Помош, софтверски проблеми и совети

P

psychostasia

Гостин
Пробај со друг кабел, ако заебава и со тој до портовите е нешто проблемот штом викаш дека функционирало претходно и со мрдање се поврзувало.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
%temp% фолдерот колку ти зафаќа?[DOUBLEPOST=1513684998][/DOUBLEPOST]

Recuva е од подобрите бесплатни, но ако си го форматирал можно е и така да не ги најдеш.

Инсталирај го и намести екстрактирање на усб, пушти го да скенира и моли се.
Во фолдерот windows/logs/CBS,имав преку 84 гига,никако неможев да го избришам па вчера го форматирав лаптопот но помалку па од себе се полни.Инаку имам за апдејти,да абдејтирам или?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Па немаше проблем до пред месец дена. Прво почна да заебава но го мрдав кабелот лево-десно и се поврзуваше за сега воопшто да не го поврзува.
Смени кабел штом така, ваљда не е појден hdmi портот...
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Некој сервис за СК Центар, за инсталација на оперативен систем/форматирање на лаптоп???
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Во фолдерот windows/logs/CBS,имав преку 84 гига,никако неможев да го избришам па вчера го форматирав лаптопот но помалку па од себе се полни.Инаку имам за апдејти,да абдејтирам или?
За првото прашање еве ти решение за во иднина:
(https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-update/solved-component-based-servicing-cbslog-causes-all/0b91bea0-31b5-42a1-8293-e9040c4eedfa?auth=1)
(https://www.computerworld.com/article/3112358/microsoft-windows/windows-7-log-file-compression-bug-can-fill-up-your-hard-drive.html)

Овие се за 7-ца но мислам дека е слична процедурата.

А за второто прашај некој што користи 10-ка. Некои викаат не, други да, а јас лично моментално користам XP и 7-ца и ништо немам апдејтирано, дури и драјвери и немам проблеми со стабилност.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
За првото прашање еве ти решение за во иднина:
(https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-update/solved-component-based-servicing-cbslog-causes-all/0b91bea0-31b5-42a1-8293-e9040c4eedfa?auth=1)
(https://www.computerworld.com/article/3112358/microsoft-windows/windows-7-log-file-compression-bug-can-fill-up-your-hard-drive.html)

Овие се за 7-ца но мислам дека е слична процедурата.

А за второто прашај некој што користи 10-ка. Некои викаат не, други да, а јас лично моментално користам XP и 7-ца и ништо немам апдејтирано, дури и драјвери и немам проблеми со стабилност.
upload_2017-12-21_16-29-50.png

Како да го тргнам оваа?Ми се појавува на секо сајт?
 

Kuz

Член од
9 април 2017
Мислења
198
Поени од реакции
97
Прегледај го приврзокот 182137

Како да го тргнам оваа?Ми се појавува на секо сајт?
https://home.sophos.com/?r=/manage/home[DOUBLEPOST=1513871356][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 182137

Како да го тргнам оваа?Ми се појавува на секо сајт?
http://www.superantispyware.com/download.html
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Или јас сум енормно глуп или Ексел е само ограничено гомно.

Имам две ќелии со бројки. Сакам во трета ќелија, со помош на ИФ формулата, автоматски да ми се внесува вредност која е зависна од соодносот на првите две ќелии. Доколку првата е поголема од другата една вредност, доколку се еднакви втора вредност, доколку првата е помала од втората трета вредност. Пробав не знам колку варијации на нестед ИФ формули, на сите до една ми појавуваше ерор. Единствено објаснување што ја го имам е дека Ексел не може да препознае ваква формула, односно ИФ формулите во ваков случај можат да се користат само за растечки/опаѓачки низи и прости соодноси.

Практично вака би сакал да изгледа:
32 - 32 - икс
32 - 28 - единица
32 - 35 - двојка.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Или јас сум енормно глуп или Ексел е само ограничено гомно.

Имам две ќелии со бројки. Сакам во трета ќелија, со помош на ИФ формулата, автоматски да ми се внесува вредност која е зависна од соодносот на првите две ќелии. Доколку првата е поголема од другата една вредност, доколку се еднакви втора вредност, доколку првата е помала од втората трета вредност. Пробав не знам колку варијации на нестед ИФ формули, на сите до една ми појавуваше ерор. Единствено објаснување што ја го имам е дека Ексел не може да препознае ваква формула, односно ИФ формулите во ваков случај можат да се користат само за растечки/опаѓачки низи и прости соодноси.

Практично вака би сакал да изгледа:
32 - 32 - икс
32 - 28 - единица
32 - 35 - двојка.
A да напишеше формулата па да видиме што не работи?
Ова работи кај мене. Во двете ќелии (А1, В1) се броевите, третата ќелија (C1) "=IF(A3<B3;"2"; IF(A3=B3;"X";"1"))" без наводниците секако.
upload_2018-1-12_7-41-27.png
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Како да префрлам документи од коруптиран C? При бутирање на виндоусо ми покажува: 0x00000e9 error.
Пробав со Hiren's Boot mini XP преку cmd, ама не ми дозволува да пристапам кон партицијата C, се лоадира доста време и на крајот покажува дека настанала грешка. А останатите партиции можам да ги отворам. Исто и ако пробам со xcopy неќе (нормално не му дава пристап исто). А ако пробам My Computer да уклучам кочи, треба 5 минути само за партициите да ги покажи, ваљда копа вирусо во меѓувреме. Некое чаре?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Како да префрлам документи од коруптиран C? При бутирање на виндоусо ми покажува: 0x00000e9 error.
Пробав со Hiren's Boot mini XP преку cmd, ама не ми дозволува да пристапам кон партицијата C, се лоадира доста време и на крајот покажува дека настанала грешка. А останатите партиции можам да ги отворам. Исто и ако пробам со xcopy неќе (нормално не му дава пристап исто). А ако пробам My Computer да уклучам кочи, треба 5 минути само за партициите да ги покажи, ваљда копа вирусо во меѓувреме. Некое чаре?
Ако не го препознава C: како ntfs, го вади како raw незнам дали воопшто може да се направи нешто.
Барај ги дечките од Куманово што работеа на А1 случајот
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Ако не го препознава C: како ntfs, го вади како raw незнам дали воопшто може да се направи нешто.
Барај ги дечките од Куманово што работеа на А1 случајот
А ако го извадам HDD (Лаптоп) и го поврзам на Десктоп нема да можи со некоја алатка да се напрај Recovery?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
А ако го извадам HDD (Лаптоп) и го поврзам на Десктоп нема да можи со некоја алатка да се напрај Recovery?
Ако го чита како raw не верувам дека ќе може да напраиш било што
 

Kajgana Shop

На врв Bottom