Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
deckovo kako i sekogas docni. sdsmoroncinjata vekje ja projdoa `intelektualnata` faza kade sto glumea daskali i delea pamet i bon ton maniri na temava. poso im gori pod noze,pocnaa so vmrovski potezi od pred nedela dena otprilike. od koga ne im ide ljubovta so DUI, pa sea site im se krivi
p.s.
vuvuzelite na sdsm se pustija vo ocrnuvanje na sve sto kje bekne protiv niv i nivnite `izumi` vklucitelno i fatime. vmro im trebase 3 godini da si go pokazat liceto, ovie ne izdrzaa 3 meseci vo `intelektualnata` daskalska faza, odma fatija so vmrovskoto
https://www.facebook.com/joci.jocik/posts/10215508519406047?notif_id=1520716816738849&notif_t=notify_me&ref=notif
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.794
Поени од реакции
12.089
Едноставно, не се исти.
Не може да се каже ниту за една власт до сега, дека е иста како друга.
Може да се каже дека сите до сега ја употребувале власта за лично богатење и партиски цели, дека ги изигрувале и прекршувале законите и дека работеле на штета на Македонија. Вклучувајќи ја секако и оваа власт.
Но не се исти. Си има градација, квалитет и кванитет во неделата.
Оваа власт не е иста или полоша од минатата. Кој го тврди тоа, или го прави намерно (што го прави куртон, сендвич, или кое и да е соодветното име), или пак е неинформиран.
Можеби оваа власт ќе биде полоша од сите до сега, можеби ќе биде најдобра (што е маку веројатно).

И тоа го дава заклучокот дека полицајката е соучесник заради корумпираноста на старата влада? :pos:
Полицајката е соучесник можеби затоа што и понудиле морков, можеби затоа што и понудиле стап. Можеби и двете и ги понудиле.
А крива е не заради инцидентот, како што плиткоумно заклучува јамајка. За инцидентот барем е јасно кој е крив.
Ти благодарам бидејќи покажа и докажа дека и расипаниот часовник покажува точно време два пати во едно деноноќие.
 
P

PewDiePie

Гостин
Дегенериков ги врати 10 пати поканцерогените стари автобуси што чурат рак,само од инат(како што му е цело работење до сега),да не се возат луѓево во новите автобуси.

Ги нема сега паркобраните,гушкачите на гтц,Лиле-ДОМ да се побунат...чудно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако Вмро беа рекордери по затворање на луѓе овие се рекордери по ослободување на луѓе. Криминалец не смее да лежи во затвор:facepalm: И не се расправајте мн ќе ви викнам ПАЈАК, има да ве нападне прво вербално а после мајагери.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.054
Поени од реакции
16.160
deckovo kako i sekogas docni. sdsmoroncinjata vekje ja projdoa `intelektualnata` faza kade sto glumea daskali i delea pamet i bon ton maniri na temava. poso im gori pod noze,pocnaa so vmrovski potezi od pred nedela dena otprilike. od koga ne im ide ljubovta so DUI, pa sea site im se krivi
p.s.
vuvuzelite na sdsm se pustija vo ocrnuvanje na sve sto kje bekne protiv niv i nivnite `izumi` vklucitelno i fatime. vmro im trebase 3 godini da si go pokazat liceto, ovie ne izdrzaa 3 meseci vo `intelektualnata` daskalska faza, odma fatija so vmrovskoto
https://www.facebook.com/joci.jocik/posts/10215508519406047?notif_id=1520716816738849&notif_t=notify_me&ref=notif
Села реизбран – бара бинационална држава
работата е дека кога кога конечно ќе се официјализира двојазичност. а пред се и националност НАД законот, другите националности сами ќе побараат Федерализација
Ама тоа ќе има реперкусии, кога ќе има Иљирида меѓу Србија и Муртинида, сите од Европа ( не само брача Срби) ќе добијат на патот до Грција +2 гранични премини, чекање, малтретирање...башка да не пишувам за перипетиите со разграничувањето...
 
B

Bafra

Гостин
kako toa EU pustala 1 000 000 evra za platite na ramkovnite?
Така фино лепо, платите на рамковниве си ги плаќала ЕУ. Не идат од наш буџет. Затоа и никој досега не е избркан од нив. Туку разликата каде иде никој не кажува :zloo:

Не е проблем да гласаш за некој.
Проблем е да гласаш за некој откога ќе направи тешки срања.
Затоа е многу смешно што глумите загриженост.
Ауу Берикчо се надмина, како бе не е проблем да гласаш за некој без да размислиш кој е, што е, колкав му е капацитет итн итн. o_O

Па ти му дозволуваш, му даваш шанса на некој да направи милион глупости, после нема да го гласаш и сметаш дека си чист :lolzz: .
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
НАТО и ЕУ ќе останат само еден далечен сон ама битно ќе бидеме двојазична држава со биполарно нарушување!За другите избори ќе видиме со какви уцени и барања ќе излези ДУИ!?:cautious:И така си станавме зложници на нашите соседи,битно нив да им е погодено.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.054
Поени од реакции
16.160
Политички противник на ВМРО-ДПМНЕ е СДСМ и обратно. Од кого тоа би не спасувала владата за национален спас?
Мицкоски: Ако Заев е уценуван за Законот за јазици, спремни сме да ја поддржиме Владата само за да не се изгласа неуставниот закон

ајде НУ зајц сега :mad:
Ајде нека се изјасни гЕУ што цело време јаде трици дека таа не бара двојазичност
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.346
Поени од реакции
17.339
Мицкоски: Ако Заев е уценуван за Законот за јазици, спремни сме да ја поддржиме Владата само за да не се изгласа неуставниот закон

ајде НУ зајц сега :mad:
Ајде нека се изјасни гЕУ што цело време јаде трици дека таа не бара двојазичност
Звучи предобро за да би било вистинито, а еден другар уште пред година дена ми зборуваше за вакво сценарио.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.237
Поени од реакции
26.079
Мицкоски: Ако Заев е уценуван за Законот за јазици, спремни сме да ја поддржиме Владата само за да не се изгласа неуставниот закон

ајде НУ зајц сега :mad:
Ајде нека се изјасни гЕУ што цело време јаде трици дека таа не бара двојазичност
И ти да си на местото на Заев би го прифатил предлогот на Мицкоски?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.126
Поени од реакции
3.341
Никој нормален не би го прифаил предлогот на Мицко, ама ако споредеме дека и никој нормален не би ја прифатил уцената на ДУИ, излегува дека нешто е ненормално у оваа држава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
12 март 2009
Мислења
20.054
Поени од реакции
16.160
Звучи предобро за да би било вистинито, а еден другар уште пред година дена ми зборуваше за вакво сценарио.
Треба да го направат ова СДСМ и ДПМНЕ само за да видиме како ќе реагира гЕУ и УСА, нели законот за јазиците не е еу-приоритетен :confused:
Во исто време Грција отворено кажува НЕМА национален идентитет и јазик ВОН границите на матичната држава, а ваму од нас се бара да дадеме на малцинство ВТОР државен јазик, бинационална држава..[DOUBLEPOST=1520791157][/DOUBLEPOST]Апсењето на Симоновски, борба за превласт во СДСМ: Шеќеринска сака да го „елиминира“ Спасовски и да му го завземе местото
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865


Меѓу другото...[DOUBLEPOST=1520792077][/DOUBLEPOST]
Никој нормален не би го прифаил предлогот на Мицко, ама ако споредеме дека и никој нормален не би ја прифатил уцената на ДУИ, излегува дека нешто е ненормално у оваа држава.
Сега се гледа дека т.н Тиранска платформа беше сериозен политички маневар, чисто се сомневам дека ДУИ вистински стои позади истата. После тој маневар не постои шанса за национално обединување кај македонците, а кое нема да резултира со реципроцитет од другата страна, се потоа зависи од креативноста колку може да ги згустат работите кај нас и до каде би оделе.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom