ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
30 јануари 2018
Мислења
12
Поени од реакции
1
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
Треба да доодговарам вовед кај Спасов, какви прашања поставува?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Дечки, ГПП усно е подобро кај Милка или кај Зороска? Милка ми рекоа многу детали барала ....
 
Член од
30 јануари 2018
Мислења
12
Поени од реакции
1
na pano kaj kabinetot[DOUBLEPOST=1523915073][/DOUBLEPOST]kako e na usen ispit kaj siljanovska??
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
колеги на iknow систем ми недостасуваат оценки по предмети што сум ги положила, кај професорите или кај Мики треба да се обратам?
И дали тоа мора да го направам сега или може било кога ?
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
436
ГПП усно или писмено е поодобро?
Богами, тешко е да се каже, бидејќи самиот материјал е прилично сложен и обемен. Јас полагав писмено. Тестот е поделен на 3 дела, првиот дел е парнично со 6 прашања (3 носат 5 поени и 3 10 поени), вториот вонпарнично со 2 прашања (едно носи 5 и едно 10 поени) и третиот дел извршно исто 2 прашања како и вонпарнично. Оценувањето и' е доста строго, дури и за најмал пропуст во одговорите одзема поени. За испитот да биде целосно положен мораш да имаш најмалку половина поени од секој дел (најмалку 20 п. од парнично и 7,5 од вонпарнично и извршно). Ако барем еден од овие 3 делови не ти е положен, те враќа во следната сесија да полагаш само на тој еден или два дела. Мене овој испит ми беше единствен кој не го положив од прва. Првиот пат ми фалеше само 1 поен од парнично и по пола поен од вонпарнично и извршно. А усно допрашување не прифаќа. Вториот пат веќе беше полесно. Можат да ти помогнат прашањата што се поставуваат во групите, како и оние што се во Либро/Зоки. Истотака целиот испитен материјал го имаш во една дебела скрипта кај Зоки/Либро.
За усно од колегите што полагале истотака не било многу едноставно, бидејќи доста долго време ги испрашувала и барала доста прецизни одговори. Но горе-доле биле задоволни од оцените. Таму добиле 4 прашања (2 од парнично и по едно од вонпарнично и извршно). Нас само во првата сесија ни даде можност за усно.
Ова за кај Татјана, кај Милка не знам како е.

Како и да е, посвети доста внимание и на ГПП и на МПП (овде од голема помош ќе ти биде ако ги вежбаш случаите од практикумот). Мене барем ми требаше далеку повеќе време да ги спремам овие 2 предмети, отколку сите останати на факултетот.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Искуства од полагање трудово право усно?
Искуството се состои во три збора: Бог да чува!
Ако имаш можност, гледај да полагаш кај Александар, кај него е најлесно. Кај Лазар, студентите се главно задоволни од оценките, ама може да се запне за некој детал. Убедливо најлошо е кај Каламатиев - јас кај него полагав зашто не ни дозволија да бираме. Прашува секоја тема, во детали, вклучително и темата за историски развој на трудовото право во Југославија и Македонија, иако таа тема не ни беше во рамки на испитниот материјал. Ако полагаш кај него, препорачувам темелно да го прочиташ најновиот Закон за работни односи и да го научиш во детали, заедно со роковите. Се положува само ако имаш среќа да ти се погодат прашања што ги знаеш, во спротивно,џабе полагаш...
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Општ дел на граѓанско право како е на испит? Тина или Родна е подобра опција? По колку прашања поставуваат и дали доколку некаде заглавиш помагаат?
Благодарам
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
колеги на iknow систем ми недостасуваат оценки по предмети што сум ги положила, кај професорите или кај Мики треба да се обратам?
И дали тоа мора да го направам сега или може било кога ?
Кај Мики,па ако тој вели дека нешто не се разбрал со професорите за оцените,треба и кај нив.Прво кај Мики.[DOUBLEPOST=1525597189][/DOUBLEPOST]
a polozenite predmeti ostanuvaat? ili se prepolagaat?
Положените предмети остануваат.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Дечки,ако некој го знае emailot на професор Ванчо Узунов,да ми одговори,ве молам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom