Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

D

dARK_ElementaL

Гостин
ем не те повикав
Како не ме повика, па почна да зборуваш дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиства. Нормално дека тука ќе се умешам. Зборуваш лжги за ,,неверниците’’. Да, има одредени што го прават тоа, но не сите. Не можеш сите да ги ставаш во иста група како тебе ќе ти текне.
ем во постот изнапиша рабоќе кои имаат везе со твоето однесување по напиена состојба
Јас убаво во постот ти напишав зошто и колку пијам, еве да те потсетам:
Da, i jas koristam alkohol, no samo koga e vo prašanje zabava i sekako NE do stepen da se vlečam po zemja ili da crknam
ем пишуваш за рисјани кои се пијанчат и дрогираат (тие ликови не се рисјани, но според твоето чудно предубедување се чини дека се...)
Па јас не измислувам, тие луѓе слават божиќ, велигден, бадник и останати христијански празници, посетуваат цркви итн. Да славеа бајрам, да одеа во џамии... ќе пишев дека се муслимани.
ем ми велиш дека од тебе напишаното не ми одговарало?...
Па не ти одговара, штом почнуваш одма со ,,монолози’’ итн нормално не ти одговара. Дека ти дадов пример од мојот личен Живот и ти ги плеснав безобразните лжги што ги изнакажа дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиство. Како демек христијани не барале утеха во алкохол, дрога и самоубиство. Секогаш зависи од личноста каква е, колку цврст карактер си има, без разлика дали е религиозна или не.
И сето свое убедување мене ми го припишуваш, како моја грешка?..:pos:
Што ти припишувам тебе како грешка. Па не сум јас тој што го возвишува своето убедување тука како да е најдобро од сите останати. Ти го правиш постојано тоа. Ги правиш православните како да се најдобри, а се останато на помало ниво :tapp:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
dARK_ElementaL,

предметниот пост, ем беше одговор до @redfogv, ем не те повикав, ем во постот изнапиша рабоќе кои имаат везе со твоето однесување по напиена состојба, ем пишуваш за рисјани кои се пијанчат и дрогираат (тие ликови не се рисјани, но според твоето чудно предубедување се чини дека се...), ем ми велиш дека од тебе напишаното не ми одговарало?...:icon_lol:

И сето свое убедување мене ми го припишуваш, како моја грешка?..:pos:
Мики,па и најголемите верници грешат.
Не може да се смета дека ако некој човек прави грешки,дека тој не е или повеќе не е Христијанин.
Може да се каже дека тој човек повеќе не може да се смета за Христијанин само доколку тој не се покае за стореното.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како не ме повика, па почна да зборуваш дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиства.
Цитирај го мојот пост и посочи каде го виде својот „ник„ во постот. Вака, ти преостанува само да си ласкаш, чисно „онака„, колку да си најдеш причина за пишување пост.[DOUBLEPOST=1522526218][/DOUBLEPOST]
Зборуваш лжги за ,,неверниците’’.
Напиши една вистина за неверниците. Се сомневам дека ја знаеш.[DOUBLEPOST=1522526291][/DOUBLEPOST]
Јас убаво во постот ти напишав зошто и колку пијам, еве да те потсетам:
...а јас уопште не те прашав дали пиеш, зашто пиеш, кога пиеш и томе слично. Пак си ласкаш, иако никој не те прашал, ниту повикал на дискусија.[DOUBLEPOST=1522526433][/DOUBLEPOST]
Па јас не измислувам, тие луѓе слават божиќ, велигден, бадник и останати христијански празници, посетуваат цркви итн. Да славеа бајрам, да одеа во џамии... ќе пишев дека се муслимани.
Секако дека не измислуваш, туку уште полошо; „набадаш„ прозволности, засновани на твоето „телесно мудрување„, иако ти посочив дека доколку некој лик се изјаснува за рисјанин, тој точно знае што му е а што не му е должност.

Твоиве произволности одлично одговраат на однесувањето на неверните; алкохол, дрога, насилие, грев...[DOUBLEPOST=1522526530][/DOUBLEPOST]
Па не ти одговара, штом почнуваш одма со ,,монолози’’ итн нормално не ти одговара. Дека ти дадов пример од мојот личен Живот и ти ги плеснав безобразните лжги што ги изнакажа дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиство. Како демек христијани не барале утеха во алкохол, дрога и самоубиство. Секогаш зависи од личноста каква е, колку цврст карактер си има, без разлика дали е религиозна или не.
Продолжуваш да се убедуваш во своите убедувања....Ако, нека ти биде според верата твоја.

А верата твоја е....Сети се па јави ми.[DOUBLEPOST=1522526616][/DOUBLEPOST]
Што ти припишувам тебе како грешка. Па не сум јас тој што го возвишува своето убедување тука како да е најдобро од сите останати. Ти го правиш постојано тоа. Ги правиш православните како да се најдобри, а се останато на помало ниво :tapp:
Јас сведочам за мојата вера и конечно, за мојот Бог,

Ти сведочиш за самиот себе, пошто ништо друго и немаш, а по навика и немајќи што друго, ми припишуваш неосновани нешта.[DOUBLEPOST=1522526821][/DOUBLEPOST]
Мики,па и најголемите верници грешат.
Не може да се смета дека ако некој човек прави грешки,дека тој не е или повеќе не е Христијанин.
Може да се каже дека тој човек повеќе не може да се смета за Христијанин само доколку тој не се покае за стореното.
redfogv,

и кај рисјаните има подеми и падови во верата, а најбитно е истата да не се изгуби, оти повторниот почеток е потежок од првиот.

Покајанието, како чин, е дел од самата вера а воедно е и постојано расположение на духот од рисјанинот.

P.S.

Рисјанин си само ако така живееш, а не ако така се изјасниш на попис од населението.
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Цитирај го мојот пост и посочи каде го виде својот „ник„ во постот. Вака, ти преостанува само да си ласкаш, чисно „онака„, колку да си најдеш причина за пишување пост.
Се правиш со сила луд. Ај види што реков јас, зошто си ме повикал
Како не ме повика, па почна да зборуваш дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиства. Нормално дека тука ќе се умешам.
Напиши една вистина за неверниците. Се сомневам дека ја знаеш.
Неверниците се личности што немаат потреба од верување, повеќе претпочитаат осознавање
...а јас уопште не те прашав дали пиеш, зашто пиеш, кога пиеш и томе слично.
Пак се правиш со сила луд. Јас реков зошто пијам за да се земам самиот за пример како неверник. Дека не сите неверници бараат утеха во алкохол заради проблеми во Животот.
Секако дека не измислуваш, туку уште полошо; „набадаш„ прозволности, засновани на твоето „телесно мудрување„, иако ти посочив дека доколку некој лик се изјаснува за рисјанин, тој точно знае што му е а што не му е должност.
Ништо јас не набадам. Зошто тогаш тие луѓе (што ги спомнав) слават христијански празници ако не се христијани. Или може се полухристијани? А? Имате некоја таква титула?
Твоиве произволности одлично одговраат на однесувањето на неверните; алкохол, дрога, насилие, грев...
Пак тој со дрогите, гревовите... Ете јас не користам дроги; алкохол во мала мера (нема тука ништо лошо да се напиеш чашка-две); насилие, ти ли бе најде да зборуваш за насилие, инквизицијата песни да не пееше, Бизантиската војска што им вадеше очи на Самуиловите војници и тие песни да не пееја. Оној законот во стариот завет за да се убие некој ако работи во сабота. И ти си нашол да зборуваш за насилие
Продолжуваш да се убедуваш во своите убедувања....Ако, нека ти биде според верата твоја.

А верата твоја е....Сети се па јави ми.
Немам што да се убедувам. А верата(верувањето) мое? Немам потреба од верување, јас претпочитам осознавање место верување
Јас сведочам за мојата вера и конечно, за мојот Бог,

Ти сведочиш за самиот себе, пошто ништо друго и немаш.
Сведочи ти за што сакаш. Тоа си е твое.

Да сведочам за себе, за своето искуство, своите животни доживувања, Животот. Не гледам ништо тука лошо
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се правиш со сила луд. Ај види што реков јас, зошто си ме повикал
Bo ред; ти си паметен. Најди го твојот „ник„ во мојот пост.
Што, го нема?...[DOUBLEPOST=1522690768][/DOUBLEPOST]
Неверниците се личности што немаат потреба од верување, повеќе претпочитаат осознавање
„Негативна исповест„? Тоа е финта која ја користистат во бајато-новиот еон. Придружи им се.

Пишувањето „негатива„ не значи дека нешто си напишал, туку значи дека ништо не си напишал.

Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1522690896][/DOUBLEPOST]
Пак се правиш со сила луд. Јас реков зошто пијам за да се земам самиот за пример како неверник. Дека не сите неверници бараат утеха во алкохол заради проблеми во Животот.
Во ред де, веќе ти реков дека си паметен (ама не гледам резултати од паметта).

Јас никаде не напишав дека сите неверници бараат утеха во алкохолот, туку наведов пар нешта во кои бараат утеха.

Дај намали од „набадање“ и прејди на користење на паметта, оти веќе два пати те пофалувам...[DOUBLEPOST=1522690997][/DOUBLEPOST]
Ништо јас не набадам. Зошто тогаш тие луѓе (што ги спомнав) слават христијански празници ако не се христијани. Или може се полухристијани? А? Имате некоја таква титула?
“Набадаш„ и тоа дебело, оти не разликуваш верници кои живеат според верата од „статистички„ верници, кои веруваат само кога се попишуваат, што значи (дека веруваат) најмногу еднаш во 10г.[DOUBLEPOST=1522691184][/DOUBLEPOST]
Пак тој со дрогите, гревовите... Ете јас не користам дроги; алкохол во мала мера (нема тука ништо лошо да се напиеш чашка-две); насилие, ти ли бе најде да зборуваш за насилие, инквизицијата песни да не пееше, Бизантиската војска што им вадеше очи на Самуиловите војници и тие песни да не пееја. Оној законот во стариот завет за да се убие некој ако работи во сабота. И ти си нашол да зборуваш за насилие
А ти ли бе се најде да пишуваш за рабоќе од кои абер немаш...:tapp:

Да ти помогнам...

„Светата„ Инквизиција нема ништо заедничко со Црквата Христова.
„Бизантија„ не постои, туку постоело Источното римско (ромејско!) Царство.
Самоиловите војници се ослепени во војна а не во Црква.
Стариот Завет одамна е укинат.

Како за почеток-доста ти е.[DOUBLEPOST=1522691279][/DOUBLEPOST]
Немам што да се убедувам. А верата(верувањето) мое? Немам потреба од верување, јас претпочитам осознавање место верување
И, што велит твоето „осознавање„? Дека Вселената постои од твоето раѓање или?...Дал елаборисај троа.[DOUBLEPOST=1522691354][/DOUBLEPOST]
Да сведочам за себе, за своето искуство, своите животни доживувања, Животот. Не гледам ништо тука лошо
...односно, сведочиш за нешта кои никој не ни барал да ги изнесеш на форумов.

Така?...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
@dARK_ElementaL , подобро да сведочи човек онолку колку што може и има волја според своите искуства отколку да сведочи заради вера.
Постојат две големи замки на стариот еон:
1. Грешен си и ти треба искупување или спасител што е основа на целата христијанска догма без разлика на црква и
2. Подобро да веруваш отколку да бараш да видиш поточно да имаш искуство , што води до тоа обични мирјани да досадуваат секаде и секој за да проповедаат или како што милуваат христијаните „сведочење“ заради вера и да си имаат место во рајот крај богот, исто како муслиманите што си имаат награди за ова или она тука на Земјата.

Сега види ти какво сведочење имаш без искуство... и со која цел. :)

Не се многу притресувајте од „сведочењата“ за едно верување од страна на оние кои сакаат по своја волја да бидат дел од стариот еон. Сите сте зло за еден христијанин бидејќи не верувате во неговиот бог и учењата на црквата. Ставете си го тоа во умот.
Останало нешто од евреите и нивниот закон, оставете вие што лажат дека било укинато ова или она, сеуште се пеат псалми и тивко се зборува за стариот закон ;)

Уживајте малку, ставете ги на игнор, сами ќе ви доаѓаат во дискусиите да се молат за да сведочат.

Како што и @MIKI1 никој не го повикал или барал да сведочи за било што на форумов, а постојано не заморува како сите не не бидува и сме грешни како него, така и ти имаш право да сведочиш за што сакаш и колку сакаш, дури и да е апсолутно спротивно од учењата на црквата на еден мирјанин. ;)

Нов еон луѓе... секој има право да зборува и да сведочи. Но тоа не ја укинува последицата. Физика си е физика.

Видете ја Liber Oz, ја има на мојот блог, заедно со едно мое видување за истата... можеби ќе ви биде појасно како да дискутирате за работите тука :)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@dARK_ElementaL , подобро да сведочи човек онолку колку што може и има волја според своите искуства отколку да сведочи заради вера.
Постојат две големи замки на стариот еон:
1. Грешен си и ти треба искупување или спасител што е основа на целата христијанска догма без разлика на црква и
2. Подобро да веруваш отколку да бараш да видиш поточно да имаш искуство , што води до тоа обични мирјани да досадуваат секаде и секој за да проповедаат или како што милуваат христијаните „сведочење“ заради вера и да си имаат место во рајот крај богот, исто како муслиманите што си имаат награди за ова или она тука на Земјата.

Сега види ти какво сведочење имаш без искуство... и со која цел. :)

Не се многу притресувајте од „сведочењата“ за едно верување од страна на оние кои сакаат по своја волја да бидат дел од стариот еон. Сите сте зло за еден христијанин бидејќи не верувате во неговиот бог и учењата на црквата. Ставете си го тоа во умот.
Останало нешто од евреите и нивниот закон, оставете вие што лажат дека било укинато ова или она, сеуште се пеат псалми и тивко се зборува за стариот закон ;)

Уживајте малку, ставете ги на игнор, сами ќе ви доаѓаат во дискусиите да се молат за да сведочат.

Како што и @MIKI1 никој не го повикал или барал да сведоќи за било што на форумов, а постојано не заморува како сите не не бидува и сме грешни како него, така и ти имаш право да сведочиш за што сакаш и колку сакаш, дури и да е апсолутно спротивно од учењата на црквата на еден мирјанин. ;)

Нов еон луѓе... секој има право да зборува и да сведочи. Но тоа не ја укинува последицата. Физика си е физика.

Видете ја Liber Oz, ја има на мојот блог, заедно со едно мое видување за истата... можеби ќе ви биде појасно како да дискутирате за работите тука :)
Хепта,

една е и иста замката од бајато-новиот еон , а таа е лагата и нејзиниот татко.

Патем кажано, моја верничка и црковна должност е да сведочам за мојата вера и за мојот Бог, а кој тебе ти ја дал должноста да празнословиш со километарски постови, во кои има ништо?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Знам, знам - пустиот страв од крајот на времињата и втората смрт постојано ќе те турка да „сведочиш“ за она што не го знаеш и како што реков постојано сета другост од христијанството е лага итн итн... премногу им веруваш на твоите светци и старци, излези меѓу народот или остани во манастир, на две столчиња не се седи - доказ е свештенството твое кое ти не го осудуваш, но доаѓаш сите други да ги осудиш. Марш, лицемерна лисицо старо-еонска :)

Не барам од тебе да ми прераскажуваш свети книги ниту писанија на старци...

Најмалку пак бараме од тебе да судиш ти за било што, бидејќи ја немаш таа моќ по своја волја. Оставе секој сам да си се реши со боговите, ти може да коленичиш пак по твоја волја, за себе...

Нов еон, остави ги луѓето да бидат грешни или не, пак по нивна волја.. Нека имаат искуство, можеби пак некој од нив е Христос - гениј ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Знам, знам - пустиот страв од крајот на времињата и втората смрт постојано ќе те турка да „сведочиш“ за она што не го знаеш и како што реков постојано сета другост од христијанството е лага итн итн... премногу им веруваш на твоите светци и старци, излези меѓу народот или остани во манастир, на две столчиња не се седи - доказ е свештенството твое кое ти не го осудуваш, но доаѓаш сите други да ги осудиш. Марш, лицемерна лисицо старо-еонска :)

Не барам од тебе да ми прераскажуваш свети книги ниту писанија на старци...

Најмалку пак бараме од тебе да судиш ти за било што, бидејќи ја немаш таа моќ по своја волја. Оставе секој сам да си се реши со боговите, ти може да коленичиш пак по твоја волја, за себе...

Нов еон, остави ги луѓето да бидат грешни или не, пак по нивна волја.. Нека имаат искуство, можеби пак некој од нив е Христос - гениј ;)
Хепта,

дај конечно, да видиме што знаеш, До ден-денешен, од твоиве постови, гледам само неспособност за одговарање на поставени прашања.

Значи, да почнеме.

Ти знаеш....што?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Хепта,

дај конечно, да видиме што знаеш, До ден-денешен, од твоиве постови, гледам само неспособност за одговарање на поставени прашања.

Значи, да почнеме.

Ти знаеш....што?
Многу знам, малку кажувам, а и тоа што е кажано е наменето за оние кои не се заглавени во стариот еон. Зошто? Бидејќи ниту еден бог не ме напнал мене да „сведочам“ нешто меѓу вас, ниту пак да преобратувам некој да биде она што не е или што не може да разбере дека е.
Тоа што не ти чини моето зборување, е сепак проблем твој и тоа што си имаш „изгласано“ во умот дека едно верување е поголема вистина од едно искуство.

Тоа што не сакаш да признаеш нечие познавање на теми кои тебе ти се далечни или што твојата организација ги презира и осудува заради религија, не значи дека некој не знае што зборува и што споделува со вас.

Не сум јас крив што ти не разбираш што ти се зборува, намерно или не...

Тема од 500 страници, некој ништо да не кажал е невалиден аргумент од твоја страна.

Дури и ти низ купиштата христијанско дрдорење и ширење омраза во стилот како сите не ги бидува и како сите се зло, лага, животот им се заснова на неморал итн итн, бидејќи не се дел од како што велиш „христијанската црква“ - имаш можеби по некој паметен пост... не може да се исклучи таа можност :)

Биди малку реален, не гледам што толку си напнал да го шеташ Христос низ форуми за да мора сите „да го бацат“. Чувај си ги некои работи тајни и свети, не биди непромислен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Многу знам, малку кажувам, а и тоа што е кажано е наменето за оние кои не се заглавени во стариот еон. Зошто? Бидејќи ниту еден бог не ме напнал мене да „сведочам“ нешто меѓу вас, ниту пак да преобратувам некој да биде она што не е или што не може да разбере дека е.
Тоа што не ти чини моето зборување, е сепак проблем твој и тоа што си имаш „изгласано“ во умот дека едно верување е поголема вистина од едно искуство.

Тоа што не сакаш да признаеш нечие познавање на теми кои тебе ти се далечни или што твојата организација ги презира и осудува заради религија, не значи дека некој не знае што зборува и што споделува со вас.

Не сум јас крив што ти не разбираш што ти се зборува, намерно или не...

Тема од 500 страници, некој ништо да не кажал е невалиден аргумент од твоја страна.

Дури и ти низ купиштата христијанско дрдорење и ширење омраза во стилот како сите не ги бидува и како сите се зло, лага, животот им се заснова на неморал итн итн, бидејќи не се дел од како што велиш „христијанската црква“ - имаш можеби по некој паметен пост... не може да се исклучи таа можност :)

Биди малку реален, не гледам што толку си напнал да го шеташ Христос низ форуми за да мора сите „да го бацат“. Чувај си ги некои работи тајни и свети, не биди непромислен.

...му рече Хепта на...Хепта.
А овој пак, му вели: „Убаво му кажа!„.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
...му рече Хепта на...Хепта.
А овој пак, му вели: „Убаво му кажа!„.
Те знае тебе духовниот отец дека си излезен од манастирот без прашање?
Вака да прашам јас... бидејќи некако се губиш во дискусииве, врати се назад.

Не ја менувај дискусијата бидејќи не ти одговара.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Те знае тебе духовниот отец дека си излезен од манастирот без прашање?
Вака да прашам јас... бидејќи некако се губиш во дискусииве, врати се назад.
Хепта,

на поставено прашање се очекува соодветен одговор.

Туку, ти и понатаму поприкажи си, оти сум сигурен дека со себе најдобро се разбираш...оти другите и онака не те разбираат, особено не за нештата кои не се ни кажани.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Уште со тоа дека не добиваш одговори? Колку можам јас да ти раскажувам, но ги имаш старците, нив повеќе им веруваш...

Ајде, најди си друго оправдување кога ќе заглавиш со дискусиите и не можеш во христијански стил да ги осудуваш луѓето како биле грешни, неморални, богоборци итн итн, додека свештенството е многу победно во однос на овие ствари, а ти не смееш ниту збор да кажеш.

Те прашав и јас нешто: знае ли твојот духовен отец дека си заминат од манастирот без прашање?
Не видов одговор, само дрдорење... лесно е вака и секој може.

Ова е форум, не е одговарање на прашања, туку дискусии. Никој не е должен да ти ги одговара простачките прашања во стилот: Хепта ти што кажа?
Порасни малку над таа христијанска тврдоглавост.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Уште со тоа дека не добиваш одговори? Колку можам јас да ти раскажувам, но ги имаш старците, нив повеќе им веруваш...

Ајде, најди си друго оправдување кога ќе заглавиш со дискусиите и не можеш во христијански стил да ги осудуваш луѓето како биле грешни, неморални, богоборци итн итн, додека свештенството е многу победно во однос на овие ствари, а ти не смееш ниту збор да кажеш.

Те прашав и јас нешто: знае ли твојот духовен отец дека си заминат од манастирот без прашање?
Не видов одговор, само дрдорење... лесно е вака и секој може.

Ова е форум, не е одговарање на прашања, туку дискусии. Никој не е должен да ти ги одговара простачките прашања во стилот: Хепта ти што кажа?
Порасни малку над таа христијанска тврдоглавост.
Аааааа т‘ка...

Имаш уште? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom