Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Двојазичноста за тебе е во ред?:cautious:
Why not ... живеам во Скопје град во кој живее пола МКД и град кој веќе долги години наназад е двојазичен и не гледам никаков проблем во тоа не знам што толку скокате како петли поради тоа што имало мултијазични натписи пред болниците, школите, министерствата, на автобусите, на патоказните табли и.т.н.
Јас како Македонец во двојазично Скопје никој не ми бара и не ме тера да учам Албански јазик, е сега ако имам јас желба да го научам овој јазик или дел од овој јазик тоа си е моја лична желба, а не нешто што морам да направам ![DOUBLEPOST=1522247450][/DOUBLEPOST]Околу двојазичноста а што мислевте вие дека ДПМНЕ немаше да гласаат за овој закон ... и СДСМ и ДПМНЕ се иста боранија само што ДПМНЕ се лицемери и лажни патриоти кои глумат патриотизам онака за пред народ а инаку се би прифатиле, секакви отстапки би направиле и би коалицирале и со ѓаволот за да бидат на власт, од друга страна па СДСМ точно дека не се патриоти но не се ни фалат и чукаат во гради дека се патриоти како што прават ДПМНЕ веќе 3 декади ![DOUBLEPOST=1522247682][/DOUBLEPOST]Хаха еве ги на дело патлиотите, лицемерите, вртикапите, давајгазите...

http://infomax.mk/wp/потпретседателот-на-вмро-дпмне-никол/
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Добро размислување, (y) туку на други теми вака не размислуваше, па да прашам да не ти е хакиран акаунтов, субјективизам ли било во прашање или полека се освестуваш :D
Ајде без грижи, ќе си плаќаме и ќе си :свиркам: та нели еднаква распределба на парите е убава работа :pijani: .

Пак си продолжува социјализмот :anco:
Седи мирен, не можам да те читам таму во темата за глобално затоплување кај што тресеш зелени :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Истите или скоро исти, медиумски ликови по колумни и фејсбуци, кои пишуваа против Груевски и "сиромаштијата и бедата во Македонија", сега се бунат против воведување прогресивен данок. Месечен нето приход > 1000 евра? Или сепак не биле 250 евра просек плата?
Според реакциите воглавно на шарени портали, професори, ситни приватњаци и ликови поврзани со нго-а, минатата влада веќе има постигнато и над 500 евра просечна плата.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Истите или скоро исти, медиумски ликови по колумни и фејсбуци, кои пишуваа против Груевски и "сиромаштијата и бедата во Македонија", сега се бунат против воведување прогресивен данок. Месечен нето приход > 1000 евра? Или сепак не биле 250 евра просек плата?
Според реакциите воглавно на уредници на шарени портали, професори, ситни приватњаци и ликови поврзани со нго-а, минатата влада веќе има постигнато и над 500 евра просечна плата.
Нека тоа, остај кој се буни, тебе во ред ти е ова? Во ред е да не убедуваат дека 1000 или 1300 евра плата се богатство, дека просечната од 24000 е одлична цифра.
Факт е дека денарот станува безвреден, платите бројчано се поголеми од пред 10-12 години, но нас не убедуваат дека задоволувањето основни потреби е квалитетен живот, а дека поседување (и одржувачка, регистрација) автомобил, одење на одмор без да мора да отпишеш од старт на годината две месечни плати, патување повеќе од еднаш на две години до Банско, школување и правење свадба за своите деца е луксуз и дека секој кој може тоа да си го дозволи без притоа да му се картиците во минус или да се има накитено со минимум три кредити
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Нека тоа, остај кој се буни, тебе во ред ти е ова? Во ред е да не убедуваат дека 1000 или 1300 евра плата се богатство, дека просечната од 24000 е одлична цифра.
"богатство" е релативна работа. Мене и двојно да ми зголемат плата пак не стигам до 60.000, но за некои ете 1000 евра се нешто вообичаено и секојдневно. Иако истиот тој/тие до лани во секоја колумна замараа со 250 евра просечна плата и само 2% над 40.000 денари. Та да се радувале луѓе, ќе ја качеле платата на 500 евра просек. Така да, да, мене ми е во ред со оглед на тоа што во однос на цените, оваа сума е повеќе од богатство за Македонија.
60.000 нето месечен приход по лице.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
двојно да ми зголемат плата пак не стигам до 60.000
Исто и јас, меѓутоа не сакам да се помирам дека 1000 евра се богатство, што може со толку пари да инвестираш за себе во иднина, куќа можеш да направиш, да купиш стан, посебно во Скопје ако живееш, таа сума е само за едвај просечен живот
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нека тоа, остај кој се буни, тебе во ред ти е ова? Во ред е да не убедуваат дека 1000 или 1300 евра плата се богатство, дека просечната од 24000 е одлична цифра.
Факт е дека денарот станува безвреден, платите бројчано се поголеми од пред 10-12 години, но нас не убедуваат дека задоволувањето основни потреби е квалитетен живот, а дека поседување (и одржувачка, регистрација) автомобил, одење на одмор без да мора да отпишеш од старт на годината две месечни плати, патување повеќе од еднаш на две години до Банско, школување и правење свадба за своите деца е луксуз и дека секој кој може тоа да си го дозволи без притоа да му се картиците во минус или да се има накитено со минимум три кредити
Све си мислам дека поголем проблем е тоа што парите што се земаат како данок одат на погрешно место. На пример, оној кловн Рашковски и изјавите дека „јеби га, оние 1000 скотови што земаат плата, ќе мора да им најдеме нешто“ - тоа беше промовирано како „мерка на владата“. Да не зборам за несоодветни кадри низ министерствана што ги има да ги ринеш со лопата, што џабе и што одат на работа коа се неспособни за ништо. Човек што го даночиш има право да очекува од државата: школство, здравство, инфрастуктура - све треба да му функционира.
Останува прашањето како да се репнат најбогатите да плаќаат најмногу, што не е случај во моментов (и со ваква екипа, тешко дека ќе биде некогаш). Тие најчесто ги земаат парите по друг принцип, делење дивиденди, учества и слични срања.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
ЕКСКЛУЗИВНО : Oбезбедувањето на Груевски, нарачател на тепачите од “Крвавиот четврток

Интересно, но сепак не бил глуп мозокот на операцијата, не лично туку преку друго лице, кое на Обвинителството не му е познато, и освен ако не го пронајдат тоа лице и самото не каже дека по наредба од друг го направил тој повик, “мозокот“ нема да сноси последици
и тој што ја дал наредбата на понискиот статист добил наредба од брдото... затоа сега само имаме заебанции по судови...
и на дебил му е јасно дека со сликите на раскрвавениот зајко се стави во четврт план леганоста на изборот на Таљат ( едино Грција еднаш спомна да се повтори изборот на Талат за сите одлуки на Собранието за промена на името да бидат легални и обврзувачки за сите)[DOUBLEPOST=1522251350][/DOUBLEPOST]
По твоиве карти најлогично би било да се викаме Македонија-Салитариа или уште подобро- Пајонија
јас не мешам антика, академикот се навлече во будалаштини...најреално име си е тоа признаено во ОУН, ФирМакедонија, национаалност македонец и јазик македонски... прецизни граници, идентитет, историја на настанување на државата, од 1944, не од 1991
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Исто и јас, меѓутоа не сакам да се помирам дека 1000 евра се богатство, што може со толку пари да инвестираш за себе во иднина, куќа можеш да направиш, да купиш стан, посебно во Скопје ако живееш, таа сума е само за едвај просечен живот
А тоа што имаме најголеми административни трошоци?
Па 40 илјади денари ти е една мочана возачка дозвола, по 18 илјади ти е семестарот на факултет, осигурување и регистрација на возило исто 20 илјади денари, ама ова е само мачја кашлица во споредба со овие основните трошоци за живот.
 
B

Bafra

Гостин
Све си мислам дека поголем проблем е тоа што парите што се земаат како данок одат на погрешно место. На пример, оној кловн Рашковски и изјавите дека „јеби га, оние 1000 скотови што земаат плата, ќе мора да им најдеме нешто“ - тоа беше промовирано како „мерка на владата“. Да не зборам за несоодветни кадри низ министерствана што ги има да ги ринеш со лопата, што џабе и што одат на работа коа се неспособни за ништо. Човек што го даночиш има право да очекува од државата: школство, здравство, инфрастуктура - све треба да му функционира.
Останува прашањето како да се репнат најбогатите да плаќаат најмногу, што не е случај во моментов (и со ваква екипа, тешко дека ќе биде некогаш). Тие најчесто ги земаат парите по друг принцип, делење дивиденди, учества и слични срања.
Се мислел бе :pos: не се мисли, во право си, тоа е основен проблем отчет и одговорност.

Само не знам зашто си се фатил богатите да им одземаш, наместо на политичарите и раководителите во администрација.
Сите доаѓаат голтари а по 4 години сите ама баш сите имаат имот +1 стан најмалце. Од каде им се парите за тоа и што за возврат сработиле.

Си го имаш тоа комуњарското да им се одземе на богатите :P

А тоа што имаме најголеми административни трошоци?
Па 40 илјади денари ти е една мочана возачка дозвола, по 18 илјади ти е семестарот на факултет, осигурување и регистрација на возило исто 20 илјади денари, ама ова е само мачја кашлица во споредба со овие основните трошоци за живот.
Не знам што е денеска со членовиве на форумов ама штом и од тебе дочекавме реален пост, со издржани информации, за убаво нека е (y) .

Уште оној Ѓорѓи и Иреал да напишат нешто реално и правично, ќе ми се врати надежта за народот во Македониа :oeoeoe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Акo не им стaвaт стoп нa извршителите и oстaли крвoпијци сo дoзвoлa oд држaвaтa,и 60.000 мaлку ке им бидaт нa луѓетo.Кoгa вaдевме имoтен лист финo лепo oднесoвме умреницa oд дедo ми у кaтaстaр a тие пaк гo впишaле вo имoтниoт лист кaкo сoпственик.Зa нивнa грешкa пoвтoрнo плaтивме 950 ден зa нoв имoтен лист.А уште дa не збoрaм зa нa пример вoдoвoд.Oтидoв нештo пo рaбoтa тaму, имaше нaјмaлку 15тинa луге сo блoкирaни сметки зa нaвoден дoлг oд 90 тите гoдини.Институциите сеуште се oвлaстени рекетaрски служби oд стрaнa нa држaвaтa[DOUBLEPOST=1522254186][/DOUBLEPOST]
А тоа што имаме најголеми административни трошоци?
Па 40 илјади денари ти е една мочана возачка дозвола, по 18 илјади ти е семестарот на факултет, осигурување и регистрација на возило исто 20 илјади денари, ама ова е само мачја кашлица во споредба со овие основните трошоци за живот.
Фaлa курцу и oд тебе нештo реaлнo
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Уставниот суд ќе постапува по одлуките на Аеродром и Радовиш за референдум за населување мигранти

Општините, според Судот, не може референдумски да се произнесуваат за овие прашања, бидејќи тоа се прашања за кои одлучува централната власт.

Дали ова значи дека баш во Аеродром и Радовиш ќе се населуваат со миграанти ??
***************************
патем, порано локалната самоуправа беше таа која решаваше дали ќе дозволи да се изгради на нејзина територија ДЕПОНИЈА ...
затоа и Линданот остана во ОХИС, никој не дозволуваше кај него да го донесат...
Сега Зајко како централна власт, како што ќе напраи Депонија во Дебарца може и Линданот да го убута некада :cool:

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А уште дa не збoрaм зa нa пример вoдoвoд.Oтидoв нештo пo рaбoтa тaму, имaше нaјмaлку 15тинa луге сo блoкирaни сметки зa нaвoден дoлг oд 90 тите гoдини.Институциите сеуште се oвлaстени рекетaрски служби oд стрaнa нa држaвaтa
Пред 2-3 години мене без да ме известат или нешто слично ми ја блокираа сетката, сум имал стан (сум го купил кога сум бил 4ри години) и не сум плаќал данок за него.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Пред 2-3 години мене без да ме известат или нешто слично ми ја блокираа сетката, сум имал стан (сум го купил кога сум бил 4ри години) и не сум плаќал данок за него.
Кoј е ќaрoт нa држaвaтa oд извршителите штo несaкaaт дa ги зaуздaaт не ми е јaснo.Сaмo oд дaнoците штo ги плaќaaт?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Why not ... живеам во Скопје град во кој живее пола МКД и град кој веќе долги години наназад е двојазичен и не гледам никаков проблем во тоа не знам што толку скокате како петли поради тоа што имало мултијазични натписи пред болниците, школите, министерствата, на автобусите, на патоказните табли и.т.н.
Јас како Македонец во двојазично Скопје никој не ми бара и не ме тера да учам Албански јазик, е сега ако имам јас желба да го научам овој јазик или дел од овој јазик тоа си е моја лична желба, а не нешто што морам да направам ![DOUBLEPOST=1522247450][/DOUBLEPOST]Околу двојазичноста а што мислевте вие дека ДПМНЕ немаше да гласаат за овој закон ... и СДСМ и ДПМНЕ се иста боранија само што ДПМНЕ се лицемери и лажни патриоти кои глумат патриотизам онака за пред народ а инаку се би прифатиле, секакви отстапки би направиле и би коалицирале и со ѓаволот за да бидат на власт, од друга страна па СДСМ точно дека не се патриоти но не се ни фалат и чукаат во гради дека се патриоти како што прават ДПМНЕ веќе 3 декади ![DOUBLEPOST=1522247682][/DOUBLEPOST]Хаха еве ги на дело патлиотите, лицемерите, вртикапите, давајгазите...

http://infomax.mk/wp/потпретседателот-на-вмро-дпмне-никол/
Јас гледам проблем,пошто со уцени ни се наметнува законот за јазици.Прво кој пари ќе се одлеат во име на некоја си двојазичност?И пази богати за незнаење на албанскиот да има огромни казни.Значи шо е следно , со кои уцени на следните избори ќе излезат брачата во име на некој си соживот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom