Најекономично греење и ладење

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
@tzlatko Мислам дека не се работи за нелогично користење, веројатно е некоја друга причината. Иста клима како и @FURNADzIJA MKD Dajkin FTX50gv работи во простор 28+7 м2 дневна +кујна обично подесена 23-24ц ауто фан некаде втора брзина од пет.Температура ја држи без проблем колку е подесена +- 0,5ц со потрошувачка 500-600W на температури околу 0ц.Ја имам приметено т.н. суви дефрости почнува да прави откако надворешната Т ќе падне некаде под 0ц.Климата престанува да работи, компресорот почнува со работа за кратко време се слуша пуцкетање на внатрешниот изменувач(се лади), внатрешниот вентилатор не врти, надворешниот изменувач нема мраз т.е. сув е.Потрошувачката расте над 600-700Wможе и повеќе не ме фаќај за збор.Сето тоа трае 3 минути, и пак почнува да грее. Ова се повторува на секои 45 мин.Можеби се работи за некој заштитен механизам ама во овој режим на работа незнам колу може да се оптерети компресорот, малку нелогично ми е.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
@tzlatko Мислам дека не се работи за нелогично користење, веројатно е некоја друга причината. Иста клима како и @FURNADzIJA MKD Dajkin FTX50gv работи во простор 28+7 м2 дневна +кујна обично подесена 23-24ц ауто фан некаде втора брзина од пет.Температура ја држи без проблем колку е подесена +- 0,5ц со потрошувачка 500-600W на температури околу 0ц.Ја имам приметено т.н. суви дефрости почнува да прави откако надворешната Т ќе падне некаде под 0ц.Климата престанува да работи, компресорот почнува со работа за кратко време се слуша пуцкетање на внатрешниот изменувач(се лади), внатрешниот вентилатор не врти.Потрошувачката расте над 600-700Wможе и повеќе не ме фаќај за збор.Сето тоа трае 3 минути, и пак почнува да грее.Ова се повторува на секои 45 мин.Можеби се работи за некој заштитен механизам ама во овој режим на работа незнам колу може да се оптерети компресорот, малку нелогично ми е.
Ova tvoevo mene mi mirisa na najednostavniot tip na defrost koe veli: Na nadvoresna T=0 i pomalku ne mu ja misli mnogu i odi vo defrost na sekoi 45 min vo traenje od 3min. Ova e mnogu daleku od tkn "inteligenten defrost".
Inace za vasa informacija jas nitu popravam nitu prodavam klimi, samo probuvam da pomognam i ne tvrdam deka ona sto ce go napisam e 100% taka i nikako poinaku.
Eve da vi kazam deka mojata klima on/off FONKO od 2005 god, koja e deklarirana do -7C zimava NEMA NAPRAVENO DEFROST. Zosto e taka? Zatoa sto ne ni stiga da se zamrzne izmenuvacot, lani koga bese zima so vrnezi i golema vlaznost pravese defrosti, ne programirani tuku samo koga ce zaledi saceto. Eve vcera utro vo 6 sabajle bese -5C (imam obeseno bas na nea termometar bidejci meram kolku e T bas kaj nea od kaj sto zema vozduh, a ne kolku kazale na TV), vo prostorijata bese 18C ( 30m2, prosecna izolacija termopan prozori, termo pecka 2.8Kw koja samo se polni preku noc bez da se izduvuva) ja podigana T=21 za 1h so nekolku pali gasi bez da odi vo defrost. Potoa vo tekot na denot samo ja odrzuva T na 22C so cesti isklucuvanja, no BEZ DEFROSTI. Duva epten vrelo na sredna brzina i "modulira so potrosuvacka od 1000-1350W na nadvoresna od -5C, na nadvoresna -2C modulira od 1000-1500W. Pred nekoj den izmeriv na 0 nadvoresna +53C na izduvot.

Ovaa modulacija e poradi pritisokot na freonot, koga e najgolem trosi najvece, gree najtoplo i nadvoresniot ventilator zema vozduh, za da ne eksplodira kompresorot, nadvoresniot ventilator zastanuva, pritisokot padja, padja potrosuvackata, duvanjeto e malce pomlako i taka vo krug.
Inverterite bas poradi ova i se izmisleni, da rabotat kontiunirano bez skokovi vo potrosuvackata i pali/gasi ciklusite......

Inace gi meram potrosuvackite na termoto i klimata; za mesec dekemvri bese 1000+1000 den na dvata ureda vkupno 2000den, sigurno e i uste malce podolu poradi nemoznosta da se postavi potrosuvacka za nedelite i dnevnite periodi so poeftina tarifa...
Zatoa i ne kupuvam inverter bidejci ne veruvam deka ce dobijam pomala vkupna potrosuvacka pogolema od 15-20%, normalno bez da raboti termo peckata.
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ova tvoevo mene mi mirisa na najednostavniot tip na defrost koe veli: Na nadvoresna T=0 i pomalku ne mu ja misli mnogu i odi vo defrost na sekoi 45 min vo traenje od 3min. Ova e mnogu daleku od tkn "inteligenten defrost".
Најверојатно ќе да е тоа,во спецификациите не ни пишува дека има "интелигентен дефрост".
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Izgleda programerite bile "mrzlivi" pa vo algoritmite na softverot ne se potrudile da ispisat uste nekolku reda ....Sekoja inverter klima MORA da ima 2 ili 3 senzori za temperatura vo nadvoresnata edinica sto se i preduslov za pravenje na inteligenten defrost ( da go namali vremetraenjeto dodeka izmenuvacot ne se dovede da receme do +8C, normalno ako ima mnogu mraz ce treba povece vreme i obratno).
Tvojot DAIKIN sigurno gi ima tie senzori, se raboti za renomirana firma, pa i jas ne sum siguren deka pravi programirani defrosti kako najeftinite klimi. Mozebi se raboti za nesto drugo sto ete nas kako laici ni ostanuva von dofat da go odgatneme.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Не сум сигурен и јас, ама затоа сме тука да споделуваме информации и да научиме нешто ново.Со искрен ангажман од сите работите ќе бидат појасни во иднина.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Vo princip kompresorot e mnogu pozagrean vo zima nego vo leto i ako toj celo vreme komprimira gas, a plus vo leto okolinata e na povisoka T i za 40C nego vo zima. Sosema e realno deka toj brzo ce se oladi ako vo nego pristiga laden freon koga odi vo defrost...... Toa e jasno.
No jasno e i zosto tvojata klima go pravi ovoj smesen defrost: poradi nelogicno koristenje.
Ako citam medju redovi ce se najde i zosto e taka. Znaci golemi gubitoci na toplina, previsoka ambientalna T=25-26C, pa poradi premalata P=16m2 se bira najmalata brzina na izduv, kompresorot e nateran da raboti vo povisok rezim, a odzemanjeto na toplina e premalo.
Vo ovaa situacija klimata se stiti najprvin so namaluvanje i isklucuvanje na nadvoresniot ventilator ( za da sobira sto pomalku toplina od okolinata) sto na krajot rezultira so ete aktiviranje na zastitata na kompresorot so kratok defrost.
Za pofalba e sto konstruktorot mislel i na vakva situacija za da si go zastiti proizvodot, bidejci najgolemi neprijateli na site uredi i nivnite elementi,pogotovo elektronikata se visokite, a vo mnogu slucaii i preniskite temperaturi.
Првиот месец ја користев на ауто фен. Потоа на 4та брзина, сега еден месец сум на 5та брзина 650м3/х. Така е најефикасно греењето и COPот е најголем, но има малку промаја. Немам проблем да загреам просторија од 16м2, не на овие високи температури. Последниве неколку дена е поладно но работи 24h. Загуби немам преголеми, но максимални 120W/1deg. Имам пвц и 10цм тервол на таван. Oвие неколку дена троши во просек 700-800W/h, така што не се мачи, не знам зошто би сакал да сврти на дефрост да одмори кога ретко оди повеќе од 50%. Како што можеш да видиш правилно ја користам климата.
А сега за прашањето зошто компресорот се лади со дефрост? Мислиш дека при греење фреонот што иди во компресор не е поладен отколку при ладење? Најмалку е колку надворешната температура (-3) а обично многу поладен.

Aлгоритмите се малку шашливи. Забележав дека на сетпоинт 25 не секогаш знае да одржува константна температура, некогаш беспотребно форсира на 1300W и после неколку минути исклучува, па жешкиот воздух се качува горе и му треба 30+ минути додека да уклучи повторно. Способен е да модулира многу прецизно и на многу ниски ватажи но се одлучува тоа да го прави секогаш. На сетпоинт 23 многу поретко исклучува, туку одлучува да држи на 400-600W. Кинески програмери.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Пријателе, изгледа нема ништо на тоа твое Хансол тезгере кое функционира секојпат исправно и исто, random генератор, ама затоа секојпат добиваш гратис многубројни непотребни дефрости !?
Gree - господарите на тезгерињата АКА господарите на дефростите АКА IP Кло(в)новите
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Не ја разбирам постапката на продавачот, па кој и да е!
Јас исто продавам мерна опрема па кога нешто ќе произлезе веднаш му давам друг производ на клиентот. Дури и да е дефект кој не го покрива гаранцијата(паѓање на уредот или удар). Работата не смее да трпи (како и греењето впрочем), ние после ќе си расчистуваме дали ќе купува нов или ќе се сервисира(што најчесто не е исплатливо).
Па една клима чини 150-300 евра, може да се жртвуваат толку мислам , ем купувачот задоволен ем продавачот мирно ќе си спие!
Тебе и последен да си жител во републикава нема да те примат во Грее МКД :D
Нивното мото е малку поинакво, лажи го муштеријата по секоја цена, ветувај му се што сака да чуе, шитни му го тезгерето на муштеријата и ако е незадоволен напаѓај го до бесвест, вреѓај го до немајкаде не директно, туку преку своите вработени IP клонови и форумашици спонзоруши за ситни % попуст...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
\
Првиот месец ја користев на ауто фен. Потоа на 4та брзина, сега еден месец сум на 5та брзина 650м3/х. Така е најефикасно греењето и COPот е најголем, но има малку промаја. Немам проблем да загреам просторија од 16м2, не на овие високи температури. Последниве неколку дена е поладно но работи 24h. Загуби немам преголеми, но максимални 120W/1deg. Имам пвц и 10цм тервол на таван. Oвие неколку дена троши во просек 700-800W/h, така што не се мачи, не знам зошто би сакал да сврти на дефрост да одмори кога ретко оди повеќе од 50%. Како што можеш да видиш правилно ја користам климата.
А сега за прашањето зошто компресорот се лади со дефрост? Мислиш дека при греење фреонот што иди во компресор не е поладен отколку при ладење? Најмалку е колку надворешната температура (-3) а обично многу поладен.

Aлгоритмите се малку шашливи. Забележав дека на сетпоинт 25 не секогаш знае да одржува константна температура, некогаш беспотребно форсира на 1300W и после неколку минути исклучува, па жешкиот воздух се качува горе и му треба 30+ минути додека да уклучи повторно. Способен е да модулира многу прецизно и на многу ниски ватажи но се одлучува тоа да го прави секогаш. На сетпоинт 23 многу поретко исклучува, туку одлучува да држи на 400-600W. Кинески програмери.
Ako e taka togas edinstveno pametno sto mi teknuva za pricinata za ovie "suvi defrosti" bi bilo deka vo sistemot ima pomalku freon od potrebnata kolicina. Imeno pipe termistorot koj ja prati T na izmenuvacot i dava signal za defrost poradi premalata temperatura na saceto e voedno i alarm koga nema dovolno freon.
Mozebi e ova i odgovor na prasanjeto za site nelogicnosti vo rabotata na tvojata klima koja bez problem bi trebalo da zagreva 30m2, a ne 16m2, pa makar i na 26C pri sosema solidna izolacija na prostorot pri vaka povolni vremenski uslovi.
Obicno klimite ispustaat freon na holenderite koi mnogu monteri i ne znaat da gi napravat kako sto treba.
Poradi toa mozebi e najdobro da barate od monterot ednostavno da gi zavari, a ako treba da se intervenira ednostavno se otsekuva toj del i pak se zavaruva.....
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
FTX GV 50 e grdosija od masina za barem 50 a mozda i 70m2 otvoren prostor so dobra izolacija.....ne kaza kaj tebe vo koj prostor e stavena?
Za toj so stanot ako nekoj mu ja prodal ovaa grdosija za vo dnevna od 35m2 sekoja cest na prodavacot sto mu gi zemal parite.....a kupuvacot tipicen neznalica so skepsa od greenje na klima ....no i bezpotrebno frleni 70.000den...zatoa i ja raboti kako kalorifer....ja pusta koga se doma, iskljuci ja ako ne si doma....i zagreva 35m2 za 5min.

Nadvoresnata edinica na toj model e ogromna pa ocekuvano/logicno e i da ispusta golema kolicina na voda pri defrost....za kondenz tacni mozda malku luge slusnale no ke doznaat koga ke im tece voda po garazi ili komsiite pod niv ke se bunat....i so vreme ke se naucat deka taa tacna pri montaza se stava a ne odposle.

Da imam kalap za kondenz-tacni sega u momentov milioner ke stanam....cisto da mu tekne na nekoj da zeme da gi uveze ili proizveduva za normlani ceni, da imase kaj da ja najdam tacnava i ja kupam za normalna cena ni mojata klima nemase da tece po komsiski balkoni.

A Temava bi trebalo da sluzi i da tece vo toj pravec nasocena....da se izdimenzionira klima za soodveten prostor koja najmalku bi cinela a bi go pokrila zagrevannjeto i vo najladna mozna zima gledano za 10godini nanapred a ne samo za poslednava koja eve zasega e dosta topla...
Samo treba da se isfitriraat postovite na onie koi realno gi kazuvaat i dokazuvaat rabotite i na onie pilishtari od vcera zacleneti koi gi duvat specifikaciute kako balon i zborat za iskustva od komsii....pa sto ne napise komsijata ako mu e tolku blizok ???

toj balon na krajot ke pukne ama parite i klimite ke otidat u nebrano.....moj stav e deka klimite ne gi kupuvame samo za edna godina i samo za topli zimi tuku i za ladnite zaso ne se znae kakvi ke bidat zimite za 2 ili 5 ili 10god....pretpocitam deka taka treba da e razmisluvanjeto, iako ima dosta megafoni deka zimite kaj nas se samo topli....

am takvite go izedoa stapot prethodnava zima i prasuvaa za greaci na tacni....sve e subjektivno na kraj kraeva na temava....koj razumno razmisluva ke se gree i eftino i toplo ke mu bide i vo najaldnoto.....na nekoj i 2000evra ke mu se gleda skapo za cel sprat da go gree so inverteri i plus ladi...pa ke stavi kotel na drva so radijatori i ke cadi na site strani.....koga ke mu uracunaat i rabotna raka i site fitinzi i 2500 ke go fati i plus klimi ke kupi da se ladi.....ama sekoj so svoj pamet na kraj kraeva....na nekoj i so inka da im stavas gjabe e.

Poso si praime muabet ke spomnam samo edna notorna glupost iskazana na temava od eden medeni clen koj pali-gasi na drug forum kao specijalec za klimi, a i tuka se mota cat-pat....zbori za SCOP ili sezonski COP za On/Off klima. :D
Ke se najde koj e toj,....inzenjeerot.....da ne go citiram.
Bas da mi objasni kakov toa SCOP ili sezonski COP mozxe da ima klima koja ima TOL=-7 vo umerena zona kaj sto se bara greenje barem do -10 (PdesignH...ako ti teknuva).
Izgleda razlicni raboti zamisluvame pri spomnuvanje na terminot "grdosija od masina" !? Daikin FTX GV 50 e edna obicna potprosecna klima tokmu za max 35m2, ! Spored Eurovent e dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena !!! KRAJ !



[DOUBLEPOST=1516801276][/DOUBLEPOST]
Vo princip kompresorot e mnogu pozagrean vo zima nego vo leto i ako toj celo vreme komprimira gas, a plus vo leto okolinata e na povisoka T i za 40C nego vo zima. Sosema e realno deka toj brzo ce se oladi ako vo nego pristiga laden freon koga odi vo defrost...... Toa e jasno.
No jasno e i zosto tvojata klima go pravi ovoj smesen defrost: poradi nelogicno koristenje.
Ako citam medju redovi ce se najde i zosto e taka. Znaci golemi gubitoci na toplina, previsoka ambientalna T=25-26C, pa poradi premalata P=16m2 se bira najmalata brzina na izduv, kompresorot e nateran da raboti vo povisok rezim, a odzemanjeto na toplina e premalo.
Vo ovaa situacija klimata se stiti najprvin so namaluvanje i isklucuvanje na nadvoresniot ventilator ( za da sobira sto pomalku toplina od okolinata) sto na krajot rezultira so ete aktiviranje na zastitata na kompresorot so kratok defrost.
Za pofalba e sto konstruktorot mislel i na vakva situacija za da si go zastiti proizvodot, bidejci najgolemi neprijateli na site uredi i nivnite elementi,pogotovo elektronikata se visokite, a vo mnogu slucaii i preniskite temperaturi.
Нелогично користење !? WTF !?
Значи сега таму лежел зајакот ! Не бил проблемот во Хансол на Грее туку во овој кутар нелогичен корисник кој види богати сакал да се згрее во зимо на цели неверојатни 25-26 C ! Бог да чува ! Нека си ја подеси на греење на 16 C и ќе нема никакви проблеми !
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Нелогично користење !? WTF !?
Значи сега таму лежел зајакот ! Не бил проблемот во Хансол на Грее туку во овој кутар нелогичен корисник кој види богати сакал да се згрее во зимо на цели неверојатни 25-26 C ! Бог да чува ! Нека си ја подеси на греење на 16 C и ќе нема никакви проблеми !
Se prasuvam samo kade e tvojot problem? Ako te biduva da mu pomognes na covekot pomogni mu!!!
Site razbravme deka prodavcive na Gree ja prekardasija. Na povidok e nivno popravanje, pa ne mora pak sega da se potpiruva ognot i se od pocetok. Lesno e da se pisuvaat sarkasticni postovi, nekomu e i zabavno, mene ne mi e ako me mesas i mene.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Se prasuvam samo kade e tvojot problem? Ako te biduva da mu pomognes na covekot pomogni mu!!!
Site razbravme deka prodavcive na Gree ja prekardasija. Na povidok e nivno popravanje, pa ne mora pak sega da se potpiruva ognot i se od pocetok. Lesno e da se pisuvaat sarkasticni postovi, nekomu e i zabavno, mene ne mi e ako me mesas i mene.
Види вака, човекот бара помош а ти му помагаш така што му напиша дека корисник на клима кој сака 25 Ц во 16м2 ја користи климата неправилно и нелогично !? Немам коментар !? А на човекот само господ може да му помогне сега ОТКАКО го купил тоа тезгерето кинеско без Еуровент ! Јас можев да му помогнам ПРЕД ДА ГО КУПИ ! ;)
А ти вака многу брзо им простуваш на Грее МКД шиткачите оти лично не си засегнат, само затоа ... Се грееш со Фонко од 2005, значи не си многу по давање пари ! Кога ти лично би дал 40 бона за Хансол на Грее и Хансолот ти го прави тоа што им го прави на повеќето несреќни сопственици , еее тогаш којзнае што тек ти ќе пишуваШ и колку ли ќе бидеш само гневен и колку години ќе те држи гневот ;) :D
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ti sto mislis deka za 40000 den treba klimata cocek da mu igra? Pa jas mojata sum ja kupil 45000 den.
Ce te molam nemoj preventivno da me branis od ovie prodavacive na gree. Mene mi izgleda deka ti si gneven. I mene mi smeta nivnoto odnesuvanje pa ne udiram vo talambasi......
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Ti sto mislis deka za 40000 den treba klimata cocek da mu igra? Pa jas mojata sum ja kupil 45000 den.
Ce te molam nemoj preventivno da me branis od ovie prodavacive na gree. Mene mi izgleda deka ti si gneven. I mene mi smeta nivnoto odnesuvanje pa ne udiram vo talambasi......
Па искрено можеби превише очекувам за 40.000 ден ! Очекував климата од 40.000 ден да ги згрее луѓето во 16 м2 на 25 C без да оди во дефрост по 100 пати на ден на позитивни температури...Ама тоа сум јас ! Секогаш сум претерувал со желбите и очекувањата :D
А ти твојата си ја платил 45.000 ден во далечната 2005 ама таа сеуште работи супер и ти сеуште си задоволен од неа 100 % ! Приметуваш дека има мала разлика меѓу тебе и несречните Хансол сопственици ? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom