Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Kakvi informacii,treba da se prilozhaat!!
чета,место,година на раѓање,место на раѓање.Се ти пишува на веб сајтот. Но, ако не мозес да дојдеш до тие информации...тешко дека можеш било што.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Мислам дека вицепрезидентот не може да даде отказ , може само да не потпише.
Кој ти кажал дека неможе да дава отказ те излажал.може да дава и указ и отказ и да те врати на повторно разгледување на совет.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Сум ве излажал некогаш нешто? Читам само глупости...
Реков ќе се зголемува администрацијата, инфо директно од МП и објавено таму, некој пиша рекла казала дека било. Ако некој напише дека п.к. му кажал или другар на другар разбрал од "сигурни извори", тоа е најрелевантен извор и сигурно е така?
Моментално се зголемува администрацијата во МП и тоа во Централен регистар и Национално биро за правна помош (останува само во Службен весник да се објави), следно е во дирекцијата Блгарско гражданство итн. како што ви кажав, после 22-ри фебруари.
Тоа не значи дека даваат или ќе даваат преку први братучеди, стриковци, вујковци или дека потврдата ти е сигурен документ. Едноставно се забрзува процедурата и најбитно е за тие што се заглавени 2014/15, најверојатно ќе ги решат наредниве месеци, позитивно или негативно тоа е друга работа. Со среќа на сите.
http://www.justice.government.bg/Files/ПМС_636547187380512374.pdf
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Pa normalno deka e pozitivno koga sega davaat na tie so potvrdi,bratucedi,tetki I drugi, pred eden mesec sve redea na dopolnitelna duri I na tie so stari dokumenti, problem e sto nemaat dovolno vraboteni, bez potreba desetici iljadi predmeti gi stavia na dopolnitelna, novi desetici iljadi predmeti doagaat, sega pak ke pocni navalata, nitu DABC nitu MP nemozat da postignat, I najverovatno za da ja soprat navalata pak ke se premislat I ke pocnat da odbivaat, so godini istoto go pravat, davaat na site nekolku meseci a potoa pak odbivaat. Samo se nadevam deka ke prodolzat da davaat na site, deka dolgo ke trae toa e sigurno, samo da ne se premislat I da nepadni vladata, zatoa sto drugite ke si teraat druga politika, toa e problemot davaat drzavjanstva vrz osnova na politicki odluki a ne vrz zakon I si pravat kako sakaat, denes ti davaat so tie dokumenti utre ke se premislat te odbivaat, mnogu neseriozno.
Точно така, се согласувам и сите се согласуваме дека се тотално несериозни, контрадикторни на самите себе, контрадикторни на историјата и нивните ставови, контрадикторни на законот, вратени на дополнителна без никаква причина, противзаконски. Во законот пишува дека може и само со потврда, а во Април 2017 донесоа одлука за доставување дополнителни документи според некојси закон од 1999, и сега официјално можеш ем со потврда ако го прочиташ законот, ама кога ќе стигнеш до одреден дел од процедурата ти бараа(т) дополнителен документ, што значи - контрадикторно на законот!!!
Сега не знам дали пак ќе бараат или не бараат, и јас повеќе не знам што најобјективно да искоментирам, само гледам дека сега е ОК состојбата во овој ден, месец февруари 2018 година, дај боже да продолжат така.[DOUBLEPOST=1519133729][/DOUBLEPOST]
Дали девојката/дечкото што ќе се венча со партнерот кој има бугарски пасош, автоматски "веднаш" добива пасош по брза процедура?
Не може да добие гражданство преку тебе, но има една голема предност: ако сте венчани со девојката може да дојде со тебе било каде и легално да остане и работи во земјите од ЕУ нормално после легално помината процедура, ја викаат family reunion, не знам како ја нарекуваат во нашиот правен систем. Знам така еден човек си ја зеде жената, он е со бугарски а таа само со македонски, веројатно секоја земја си има своја процедура за таков family reunion, но возможно е.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Кој ти кажал дека неможе да дава отказ те излажал.може да дава и указ и отказ и да те врати на повторно разгледување на совет.
Бар до сега не сум сретнал некој да му биде дадено отказ од вицето
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
На финална од 24 август до денеска. Интервју 16,11,2016
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
На финална од 24 август до денеска. Интервју 16,11,2016
Со какви документи си,и интервју каде имаше ?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Точно така, се согласувам и сите се согласуваме дека се тотално несериозни, контрадикторни на самите себе, контрадикторни на историјата и нивните ставови, контрадикторни на законот, вратени на дополнителна без никаква причина, противзаконски. Во законот пишува дека може и само со потврда, а во Април 2017 донесоа одлука за доставување дополнителни документи според некојси закон од 1999, и сега официјално можеш ем со потврда ако го прочиташ законот, ама кога ќе стигнеш до одреден дел од процедурата ти бараа(т) дополнителен документ, што значи - контрадикторно на законот!!!
Сега не знам дали пак ќе бараат или не бараат, и јас повеќе не знам што најобјективно да искоментирам, само гледам дека сега е ОК состојбата во овој ден, месец февруари 2018 година, дај боже да продолжат така.[DOUBLEPOST=1519133729][/DOUBLEPOST]
Не може да добие гражданство преку тебе, но има една голема предност: ако сте венчани со девојката може да дојде со тебе било каде и легално да остане и работи во земјите од ЕУ нормално после легално помината процедура, ја викаат family reunion, не знам како ја нарекуваат во нашиот правен систем. Знам така еден човек си ја зеде жената, он е со бугарски а таа само со македонски, веројатно секоја земја си има своја процедура за таков family reunion, но возможно е.
Ништо не е контрадикторно во законот само некои го толкуваат како сакаат. Може со потврда-ТОЧНО, но таа потврда мора да е на реална основа на конкретно лице на кое се повикуваш. Не е само една реченица законот имаш и акти кои имаат за цел да го образложат законот.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Може ли некој да ми каже што значи ова, со документи од прв братучед.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
На финална од 24 август до денеска. Интервју 16,11,2016
So sto dokumenti????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom