ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ве молам објаснете ми го процесот околу уверението ( за 180 кредити) и дипломат (за 240 кредити). Кога ќе завршиш трета, уверението се добива одма или во септември? И колку се плаќа точно? После тоа може да се работи како приправник или мора да чекам уште една година? За дипломата ме интересира кога ја добиваме точно (кој месец) и колку се плаќа ако ми треба уште во јуни ( брза постапка или нешто слично)?
Откако ќе го положиш последниот испит, си поднесуваш барање за уверение да ти направат, мислам дека 4 и нешто, скоро 5 илјади треба да платиш. Е сега, некој може да чека и со месеци а некој може и за месец-два да го добие уверението. Само треба да си упорна и да трчаш, да види до кај ти е, и да, случајно да не ти фалат пријави за испити, па да бркаш професори ако ти фалат.
За работа не знам за приправник, јер не сум на правни студии. Но во основа со 180 кредити слабо се наоѓа некоја сериозна работа, секој сака 240 да има, а тие се добиваат со 4та година, која е како мастер и чини 1.000 евра.
За плаќање и такви работи, немам поим, допрва треба да ја завршам 4та и не можам да ти помогнам за тоа.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ве молам објаснете ми го процесот околу уверението ( за 180 кредити) и дипломат (за 240 кредити). Кога ќе завршиш трета, уверението се добива одма или во септември? И колку се плаќа точно? После тоа може да се работи како приправник или мора да чекам уште една година? За дипломата ме интересира кога ја добиваме точно (кој месец) и колку се плаќа ако ми треба уште во јуни ( брза постапка или нешто слично)?
Вака сеа, кога ќе дипломираш си поднесуваш барање во студентски, си плукаш 4.800 денари и за брзо време ти го даваат уверението (обично само месец дена им треба, ептен ако нешто ти го утнат матичниот или слично тогаш може да затера и до 2 месеци). Диплома не се надевај у следните 2-3 години да добиеш. Еве ја скоро ќе магистрирам абер нема од диплома. За дипломата не се доплаќа плус туку ти влегува во тие 4.800 денари што ги даваш за уверението. Има брза постапка и се доплаќа (не знам колку точно) ама и брзата постапка не е брза, не е дека за 1 недела ќе ти дадат диплома. Ем ќе си платиш ем ќе си чекаш :)

За работа можеш да работиш како правник. До душа можеш и како приправник кај адвокат, ама не приправник во смисла на Законот за адвокатура (тоа значи дека нема да бидеш пријавена во АКРМ ниту да имаш легитимација на приправник туку ете ќе си одиш кај адвокат и ќе си работиш и стекнуваш искуство кај него).
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
Луѓе има некој искуство со изборните пол. психологија и пол митологија и дали знаете кој професор/ка ги држи?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Луѓе има некој искуство со изборните пол. психологија и пол митологија и дали знаете кој професор/ка ги држи?
Психологија е кај Ана Чупевска, а Митологија е кај Ненад Марковиќ.
Е сега не знам Ана што точно дава, како се полага кај неа, јер претходно Нено го држеше предметов. А за митологија ќе ти даде тема да направиш труд мал и врз основа на тоа ќе ти стави оцена.
Во основа не се тешки предметиве, земи ги без проблем, не се грижи. Нено ако не ти стави 10, тогаш имаш 9 сигурно. Кај Ана не знам искрено, ама викаат за изборните била океј, за разлика од Сов.Пол.Теории...
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Како е на испити КПП усно кај Гордана,ГПП,МПП,трговско(подобро е усно или писмено)?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Трговско ти е боље усно, веруј ми. МПП оди на предавања, најдобар совет што можам да ти го дадам. Со ГПП не се замарав ич додека не требаше да го полагам како последен испит, учев од прашања и положив некако. Сеа не знам колку се паѓаат прашањата.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
7
Дали има некој прашања по казнено право кај проф. Каневчев бидејќи во либро и зоки ги нема?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Колеги Стојков економика на испит по колку прашања дава и дали прашањата се есејски или има прашања од секаков вид?
 
Член од
12 март 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво , Римско право-Есин Кранли за влезен колоквиум писмено какви прашања се најчесто?
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
За казнена сесија кога ќе уплаќаме 1000 денари во полето цел на дознака што да напишеме и дали треба да уплаќаме и 50 денари за административна такса?
Благодарам
 
Член од
15 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,ако може да ми кажите како оди електонското пријавување на испити ?
ви благодарам однапред
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
За казнена сесија кога ќе уплаќаме 1000 денари во полето цел на дознака што да напишеме и дали треба да уплаќаме и 50 денари за административна такса?
Благодарам
1.За Казнена Сесија
2.Во Казнена Сесија се плаќа 1000 денари за колоквиум и 1000 за испит.Ако во редовната сесија имаш положено колоквиум,тогаш треба да уплаќаш само за испит во казнената и ќе треба да уплатиш и уплатница на име на Правен (1000 денари) и уплатница за административна такса (50 денари).
До сега можеби некој ти го кажал ова,ама ако,нека стои за некој што можеби не знае.[DOUBLEPOST=1521382160][/DOUBLEPOST]
Здраво,ако може да ми кажите како оди електонското пријавување на испити ?
ви благодарам однапред
Старите досиеја веќе не се во употреба.Треба да пријавиш испит преку iknow системот.[DOUBLEPOST=1521382215][/DOUBLEPOST]
Луѓе има некој искуство со изборните пол. психологија и пол митологија и дали знаете кој професор/ка ги држи?
Ненад е ок,ама Ана е жив пекол.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Современи политички системи имам дилема дали да полагам кај Силјановска усно или кај Кртолица писмено? Иначе на два дела полагаме :)[DOUBLEPOST=1521643113][/DOUBLEPOST]
Колеги Стојков економика на испит по колку прашања дава и дали прашањата се есејски или има прашања од секаков вид?
Нас ни даде 3 прашања може и 4 да ви даде две од микро две од макро,усно имаш концепт 15мин да си составиш што како и одговараш. Кај нас немаше никој помалку од 9ка и кај него прелесно се поминува не се секирај ич. Со среќа :):)
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Колеги економика кај Стојков сум меѓу 8 и 9 доколку одговорам добро усно дали е можно да добијам и 10?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Современи политички системи имам дилема дали да полагам кај Силјановска усно или кај Кртолица писмено? Иначе на два дела полагаме :)
Ако си бубатор и учиш на памет, оди писмено и одговарај од збор до збор кај Марко.
Ако си да кажеш свое мислење, свој став, а помалку за материјата, малтене да одиш на лаф-муабет, подобро е за усно кај Гордана.
Јас го преферирам второто, бидејќи не ѝ е важно колку ти си научил од збор до збор, туку колку си сфатил и можеш да го препознаеш низ муабет за секојдневните случувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom