Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
Среди го инсулинот/шеќерот, и одма ќе се стопиш.

Бегај од животински протеин (сем сардини)
Грозје, јаболки, мед, леб, компири, бел ориз, тестенини - благо, грицки, чипсови, процесирана храна.

Зголеми зеленчук, јаткасти плодови, семиња, цитрусни овошја и од зачини - ѓумбир, турмерик, рузмарин (со оброци)
нема ништо штетно за телото ако некој се откаже од леб и јаглехидрати?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Што значи јаглехидрати?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
тие ствари што ги има у лебот и разни други житарки
Ништо штетно нема, ако ги замениш со квалитетни јаглехидрати, кои не спајкаат инсулин и гликоза.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
Ништо штетно нема, ако ги замениш со квалитетни јаглехидрати, кои не спајкаат инсулин и гликоза.
кои се тие квалитетните? односно во кои други продукти ги има
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
кои се тие квалитетните? односно во кои други продукти ги има
http://www.superskinnyme.com/types-of-carbohydrates.html

еве ти горе долу тоа е
тл/др
има 2 типа ЈХ - сложени и прости, прости ти покачуваат во главно сало, кога сложени не го креваат инсулин со што се поздрави и не таложат толку масти, сложени ЈХ се сите интегрални во главно, треба нив да ги јадеш

ептен сте мрзливи да читате форум ова тука на форумов
многу има информации читај ја темава
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
Не сум ја билдер не ме интересирале овие теми до сега, ми рекоа да баталам глутен некое време, а пак тоа нешто го има во секој продукт што ме најадува, па барам алтернативи што ги имаат тие хранливи состојки што ги има лебот да не станам костур а и да не сјебам нешто друго.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Не сум ја билдер не ме интересирале овие теми до сега, ми рекоа да баталам глутен некое време, а пак тоа нешто го има во секој продукт што ме најадува, па барам алтернативи што ги имаат тие хранливи состојки што ги има лебот да не станам костур а и да не сјебам нешто друго.
епа ако сакаш да ослабнеш и ке намалиш калории/ големината на порциите, ке осекаш малце глад, како сакаш ти), пиј повеке вода таа малце го намалува апетит
 
T

Terroir

Гостин
Среди го инсулинот/шеќерот, и одма ќе се стопиш.

Бегај од животински протеин (сем сардини)
Грозје, јаболки, мед, леб, компири, бел ориз, тестенини - благо, грицки, чипсови, процесирана храна.

Зголеми зеленчук, јаткасти плодови, семиња, цитрусни овошја и од зачини - ѓумбир, турмерик, рузмарин (со оброци)
Не мислиш дека е малце премногу на почетници со диети да им препорачуваш да прекинат дури и со ориз, компири, јаболка и сл ?

Оти тие што се дебели до вчера јаделе чипсови, благо, вештачки сокови (шеќер и боја), тестенини/леб како и џанк фуд во огромни количини така да според мене треба да имаат малце по мек “лесен“ преод од нездрава во здрава храна тек после да одат на следно ниво диета
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
епа ако сакаш да ослабнеш и ке намалиш калории/ големината на порциите, ке осекаш малце глад, како сакаш ти), пиј повеке вода таа малце го намалува апетит
имам идеално тело висина/тежина, не сакам да загубам ни грам, барам само замена за лебот
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
имам идеално тело висина/тежина, не сакам да загубам ни грам, барам само замена за лебот
:) епа чим имаш идеално тело, што бараш овде)

како тоа замена за лебот не те разбирам, епа со јаболки замени го ) :icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
:) епа чим имаш идеално тело, што бараш овде)

како тоа замена за лебот не те разбирам, епа со јаболки замени го ) :icon_mrgr:
нема соодветна тема за тоа, а и ако не примети со Psyside праев муабет зш он се разбира повеќе у овие ствари
 
T

Terroir

Гостин
Не сум ја билдер не ме интересирале овие теми до сега, ми рекоа да баталам глутен некое време, а пак тоа нешто го има во секој продукт што ме најадува, па барам алтернативи што ги имаат тие хранливи состојки што ги има лебот да не станам костур а и да не сјебам нешто друго.
киноа, ориз, компир
 

Kajgana Shop

На врв Bottom