Данок и eBay

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.226
Поени од реакции
18.046
Да ви објаснам на сите убаво, НЕМА НИШТО АВТОМАТСКО со новиот начин на персонален данок.

Тоа значи СИТЕ ШТО ИМАТЕ ПРИХОД (посебно за Јануари оти може да евеќе касно) за претходниот месец треба да се регистрирате за електронска пријава на персонален данок и потоа секој месец до 10ти во месецот да ги пријавувате парите и до 15 да го платите данокот.

ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ДЕКА СЕГА СЕ ПЛАЌА ПЕРСОНАЛЕН ДАНОК СЕКОЈ МЕСЕЦ!

Толку....
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
pod stavka 8 , nema odbitoci nikakvi, si plakas 10% na site primeni pari vo izminatata godina i cist si
Фала ти и јас сум со тој став но ме збуни ставката други приходи под која од годинава стои - заработка од интернет маркетинг, приход кој досега никаде не се спомнуваше. Таа ставка подлежи на даночно ослободување од 35% ? еве линк: goo.gl/HTFztX

[DOUBLEPOST=1520679156][/DOUBLEPOST]
Да ви објаснам на сите убаво, НЕМА НИШТО АВТОМАТСКО со новиот начин на персонален данок.

Тоа значи СИТЕ ШТО ИМАТЕ ПРИХОД (посебно за Јануари оти може да евеќе касно) за претходниот месец треба да се регистрирате за електронска пријава на персонален данок и потоа секој месец до 10ти во месецот да ги пријавувате парите и до 15 да го платите данокот.

ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ДЕКА СЕГА СЕ ПЛАЌА ПЕРСОНАЛЕН ДАНОК СЕКОЈ МЕСЕЦ!

Толку....

А во електронсково пријавување нема ставка 8 под која ставка да се впише заработка од интернет и тие самите во ујп не знаат прецизно?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.854
Поени од реакции
15.794
Не ми е јасно како тоа нашата античка сака по двапати да одночува едно те исто.
Ако некој од земја со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување ти прати пари, овие ќе ти земат данок иако тие пари веќе биле еднаш оданочени!
Или на e-bay продаваш гитара, за која ти веќе како краен корисник си се опрчил со сите давачки , недоветените пак сакаат да ти наплатат, за нешто за кое веќе еднаш имаш платено данок!
ова што го пишуваш беше елаборирано многу поодамна, уште на ОФнет продажба внатре во државата на половни возила имаше расправии, па уведоа некој клаузули демек до одреден број автомобили ако продаваш не е бизнис туку ете мењаш коли како ром коњи... е како се изрегулира во нашата нова држава не знам, имам продадено само 2х кола и тоа за повеќе години..
А тука има и друга работа, беше во медиуми пред 6-7 години, некоја трампа преку интернет медиум, некој почнал од дребулија и за 1,5години дошол до едногодишен наем на куќа во УСА... никаков данок и бутур...
а инаку бизнисот на ебау оди99% преку ПауПал, само сега за нас и слични измислија да може и со обични картици да пазариме..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.226
Поени од реакции
18.046
Фала ти и јас сум со тој став но ме збуни ставката други приходи под која од годинава стои - заработка од интернет маркетинг, приход кој досега никаде не се спомнуваше. Таа ставка подлежи на даночно ослободување од 35% ? еве линк: goo.gl/HTFztX

[DOUBLEPOST=1520679156][/DOUBLEPOST]


А во електронсково пријавување нема ставка 8 под која ставка да се впише заработка од интернет и тие самите во ујп не знаат прецизно?
Па нема ставка заработка од интернет, ставка 8 е дополнителни приходи. И таму треба да се пишуваат колку што знам.

Инаку во секоја филијала во Македонија би требало да има барем еден кој знае како да се пополнат точно приходите од интернет. Во суштина треба да се пише сума во денари по среден курс на Народна банка на Македонија за датумот кога легнале парите на твојата девизна сметка во твојата македонска банка. За еврата и не е голема грешка ако користиш 61.5 иако и тој варира минимално, ама доларот варира многу.

За новово електронско сеуште не знам точно како е.

Исто така знам за случаи на тие што земаат големи пари како блогериве од Велес и Куманово на кои за суми од на пример 400.000 евра годишно заработени му кажале дека им следува 35% даночно ослободување, така да тоа може да е под друга ставка.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Па нема ставка заработка од интернет, ставка 8 е дополнителни приходи. И таму треба да се пишуваат колку што знам.

Инаку во секоја филијала во Македонија би требало да има барем еден кој знае како да се пополнат точно приходите од интернет. Во суштина треба да се пише сума во денари по среден курс на Народна банка на Македонија за датумот кога легнале парите на твојата девизна сметка во твојата македонска банка. За еврата и не е голема грешка ако користиш 61.5 иако и тој варира минимално, ама доларот варира многу.

За новово електронско сеуште не знам точно како е.

Исто така знам за случаи на тие што земаат големи пари како блогериве од Велес и Куманово на кои за суми од на пример 400.000 евра годишно заработени му кажале дека им следува 35% даночно ослободување, така да тоа може да е под друга ставка.

Токму тоа ме става во дилема, ова последново што го пиша за блогериве. Значи они се водат по ова што го пишав погоре - ставка ,,други приходи,, под што спаѓа интернет заработка и имаат ослободување/одбиток од 35% на брутото. По таа логика во образецот за ГДП брутото од интернет заработка би требало да се впише под ставка 14. Во електронското ново оданочување ставките се под други броеви па истата би била 13.2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom