Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Fikshe1989
Иако Мицубиши не е познат по софистицираност,2 степени разлика најверојатно ги совладува со 40-50% моќност.
Уште имај во предвид дека едно е темпертурата на 1,5 метри друго е во тоа пирамидата кај што си ја сместил.
Таму разликата е најверојатно 1 степен или иста со зададената.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Da mlad e Klime ama rano se vraboti na forumov..za 20 god koga i on ke zgazi 40ka ima da bide pojak na temava od Strelec Zlatko i celo bivso Fonko zaedno so znaenje..
A vivaks ke bide generalen sponzor na temava :)
овој пост треба да се урами во украсна рамка, ептен ми се допадна :D
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Иако Мицубиши не е познат по софистицираност,2 степени разлика најверојатно ги совладува со 40-50% моќност.
Уште имај во предвид дека едно е темпертурата на 1,5 метри друго е во тоа пирамидата кај што си ја сместил.
Таму разликата е најверојатно 1 степен или иста со зададената.
Tocno. Merev so termometar, vednas do mestoto kade shto e sondata od klimata vo piramidata, i razlikata e maksimum 1 i pol stepen od zadadenata na dalinskoto.

Edit: zatvaranjeto na dupkata kaj izlezot na cevkite drasticno mi ja smeni na podobro situacijata so klimata vo spalnata. Ocekuvam ushte podobro koga ke ja sredam dogramata.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
240kwh vo poslednite 3 nedeli vo Fevruari. Ova e prv, necel mesec sto koristam Hansol -20.
Meracot nema tarifi ali matematikata e slednata:
240x4.81(prosecna cena na KWh) = 1154 denari. Sto bi doslo okolu 1500 ako bese cel mesec. Verojatno i pomalku - veruvam deka pogolem del od potrosuvackata e na evtina ali kako i da e ova e greenje za badijala! Zaklucok: chudo se klimive za greenje.

Ova e za 34m2 dnevna vo tipicna nova zgrada. 24h raboti, odrzuva temperatura od 22 stepeni koga ne sme vo dnevna, vo 14h pretezno se mesti na 24 i taka ostanuva. Ako zezi otvarame vrata :) no i generalno se drzi dista toplo sto mnogu luge go smetaat za zesko. 24 stepeni vo soba na 7 metri dijagonalno od klima na visina 180cm.

Orientaciono, prethodnite meseci greev na peleti - parno. Bez isklucok, sekoj den trosev po 1 vreka peleti za dnevna od 17-02h sekoj den sto idi nesto pod 6000. Plus spalna od 22-02h. Gratis bese toa sto ne bevme ni stopleni kako sto treba duri ne se zagree prostorot. Sekoj den koga si dojdev doma bese 18 stepeni i parnoto krevase temperatura 1-1.5 stepen na saat vo relativno topli meseci pa okolu 8-9 na vecer idese taman temperaturata.

Okolu klimata:
Sega so malce pogolema sigurnost mozam da kazam deka Gree hansol e odlicen ured. Eve nadvor -9 e a mene mi zezi. Vo ovaj period sto ja koristam naprajv i dosta merenja. Ima odlicna modulacija (veke pisav za ova - ima mnogu nizok minimum od 110w i dosta vreme se zadrzuva na 110-170W). Ne mi se veruva kolku mnogu toplina izleguva od cudovo koga ima potreba. Mislam deka za prostor kako mojot e odlicen izbor. Znaci momentalno raboti na 50%(950W) na nadvoresna -9 a vo sobata e zesko :). Neverojatno.

Defrost denes napravi ednas od ko si dojdov od rabota i tolku. Pred nekoj den koga vrnese snegot praese defrosti pocesto, mislam 3 ili 4 pati vo vecer.
Ja gledav nadvoresnata edinica pri difrostite i cela bese pobelena.

Za klimava plativ 35000 i mislam vredi sekoj denar, da ne recam alal da im se parite na kinezive. + So 10 godini garancija e.
Potocno garancijata e pojce kako osiguruvanje oti garancija so kosta 800 denari godisno i ne e bas garancija po definicija ali kako i da e... Za parite mislam deka se dobiva premnogu so hansolot.

Bitno mi bese da dojdam do nekoj vakov zaklucok taka da vo idnina ne planiram da se zamaram so merenjava tolku. Ednostavno gledam deka funkcionira dobro i evtino.


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Уште еден мит што треба да се разбие, а за кој имам пишувано и во минатото.
Во моментов на мерната станица "Стрелец" си покажува вистински, реални -8.7C, а нормално accuweather не плаши со температура од -14C.
Стрелец.JPG
Денес да не биде аздисуење од типот "мојата XXX клима работеше ТОП на -15". Ако работела добро, работела на -8, -9 (ова важи за поголемиот дел од Скопје, се разбира).

Хансолот кај мене си преде. Ме изненади со дифростите, односно недостаток на истите. Стандардните 30м2 си ги грее без никаков проблем, но исто така догрева и други 22м2. Во таа друга просторија има термо печка која се користи пасивно, но топлинските загуби се огромни во целава куќа, па без поддршката од Хансол, Т паѓа под 16C. Преку две отворени врати, за кратко време се качува и стабилизира температурата на 20C. Во собава каде што е сместен хансолот, си држи стабилни 23C, на колку е подесено.

Ако јас во 50 години стара куќа без никаква изилација, со стара дрвена дограма, успевам да греам 50+ м2 со 3.5кв инвертер, што останува за другите. :D
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас тоа цело време го зборувам. Дека не е толку ладно колку што се вика. Јас лани кај мене измерив -14 минимална температура и тоа неколку часа само. А се збореа -22 демек. Исто и сега ако ставиш термометар околу куќиве и становиве ќе е многу далеку од -15 степени. Спијат климиве не им чуе. А изгледа е и суво надвор. Ене ја самсунгон он-оф ја гледам нема ни едно мразче на неа.

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=ISKOPJE8#history/tdata/s20180301/e20180301/mdaily



Паднало до -5 околу зградиве и куќиве.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
240kwh vo poslednite 3 nedeli vo Fevruari. Ova e prv, necel mesec sto koristam Hansol -20.
Meracot nema tarifi ali matematikata e slednata:
240x4.81(prosecna cena na KWh) = 1154 denari. Sto bi doslo okolu 1500 ako bese cel mesec. Verojatno i pomalku - veruvam deka pogolem del od potrosuvackata e na evtina ali kako i da e ova e greenje za badijala! Zaklucok: chudo se klimive za greenje.

Ova e za 34m2 dnevna vo tipicna nova zgrada. 24h raboti, odrzuva temperatura od 22 stepeni koga ne sme vo dnevna, vo 14h pretezno se mesti na 24 i taka ostanuva. Ako zezi otvarame vrata :) no i generalno se drzi dista toplo sto mnogu luge go smetaat za zesko. 24 stepeni vo soba na 7 metri dijagonalno od klima na visina 180cm.

Orientaciono, prethodnite meseci greev na peleti - parno. Bez isklucok, sekoj den trosev po 1 vreka peleti za dnevna od 17-02h sekoj den sto idi nesto pod 6000. Plus spalna od 22-02h. Gratis bese toa sto ne bevme ni stopleni kako sto treba duri ne se zagree prostorot. Sekoj den koga si dojdev doma bese 18 stepeni i parnoto krevase temperatura 1-1.5 stepen na saat vo relativno topli meseci pa okolu 8-9 na vecer idese taman temperaturata.

Okolu klimata:
Sega so malce pogolema sigurnost mozam da kazam deka Gree hansol e odlicen ured. Eve nadvor -9 e a mene mi zezi. Vo ovaj period sto ja koristam naprajv i dosta merenja. Ima odlicna modulacija (veke pisav za ova - ima mnogu nizok minimum od 110w i dosta vreme se zadrzuva na 110-170W). Ne mi se veruva kolku mnogu toplina izleguva od cudovo koga ima potreba. Mislam deka za prostor kako mojot e odlicen izbor. Znaci momentalno raboti na 50%(950W) na nadvoresna -9 a vo sobata e zesko :). Neverojatno.

Defrost denes napravi ednas od ko si dojdov od rabota i tolku. Pred nekoj den koga vrnese snegot praese defrosti pocesto, mislam 3 ili 4 pati vo vecer.
Ja gledav nadvoresnata edinica pri difrostite i cela bese pobelena.

Za klimava plativ 35000 i mislam vredi sekoj denar, da ne recam alal da im se parite na kinezive. + So 10 godini garancija e.
Potocno garancijata e pojce kako osiguruvanje oti garancija so kosta 800 denari godisno i ne e bas garancija po definicija ali kako i da e... Za parite mislam deka se dobiva premnogu so hansolot.

Bitno mi bese da dojdam do nekoj vakov zaklucok taka da vo idnina ne planiram da se zamaram so merenjava tolku. Ednostavno gledam deka funkcionira dobro i evtino.


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Druze aj ako ne e tajna od kaj ja kupi 35000? Ja segde kaj so zirnav e okolu 42-43k
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Ayk

Podatocive sho gi prakas izgledaat odlicno, i mu go pokazav tvojov post na tatko mi da go prochita bidejki koga se odluciv na inverteri da se toplam nekako beshe protiv i ne mu beshe jasno kako so klima mozes da se toplis i ne samo toj nego i dosta lugje mi go vikaa onoj muabetot "Abe so klima nemozis da se stoplis", " abe toplinata od klima i toplinata od parno ne e ista", "utre deca ke imas, kako kentoplis vo drugite sobi" i slicno. I ne samo tvojov post, treba da go sednam eden den i site korisnicki postovi da gi prochita od "klimashive" so podolgo iskustvo :) Inace toj beshe najmnogu da stavam peleti, a i od zena mi nejzinite ne bea mnogu srekni koga rekov deka inverteri ke stavam.

E sega imam edno prashanje, bidejki ne mi e jasno ako znaes ti ili drug da mi go odgovori vo odnos na defrostite. Dali toa shto velis deka imalo nasobrano dosta belo okolu nadvoreshnata edinica e dobro za klimata da ima tolku mraz na nea? Ne i shteti?
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Druze aj ako ne e tajna od kaj ja kupi 35000? Ja segde kaj so zirnav e okolu 42-43k
Ja poracav od Greestore: https://goo.gl/EcX634 ali taa cena bese koga bea popustite pred ~ 1 mesec.[DOUBLEPOST=1519894323][/DOUBLEPOST]
@Ayk

Podatocive sho gi prakas izgledaat odlicno, i mu go pokazav tvojov post na tatko mi da go prochita bidejki koga se odluciv na inverteri da se toplam nekako beshe protiv i ne mu beshe jasno kako so klima mozes da se toplis i ne samo toj nego i dosta lugje mi go vikaa onoj muabetot "Abe so klima nemozis da se stoplis", " abe toplinata od klima i toplinata od parno ne e ista", "utre deca ke imas, kako kentoplis vo drugite sobi" i slicno. I ne samo tvojov post, treba da go sednam eden den i site korisnicki postovi da gi prochita od "klimashive" so podolgo iskustvo :) Inace toj beshe najmnogu da stavam peleti, a i od zena mi nejzinite ne bea mnogu srekni koga rekov deka inverteri ke stavam.

E sega imam edno prashanje, bidejki ne mi e jasno ako znaes ti ili drug da mi go odgovori vo odnos na defrostite. Dali toa shto velis deka imalo nasobrano dosta belo okolu nadvoreshnata edinica e dobro za klimata da ima tolku mraz na nea? Ne i shteti?
Toa e normalen del od rabotata na klimite, ako zamrzni ce odmrzni. Iskreno i za toa difrostite ne mi e ni tolku gajle. Ako e stetno za klimata neka mu ja misli proizvoditelot so dava garancija :).
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Дефростите се нормална работа и последица на законите за термодинамика по кои работи климата (топлинската пумпа): „пумпа“ топлина од околината внатре на изменувачот. Последица е намалување на температурата околу саќето, и влагата почнува да мрзне.

Најнормална работа.
 
L

lleeoo

Гостин
Уште еден мит што треба да се разбие, а за кој имам пишувано и во минатото.
Во моментов на мерната станица "Стрелец" си покажува вистински, реални -8.7C, а нормално accuweather не плаши со температура од -14C.
Прегледај го приврзокот 186452
Денес да не биде аздисуење од типот "мојата XXX клима работеше ТОП на -15". Ако работела добро, работела на -8, -9 (ова важи за поголемиот дел од Скопје, се разбира).

Тоа и јас го забележав еве баш сега на accuweather е -7 на сензорот на надворешната единица е -3. Баш добра разлика :))
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Ноќеска после 2 часот беше таа температура од -13 и кај Стрелец и на апп Акуведар -14 неколку пати проверував ама ме зачуди колку бргу паѓаше температутата изминатава ноќ.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ноќеска после 2 часот беше таа температура од -13 и кај Стрелец и на апп Акуведар -14 неколку пати проверував ама ме зачуди колку бргу паѓаше температутата изминатава ноќ.
Laden bran beshe brat, navistina pagashe tolku brzo. Od -1 vo 18:30 do -10 vo 2:00 padna tuka vo Ohrid. Jas deka malku povisoko ziveam nego od centarot na gradot, mozebi i ponisko padna kaj mene ama spiev i ne vidov.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ноќеска после 2 часот беше таа температура од -13 и кај Стрелец и на апп Акуведар -14 неколку пати проверував ама ме зачуди колку бргу паѓаше температутата изминатава ноќ.
Mnogo Kume, greska da ne si?
Kaj mene na ziviniot sto e zakacen na klimata koga stanav da odlevam okolu 04h pokazuvase -9C a so na Strelec live-ot ne sum uocil pogolema razlika od ±1C...
Strelec imame sudisko ubeduvanje vrakjaj lentata :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom