Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
27 мај 2013
Мислења
3.470
Поени од реакции
4.623
Со вакви ликови како тебе не развивам ни поопширна дискусија.
Samsung-от го усоврши UI-то и работи беспрекорно. Фрејм дроп сум немал на Samsung никогаш од кога користам Samsung уреди (веќе повеќе години). Очигледно твоето последно искуство со Samsung (доколку некогаш си го имал, а се сомневам) било со SGH F480 серијата....:pos:

Инаку не се брукај....Rear камерата е најдобра во светот (совршенство), како и статистички, така и по секојдневно користење и импресии кај корисниците. Тоа е констатирано и докажано на глобално ниво. Колку и да ве боли...суровата реалност е таа. Не ми е уште јасно што толку ве плаши да бидете реални. Хејтате без причина.
Продажбата на интернационално ниво само по себе доволно зборува за квалитетот на уредите. Тоа не се цифри што ги измислувам јас, туку тоа се цифри кои ги објавуваат агенциите за комуникации на кои им е работа да се бават со извештаи за продажба.
Сигурно тие се пообразовани од сите нас ;) „Контрањето“ од твоја страна ти е нешто у стил ко да му кажеш на некој шофер како да вози, а ти ни самиот немаш возачка....
Размисли....доколку не го бива телефонот, сигурно дека нема да биде најпродаван - Логика. :)

Јас не предавам работи, туку кажувам мислење кое е поддржано од мнозинството корисници ширум светот. Тоа се реални факти од денешницата кои што секој човек кој сака да разговара за мобилни уреди и за било каква друга тема од областа на комуникациите треба да ги знае и проучи.
Тоа е нешто што не треба јас да ти го кажам, туку доволно е само Google да отвориш и да прочиташ малку повеќе пред да зборуваш овде. Разгледај, поработи со уредите, информирај се....

П.С. Место да ме цитираш со IPhone преку Tapatalk, купи си Razer или OneP. ако се бољи телефони од IPhone самиот.... ;)

U prva situacija ti snimam obicno skrolanje po ui na s8mica, da ne se ubeduvame dzabe za framedrop.

Kamerata e dobra, no rekov ne e najdobra, daleku od najdobra, original pixel, pixel2, iphone 7plus, iphone 8plus, iphone 10 imaat podobra kamera spored mene. I spored mnogu drugi luge, nebitno.

Posleden Samsung so sum go koristel licno e s4, i devojkami ima s8 go cackam cat pat.

Znam deka samsung od vremeto na touch wiz do sega e nebo zemja, ama muabetot mi e deka ne e "sovrsenstvo"
kako pixel telefonite, iphonot, onplus itn.

I ne ti kontram samo , zosto ne rekov deka displejot ne cini ili dizajnot, izrabotkata... Tenk e telefonot.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.708
90% od moite kolegi imaat Ajfoni(albanci...im gi nosat od stranstvo familiite)....najslabiot 7 pa nagore...i za kamerata ne se soglasuvam .
Znam kako e koga so mojot 200 evra j5 2017(vidi sliki ponazad nekoja strana), im go rasipuvaš ćefot na nekoj što dal 700...800 pa i poveće evra.
No tuka albancite se porealni vo toj pogled-odma vika "kamerata nemoži so Samsungot".
Za razlika od niv....makedoncite nikoj ni za živa glava ne priznava poraz...te mu bila mrsna kamerata, te ne zastanal dobro koga slikal....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
90% od moite kolegi imaat Ajfoni(albanci...im gi nosat od stranstvo familiite)....najslabiot 7 pa nagore...i za kamerata ne se soglasuvam .
Znam kako e koga so mojot 200 evra j5 2017(vidi sliki ponazad nekoja strana), im go rasipuvaš ćefot na nekoj što dal 700...800 pa i poveće evra.
No tuka albancite se porealni vo toj pogled-odma vika "kamerata nemoži so Samsungot".
Za razlika od niv....makedoncite nikoj ni za živa glava ne priznava poraz...te mu bila mrsna kamerata, te ne zastanal dobro koga slikal....
Стави ги сликите на компјутер и тогаш спореди, вака ти е муабет пред кооперација само ова.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
U prva situacija ti snimam obicno skrolanje po ui na s8mica, da ne se ubeduvame dzabe za framedrop.

Kamerata e dobra, no rekov ne e najdobra, daleku od najdobra, original pixel, pixel2, iphone 7plus, iphone 8plus, iphone 10 imaat podobra kamera spored mene. I spored mnogu drugi luge, nebitno.

Posleden Samsung so sum go koristel licno e s4, i devojkami ima s8 go cackam cat pat.

Znam deka samsung od vremeto na touch wiz do sega e nebo zemja, ama muabetot mi e deka ne e "sovrsenstvo"
kako pixel telefonite, iphonot, onplus itn.

I ne ti kontram samo , zosto ne rekov deka displejot ne cini ili dizajnot, izrabotkata... Tenk e telefonot.
iOS 11 е брука, буквално фрејм дроп фестивал, имав 6s цели 6 месеци, поспор телефон не сум имал, (со исклучок на LG F60) FB се уклучуваше еднo 5 секунди, прво имаш бела позадина, па после се црта анимацијата, значи патетика. До пред 1 месец, iOS беше слајд шоу, така да дај те молам не замарај по темава за перформанси, имате 8/+ телефони со монструм чипови, што губат на спидтестови од кој стигнат така да овие муабети дека имало фрејм дропс (ги има на сите телефони знам) ти се онака, булшитарија за да се тешиш дека твоето иПхоне е помазно од андроид уредите, тука нема ни да спомнувам што целата историја на ios и неговите добри перформанси во минатото, генерално се должеа на тоа што во самиот софтвер немаше НИШТО.

Земи сега избриши ги сите апликации, или 90% од тие што го имав на твојот десктоп, и кажи ми дали исто ќе работи. Кога iOS ќе прави 1/4 од работите што ги може андроид а поготово Samsung базиран уред и воедно со перформанси како оние што сега ги има S8-та, тогаш ќе збориме....

А ако сакаш мазност да споредуваш, донеси го твојот iПхоне да го споредиме со Pixel, т.е. сток наспороти сток софтвер, не скин вс сток.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.470
Поени од реакции
4.623
iOS 11 е брука, буквално фрејм дроп фестивал, имав 6s цели 6 месеци, поспор телефон не сум имал, (со исклучок на LG F60) FB се уклучуваше еднo 5 секунди, прво имаш бела позадина, па после се црта анимацијата, значи патетика. До пред 1 месец, iOS беше слајд шоу, така да дај те молам не замарај по темава за перформанси, имате 8/+ телефони со монструм чипови, што губат на спидтестови од кој стигнат така да овие муабети дека имало фрејм дропс (ги има на сите телефони знам) ти се онака, булшитарија за да се тешиш дека твоето иПхоне е помазно од андроид уредите, тука нема ни да спомнувам што целата историја на ios и неговите добри перформанси во минатото, генерално се должеа на тоа што во самиот софтвер немаше НИШТО.

Земи сега избриши ги сите апликации, или 90% од тие што го имав на твојот десктоп, и кажи ми дали исто ќе работи. Кога iOS ќе прави 1/4 од работите што ги може андроид а поготово Samsung базиран уред и воедно со перформанси како оние што сега ги има S8-та, тогаш ќе збориме....

А ако сакаш мазност да споредуваш, донеси го твојот iПхоне да го споредиме со Pixel, т.е. сток наспороти сток софтвер, не скин вс сток.
ne me citas izglea, ne sum apple fan boy, jasno mi e deka ios 11 bese supa so bukvi pred 11.2, jasno mi e...

kako so spomnav pogore: muabetot mi e deka ne e "sovrsenstvo" kako pixel telefonite, iphonot, onplus itn.

fan sum na android stock telefoni ili vanilla android, samsung kolku i da go olesnaa skinov pa ne e toa toa.

inace kako sakas da raboti iphone 6s na ios 11, telefon od 2015ta..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
ne me citas izglea, ne sum apple fan boy, jasno mi e deka ios 11 bese supa so bukvi pred 11.2, jasno mi e...

kako so spomnav pogore: muabetot mi e deka ne e "sovrsenstvo" kako pixel telefonite, iphonot, onplus itn.

fan sum na android stock telefoni ili vanilla android, samsung kolku i da go olesnaa skinov pa ne e toa toa.

inace kako sakas da raboti iphone 6s na ios 11, telefon od 2015ta..
iPhone-от никогаш не бил совршенство, поготово од аспект на перформанси - можеби во 2012-2013....нема ни еден совршен телефон.......постои најизблансиран, а тоа се iPhone/Samsung уредите, значи ако ставиш се на кантар, кај нив има најмалце недостатоци, и нудат најзбалансирано исксутво. Можеби не се најдобри за секого, но како целосен уред се пред другите. Телефоните се многу повеќе од само СУПЕР мазно искуство (S8 и другите скинови се топ ако знаеш што треба да правиш)

Како што реков, кога ќе напраи друг бренд, телефон со толку многу функции и ќе работи БРЗО како Samsung уредите, тогаш ќе збориме кој што нуди, вака телефон со 3 опции како Pixel, срамота е да не лета, воедно не им го успорувам одличното пеглање на Google јасно ми е дека се одлично мазно и оптимизирано....но разликата е во софтверски сервиси - функции, кои завземаат меморија и процесирачки циклуси, со што се лимитираат перформансите....

Овие 3 работи, ептен помагаат кај хај енд Samsung уреди.....

1. Да се прави апдејт на сите Galaxy Apps, и да не се користат теми (неретко успоруваат осетно - проблем кај повеќе телефони не само кај Samsung)

2. Да се чисти cache од рикавери/сторејџ барем еднаш во до 2 недели

3. Да се чистат апликациите од мултитаскинг барем еднаш во 3-4 дена.


Иначе јас го користев 6s во време на iOS 9/10, не со iOS 11, така да не е до iOS 11. За да добиеш совршен уред, треба да ги ставиш на кантар сите функции/брзина/хардвер, и да ги споредиш со другите уреди, предноста на OP телефоните наспроти другите андроиди е брзината, но проблемот е што друга предност немаат, ок се и ќе бидат ако си мераклија на брз уред, но секогаш има компромиси,сигурносни закрпи, баговите апдејти и проблеми кои не се решаваат со месеци, или просечна камера итн.

Најголем проблем на OP е што ги исфрлаат уредите после цели 3-4 месеци од другите андроид брендови, и кога ќе се случи тоа, нивната цена е еднаква со оние на стабилизираните уреди кои се исфрлни 3-4 месеци пред нив, па така не знам за другите, но јас лично не би дал 33к за OP5, ако за таа цена има S8.

Финално, сите абе БАШ сите телефони со исклучок на Pixel дропаат фремови, некој помалце, некој повеќе, лично бирам телефон што дропа повеќе фремови, но има лудница камера, дисплеј, функции, стабилен софтвер, дизјан, итн. Секој со своето.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.470
Поени од реакции
4.623
iPhone-от никогаш не бил совршенство, поготово од аспект на перформанси - можеби во 2012-2013....нема ни еден совршен телефон.......постои најизблансиран, а тоа се iPhone/Samsung уредите, значи ако ставиш се на кантар, кај нив има најмалце недостатоци, и нудат најзбалансирано исксутво. Можеби не се најдобри за секого, но како целосен уред се пред другите. Телефоните се многу повеќе од само СУПЕР мазно искуство (S8 и другите скинови се топ ако знаеш што треба да правиш)

Како што реков, кога ќе напраи друг бренд, телефон со толку многу функции и ќе работи БРЗО како Samsung уредите, тогаш ќе збориме кој што нуди, вака телефон со 3 опции како Pixel, срамота е да не лета, воедно не им го успорувам одличното пеглање на Google јасно ми е дека се одлично мазно и оптимизирано....но разликата е во софтверски сервиси - функции, кои завземаат меморија и процесирачки циклуси, со што се лимитираат перформансите....

Овие 3 работи, ептен помагаат кај хај енд Samsung уреди.....

1. Да се прави апдејт на сите Galaxy Apps, и да не се користат теми (неретко успоруваат осетно - проблем кај повеќе телефони не само кај Samsung)

2. Да се чисти cache од рикавери/сторејџ барем еднаш во до 2 недели

3. Да се чистат апликациите од мултитаскинг барем еднаш во 3-4 дена.


Иначе јас го користев 6s во време на iOS 9/10, не со iOS 11, така да не е до iOS 11. За да добиеш совршен уред, треба да ги ставиш на кантар сите функции/брзина/хардвер, и да ги споредиш со другите уреди, предноста на OP телефоните наспроти другите андроиди е брзината, но проблемот е што друга предност немаат, ок се и ќе бидат ако си мераклија на брз уред, но секогаш има компромиси,сигурносни закрпи, баговите апдејти и проблеми кои не се решаваат со месеци, или просечна камера итн.

Најголем проблем на OP е што ги исфрлаат уредите после цели 3-4 месеци од другите андроид брендови, и кога ќе се случи тоа, нивната цена е еднаква со оние на стабилизираните уреди кои се исфрлни 3-4 месеци пред нив, па така не знам за другите, но јас лично не би дал 33к за OP5, ако за таа цена има S8.

Финално, сите абе БАШ сите телефони со исклучок на Pixel дропаат фремови, некој помалце, некој повеќе, лично бирам телефон што дропа повеќе фремови, но има лудница камера, дисплеј, функции, стабилен софтвер, дизјан, итн. Секој со своето.

Na kraj kraeva sekoj so personal preferences, jasno e deka so izbor na bilo koj ured pravis kompromis.

Ja licno poeke preferiram stock ured, u sekoja situacija bi izbral pixel ili iphone pred samsungot.

So izbor na tie dva uredi praam kompromis na displej, dizajn

Ti so izbor na samsung telefon prais komprimis na drugi raboti
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
Прееска ми падна ајфон 6кава и ми пукна екранот доле, е сеа као иде треба да се промени цел дисплеј или само стакло и колку би ме коштало и каде? Инаку тачот си фаќа најнормално и телефонот си работи се.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.470
Поени од реакции
4.623
Прееска ми падна ајфон 6кава и ми пукна екранот доле, е сеа као иде треба да се промени цел дисплеј или само стакло и колку би ме коштало и каде? Инаку тачот си фаќа најнормално и телефонот си работи се.
odi u ledikom ke ti go sredat javi se prasaj kolku pari e i ke vidis dali ti odgovara cenata


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Прееска ми падна ајфон 6кава и ми пукна екранот доле, е сеа као иде треба да се промени цел дисплеј или само стакло и колку би ме коштало и каде? Инаку тачот си фаќа најнормално и телефонот си работи се.

Седи мирен каков ледиком ке ти стават дисплеј од нокиа 3210 ке се чудиш после. Сум имал мн позитивно искуство со iButik мн фер и коректни биле до сега со мене така што може да ги пробаш, неколку проблеми и Torte ми дал совети така што може и него да го прашаш ама ледиком јас би ги избегнал, причина малверзација што ја прават при само купување кога ти убацуваат реплики слушалки полначи кавли што останува за ваков проблем. Горенаведениве барем секогаш биле искрени и кажувале немам оригинал или имам ама има и поефтина цена за добра копија
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Прееска ми падна ајфон 6кава и ми пукна екранот доле, е сеа као иде треба да се промени цел дисплеј или само стакло и колку би ме коштало и каде? Инаку тачот си фаќа најнормално и телефонот си работи се.
Може само стакло ти останува твојот екран, оргиналот.
имаш пп

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Прееска ми падна ајфон 6кава и ми пукна екранот доле, е сеа као иде треба да се промени цел дисплеј или само стакло и колку би ме коштало и каде? Инаку тачот си фаќа најнормално и телефонот си работи се.
Може и само стакло да се смени, може и цел екран комплетен
Побрза постапка е комплет екран
За цени пиши на ПП
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Може совет сакам да земам нов телефон и имам дилема помеѓу
HUAWEI P9 lite и Xiaomi Mi A1 или некој друг препорачајте само да е добар и приближно таа цена 12-13000
 

Kajgana Shop

На врв Bottom