Оптички интернет во цела Македонија

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.136
Драчево уште нема оптика, а и тие од салон незнаат кога ке биде.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.539
Драчево уште нема оптика, а и тие од салон незнаат кога ке биде.
Обично само централните подрачја имаат достапност до оптика, инаку соберете им се тамука 20тина домаќинства и можеби ќе ви пуштат, само така и пуштаат они. Затоа 10години ја пуштаат оптиката, им одговара да ги држат големите цени на ДСЛот, и екстра енормните цени на оптиката. доколку имаат пристап секој град и село до оптика, ќе мораат да ги намалат цените на ДСЛот. Тоа е едно мое видување да ја објаснам ситуацијата. Имаме нашироко разговарано во оваа тема за оваа проблематика. Нз до кого е оваа ситуација, откако од старт не се доведе оптиката насекаде, туку се бараа потписи за да ти донесат приклучот, се виде каде оди работата.
 
T

trajcevasilev94

Гостин
Vo zgradata ima zelezni ormari,kabli ima,nadvor ima ormari,plastiki do site dukjani.
Na toj sto visi beliot kaj mene nema broj,nema bas na site podole ama na nekoi ima.
Od toj beliot ormar iskaca eden mal kabel so koj sto e povrzan kaficot pred zgrada,pozadi beliot ormar ima eden ormar zaklucen(ko kutija so stoi)i vnatre vo nego ima crni kabli so lini sto imaat(obicno crvena boja)do toj ormar ima portokalov opticki kabel koj se deli do drugiot visecki ormar i od toj ide do vlez,drug kabel ide gore do mezanin,a toj maliot kabel odi preku plastika do dukjanite(kako na primer kaficot).
Vo vlezot ormari ima na sekoj 2,3 sprat(nema na sekoj sprat)i ne se obelezani.
Od nadvoresniot ormar eden crn kabel odi vo vlezot(ne odi do podrum,kako sto imam videno kaj drugi zgradi)tuku minuva niz eden razdvojuvac(siva mala kutija so moznost za povrzuvanje na poveke opticki kabli)i posle taa siva mala kutija preku lim odi do sekoj sprat.
Momentalno vo Skopje ne sum pa dur da se vratam mozda ke namestat ako ne pak ke ve prasam.
Drugo sto sakam da prasam,sto se mesti(Vaka edna stara zgrada da kazeme 1980-1999 izgradena,neznam bas tocno)posle priklucok na optika.
Znam deka menjavaat ruter no kakov,i dali stavaat modem poso ja momentalno sum na DSL a neam modem samo preku ruter ide toa.
Dali treba nesto drugo da se doplakja,itn.....
Dali moze na pr:ja ako kupam ruter,i modem za optika da si stavam ili samo od telekom ruter/modem davaat.
I za set top boxot gi iam 2 onie crnite mali zte od 2013-ta i sakam da prasam poso znam deka imaat novi,dali e zadolzitelno da se menjavaat ili toa ide po nas izbor.
I inace Optika mi treba posto mnogu sum po igri sto baraat jak ping,snimam cat-pat videa na yt,i druga rabota signalot cesto se gubi,nemoze 2 HD kanali da se glea,zaebava nekogas,zaradi toa.
I ne sum blisku do data centarot.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Vo zgradata ima zelezni ormari,kabli ima,nadvor ima ormari,plastiki do site dukjani.
Na toj sto visi beliot kaj mene nema broj,nema bas na site podole ama na nekoi ima.
Od toj beliot ormar iskaca eden mal kabel so koj sto e povrzan kaficot pred zgrada,pozadi beliot ormar ima eden ormar zaklucen(ko kutija so stoi)i vnatre vo nego ima crni kabli so lini sto imaat(obicno crvena boja)do toj ormar ima portokalov opticki kabel koj se deli do drugiot visecki ormar i od toj ide do vlez,drug kabel ide gore do mezanin,a toj maliot kabel odi preku plastika do dukjanite(kako na primer kaficot).
Vo vlezot ormari ima na sekoj 2,3 sprat(nema na sekoj sprat)i ne se obelezani.
Od nadvoresniot ormar eden crn kabel odi vo vlezot(ne odi do podrum,kako sto imam videno kaj drugi zgradi)tuku minuva niz eden razdvojuvac(siva mala kutija so moznost za povrzuvanje na poveke opticki kabli)i posle taa siva mala kutija preku lim odi do sekoj sprat.
Momentalno vo Skopje ne sum pa dur da se vratam mozda ke namestat ako ne pak ke ve prasam.
Drugo sto sakam da prasam,sto se mesti(Vaka edna stara zgrada da kazeme 1980-1999 izgradena,neznam bas tocno)posle priklucok na optika.
Znam deka menjavaat ruter no kakov,i dali stavaat modem poso ja momentalno sum na DSL a neam modem samo preku ruter ide toa.
Dali treba nesto drugo da se doplakja,itn.....
Dali moze na pr:ja ako kupam ruter,i modem za optika da si stavam ili samo od telekom ruter/modem davaat.
I za set top boxot gi iam 2 onie crnite mali zte od 2013-ta i sakam da prasam poso znam deka imaat novi,dali e zadolzitelno da se menjavaat ili toa ide po nas izbor.
I inace Optika mi treba posto mnogu sum po igri sto baraat jak ping,snimam cat-pat videa na yt,i druga rabota signalot cesto se gubi,nemoze 2 HD kanali da se glea,zaebava nekogas,zaradi toa.
I ne sum blisku do data centarot.
Не мораше детално да опишуваш кои кабли каде одат и какви сандачиња и ормари имаш низ зградата, доволно беше да кажеше дека ги има ормарот, сандачињата и оптичкиот кабел.

Како и да е, кога ќе можеш, појди во реонската централа на Македонски Телеком и барај го раководителот или заменикот на раководителот за да ти одговори дали ти е одобрено барањето за испитување на техничка можност или не, ако не е одобрено - зошто не е, а ако е одобрено - кога ќе дојдат за да ти пуштат оптички телекомуникацискиу приклучок и да те поврзат со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Инаку, ADSL рутерот од Македонски Телеком кој го користиш сега, доаѓа со сопствен вграден ADSL модем и затоа нема потреба посебно да се користи ADSL модем.

Истото важи и за оптичкиот Интернет од Македонски Телеком, оптичкиот терминал кој ќе ти го дадат на користење е рутер со сопствен вграден FTTH модем, поради што нема потреба посебно да се користи FTTH модем.

Не можеш да користиш сопствена опрема која ќе ја купиш, бидејќи Македонски Телеком врши редовно одржување и редовно ажурирање на софтверот на опремата која им ја дава на користење на корисниците, а за таа цел потребни им се сериските броеви на рутерот/оптичкиот терминал и на IPTV рисиверите, а твоја опрема која си ја купил нема да работи бидејќи сериските броеви од твојот рутер/оптички терминал го нема во базата на податоци на Македонски Телеком.

Евентуално можеш да си купиш безжичен рутер и преку него да го користиш Интернетот, но сепак рутерот кој ќе го купиш ќе мора да биде поврзан со ADSL рутерот или оптичкиот терминал кој ти го дале или ќе ти го дадат на користење од Македонски Телеком, и ќе мора да го превзема Интернет сигналот од него. IPTV рисиверите од друга страна, мораат да бидат поврзани со ADSL рутерот или оптичкиот терминал кој Македонски Телеком ти го дале или ќе ти го дадат на користење за да можат да ја регулираат јачината на сигналот за MaxTV.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Здраво читав на интернет до 2020 сите корисници на сите оператори ќе бидат на оптика тоа значи дека ќе го нема слабиот интернет и ќе треба да се префрлиме на оптика?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.684
Поени од реакции
35.019
Здраво читав на интернет до 2020 сите корисници на сите оператори ќе бидат на оптика тоа значи дека ќе го нема слабиот интернет и ќе треба да се префрлиме на оптика?
До 2020 во САД нема да бидат сите корисници на оптика.
Зависи што подразбираш под слаб интернет, на обичен корисник му е сосема доволен и овој што е сега на пазарот, пример пакетите што се неограничен 100/5 mbps (download/upload) ти се повеќе од доволно за основни потреби, па дури и тие 15/1, 25/2, 30/1, 50/3 се сосема доволни за обични корисници.
За грев се оние пакети што ги нуди Телеком на парици и ви нудат до 8 Mbps / 768 Kbps, до 12 Mbps / 768 Kbps е тоа е навистина мизерија, плус и да бидеш ограничен со 50гб сообраќај во 2018та е сурово :tapp:

Од кој град си, оптика и сега нудат сите оператори за бизнис корисници, ако ти треба појак интернет од пакетите што ти ги набројав погоре ќе си побараш бизнис пакет на оптика по операторите, ако ти треба да е загарантиран со SLA.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Здраво читав на интернет до 2020 сите корисници на сите оператори ќе бидат на оптика тоа значи дека ќе го нема слабиот интернет и ќе треба да се префрлиме на оптика?
Кај го прочита ова? Имаше најави за VDSL од телеком ама тоа не е оптика.
Инаку да, кабелските оператори нудад солидни пакети за домашни корисници, само треба сепак да го покачат upload барем на 10 мегабита.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Здраво читав на интернет до 2020 сите корисници на сите оператори ќе бидат на оптика тоа значи дека ќе го нема слабиот интернет и ќе треба да се префрлиме на оптика?
Кај го прочита ова? Имаше најави за VDSL од телеком ама тоа не е оптика.
Инаку да, кабелските оператори нудад солидни пакети за домашни корисници, само треба сепак да го покачат upload барем на 10 мегабита.
Прочитал, ама не дочитал.

Вистината е дека Македонски Телеком првично планираше до крајот на 2016 година да ги покрие сите урбани подрачја низ Македонија со својата оптичка телекомуникациска мрежа, а до крајот на 2018 година да ја покрие цела Македонија со својата оптичка телекомуникациска мрежа.

Еве сме сега во 2018 година, и сеуште цело Скопје не е покриено со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а камо ли па останатите урбани средини низ Македонија.

Во пракса, очекувањата се дека најдоцна до крајот на 2020 година ако не цела Македонија, тогаш барем сите урбани подрачја и барем половина од руралните средини - оние понаселените - ќе бидат покриени со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

А кога сме кај сите оператори до 2020 година, во 2014 година АЕК усвои нов правилник со кој заклучно со 2020 година - иако не е јасно дали заклучно со почетокот, односно 1 јануари 2020, или заклучно со крајот, односно 31 декември 2020 - сите телекомуникациски оператори низ Македонија ќе бидат обврзани на сите свои корисници - без разлика каде живеат - да им овозможат Интернет со минимална брзина на симнување од 30 мегабита (3.75 мегабајти) во секунда.

(14.07.2014 | 17:23) АЕК: За шест години брз интернет за сите граѓани

Но бидејќи 2020 година сеуште е далеку, АЕК има право да се премисли и да го промени усвоениот правилник, а Македонски Телеком како компанија во која сеуште државата е делумен, односно малцински сопственик, може да побара пролонгирање на крајниот рок.

Сигурно и Вип со задоволство би се согласиле со нив и заедно би побарале пролонгирање на таквиот рок, бидејќи може и вака да се ограбуваат корисниците со мизерни 8 мегабита (1 мегабајт) во секунда и 12 мегабита (1.5 мегабајти) во секунда, ете заедно ги укинаа Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, па можеби заедно ќе побараат во 2019 или во 2020 година понатамошно одлагање на крајниот рок за брз Интернет за сите граѓани.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.684
Поени од реакции
35.019
Прочитал, ама не дочитал.

Вистината е дека Македонски Телеком првично планираше до крајот на 2016 година да ги покрие сите урбани подрачја низ Македонија со својата оптичка телекомуникациска мрежа, а до крајот на 2018 година да ја покрие цела Македонија со својата оптичка телекомуникациска мрежа.

Еве сме сега во 2018 година, и сеуште цело Скопје не е покриено со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а камо ли па останатите урбани средини низ Македонија.

Во пракса, очекувањата се дека најдоцна до крајот на 2020 година ако не цела Македонија, тогаш барем сите урбани подрачја и барем половина од руралните средини - оние понаселените - ќе бидат покриени со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

А кога сме кај сите оператори до 2020 година, во 2014 година АЕК усвои нов правилник со кој заклучно со 2020 година - иако не е јасно дали заклучно со почетокот, односно 1 јануари 2020, или заклучно со крајот, односно 31 декември 2020 - сите телекомуникациски оператори низ Македонија ќе бидат обврзани на сите свои корисници - без разлика каде живеат - да им овозможат Интернет со минимална брзина на симнување од 30 мегабита (3.75 мегабајти) во секунда.

(14.07.2014 | 17:23) АЕК: За шест години брз интернет за сите граѓани

Но бидејќи 2020 година сеуште е далеку, АЕК има право да се премисли и да го промени усвоениот правилник, а Македонски Телеком како компанија во која сеуште државата е делумен, односно малцински сопственик, може да побара пролонгирање на крајниот рок.

Сигурно и Вип со задоволство би се согласиле со нив и заедно би побарале пролонгирање на таквиот рок, бидејќи може и вака да се ограбуваат корисниците со мизерни 8 мегабита (1 мегабајт) во секунда и 12 мегабита (1.5 мегабајти) во секунда, ете заедно ги укинаа Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, па можеби заедно ќе побараат во 2019 или во 2020 година понатамошно одлагање на крајниот рок за брз Интернет за сите граѓани.
Да им овозможат, или да им дадат пакети со таа брзина?
Ако е само да може да се постигне таа брзина, тогаш тоа е веќе овозможено, ако се однесува на минимална брзина за пакетите, тогаш не треба да стои овозможат, туку пакетите кои ќе се нудат да бидат со минимална брзина од 30мбс.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Да им овозможат, или да им дадат пакети со таа брзина?
Ако е само да може да се постигне таа брзина, тогаш тоа е веќе овозможено, ако се однесува на минимална брзина за пакетите, тогаш не треба да стои овозможат, туку пакетите кои ќе се нудат да бидат со минимална брзина од 30мбс.
Ете ти го линкот од 2014 година во цитатот:

" Сите граѓани без разлика дали живеат во рурална или градска средина, за шест години треба да имаат пристап до брз интернет, со брзина не помала од 30 мегабити во секунда – предвидува новиот правилник на Агенцијата за електронски комуникации. " .
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.539
Ете ти го линкот од 2014 година во цитатот:

" Сите граѓани без разлика дали живеат во рурална или градска средина, за шест години треба да имаат пристап до брз интернет, со брзина не помала од 30 мегабити во секунда – предвидува новиот правилник на Агенцијата за електронски комуникации. " .
Ова е супер, бидејќи ќе паднат цените на оптиката, ќе бидат попристапни, затоа е добро да има целосно покривање. Досега во најголемиот паќет на Магента Л доколку немаш пристап до оптика беше максимумот 12Мбс/0,7 а цената беше иста мислам. И уште не ми е јасно како цело Скопје не е под Оптика сеуште.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.684
Поени од реакции
35.019
Ете ти го линкот од 2014 година во цитатот:

" Сите граѓани без разлика дали живеат во рурална или градска средина, за шест години треба да имаат пристап до брз интернет, со брзина не помала од 30 мегабити во секунда – предвидува новиот правилник на Агенцијата за електронски комуникации. " .
Не е научна фантастика ниту некакво подобрување ова, сите можат и во моментов да им овозможат да имаат минимум 30мбпс, ваљда си тактизираат до крај и ако мора да ги сменат сите договори на 30мбпс ќе ги натераат корисниците да препотпишат нови договори на по 2 години кога ќе дојде крајниот рок.[DOUBLEPOST=1517176446][/DOUBLEPOST]
Ова е супер, бидејќи ќе паднат цените на оптиката, ќе бидат попристапни, затоа е добро да има целосно покривање. Досега во најголемиот паќет на Магента Л доколку немаш пристап до оптика беше максимумот 12Мбс/0,7 а цената беше иста мислам. И уште не ми е јасно како цело Скопје не е под Оптика сеуште.
Не ти треба оптика за да достигнеш 30мбпс, за upload можеби е пофлексибилна, но ова 30мбпс верувам дека се однесува на download.
Нема ни да биде за скоро цело Скопје под оптика, скапа инвестиција се градежните активности, не се гради инфраструктура преку ноќ, проекти, градежни активности, материјали, ресурси за outsource, ќе си потрае додека да се покрие цело Скопје под оптика.
Во странство имаш друга финта, таму канализацијата ја гради општината/државата, а доколку гради операторот тогаш е должен да пушти и за останатите оператори црево, плус рентаат и кабли, да речеме ако Телеком еднаш стигнал до тебе со кабел, истиот тој кабел утре може да го користи и друг оператор ако сакаш да го прекинеш договорот со Телеком, само меѓусебно операторите си ги пријавуваат каде користат туѓа и во агенцијата, ако се работеше така во мкд досега немаше да има село непокриено, вака инвестираат 5 оператори секој во засебна мрежа и пак килава работата.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.531
Поени од реакции
11.603
Не е научна фантастика ниту некакво подобрување ова, сите можат и во моментов да им овозможат да имаат минимум 30мбпс, ваљда си тактизираат до крај и ако мора да ги сменат сите договори на 30мбпс ќе ги натераат корисниците да препотпишат нови договори на по 2 години кога ќе дојде крајниот рок.
Точно, не е научна фантастика, но ќе биде законски загарантиран минимум од 2020 година па понатаму.

Не ти треба оптика за да достигнеш 30мбпс, за upload можеби е пофлексибилна, но ова 30мбпс верувам дека се однесува на download.
Нема ни да биде за скоро цело Скопје под оптика, скапа инвестиција се градежните активности, не се гради инфраструктура преку ноќ, проекти, градежни активности, материјали, ресурси за outsource, ќе си потрае додека да се покрие цело Скопје под оптика.
Во странство имаш друга финта, таму канализацијата ја гради општината/државата, а доколку гради операторот тогаш е должен да пушти и за останатите оператори црево, плус рентаат и кабли, да речеме ако Телеком еднаш стигнал до тебе со кабел, истиот тој кабел утре може да го користи и друг оператор ако сакаш да го прекинеш договорот со Телеком, само меѓусебно операторите си ги пријавуваат каде користат туѓа и во агенцијата, ако се работеше така во мкд досега немаше да има село непокриено, вака инвестираат 5 оператори секој во засебна мрежа и пак килава работата.
И кај нас го имаме плаќањето кирија на туѓ оператор за користење на негов кабелски приклучок, Неотел ги нуди своите услуги преку бакарната телекомуникациска мрежа и преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком - со исклучок на неколкуте подрачја каде што е достапна бакарната и/или оптичката телекомуникациска мрежа на Неотел, а и поранешен Он.нет/Оне, односно денешен Vip Net Lite е достапен преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Разликата е во тоа што кај нас кога се гради или обновува некој(а) улица/булевар, телекомуникациските оператори не се обврзани да пуштат црева за бакарни и/или оптички кабли. Но има ретки исклучоци каде што телекомуникациските оператори заедно соработуваат, пример за тоа се ланските градежно-земјени работи на улица Кленоец во Влае, каде што Вип, Неотел и Телекабел заедно инвестираа во пуштање на црева за нивни бакарни и/или оптички телекомуникациски кабли.

И да, загарантираниот минимум од 30 мегабита (3.75 мегабајти) во секунда се однесува на Интернет брзината на симнување (примање) на податоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom