Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Лицемерието е заштитен знак на модерниот феминизам.Значи за се и сешто им се криви мажите и патријархатот ,а никогаш не ги спомнуваат реалните проблеми на жените.На пример никогаш не реагираат за правата на бремените жени кои го губат своите работни места само поради својата бременост!Никогаш не сум ги слушнал да гукнат за правата на жените во текстилните фабрики или бутиците каде многу од нив се осигурани на пола работно време а работат по 10 сати!
Кој ти кажа? Во Македонија баш за ова највеќе се зборува.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Каде протестирале феминистките за овие проблеми на женската популација?
Пред два дена. И не прават само протести, организираат и други акции во врска со овие проблеми. Прашај некои од феминистичките здруженија или поединци кои се занимаваат со овој проблем.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Пред два дена. И не прават само протести, организираат и други акции во врска со овие проблеми. Прашај некои од феминистичките здруженија или поединци кои се занимаваат со овој проблем.
Ако е така респект за нив(y),само до сега ништо не сум слушнал во јавноста!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ако е така респект за нив(y),само до сега ништо не сум слушнал во јавноста!
Скроз е јассно зашто не си чул ти, али тоа не значи дека нема.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ако е така респект за нив(y),само до сега ништо не сум слушнал во јавноста!
Пушти ти јавноста и медиумите.
Знаеш каде е проблемот? Не само жените, народот воопшто, се плашат да изгубат работно место, колку и да е мизерно. Затоа нема промени.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Ова сликава МИМЕво што ли да е не ми јасно...наводно жени го правеле мостот и не учеле Математика бидејќи некое феминистичко Мамбо Џамбо еСЏејДабулју итн? Точно го разбрав? Подобро текст од шарени слики и извадоци полесно се разбираат и ја пренесуваат пораката.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Жени вработени во ЕИГЕ пријавиле сексуално малтретирање од своите, најчесто постари, колеги, а неретко и од шефовите. ЕИГЕ (Европски институт за рамноправност на половите) е агенцијата на ЕУ која требаше да спречи вакви работи.
https://off.net.mk/vesti/razno/kadija-te-sudi-kadija-te-vika-na-intimna-rabotna-vechera-vo-hotel
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Правна и политичка (не биолошка) рамноправност меѓу половите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom