Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Гледам темата е доста актуелна, брзо растечка и има доста упатени членови. Па имам едно прашање, колку се чека на таа протврда почетна за понатамошна процедура од ДАБЧ??
Би сакал да чујам одговори од повеќе членови чисто да дазнам околу колкав период е во прашање.
Фала Ви...
Малку да дополнам, мислев колку се чека во ДАБЧ, ѕа тој произход од ДАБЧ колкаво е чекањето. Молам пишете повеќе да знам некое средно време на чекање.
Фала..
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
ve molam za infromacija ... vaka na babami izvodot pisi deka tatko i se vika Riste Mitreski (mojot pradedo)... a pak na Pradednomi (RIste mitreski) na negovata posmrtnica pisuva RISTE JANESKI i nikako ne se poklopuvaat preziminjataaa dali ke mi pravat problem ???? maticarot nikako ne saka da promeni posto toa e ne zakonski ... neznam sto da pravam porano menjavale 2-3 preziminja i nikako ne se vrzuva
Малку да дополнам, мислев колку се чека во ДАБЧ, ѕа тој произход од ДАБЧ колкаво е чекањето. Молам пишете повеќе да знам некое средно време на чекање.
Фала..
Od 6 meseci do edna godina se ceka proishodot
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
So roditeli so bg drzavjanstvo mene mi se smeni tocno posle 12 meseci
А како треба да пишува после промената? Моменталната порака ми гласи:
Образувана преписка N:14xxx/2017/12.12.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Фала :)
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
А како треба да пишува после промената? Моменталната порака ми гласи:
Образувана преписка N:14xxx/2017/12.12.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Фала :)
Ако е се како што треба докумемтите би требало да ти се смени во:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Кај мене точно 12 месеци беше во задолжително согласување...
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Не е така, прво одиш на финална проверка, па после или положително или дополнителна или прекрат.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Ima li nekoj na dopolnitelna so srok,koga se meni statusot dali posle srokot ili koga gi podades dokumentite
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ајде да ве замолам

Ако веќе пишувате кој поминал, напишете со какви документи и споделете детали
за да не настануваат заблуди, бидејќи едни велат едно, други друго

:)
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Да ама овде е наведено постапка за малолетници на кои ЕДНИОТ родител е со бугарско државјанство, а во нашиот случај двајцата сме. Во секој случај за две недели ќе пишам што сум направил
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Tie so pominaa ne se zamaret ko nas so forumov
Nema vrska jas postojano go citam ama ne mi pisuva gluposti se tie pa tie prasanja i mi skisna da pisuvam i odgovaram inaku i jas sum samo so potvrda pa.pominav so polozitelno stanoviste i cekam ukaz pa se nadevam deka uspesno ke mi bide izdaden ukaz
So sreka na site[DOUBLEPOST=1518717795][/DOUBLEPOST]
Nema vrska jas postojano go citam ama ne mi pisuva gluposti se tie pa tie prasanja i mi skisna da pisuvam i odgovaram inaku i jas sum samo so potvrda pa.pominav so polozitelno stanoviste i cekam ukaz pa se nadevam deka uspesno ke mi bide izdaden ukaz
So sreka na site
Nekoj go mrzi da vrati nekoja stranica po nazad i se ke vidi sto i kako a tie postojano istite prasanja kolku se dabc kolku ova kolku ona so bratucet so tatko pa ovoj lazel onoj lazel.
Namesto da se sekiraat tie sto ke napravat tie se sekiraat dali nekoj gi laze
A go otvoram i citam da slucajko ima nesto novo da vidam
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ако е се како што треба докумемтите би требало да ти се смени во:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Кај мене точно 12 месеци беше во задолжително согласување...
Јас сум само со потврда, иако имам оригинална крштеница од дедо ми. Ќе почекам да видам што ќе се деси, па ако ме вратат на дополнителна ќе ја однесам како дополнителен документ. Јас сум од оние првите што ја почнаа постапката со потврди, поднесено во ДАБЧ за произход само со потврда од здружение во април 2016,подадени документи во МП во септември 2016, интервју декември 2017, и сега ќе видиме.

Поздрав
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Јас сум само со потврда, иако имам оригинална крштеница од дедо ми. Ќе почекам да видам што ќе се деси, па ако ме вратат на дополнителна ќе ја однесам како дополнителен документ. Јас сум од оние првите што ја почнаа постапката со потврди, поднесено во ДАБЧ за произход само со потврда од здружение во април 2016,подадени документи во МП во септември 2016, интервју декември 2017, и сега ќе видиме.

Поздрав
Момче однеси си ја Крштеницата на време од кај да знајеш што може да се случи потврдата не е баш сигурна ...

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Dali nekoj slusnal za arhiv vo sofija kade sto se proveruva dali babati ili dedoti se krsteni od bugarrska eparhija 1941,1942,1943
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom