90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

Кој е вашиот фаворит? Се надевам не Dunkirk.


  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Фрапантно разбирање на оваа бранша. Гери Олдман е глумец и како таков во улогата на Черчил развалил и според цел свет добил најзаслужен Оскар за најдобра машка главна улога.
Неговите шминкери односно шминкерите на продуцентите на филмот истотака добија Оскар пошто го направија да личи на Черчил.

Е сеа, ако си мислел дека ФИЛМОТ кај што глуми Олдман требало да добие Оскар само за шминка е друг тип на муабет. Филмот нема врска со изведбата на одреден актер. Ако не ти се свиѓал Darkest hour тоа не значи дека Гери бил тиња. И мене не ми се свиѓа There will be blood на пример ама треба да сум скроз ретардиран и неписмен и да кажам дека Даниел Деј Луис не требало да земе Оскар. Ме мрзи да ти објаснувам сеа.
За најдобар филм ми беше тој што освои најдобар филм. Заслужено беше тоа и за режисерот. А Гери Олдмен според мене незаслужено доби награда за најдобра машка улога. На негово место требаше да добие Даниел Калуја бидејќи предобро изглуми. Уште кога го изгледав филмот знаев дека актерот ќе биде номиниран за оскар, а и филмот исто така.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
За најдобар филм ми беше тој што освои најдобар филм. Заслужено беше тоа и за режисерот. А Гери Олдмен според мене незаслужено доби награда за најдобра машка улога. На негово место требаше да добие Даниел Калуја бидејќи предобро изглуми. Уште кога го изгледав филмот знаев дека актерот ќе биде номиниран за оскар, а и филмот исто така.
Даниел Калуја од Get Out. :):):):):):):):):):):):)
Кој е овој бе да зима Оскар? Со што заслужи Оскар за најдобар машка улога пред Гери Олдман кој и на не гледано верувам односно сум убеден дека искинал како Винстон Черчил.
Пошто е многу едноставно и лесно да интерпретираш таков маркантен лик ко Черчил за разлика од обичен филм со нигерска пропаганда.

Едно е вкус, друго е да убедуваш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Даниел Калуја од Get Out. :):):):):):):):):):):):)
Кој е овој бе да зима Оскар? Со што заслужи Оскар за најдобар машка улога пред Гери Олдман кој и на не гледано верувам односно сум убеден дека искинал како Винстон Черчил.
Пошто е многу едноставно и лесно да интерпретираш таков маркантен лик ко Черчил за разлика од обичен филм со нигерска пропаганда.

Едно е вкус, друго е да убедуваш.
А што заслужи оној пиратот од Сомалија оскар пред некоја година?
Зошто да не добие Даниел оскар? Бидејќи е црнец?
Дечкото си заслужи оскар, а тоа што цел Оскар е политички и намештаљка, тоа е друго.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
А што заслужи оној пиратот од Сомалија оскар пред некоја година?
Зошто да не добие Даниел оскар? Бидејќи е црнец?
Дечкото си заслужи оскар, а тоа што цел Оскар е политички и намештаљка, тоа е друго.
Намерно газат по црнците за да тепаат белците, луда работа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Зошто да не добие Даниел оскар? Бидејќи е црнец?
Tи од Марс ли си паднал и поима немаш како се добиваат Оскари.
Како прво да си црнец е баш олеснителна околност за да добиеш Оскар. А уште ако си некако disabled, геј или жена, онда ги опфаќаш сите маргинализирани групи на кои е предуслов да им припаѓаш за да добиеш Оскар.
Но, претпоставувам поима немаш за што ти зборам. Нели?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
А што заслужи оној пиратот од Сомалија оскар пред некоја година?
Зошто да не добие Даниел оскар? Бидејќи е црнец?
Дечкото си заслужи оскар, а тоа што цел Оскар е политички и намештаљка, тоа е друго.
Махершала од Мунлајт?

Кој рекол дека заслужил?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Зборете што сакате, за мене Олдмен не ја заслужил наградата. За вас може и детено Тимоти требало да земе оскар. А верувам дека повеќето што плукате по Даниел, не сте го гледале филмот и неговата глума.
За шминката не реков ни збор, најзаслужено си ја освои, бидејќи беше добра, а и тешка за правење (4 часа секој ден шминкање).
А за најдобар костим да не земе рибата од The shape of water, е пресмешно.[DOUBLEPOST=1520261738][/DOUBLEPOST]
Махершала од Мунлајт?

Кој рекол дека заслужил?
Не за него, тој беше лани. За друг филм зборам. Пред 2-3 години мислам дека освои оскар. Дечкото е еден исушен, слаб, неискусен актер, до сега што немал никаква веза со глума, и беше номиниран, а и мислам дека освои оскар. Не ми текнува на филмот.
Даниел за него е Мерил Стрип.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.565
Зборете што сакате, за мене Олдмен не ја заслужил наградата. За вас може и детено Тимоти требало да земе оскар. А верувам дека повеќето што плукате по Даниел, не сте го гледале филмот и неговата глума.
За шминката не реков ни збор, најзаслужено си ја освои, бидејќи беше добра, а и тешка за правење (4 часа секој ден шминкање).
А за најдобар костим да не земе рибата од The shape of water, е пресмешно.[DOUBLEPOST=1520261738][/DOUBLEPOST]

Не за него, тој беше лани. За друг филм зборам. Пред 2-3 години мислам дека освои оскар. Дечкото е еден исушен, слаб, неискусен актер, до сега што немал никаква веза со глума, и беше номиниран, а и мислам дека освои оскар. Не ми текнува на филмот.
Даниел за него е Мерил Стрип.
И Тимоти заслужи поише од Даниел.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Даниел Калуја од Get Out. :):):):):):):):):):):):)
Кој е овој бе да зима Оскар? Со што заслужи Оскар за најдобар машка улога пред Гери Олдман кој и на не гледано верувам односно сум убеден дека искинал како Винстон Черчил.
Пошто е многу едноставно и лесно да интерпретираш таков маркантен лик ко Черчил за разлика од обичен филм со нигерска пропаганда.

Едно е вкус, друго е да убедуваш.
Стварно не знам што ново и необично понуди Даниел Калуја. Get Out како филм немаше ни да припари на оскариве пред некоја година. Не дека е лош филмов и дека не изглуми добро дечкото, но сосема вметнат да исполни црнечка квота.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
За најдобар филм ми беше тој што освои најдобар филм. Заслужено беше тоа и за режисерот. А Гери Олдмен според мене незаслужено доби награда за најдобра машка улога. На негово место требаше да добие Даниел Калуја бидејќи предобро изглуми. Уште кога го изгледав филмот знаев дека актерот ќе биде номиниран за оскар, а и филмот исто така.
Пази објаснувањево еј, Гари не заслужи оскар туку црнецот, толку. Кое ти е ова објаснување бе, ни зошто според тебе заслужил црнецот, а зошто не Гари, ништо немаш. Ова ко јас пред неколку години кога ме заебаваа што коментирав негледани филмови, значи уозбили се и објасни.
Зборете што сакате, за мене Олдмен не ја заслужил наградата. За вас може и детено Тимоти требало да земе оскар. А верувам дека повеќето што плукате по Даниел, не сте го гледале филмот и неговата глума.
За шминката не реков ни збор, најзаслужено си ја освои, бидејќи беше добра, а и тешка за правење (4 часа секој ден шминкање).
А за најдобар костим да не земе рибата од The shape of water, е пресмешно.[DOUBLEPOST=1520261738][/DOUBLEPOST]

Не за него, тој беше лани. За друг филм зборам. Пред 2-3 години мислам дека освои оскар. Дечкото е еден исушен, слаб, неискусен актер, до сега што немал никаква веза со глума, и беше номиниран, а и мислам дека освои оскар. Не ми текнува на филмот.
Даниел за него е Мерил Стрип.
Филмот се вика Captain Phillips и црнецот освои оскар за споредна улога бидејќи ликот на пиратот беше доловен скроз ко што треба, чисто информативно филмот е по вистински настан снимен.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пази објаснувањево еј, Гари не заслужи оскар туку црнецот, толку. Кое ти е ова објаснување бе, ни зошто според тебе заслужил црнецот, а зошто не Гари, ништо немаш. Ова ко јас пред неколку години кога ме заебаваа што коментирав негледани филмови, значи уозбили се и објасни.

Филмот се вика Captain Phillips и црнецот освои оскар за споредна улога бидејќи ликот на пиратот беше доловен скроз ко што треба, чисто информативно филмот е по вистински настан снимен.
За шминката немам зборови, реков и претходно, одлична беше и заслужи оскар. Но Гери Олдмен не требаше да го глуми Черчил. На негово место требаше да одберат глумец што ќе личи на Черчил без шминка. Нормално е дека нема да најдат негова копија, но сигурно е дека ќе најдат некој сличен. Од слаб човек да правиш дебел, не иде никако, а каму ли на Гери. Гласот ни приближно не му е како на Черчил.
Ако сте го гледале The Iron lady со Мерил Стрип, исто јас би го споредил со овој филм. Филмот катастрофа, глумата уште побетер.[DOUBLEPOST=1520269910][/DOUBLEPOST]
Стварно не знам што ново и необично понуди Даниел Калуја. Get Out како филм немаше ни да припари на оскариве пред некоја година. Не дека е лош филмов и дека не изглуми добро дечкото, но сосема вметнат да исполни црнечка квота.
Не е лош филмот, но не може да се носи со The shape of water. Но мене глумата ме остави
И Тимоти заслужи поише од Даниел.
Претеруваш сега или се зафркаваш.[DOUBLEPOST=1520270027][/DOUBLEPOST]
На Оскар за костимографија мислиш?:pos:
Добро де, за све се смеете. Луѓе се грешки правиме или грешки сме луѓе правиме...
Иначе и за ова ако кажеш/кажете дека пак и оваа награда е ОК, стварно ќе помислам дека си/сте слеп/и.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Нормално си зема награда мини филмот за она глувото девојче, уште слепо да беше беше и наградата ќе беше позаслужена, каков кринџ беше коа им упаднаа на сред филм, појма нема овој Кимел, поарно ќе беше да водеше некој како Елен Деџенерис. Малку сум изненаден за овој филмот од Чиле, имаше и подобри филмови во таа категорија, а ич не сум изненаден од овој документарецот на Нетфликс за Рускиот допинг. Тоа е тоа, за оваа година, за другата повеќе политика очекувам.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
On a more serious note, монтажава заслужува Оскар, и е најдостојниот трибјут за 90 години љубов кон филмот и филмската уметност


:love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love::love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom