Најекономично греење и ладење

Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Se dobiva sliika so dupki druze Da, ama trolot odnosno energy vampirot se hrani od tvoeto vnimanie pa makar i go pcuel i ovie posledni krasni postovi od Zlatko od Strelec od site pak ke se odvedat u pogresen pravec poradi trolot i zatoa mislam ignore bez da te jade jandza sto pisal e mnogu pokorisen.
Inace na prva nikad ne ignoriram duri i vo nevozmoznoto [...dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena...] prvo istrazuvam i iako nejkev da repliciram poradi gore navedenite pricini ke pisam cisto radi tehnicka informativnost deka Tundrava sto se spominja vo postot taa so E oznaka (za Europe) nosi Mitsubishi kompresor so oznaka Snb130Fgymc-L1
Прегледај го приврзокот 184357

ama gledam masala go ima i vo OEM AUTHORIZED izvedbi (sigurno e "ponova" tehnologija teska za "kopiranje")
http://heatpumpsreview.com/product/haier-ac-1750-251-compressor-snb130fgymc-l1/
najeftina cena sto mu najdov na net e 168€
https://www.englishtaobao.net/product/562190480448/
za spomenatiot Daikin vo sporedbata najeftina cena za kompresor na net najdov 410€...
Прегледај го приврзокот 184358
E sega ovoj so oznaka B (Burundi) kaj nas sto se nosi sto go spomna Strelec kako B za Balkanski neznam sto nosi ama ni za pola cena da sum go platil ne bi imal hrabrost da ja otvoram haubata...

Не знам како можеш да се гледаш во огледало ! Нели се срамиш што си таков лажлив манипулатор ! Што ќе добиеш со тоа не можам да разберам ама и не морам ! Доволно е да Ве демантирам и да ги разобличувам вашите смешни неписмени лаги !
Еве што се продава во Македонија !!!
Токму тој модел од Еуровент !
А ве боли а, IP клончиња ;)


upload_2018-1-25_12-14-19.png


И ПОВТОРНО ДАЈКИНОТ !!!
Чисто све ко солза ! Убаво се чита кој какви перформанси вади на минусни ! Кој е добар за греење а кој за дефрости :D
Изгледа Митсубиши компресор си е Митсубиши компресор ;)

 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Искрено, мислам дека одговорот кој ќе го добијам(добиеш) ќе биде: Благодарам , понудата не се прифаќа ! Ние ќе продолжиме да се загреваме na 26 а кој сака слободно нека мрзни за свои пари na 20...Се грееемe еколошки , го полниме буџетот со големо ДДВ од голема сметка, не користиме дрва и не загадуваме !
Лесна е твојта, си ги грееш твоите на 20Ц и си плаќаш мали сметки за струја со Фонко ОнОфф клима со COP 0.5 на минусни температури ! Ти си храбар и издржлив цовек, иако некои шегаџии би рекле дека си само едноставно превише стиснат...иконом што би рекол Колозов од Македонски народни пред години ;)
Pogovorkata od pogore ne ni bese vperena kon tebe...... Ama sega gledam deka sosema ti odgovara.
Brej gledaj te me cudite se, se gream na celi 26C. Jas ednostavno sum probal da se gream na 20C ne mi odgovara, gledam deka 21-22C e sosema optimalno i na moi godini. Pa ti koga ce dojdes na moi godini i 30C ce ti e malce......Inace od kaj znaes pa ti kolku jas placam za struja, pa sum se stisnal za greenje?
Mislis deka si nesto specijalno ako se grees na invertori na 26C, a jas na on/off Fonko na 20C?
Ako ne si po struka advokat, sosema dobro pi ti prilegala ovaa profesija ili mozebi pogodiv. Abe na sekogo ima sto da mu odgovoris i da mu prikacis.
Inace ova so GREE gore dolu si vo pravo, ama brate ja pretera. Porakata ti ja razbravme i ne mora da se odi ponatamu.
Po mene za klimive sto doadjaat vo Makedonija, GREE ne e nisto ni podobro ni poloso od ostanatite klimi vo toj cenoven rang, bez razlika dali se "japonski" ili kineski. Toa e nasata vistina i nie treba da se pomirime so toa.
Nema povece da ti repliciram preku ..... mi e.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Se dobiva sliika so dupki druze Da, ama trolot odnosno energy vampirot se hrani od tvoeto vnimanie pa makar i go pcuel i ovie posledni krasni postovi od Zlatko od Strelec od site pak ke se odvedat u pogresen pravec poradi trolot i zatoa mislam ignore bez da te jade jandza sto pisal e mnogu pokorisen.
Inace na prva nikad ne ignoriram duri i vo nevozmoznoto [...dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena...] prvo istrazuvam i iako nejkev da repliciram poradi gore navedenite pricini ke pisam cisto radi tehnicka informativnost deka Tundrava sto se spominja vo postot taa so E oznaka (za Europe) nosi Mitsubishi kompresor so oznaka Snb130Fgymc-L1
Прегледај го приврзокот 184357

ama gledam masala go ima i vo OEM AUTHORIZED izvedbi (sigurno e "ponova" tehnologija teska za "kopiranje")
http://heatpumpsreview.com/product/haier-ac-1750-251-compressor-snb130fgymc-l1/
najeftina cena sto mu najdov na net e 168€
https://www.englishtaobao.net/product/562190480448/
za spomenatiot Daikin vo sporedbata najeftina cena za kompresor na net najdov 410€...
Прегледај го приврзокот 184358
E sega ovoj so oznaka B (Burundi) kaj nas sto se nosi sto go spomna Strelec kako B za Balkanski neznam sto nosi ama ni za pola cena da sum go platil ne bi imal hrabrost da ja otvoram haubata...
Инаку тој Митсубиши „евтин компресор“ од Тундрата го ставале и во скапо Греее : Види богати ;) Сега ќе се активира подвоената личност ! Абе не го бива, во Хаиер е , абе го бива во Хансол 18ка е хахахахахахаха
Не бееее тој е некој помалку Хансол или понеоригинал Хансол или Хансол за Африка хахахахахаххахаха
Ееее клонови манипулаторски лажливи шиткачки...Ја нема таа манипулација што нема да ви ја побијам !!!


upload_2018-1-25_12-37-20.png [DOUBLEPOST=1516881178][/DOUBLEPOST]
Pogovorkata od pogore ne ni bese vperena kon tebe...... Ama sega gledam deka sosema ti odgovara.
Brej gledaj te me cudite se, se gream na celi 26C. Jas ednostavno sum probal da se gream na 20C ne mi odgovara, gledam deka 21-22C e sosema optimalno i na moi godini. Pa ti koga ce dojdes na moi godini i 30C ce ti e malce......Inace od kaj znaes pa ti kolku jas placam za struja, pa sum se stisnal za greenje?
Mislis deka si nesto specijalno ako se grees na invertori na 26C, a jas na on/off Fonko na 20C?
Ako ne si po struka advokat, sosema dobro pi ti prilegala ovaa profesija ili mozebi pogodiv. Abe na sekogo ima sto da mu odgovoris i da mu prikacis.
Inace ova so GREE gore dolu si vo pravo, ama brate ja pretera. Porakata ti ja razbravme i ne mora da se odi ponatamu.
Po mene za klimive sto doadjaat vo Makedonija, GREE ne e nisto ni podobro ni poloso od ostanatite klimi vo toj cenoven rang, bez razlika dali se "japonski" ili kineski. Toa e nasata vistina i nie treba da se pomirime so toa.
Nema povece da ti repliciram preku ..... mi e.
OK Златко ! Доволно беше ! Само не знам зошто мене ми се лутиш ? :D Ти мене почна да ме учиш како треба и на колку Ц треба д а се греам а не јас тебе ?! Капиш !? Па јас пак не ти се лутам ! Тоа го сфатив као твој совет !
И некако успеа да увидиш дека јас демек се фалам дека се греам на 26 и слични глупости, кратки ракави, ова , она. Извини ама као комплекси некои да лечиш :D ...
Јас само истакнав дека тоa е све субјективно ! Секој различно осеќа исти температури ! Eве тебе ти е OK 20 а на мојте дома им е ладно на 25 Ц (не на мене ) ! Затоа е неопходен Еуровент ! Секогаш исти услови секогаш исти температури, за секого ! Па читај бројки измерени, факти, размисли и купувај инвертер со сертификат !
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Хаиерот 18ка одамна сме заклучиле дека е одличен според еуровент. Само не е испромовиран доволно.

Работата со него е дека немаме некое искуство како со AERI за да знаеме како се однесува во секојдневна употреба. Еуровентот ни кажува 90% и без него тешко може да се оформи мислење, ама многу е важна уште една-две работи при греење.

1. Дали дува ладно кога исклучува компресор или кога прави дефрост. Ова е премногу важно за греење на клима.
-Ова е важно за да нема нелагодност при греење и чувство на студ иако е топло во просторијата. FH35VE одлично го решава ова и нема никогаш осет на студ.

2. Дали кога се пали на греење вратичката сама оди најдоле за да дува надоле.
-Многу важно за широкиот дијапазон на корисници кои сакаат да стиснат едно копче. И плус за ставање на тајмер и кога ќе се упали или да оди на најниско вратичката или да ја памти последната позиција на вратичката. Катастрофално е кај луѓе кои немаат намера да се замараат со глупости цел живот вратичката кога ќе упалат им стои горе. И климата џабе грее едвај загрева. Истата клима со вратичка надоле грее 5 пати посилно. FH35VE на греење оди надоле со вратичките и плус ја памти последната состојба на вратичките при палење. Мора така. Ако не треба со селотејп да се залепи вратичката или со пиштол за пластика да се капне за да стои како што треба.

Потребен е дефинитивен одговор на овие две прашања за да би можело 100% да се препорача оваа клима.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Факт е дека се продаваат две верзии....значи дека се увезени 2 верзии на тој Хаиер Тундра 18
Едната е со надворешна 1U18BE8ERA
KlimiThundra.jpg

а втората со надворешна 1U18EE8ERA

haier2.png

А што е разликата незнаеме зашто за моделот со B нема сервисно па не се знае што има под хаубата (како што беше кажано)....или мачка у вреќа е!!!
А Еуровентот важи само за 1U18EE8ERA !!!
Но да не искочи дека била печатна грешка на сајтов на СЕТ па и таа да е наместо со Е пак со B надворешната :)
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Хаиерот 18ка одамна сме заклучиле дека е одличен според еуровент. Само не е испромовиран доволно.

Работата со него е дека немаме некое искуство како со AERI за да знаеме како се однесува во секојдневна употреба. Еуровентот ни кажува 90% и без него тешко може да се оформи мислење, ама многу е важна уште една-две работи при греење.

1. Дали дува ладно кога исклучува компресор или кога прави дефрост. Ова е премногу важно за греење на клима.
-Ова е важно за да нема нелагодност при греење и чувство на студ иако е топло во просторијата. FH35VE одлично го решава ова и нема никогаш осет на студ.

2. Дали кога се пали на греење вратичката сама оди најдоле за да дува надоле.
-Многу важно за широкиот дијапазон на корисници кои сакаат да стиснат едно копче. И плус за ставање на тајмер и кога ќе се упали или да оди на најниско вратичката или да ја памти последната позиција на вратичката. Катастрофално е кај луѓе кои немаат намера да се замараат со глупости цел живот вратичката кога ќе упалат им стои горе. И климата џабе грее едвај загрева. Истата клима со вратичка надоле грее 5 пати посилно. FH35VE на греење оди надоле со вратичките и плус ја памти последната состојба на вратичките при палење. Мора така. Ако не треба со селотејп да се залепи вратичката или со пиштол за пластика да се капне за да стои како што треба.

Потребен е дефинитивен одговор на овие две прашања за да би можело 100% да се препорача оваа клима.
Потполно си во право !
Само не ми е јасна поентата со користа од најдолу дувањето ! Мојата оди скрос вертикално ! По вертикално не може од тоа ! И ? единствениот заклучок ми беше дека многу побрзо исклучува климата оти побрзо загрева под неа и над неа ! Зборам без iFell Follow itn. Според мене можеби би била корисна таа опција во огромни високи простории ! Вака, не ми треба, не ја користам ! Единствено ти треба агол од 45-60 некаде и силен фан од мин 900м3 за таа топлина да се рашири...

Факт е дека се продаваат две верзии....значи дека се увезени 2 верзии на тој Хаиер Тундра 18
Едната е со надворешна 1U18BE8ERA
Прегледај го приврзокот 184366

а втората со надворешна 1U18EE8ERA

Прегледај го приврзокот 184365

А што е разликата незнаеме зашто за моделот со B нема сервисно па не се знае што има под хаубата (како што беше кажано)....или мачка у вреќа е!!!
А Еуровентот важи само за 1U18EE8ERA !!!
Но да не искочи дека била печатна грешка на сајтов на СЕТ па и таа да е наместо со Е пак со B надворешната :)
Г-не Gree, единствено мачки во вреќа и (не)намерни грешки има кај вас тезгерињата без Еуровент и на klimi.mk (за печатни грешки) ;). Ти тоа многу добро го знаеш ! Знаеш и што ќе ти кажат ако се јавиш и во Сетек и во Енергија ! Верзијата си е таа, еуровентот си е тој , митсубишито си е тоа , Све е чисто ко солза ! Затоа го напаѓате, затоа го плукате, затоа пукате од нервоза :D. Затоа што вие за инвертер со вакви перформанси САМО БЕЗ ЕУРОВЕНТ :pos: ги пљачкате луѓето по 60+ бона . А оваа „Митсубиши срце со Хајер беџ“ е скоро на пола ! Таму лежи зајакот ;)
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
Нема ни да најдеш ! Тоа цврсто го решив откако ми се згади од шиткачиве на кинеските Грее тезгериња и од разни типови „мојот е најголем“ ! Јас никому не правам реклама ! И не си го оправдувам и наметнувам мојот избор ! Само за Грее морав и морам да пишувам пошто го имав Хансолот, знам какво ѓубре беше и го шитнав на пола цена ! Толку од мене !
ВЕ МОЛАМ ПО ОВОЈ ПОСТ ДА ИСКОМУНИЦАРААТ САМО ГРЕЕ И ФОРАЛ И ТОА ЈАВНО! АКО ХАНСОЛОТ ОД 40 И КУСУР ИЛЈАДИ НЕ ЧИНЕЛ ОВА ТРЕБА ДА СЕ ОБРАЗЛОЖИ ПРЕД СИТЕ. ЈАС МИСЛЕВ ХАНСОЛОТ Е ЗАКОН АМА НЕМАВ ПАРИ. ОВА Е СЕРИОЗНО ОБВИНУВАЊЕ И БИ САКАЛ ДА Е ПОТКРЕПЕНО СО МИСЛЕЊА ОД ДВЕТЕ СТРАНИ!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Заради ова е битно да дува надоле или барем релативно надоле. А не хоризонтално како кога лади. Немора да е вертикално зависно од собата, ама многу разлика прави насоката на дување.






Слоевитост на топлината во собата која причинува доле да е под 20Ц, а горе да е над 30Ц.

Климата влече 30Ц во усис, а собата е привидно 20Ц и на луѓето им е ладно. Колку и да грее го грее само таванот.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Заради ова е битно да дува надоле или барем релативно надоле. А не хоризонтално како кога лади. Немора да е вертикално зависно од собата, ама многу разлика прави насоката на дување.






Слоевитост на топлината во собата која причинува доле да е под 20Ц, а горе да е над 30Ц.

Климата влече 30Ц во усис, а собата е привидно 20Ц и на луѓето им е ладно. Колку и да грее го грее само таванот.
Епа и јас истото го реков :)
Не мора да е најдолу, под 90, нема никакво фајде ! Доволно е грубо вака некаде 60 степена и ураган вентилатор. А мислам дека секој инвертер и ОнОфф клима, (барем моите за овие 15 години) по дефолт си оди најдолу автоматски само што ќе се стави на греење и обратно автоматски оди хоризонтално само што ќе се стави на ладење...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не е автоматски. Имам самсунг оноф стар не оди. Елите некој не оди. Фаворит не оди. Беко 7кв оноф. А океј клими се по 20 години цепаат и ладат и греат. Ама мора да се пекмезиш на секое да местиш...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ti imas elite on-off klima ?
Ako imas sliknija bas da vidime dali se identicni so Fonko moj rodnina imase klima YUETU vnatresnata bese mnogu slicna so Fonko
Moj komsija pak imase Elite klima isto bea na lik vnatresnite edinici slicni so Fonko.
Во едниот деловен простор е сега. Не одам таму. Порано пред 15 години беше во станот па ја префрливме. Ама еве ја ден денес работи. Мрзне. Се мачи. Ама грее и работи ден денес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom