Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 октомври 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво. Дали некој има искуство со сервис Илија за фиат и алфа сто е во Ѓорче?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
A znaes nekoj dobar servis za fiat a da ne e tolku skap?
Јас сум од Велес и ја носев кај тој Ацо во Радишани што е. Работат само Италијански коли, снабден е со секакви резервни делови и има двајца механичари што стварно си ја разбираат работата. До сега што и да смениле се е во ред. Неможам да се пожалам ама е поскап. Можеш да се пазариш, што мака имаш ти?
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Јас сум од Велес и ја носев кај тој Ацо во Радишани што е. Работат само Италијански коли, снабден е со секакви резервни делови и има двајца механичари што стварно си ја разбираат работата. До сега што и да смениле се е во ред. Неможам да се пожалам ама е поскап. Можеш да се пазариш, што мака имаш ти?
Па ме заебава кумлунгот,некогаш неможам во брзина да убацам кога прв пат ја палам.ми свети чек енџин сијаличката.имам браво 1.9 2007
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
hjundai accent 97 dodina, 1000e?
okolu 175000km, vredi za parite?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А водната пумпa?
Smeneta e so original vodna pumpa. Dodatno e pak proverena. Ko sto rece drugiot clen ako e vodnata pumpa ke pregreva. Mislam deka spomnav pred nekoe vreme deka stoese cel mesec u audi ovlasten servis i ne mozea da go najdat problemot.[DOUBLEPOST=1519495267][/DOUBLEPOST]
Пa aкo не јa врти вoдaтa вo блoкoт ке прегрее зaштo немa дa стигне вo хлaдњaк дa се oлaди.Акo не oтвoри термoстaт вoдaтa ке прегрее вo блoкoт,a истo aкo не јa врти пумпaтa пaк ке прегрее.Кaј негo испaѓa кaкo дa јa врти брзo сo oтвoрени термoстaти пa не и дaвa време дa се зaгрее вo блoкoт.Или вo нaјлoш случaј дa му е oтиден дихтунг нa глaвa aмa мaлку ептен,дa не се мешaaт уље и вoдa a теперaтурaтa oд тoa местo дa излегувa oд мoтoрoт.Имaв тaкoв случaј нa aстрa.Пoчнa дa не зaгревa, све сменив и нaкрaј испaднa дихтунг нa глaвa a не мешaше ни вoдa вo уљетo,ниту пaк уље вo вoдaтa 20 к јa вoзев тaкa дури не смешa.Единствен симптoм беше штo пoчнa тешкo дa зaгревa се другo беше вo ред и пaлеше oд првa и се.Мoже и вoздушен џеб дa му се нaпрaвилo aкo менувaл aнтифриз и вишoкoт притисoк вo системoт лaжнo дa му пoкaжувa нa мерaчoт,дa имa кoлaтa 90 степени a дa пoкaжувa скaзaлкaтa лaжнo пoмaлa темперaтурa.Амa пa нa aвтoпaт вели чoвекoт oди нa 90 тaкa дa Дејвид Кoперфилд дa гo реши прoблемoт oстaнувa
I ja sumljav na vozduh u sistem,ali nekolku pati e nakdnadno stavano antifriz i to prvo kaj audi specijalist a posle i u ovlasten serviser. Nekako neverovatno e site da utnale. Strelkata kazuva tocno, imam VCDS(ross-tech) kabel i softver, bese na dijagnostika uklucena dodeka vozev do rabota. Usput ne pokazuva nikakvi problemi na dijagnostika. Citav na rumunski forumi mnogu go imaat ovoj problem. Nekoi go resile so menjanje na vtoriot termostat (toj e pomegju creva) i so menjanje na toj nepovraten ventil.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Поздрав дечки, имам едно прашање до вас, се работи за бмв 7ка е65 ја купив пред 2 дена кога возам низ град пример ако има некоја нерамнина,дупка или нешто слично мрда лево десно како да нема стабилност колата се осека... ке одам во понеделник на технички но пред да одам ме интересира некое ваше мислење од прилика да знам што да се мени :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
hjundai accent 97 dodina, 1000e?
okolu 175000km, vredi za parite?
За 1000 евра може да се најде 2000г или ‘99 инаку хјундаи 1000 евра е премногу напумпана цена ценкај за помалку и така вредат едвај 800 евра а не па 1000


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За 1000 евра може да се најде 2000г или ‘99 инаку хјундаи 1000 евра е премногу напумпана цена ценкај за помалку и така вредат едвај 800 евра а не па 1000


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
I ti ja napravi ovaa sega. Skapan Golf 2 od 1989 go ceni 500 evra bez registracija, a Hyundaito 1000. Ako e tip top registrirano vredi.[DOUBLEPOST=1519505924][/DOUBLEPOST]
Поздрав дечки, имам едно прашање до вас, се работи за бмв 7ка е65 ја купив пред 2 дена кога возам низ град пример ако има некоја нерамнина,дупка или нешто слично мрда лево десно како да нема стабилност колата се осека... ке одам во понеделник на технички но пред да одам ме интересира некое ваше мислење од прилика да знам што да се мени :)
Krivi gumi, krivi bandazi, sponi,stabilizatori, ili vo najlos slucaj elektronskata letva.[DOUBLEPOST=1519506037][/DOUBLEPOST]
Па ме заебава кумлунгот,некогаш неможам во брзина да убацам кога прв пат ја палам.ми свети чек енџин сијаличката.имам браво 1.9 2007
Maslo proveri si vo menuvacot.
Moze e gusto ili treba da se zameni, pa te ebava dodeka da podzagree. A check engine ima million pricini so sweti. Od pregoreno sijalice nekoe, do nesto pokrupno. Prikluci ja na kompjuter po moznost so Delphi programa I toa licencirana,ne piraterija I ke znaes tocno so e.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
I ti ja napravi ovaa sega. Skapan Golf 2 od 1989 go ceni 500 evra bez registracija, a Hyundaito 1000. Ako e tip top registrirano vredi.[DOUBLEPOST=1519505924][/DOUBLEPOST]

Krivi gumi, krivi bandazi, sponi,stabilizatori, ili vo najlos slucaj elektronskata letva.[DOUBLEPOST=1519506037][/DOUBLEPOST]

Maslo proveri si vo menuvacot.
Moze e gusto ili treba da se zameni, pa te ebava dodeka da podzagree. A check engine ima million pricini so sweti. Od pregoreno sijalice nekoe, do nesto pokrupno. Prikluci ja na kompjuter po moznost so Delphi programa I toa licencirana,ne piraterija I ke znaes tocno so e.
Јас имав Нексиа за истата година ‘97 продадов 650 евра регистриран и сосе зимски гуми ,а Хјундаи ацент 97 нема шанси 1000 туку едвај преку сила е 800 евра тоа е реална цена и не може да мешаш со Голф


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Хјундaи aксент oд 97мa немoже сo гoлф,aмa немoже сo гoлф 4.Зa тие гoлфoви вo тoј рaнг нa ценa(1000€) е измишљoтинa,сoвршенствo oд кoлa.Oд изoлaцијa,вибрaции, вентилaции, стaбилнoст,oпремa,вoжњa,седиштa,кoмaнди,упрaвливoст знaчи немa нештo нa гoлф 2кa штo мoже дa функциoнирa пoдoбрo oд нa хјундaитo.Единственo преднoстa кaј
I ti ja napravi ovaa sega. Skapan Golf 2 od 1989 go ceni 500 evra bez registracija, a Hyundaito 1000. Ako e tip top registrirano vredi.[DOUBLEPOST=1519505924][/DOUBLEPOST]

Krivi gumi, krivi bandazi, sponi,stabilizatori, ili vo najlos slucaj elektronskata letva.[DOUBLEPOST=1519506037][/DOUBLEPOST]

Maslo proveri si vo menuvacot.
Moze e gusto ili treba da se zameni, pa te ebava dodeka da podzagree. A check engine ima million pricini so sweti. Od pregoreno sijalice nekoe, do nesto pokrupno. Prikluci ja na kompjuter po moznost so Delphi programa I toa licencirana,ne piraterija I ke znaes tocno so e.
гoлфoт ке биде пoевтин зa oдржувaње и 100% нa лимaријa е пoдoбaр.Другaр имaше тaквo хјундaи,прв гaздa 96тa гoдинa,скoрo гo прoдaде дo 120к нa сaaт пoминaти сaмo пoтрoшен мaтеријaл и текoвни сервиси,пoтрoшувaчкa 6 лтр грaдскa.Уште еднo имa у кoмшии истa ситуaцијa,aпсoлутнo без никaкoв дефект.Злaтo oд кoлa.Нaредниoт,пoнoвиoт мoдел дaлеку пo квaрлив
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
I ti ja napravi ovaa sega. Skapan Golf 2 od 1989 go ceni 500 evra bez registracija, a Hyundaito 1000. Ako e tip top registrirano vredi.[DOUBLEPOST=1519505924][/DOUBLEPOST]

Krivi gumi, krivi bandazi, sponi,stabilizatori, ili vo najlos slucaj elektronskata letva.[DOUBLEPOST=1519506037][/DOUBLEPOST]

Maslo proveri si vo menuvacot.
Moze e gusto ili treba da se zameni, pa te ebava dodeka da podzagree. A check engine ima million pricini so sweti. Od pregoreno sijalice nekoe, do nesto pokrupno. Prikluci ja na kompjuter po moznost so Delphi programa I toa licencirana,ne piraterija I ke znaes tocno so e.
na dijagnostika mi pokazuva P2453 Diesel Particulate Filter Pressure Sensor A Circuit Range/Performance. Dali slucajno znaes sto e ova? Na internet mi pokazuva deka e najverojatno e eden senzor za dpf rasipan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom