Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Додека работи колата работи и турбото само со помали вртежи, кога и даваш ти на колата туража се зголемуваат издувите и со тоа автоматски турбината врти повеќе. При 2000 или 3000 обртаи добива повеќе моќност само и тебе ти се чини дека тогаш пали.
Па тоа ви викам бе,можеби не сум изразил убаво. Инаку има и такви што не врти и се вклучува кога тураш повеќе гас таквите имаат со две и три турбо во моторт


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Си слушнал за принципот старт-стоп ? Ај нема врска џабе кажувам впрочем рече дека трескам глупости браво бе. А варијабили како работи турбото а? Ај гледај цртан филм . Патем турбото си врти понатаму ама .... трескам глупости.

https://youtu.be/IBTw1TNGh1M


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Старт стоп систем нема врска со турбо. А овде на видеото ти е покажано турбо со варијабилни перки за да се намали турбо лагот да се зголемат обртаите на турбото на мали вртежина моторот. Никаде не се гаси турбото не се бламирај!
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Da prasam za pezo 306 1.9td 55kw 1998. Se ugasi koga zastanav. Posle toa probav se zapali 10sekundi i se ugasi pa verglam i nekje da pali. Posle 5-6 saati palam i odma se gasi ? Sto moze da bide problem ? Poz
Ќе да е алтернаторот или акумулаторот. Пробај дали работи алтерн. :
- Запали ја колата со друг акумулатор и извади една клема, ако си работи колата, тогаш тоа алтерн. е добар... Или можда акумулаторот му е време за во пензија...
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Да препорачате добар сервисер на Форд во Скопје? Во ми-да некој не-реални цени ми даваат за менување на греачи на седиште и паркинг сензори.
 

bongo

ЛИВЕРПУЛ
Член од
14 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
8
Znae nekoj kade moze da da se najde membrana za karburator za fiat punto 1 1998?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Da prasam za pezo 306 1.9td 55kw 1998. Se ugasi koga zastanav. Posle toa probav se zapali 10sekundi i se ugasi pa verglam i nekje da pali. Posle 5-6 saati palam i odma se gasi ? Sto moze da bide problem ? Poz

Бидеќи имам Цитроен Ксара со истиот мотор, 99 % имаш воздух во нафтата. Ти влече некаде воздух и не може да работи. Обично влече воздух кај филтерот за гориво ама не мора да значи. пробај пред да запалиш напумпај на таа пумпицата гумена што е како за притисок мерење. Ако запали полесно дефинтивно е до воздух во нафтата.

btw, мислам дека 66 киловати ти е моторот. Немам слушнато за верзија со 55 киловати од тој мотор.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Со среќа возење. Мислам дека тој е јапонски Isuzu мотор што е доста покажан.
Inace mislam deka e opelov dizel, tie bile polosi neznam vo koja smisla, no delovite bile dosta poevtini nego tie na isuzu.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Поновите DTL и DTH мотори знам дека се на Опел и баш јас обратно имам слушнато дека тие поновите мотори особено со VP44 бош пумпата се доста лоши. Таа пумпа кога ќе откаже, скапа е оправката.

Кај тебе би требало да е со обична, механичка бош пумпа која е доста евтина за средување и не откажува баш лесно. И тогаш кога ќе откаже обично само протекува нафта од нејзе и со предиктување се средува.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Поновите DTL и DTH мотори знам дека се на Опел и баш јас обратно имам слушнато дека тие поновите мотори особено со VP44 бош пумпата се доста лоши. Таа пумпа кога ќе откаже, скапа е оправката.

Кај тебе би требало да е со обична, механичка бош пумпа која е доста евтина за средување и не откажува баш лесно. И тогаш кога ќе откаже обично само протекува нафта од нејзе и со предиктување се средува.
Голем аргумент за земање на оваа кола било(стариот ми ја донесе) и тоа што евтини биле деловите, јас како почетник не гарантирам дека нема да ја заебам неколку пати. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Абе бош пумпата нема што да е заебеш со возење. :D Или работи како што треба или не работи. Или тече или не тече.

За другото од типот загребан браник или ретровизор му се има на секој случено на почеток. Ништо страшно. Тие што тврдат дека му се нема случено јас тврдам дека ЛАЖАТ. :cool:

Гледај да не качиш некој на хауба. :D

Уствари можи една цуца ваква да седнеш на хауба заедно да ја испеглате малку. :P

fls-8015-black.jpg
 
Последно уредено:

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.814
Поени од реакции
8.646
Купив ауди а3 2005 2.0 140кс

Кажете ми некои совети или маани шо ги има колата или колку уље збира,какво уље да ставам, колку пари е ребрест кајш со затегачи итн..[DOUBLEPOST=1523871449][/DOUBLEPOST]
Со среќа возење. Мислам дека тој е јапонски Isuzu мотор што е доста покажан.
Јас за малку ќе земев астра 1.7 100кс цтди 2005год. со исузу мотор, повеќето ми кажаа дека не бил погоден, а некои пак на реклама5 и пазар3 потенцираат дека колите им имаат исузу и дека бил најдобра, ја врска немам
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.363
Купив ауди а3 2005 2.0 140кс

Кажете ми некои совети или маани шо ги има колата или колку уље збира,какво уље да ставам, колку пари е ребрест кајш со затегачи итн..[DOUBLEPOST=1523871449][/DOUBLEPOST]

Јас за малку ќе земев астра 1.7 100кс цтди 2005год. со исузу мотор, повеќето ми кажаа дека не бил погоден, а некои пак на реклама5 и пазар3 потенцираат дека колите им имаат исузу и дека бил најдобра, ја врска немам
1.7CDTI nema bosh i se pokvalitetni motori za razlika od 1.7DTI. imam vectra b 2.0 dti zasega nema nikakov problem so bosh a gi kudat itie motori. zavisi kako e odrzuvana kako e vozena dali e menuvano maslo filtri na vreme dali e slajfovana. ima lujge so gi vozat kolite po 2 godini a ne menuvaat maslo ni filtri. koga ja kupiv kolata nemase nisto menato toj idioto a bese pisano full servis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom