Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Dobro be prijatel, a ti sto mislis koj gi pravi bugarskite zdruzenia vo Makedonija I so civi pari,sigurno ne mislis deka na Lazar ili Kolev nikoj I nisto I'm teknalo ke si napravam zdruzenie I ke si zemam po 30 evra tuk taka. Prijatel, Bugarija so nejzini pari gi otvori tie zdruzenija, taa ja finansira I partijata na Kolev sega, tie zdruzenija se I priznaeni od Bugarija kako oficijalni vidi na web strana od DABC. Ami sega ako nivnite sluzbenici Kolev I Lazar zemale pari a niv ne I'm dale procent ne sme nie narodov krivi pa nie da si go okrkame.Stramota I greota e toa sto ni go pravat.
Добро, ама значи дека не е причината бугарскиот интерес, но сепак проблемот е во тоа што здруженијата не биле раководени како што треба па оттаму проблемот што се појави со потврдите. Што си има Бугари, има во МК, работата била друга... и нормално дека ќе се налутат во Бугарија :) Освен тоа имај на ум дека многу се фалсификувале документи. Па колку Албанци земаа државјанство... Ова го направија за да се спречат бизнисите и затоа сега бараат оригинални документи, освен тоа од нотар шо иаме
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Не мислам дека е така. Сега со промениве на што се‘ не нема да почни да мисли народов. Бугарскиот став отсекогаш е јасен дека во Македонија живеат Бугари и историски така е. Проблемот беше што на (не)легален начин се издаваа потврди за потекло, т.е се правеа бизниси. Ним тоа не им се допадна затоа што тука некој очигледно добро заработуваше на тој начин. Само замисли колку потврди за потекло се издадени и колку пари се направени, ако од тие 53.000 апликанти знаеме дека 90% одат со потврди, значи во последниве години издадено околу да речеме 45.000 потврди а колку секоја од нив кошта да се извади? За нив би било срамно да се откажат од нас. Мое мнение е дека исто така ЕУ има влијаено да се затегнат условите за аплицирање зашто ако продолжеа со тоа темпо за 5 години сите во РМ ќе извадеа бугарски пасош. Затоа малку забавија. Сепак, ова е мое мнение.

Навистина ситуацијата беше вон контрола :)

Кој се‘ не извади пасош, кој се‘ не аплицира и на кој не се даде потврда за потекло.
Ама сепак сум оптимист, не знам зошто но осеќам дека со моменталното претседавање на Бугарија со ЕУ ќе се подобрат работите за Македонците.[DOUBLEPOST=1516797025][/DOUBLEPOST]
На ова се чудам, зашто толку скоро ти закажале интервју :)

Лани тие во јуни кои закажуваа интервју им дадоа датум во Август 2018. Ова изгледа дека сега веќе постапките се убрзани а пречките надминати. Ова е релативно близок датум за интервју имајќи во предвид дека до пред некој месец за до интервју се чекаше и до година ипол.
Ke pisese vaka ako ne bese so star dokument tuku i ti da bese samo so potvrda?.........abe pusta makedonska rabota......i ovie blgarive neznaet sto praet,treba samo eden makedonec da stavet glaven vo pravosudie ima da gi sredi ne samo tie 50 000 tuku i ostanatite 1 500 000 makedonci:pos:
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Не мислам дека е така. Сега со промениве на што се‘ не нема да почни да мисли народов. Бугарскиот став отсекогаш е јасен дека во Македонија живеат Бугари и историски така е. Проблемот беше што на (не)легален начин се издаваа потврди за потекло, т.е се правеа бизниси. Ним тоа не им се допадна затоа што тука некој очигледно добро заработуваше на тој начин. Само замисли колку потврди за потекло се издадени и колку пари се направени, ако од тие 53.000 апликанти знаеме дека 90% одат со потврди, значи во последниве години издадено околу да речеме 45.000 потврди а колку секоја од нив кошта да се извади? За нив би било срамно да се откажат од нас. Мое мнение е дека исто така ЕУ има влијаено да се затегнат условите за аплицирање зашто ако продолжеа со тоа темпо за 5 години сите во РМ ќе извадеа бугарски пасош. Затоа малку забавија. Сепак, ова е мое мнение.

Навистина ситуацијата беше вон контрола :)

Кој се‘ не извади пасош, кој се‘ не аплицира и на кој не се даде потврда за потекло.
Ама сепак сум оптимист, не знам зошто но осеќам дека со моменталното претседавање на Бугарија со ЕУ ќе се подобрат работите за Македонците.[DOUBLEPOST=1516797025][/DOUBLEPOST]
На ова се чудам, зашто толку скоро ти закажале интервју :)

Лани тие во јуни кои закажуваа интервју им дадоа датум во Август 2018. Ова изгледа дека сега веќе постапките се убрзани а пречките надминати. Ова е релативно близок датум за интервју имајќи во предвид дека до пред некој месец за до интервју се чекаше и до година ипол.
Batka koj precki be ? Nikoj veke ne aplicira se dozna deka ne davaat vece blgarite samo preku roditel ne se laze veke narodov so prevarantite posrednici
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве конечно го објавија отчетот за 2017 г.
Од вкупно 3380 души што добиле државјанство во 2017 г., 1613 души добиле државјанство на основа родител - бугарски државјанин, а 1436 души на основа бугарско потекло.
Овие бројки се од вкупниот број на потпишани укази. Македонци кои добиле државјанства се 1150. Одбиени биле 666 души.
Не знам шо дискутираме веќе за братучеди, вујковци па и потврди. Се е јасно.
https://www.president.bg/docs/1516795436.pdf
А уште полошо е што за 3 месеци т.е. од 1 октомври до 31 декември 2017 г. одбиени биле 343 души што е повеќе од половина од целата година (666) и трендот продолжува и во 2018 г. https://www.president.bg/docs/1516795587.pdf
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Еве конечно го објавија отчетот за 2017 г.
Од вкупно 3380 души што добиле државјанство во 2017 г., 1613 души добиле државјанство на основа родител - бугарски државјанин, а 1436 души на основа бугарско потекло.
Овие бројки се од вкупниот број на потпишани укази. Македонци кои добиле државјанства се 1150. Одбиени биле 666 души.
Не знам шо дискутираме веќе за братучеди, вујковци па и потврди. Се е јасно.
https://www.president.bg/docs/1516795436.pdf
А уште полошо е што за 3 месеци т.е. од 1 октомври до 31 декември 2017 г. одбиени биле 343 души што е повеќе од половина од целата година (666) и трендот продолжува и во 2018 г. https://www.president.bg/docs/1516795587.pdf
Не бе лажев, КАЈ СЕ СЕГА ПОСРЕДНИЦИТЕ?
Немало везе договорот? НА ДЕЛО
Овие информации што ги имаш се за 2017
Од 2018, ќе затегнат уште повеќе нема да смее ни запирка да фали, само останува глупоста што споро работат ине влечкаат, ако досега бев оптимист, сега не.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Еве конечно го објавија отчетот за 2017 г.
Од вкупно 3380 души што добиле државјанство во 2017 г., 1613 души добиле државјанство на основа родител - бугарски државјанин, а 1436 души на основа бугарско потекло.
Овие бројки се од вкупниот број на потпишани укази. Македонци кои добиле државјанства се 1150. Одбиени биле 666 души.
Не знам шо дискутираме веќе за братучеди, вујковци па и потврди. Се е јасно.
https://www.president.bg/docs/1516795436.pdf
А уште полошо е што за 3 месеци т.е. од 1 октомври до 31 декември 2017 г. одбиени биле 343 души што е повеќе од половина од целата година (666) и трендот продолжува и во 2018 г. https://www.president.bg/docs/1516795587.pdf
Kakov cinizam i dvolicnost na bugarskite politicari vo javnosta i pred mediumite so polna usta za nivnite zadgranicni braka a vo praksa si teret beter nego bilo koga.......a Jotova prikaska za sebe,seuste neznaela dali od potpisuvanjeto na slavniot dogovor za dobrososedstvo davanjeto na blgarski grazdjanstva se zgolemilo ili namalilo......koja dvolicnost ,pa daj nekoj na tie sluzbite tamo sto gi izgotvuvet statistikive da im objasnit deka treba prvo viceprezidentot da si go informiret pa potoa javnosta......kakvi igri si igret na tugja maka
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
jas sum edna nedela na proverka od vicepresident i stvarno me stra kolku vreme ke ostanime so ovoj status i dali ke potpise jotovata.[DOUBLEPOST=1516713766][/DOUBLEPOST]
jas sum edna nedela na proverka od vicepresident i stvarno me stra kolku vreme ke ostanime so ovoj status i dali ke potpise jotovata.
Ако си со документ од мајка/татко/ брат/сестра, при проверка на истиот од МП во М за внатрешни треба на пример братот да те има и тебе пријавено. Ако не го сторил тоа кога вадел тој пасош, треба да поднесеш барање за да те заведат како негов брат/сестра и таа потврда се носи во МП. Ако имаш посредник, тој би требало тоа да го знае.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Еве конечно го објавија отчетот за 2017 г.
Од вкупно 3380 души што добиле државјанство во 2017 г., 1613 души добиле државјанство на основа родител - бугарски државјанин, а 1436 души на основа бугарско потекло.
Овие бројки се од вкупниот број на потпишани укази. Македонци кои добиле државјанства се 1150. Одбиени биле 666 души.
Не знам шо дискутираме веќе за братучеди, вујковци па и потврди. Се е јасно.
https://www.president.bg/docs/1516795436.pdf
А уште полошо е што за 3 месеци т.е. од 1 октомври до 31 декември 2017 г. одбиени биле 343 души што е повеќе од половина од целата година (666) и трендот продолжува и во 2018 г. https://www.president.bg/docs/1516795587.pdf
sve e ova tocno no ako ja poglednis tablicata ke vidis deka ima najmnogu ukazi za makedonci koi sigurno site nemaat bugarsko poteklo ili postojan prestoj.zakonot bese i pred 7-8godini skoro isti ama zemaa samo so potpisuvajne na izjava.sve e ova politika...kenijci afrikanci i red drugi zemale drzavjanstvo i ti ke mi kazes toa bilo zakonski.sve e politika.poglednija celosno tabelata pa ke ti stane jasno.si ja ispolnija nasite brakja celta i sega koj ve trkala.i od tir666 dusi dali 250 se od makedonija
 
Член од
23 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
74
Денес при консултација во Амбасада на Република Бугарија во Скопје,ме известија дека проверката од вицепрезидента е нов поледен статус пред издавањето на указот,дека по новите правила овој статус стои од моментот кога досието оди до Вицепрезидента до самиот чин на издавање на указот.

Информацијата ја добив на добро познатиот контакт телефон од службеникот кој што се јави.

Секој обид на посредниците за време на овој статус да дојдат до некое евро преку потврди и друштва е последен обид за крадење на кандидатите.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ако си со документ од мајка/татко/ брат/сестра, при проверка на истиот од МП во М за внатрешни треба на пример братот да те има и тебе пријавено. Ако не го сторил тоа кога вадел тој пасош, треба да поднесеш барање за да те заведат како негов брат/сестра и таа потврда се носи во МП. Ако имаш посредник, тој би требало тоа да го знае.
Дали мислиш на Удостоверението за родствени врзки кое го издаваат од општината во Бугарија кадешто се има реристрирано братот или станува збор за некаква друга потврда што ја издаваат од М за внатрешни работи?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Здраво има ли некој искуство со подесување за вадење стар документ (воена книшка) од велико турново
Колку време од прилика се чека за одговор-потврда...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
sve e ova tocno no ako ja poglednis tablicata ke vidis deka ima najmnogu ukazi za makedonci koi sigurno site nemaat bugarsko poteklo ili postojan prestoj.zakonot bese i pred 7-8godini skoro isti ama zemaa samo so potpisuvajne na izjava.sve e ova politika...kenijci afrikanci i red drugi zemale drzavjanstvo i ti ke mi kazes toa bilo zakonski.sve e politika.poglednija celosno tabelata pa ke ti stane jasno.si ja ispolnija nasite brakja celta i sega koj ve trkala.i od tir666 dusi dali 250 se od makedonija
I uste onaj Kolev ke si igra majtapi, go resil problemot, od sega na site sto zakonski I'm sleduvalo ke I'm davale drzavjanstva, kakvi idiotic ne napravija, da I'm ebam mameto lopovsko
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Еве конечно го објавија отчетот за 2017 г.
Од вкупно 3380 души што добиле државјанство во 2017 г., 1613 души добиле државјанство на основа родител - бугарски државјанин, а 1436 души на основа бугарско потекло.
Овие бројки се од вкупниот број на потпишани укази. Македонци кои добиле државјанства се 1150. Одбиени биле 666 души.
Не знам шо дискутираме веќе за братучеди, вујковци па и потврди. Се е јасно.
https://www.president.bg/docs/1516795436.pdf
А уште полошо е што за 3 месеци т.е. од 1 октомври до 31 декември 2017 г. одбиени биле 343 души што е повеќе од половина од целата година (666) и трендот продолжува и во 2018 г. https://www.president.bg/docs/1516795587.pdf
Rece deka 1400 dobija po poteklo..epa koe e toa poteklo?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
sve e ova tocno no ako ja poglednis tablicata ke vidis deka ima najmnogu ukazi za makedonci koi sigurno site nemaat bugarsko poteklo ili postojan prestoj.zakonot bese i pred 7-8godini skoro isti ama zemaa samo so potpisuvajne na izjava.sve e ova politika...kenijci afrikanci i red drugi zemale drzavjanstvo i ti ke mi kazes toa bilo zakonski.sve e politika.poglednija celosno tabelata pa ke ti stane jasno.si ja ispolnija nasite brakja celta i sega koj ve trkala.i od tir666 dusi dali 250 se od makedonija
На 1150 укази да се радуваме за цела година и тоа дека сме први? Во 2016 г. 6200 укази имаше за македонци. Па затоа потенцирав дека половина од сите што зеле државјанство лани зеле врз основа на родител и нормално дека приложиле плус документ за потекло. Земале некогаш и африканци ама имаше проверка од обвинителство во ДАБЧ во 2015 г. за нивните шеми, после имаше нов скандал со бившата министерка за правда која тајно се договори во Патриотите за подршка на реформите во правосудство ама и тоа помина и летаа кривични. Сега е така како што е, и Да све е законски. Само драстични промени во законските уредби ќе смени нешто, тоа можеме да сонуваме зошто самите Патриотите нема да поддржат закон што ним не им одговара, а ги знаеме нивните предлози, никој освен нив нема да гласа за таков закон.
Единствено од министерство за правда можат со нова уредба ако сакаат нели, да ги сменат работите, а гледаме дека не ни размислуваат за тоа.
А за тоа што ја исполниле "квотата" може да е така, зошто ако ги читаме меѓу редови изјавите на официјалните лица во бг, некако почнаа да се фокусираат т.е. имаат планови за тие 70 000 што веќе имаат државјанства.
И да, нели се е политика на крај :)[DOUBLEPOST=1516807897][/DOUBLEPOST]
Rece deka 1400 dobija po poteklo..epa koe e toa poteklo?
Удоствоерение од ДАБЧ и сите документи кои докажуваат постоење на барем еден предок по директна линија.
За олеснителни околности претходно кажав мое мислење по мои согледувања врз основа на доста работи, можеби грешам, тоа е.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom