страв од казнување не би ја уништувал државава кога ќе дојде на власт. Можеш да чуваш нешто само ако го осеќаш како свое. Дали како нешто што го имаш како имот, или врз база на емоции не е битно.
Како овие до сега што ги поставиле некои други што врска немаат со Македонија би се грижеле за државата и народот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.526
Поени од реакции
36.481
Сега Сдсм ќе им го испуши курот на Дуи за Бесими да биде гувернер или ќе тераат со Богов?


Јас да сум на местото на Дуи би го предложил Хазби Лика за Гувернер. Кога веќе голта Сдс, нека голта јако и дрск за сите пари.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
У тешка заблуда си ако мислиш дека некој од страв од казнување не би ја уништувал државава кога ќе дојде на власт. Можеш да чуваш нешто само ако го осеќаш како свое. Дали како нешто што го имаш како имот, или врз база на емоции не е битно.
Како овие до сега што ги поставиле некои други што врска немаат со Македонија би се грижеле за државата и народот?
Таквите луѓе не најчесто, туку никогаш не се во политика. Нашата држава е формирана во период на општ светски хаос. Во војната учествувале луѓе што имале чиста желба (дали била за самостојна држава или сојуз е помалку важно). Осамостојувањето е непланиран чин, сите не затекна, а од тогаш до денес на власт се менуваат опортунисти, лажговци, криминалци.....механизмот за кој јас зборам, требаше народот да си го воспостави, а не да се крсти во секој нареден како да е бог.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.634
Поени од реакции
16.691
Ево Украина ја растури соработката со Русија сега се прозападно ориентирани,дали сега во Украина народот подобро се живее?Зошто една суверена држава да не можи да има соработка со други држави по свој избор? Воопшто не ги величам русите ама ниту западњаците не се цвекиња за мирсање.До 2001 имав позитивно мислење за западот и либерализмот.После 2001 сватив дека се уствари се било лаги и празни ветувања.
Остави ти Украина, Украина и е до задник на Русија што се вели. Дали живеат подобро нивните граѓани не знам, бидејќи не ја пратам ситуацијата по конфликтот. Во 2001 ни дадоа одличен услов западните земји во конфликтот, е тоа што некои наши политичари не го искористија е нивен проблем. Не сакам по никого да плукам. Ја па Русија ја обожавав до пред десетина години, ама кога видов дека Путин нема м..а да се спротивстави онаму каде нема интереси видов колку е часот.[DOUBLEPOST=1525202010][/DOUBLEPOST]
Русите се малку сиромашни да даваат пари (иако имаат само 15-тина проценти државен долг, за разлика од западните околу 100%), првин гледат да се оправат самите па после можеби и они ќе даваат.
Па Русите се најголеми извозници на нафта, ако они немаат пари не знам кој има. Значи по тебе ти 20 години се опораваат (нели толку години е путката на власт?). Тогаш кога ке почнаат да вложуваат инвестиции во други земји, а тоа да не се екс Советски републики и соседи кои не биле во истата?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082
So e fintata so slikava ne razbiram?
се жалат луѓето дека тешко се доваѓа до овој знак ..
А всушност не било се автопат, имало некоја реконструкција после Неготина, така нешто кажуваат, поради тоа има исклучување од автопат...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Баш си е на место знакот. Гевгелија и Скопје десно, Демир Капија право. Ако некој оди за Гевгелија, ќе сврти десно и ќе помине низ новите тунели. Не гледам што е толку збунувачки.
 
S

silmarillion

Гостин
Баш си е на место знакот. Гевгелија и Скопје десно, Демир Капија право. Ако некој оди за Гевгелија, ќе сврти десно и ќе помине низ новите тунели. Не гледам што е толку збунувачки.
До овие знаци не те води моменталниот пат. За да дојдеш до нив мора да се исклучиш, а исклучувањето не е обележано.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Дали живеат подобро нивните граѓани не знам, бидејќи не ја пратам ситуацијата по конфликтот. Во 2001 ни дадоа одличен услов западните земји во конфликтот, е тоа што некои наши политичари не го искористија е нивен проблем. .[DOUBLEPOST=1525202010][/DOUBLEPOST]

Па Русите се најголеми извозници на нафта, ако они немаат пари не знам кој има. Значи по тебе ти 20 години се опораваат (нели толку години е путката на власт?). Тогаш кога ке почнаат да вложуваат инвестиции во други земји, а тоа да не се екс Советски републики и соседи кои не биле во истата?
Ako ne znaesh dali se zhivee podobro vo Ukraina shto se nafakjash na vakvi muabeti. Za kakov uslov od zapadnite zemji a nashite politichari ne go iskoristijam mozhesh malku podetalno da kazhesh shto bila taa ponuda. Se shto Makedonija dobi od zapadot beshe embargo, begalcite od Kosovo, odnadvor nametnata vojna (2001) koja za zhal ushte ne znaat kako oficijalno da ja definiraat...i ako stavish na kantar kolku e Makedoniaj oshtetena so zapdnata politika ...Makedonija ima za zimanje milijardi dolari.
Rusija ponudi da ja gasificira Makedonija arno ama nashite "partneri" ne dozvolija gasovd i shto sakash poveke. Patem neodamna Rusija isplati 60 milioni dolari dolg na Makedonija, dolg ushte od vremeto na YU mi se chini.
E toa e toa meshanje na Rusija vo Makedonckite Raboti,,,kao shto Shekerinska (minister za odbrana :lolzz:) miluva da kazhe.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.634
Поени од реакции
16.691
Ako ne znaesh dali se zhivee podobro vo Ukraina shto se nafakjash na vakvi muabeti. Za kakov uslov od zapadnite zemji a nashite politichari ne go iskoristijam mozhesh malku podetalno da kazhesh shto bila taa ponuda. Se shto Makedonija dobi od zapadot beshe embargo, begalcite od Kosovo, odnadvor nametnata vojna (2001) koja za zhal ushte ne znaat kako oficijalno da ja definiraat...i ako stavish na kantar kolku e Makedoniaj oshtetena so zapdnata politika ...Makedonija ima za zimanje milijardi dolari.
Rusija ponudi da ja gasificira Makedonija arno ama nashite "partneri" ne dozvolija gasovd i shto sakash poveke. Patem neodamna Rusija isplati 60 milioni dolari dolg na Makedonija, dolg ushte od vremeto na YU mi se chini.
E toa e toa meshanje na Rusija vo Makedonckite Raboti,,,kao shto Shekerinska (minister za odbrana :lolzz:) miluva da kazhe.
Ја те молам, ако си неписмен да наместиш кирлица на тастатурата да не пишуваш на латиница, а тоа за долгот од 60 милиони сигурно по штабовите ви го зборувале, штом го нема на ниеден портал. Можеби е оштетена од западната политика, ама затоа Русија ја боли онаа ствар за Македонија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom