Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Кои безвезе муабети се праат на темава тоа е страшна работа. Ајде дојди, помини накај Охрид, колега од работа има форд фиеста 560 000 км има поминато, прв газда од салон купена.
Ништо не е ова. Прв газда, купена од салон. Дрнкана и возена нон-стоп. Товарање, претоварање. Без редовен сервис. Ужасно одржавање.
Преку 800 000 поминато и сеуште се вози редовно. Од поголемите проблеми до сега единствено е сменет менувачот. Голф 3, 4 можат вода да и носат. Поиздржлива кола од Фиеста во животов немам видено.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да не случајно знаеш каде да прашам и контакт нешто?

Sent from my E5603 using Tapatalk
За Фиат го знам тој во Радишани,Ацо се вика човекот..
075-217-203,јави се и прашај си,чисто информативно..Немој да се залетуваш да купуваш,прво добро информирај се колку е нова шајбна,колку е половна.Овој е поскап,може и на лице место да ти ги монтира деловите..
Ако овој нема,рачунај многу потешко ќе најдеш..

Има и едни во Ѓорче Петров,Автосервис Илија,број најди на интернет..Овие се водат како овластен сервис за Фиат,слично како Аутомобиле СК..

И во Момин Поток има сервис Тале,за Италијански возила,и тој е скап..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Јас само Мерцедес поштувам..Другото се е гола вода..Ама тоа си е мое мислење..
Колку одат Алфите,159-ка ме интересира,1.9 JTD 120 или 150 КС небитно
Може и малку да е чукната,ќе си ја средам ја,немора да биде нашминкана..
Може и КУРаван..
Кажи една информација од прва рака..

Ти го викаш крпење и средување,јас го нарекувам ОДРЖУВАЊЕ..Ама како и да е се разбравме.
Ne gi rabotam ic alfite, poodamna imav doneseno ponekoja 147ka i 156ka ne drzat cena i tesko se prodava. Ne mozes ni parite da si gi izvadis ne pa da zarabotis. 159kite ne se losi, verojatno izmisleni za sve so e drugo od alfa, so da ti kazam, glej po oglasi ne e nekoja filozofija. Alfa koj vozi samo gluv da e, inaku zivcen slom ke dobies od so tropkat plastiki srafofi i gospod znae sto ne od sekoe kjose :V
Naprimer fiat stilo e izmislen za alfa 147, iako e onaka kako grdo pajce. Moe licno mislenje.[DOUBLEPOST=1515786181][/DOUBLEPOST]
Ништо не е ова. Прв газда, купена од салон. Дрнкана и возена нон-стоп. Товарање, претоварање. Без редовен сервис. Ужасно одржавање.
Преку 800 000 поминато и сеуште се вози редовно. Од поголемите проблеми до сега единствено е сменет менувачот. Голф 3, 4 можат вода да и носат. Поиздржлива кола од Фиеста во животов немам видено.
Toa mozda samo od onie starine fiesti do 95-6g. Ovie od 2000 natamu sekoja serija se poslaba i poslaba, pola skopje place so kupija od tie ponovite kanti. Aj da ne pametuvam, vie sigurno znaete povece od mene. :D
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ne gi rabotam ic alfite, poodamna imav doneseno ponekoja 147ka i 156ka ne drzat cena i tesko se prodava. Ne mozes ni parite da si gi izvadis ne pa da zarabotis. 159kite ne se losi, verojatno izmisleni za sve so e drugo od alfa, so da ti kazam, glej po oglasi ne e nekoja filozofija. Alfa koj vozi samo gluv da e, inaku zivcen slom ke dobies od so tropkat plastiki srafofi i gospod znae sto ne od sekoe kjose :V
Naprimer fiat stilo e izmislen za alfa 147, iako e onaka kako grdo pajce. Moe licno mislenje.
Меракот е голем..
Изгледот ми е многу убав,моторот е ТОП,не држат цена,ефтини се,сакам да начекам некоја поефтина..
Во Италија веројатно ќе најдам некоја 159-ка за 2000-2500 евра,немора да биде без грепка,нека биде со излижан волан,јас ќе си го средам тоа,несакам да биде ТОП и да биде возена од "баба"
Италијаните и општо сите Европејци ги одржуваат возилата..
Алфите страдаат од лоши патишта највеќе,а на Запад се е писта..Така да таму би заштедил некое евро..Мене ме плаши менувачот,друго ништо.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Меракот е голем..
Изгледот ми е многу убав,моторот е ТОП,не држат цена,ефтини се,сакам да начекам некоја поефтина..
Во Италија веројатно ќе најдам некоја 159-ка за 2000-2500 евра,немора да биде без грепка,нека биде со излижан волан,јас ќе си го средам тоа,несакам да биде ТОП и да биде возена од "баба"
Италијаните и општо сите Европејци ги одржуваат возилата..
Алфите страдаат од лоши патишта највеќе,а на Запад се е писта..Така да таму би заштедил некое евро..Мене ме плаши менувачот,друго ништо.
Ispod 3 bona tesko da najdes neso asalno od 06-07, na zapad zboram. pa duri i 4 bona.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Toa mozda samo od onie starine fiesti do 95-6g. Ovie od 2000 natamu sekoja serija se poslaba i poslaba, pola skopje place so kupija od tie ponovite kanti. Aj da ne pametuvam, vie sigurno znaete povece od mene. :D
Не бе. Напротив, 2007/8 е некаде. Фокусите дека не се покажаа од 2000-2010, да. И мондеата не се нешто погодени. Ама Фиестите им се топ. Посебно 1.4 TDCI моторот се има покажано како доста издржлив и економичен. Ако не се лажам тие години беше и прогласена за кола на годината во Европа.
Обично ретко кој верува во ова додека не се качи во кола и не погледне километражник. Е тек тогаш, шок! Па како? што? нема шанси, голфов мој не може оволку.. :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2723671
Ova ti e top cena , ako e ko so treba. Sam da ja dovleckas poskapo ke te fati.[DOUBLEPOST=1515786726][/DOUBLEPOST]
Не бе. Напротив, 2007/8 е некаде. Фокусите дека не се покажаа од 2000-2010, да. И мондеата не се нешто погодени. Ама Фиестите им се топ. Посебно 1.4 TDCI моторот се има покажано како доста издржлив и економичен. Ако не се лажам тие години беше и прогласена за кола на годината во Европа.
Обично ретко кој верува во ова додека не се качи во кола и не погледне километражник. :D
Dobro, tie 1.4tdci(hdi) se so pezo motor, samo toj ne crknuva na kolata, drugoto oflele majko. A i kaj tie e lotarija, ke zakacis nekoja so simens ili delfi dizni pa da se slikas.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2723671
Ova ti e top cena , ako e ko so treba. Sam da ja dovleckas poskapo ke te fati.[DOUBLEPOST=1515786726][/DOUBLEPOST]
Dobro, tie 1.4tdci(hdi) se so pezo motor, samo toj ne crknuva, drugoto oflele majko. A i kaj tie e lotarija, ke zakacis nekoja so simens ili delfi dizni pa da se slikas.
Километражата ми е солидна..
11 години старо возило..
Иначе изгледа прекрасно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Километражата ми е солидна..
11 години старо возило..
Иначе изгледа прекрасно.
Od 2007 ne veruvam i vo italija ispod 4 bona da najdes ovakva asalna. fakticki po nabavna cena ja dava, prevozot gratis. E sega ako ne ti smeta karavan da zemes takvi imas upola poeftini, limuzinite drzat cena.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Od 2007 ne veruvam i vo italija ispod 4 bona da najdes ovakva asalna. fakticki po nabavna cena ja dava, prevozot gratis. E sega ako ne ti smeta karavan da zemes takvi imas upola poeftini, limuzinite drzat cena.
И караван сакам,ама проблемот е што ми е гаражата мала,незнам дали ќе го собере караванот,т.е а и седанот незнам дали ќе го собере..Гаражата ми е некој си 4 и пол метра,4 и 60,така некако..
А ако не се лажам,мислам дека караванот е иста димензија со седанот.
Ептен е кнап..Ќе треба вратата да ја извадам,да биде отворена.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Toa so karikite, tocno se zapecuvaat dupkite i ne go vrakja uljeto nazad, mnogu dolg interval na menuvanje na ulje stavile po 30tina iljadi i op ete ti problem zapekle karikite i trosenje ulje. da se menja uljeto kulturno na 10 ajde i 15000km ova nikad nema da se desi. Ednas ko ke gi zatne gotovo, napraeni se so positni dupki za motorot da ima pogolema kompresija. Mislam deka samo kaj epten ranite tsi go imase ova. Skoro site gi sredija pod garancija so bea so ovakov problem. na zapad ovaa popravka to est menuvanje na kariki kosta gospod znae kolku pari, kaj nas so max 300e sose materijal (kariki i dihton) i si zavrsil rabota, nisto strasno.
Veruj pola od zapadnjacite kupuvaat novi koli poso stvarno ne se isplakja polovna zaradi skapi servisi i odrzuvanje. Kupuvat nova kola i ko ce dojde vreme za golem servis ili pocne so sitni i pokrupni kvarovi pri potecena garancija kolata obicno odma se prodava, nenormalno e kakvi ceni imaat po servisite, u nesvest da padnes.
И да биде голем сервис отприлика 500-600 евра е во секој случај поефтино отколку да даде поново 10 000 за половна или пак 24 000 евра за нова кола.

Слабо ти стои математиката.
300 евра за отварање клип? Ма не зезај бре... ако тоа се мења, веќе ти е прав ремонт , остави го ти делот, клипот штом се отвара тури и пепел на таа кола.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2723671
Ova ti e top cena , ako e ko so treba. Sam da ja dovleckas poskapo ke te fati.[DOUBLEPOST=1515786726][/DOUBLEPOST]
Dobro, tie 1.4tdci(hdi) se so pezo motor, samo toj ne crknuva na kolata, drugoto oflele majko. A i kaj tie e lotarija, ke zakacis nekoja so simens ili delfi dizni pa da se slikas.
Подобар мотор во таа класа од тој пежовиот нема. Попрво ќе се распадне каросериски, него да се прави ремонт. :LOL:
Се зависи каква ќе начекаш. Оние пред 2005/6 (пред редизајнот) имаат осетно послаб квалитет на изработка од овие поновиве. Кај нив страдаат подлошките на дизните, сервото е далеку полошо, задните амортизери. Малку се и тврди на вожња и назад седиштата им се лоши, филтерот си е скапичок. Ама колку пари, толку музика. :D
Што би препорачал ти од конкурентите (може и Б) за тие пари до 3-3.5к? 206ка, Клио, Корса, Гранде Пунто...?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
И да биде голем сервис отприлика 500-600 евра е во секој случај поефтино отколку да даде поново 10 000 за половна или пак 24 000 евра за нова кола.

Слабо ти стои математиката.
300 евра за отварање клип? Ма не зезај бре... ако тоа се мења, веќе ти е прав ремонт , остави го ти делот, клипот штом се отвара тури и пепел на таа кола.
Zosto da se menuva zdravi hilzni i lageri, so proveren fabricki kvalitet. Ova so zapecuvanje na uljnite kariki i trosenje na ulje e cesta pojava kaj mnogu vozila, banalen i prost kvar samo zaradi nerealnite promeni na ulje na prodolzen period to est kilometri. Kojznae kolku koli jas sam gi imam popraveno so istata maka, obicno dosta e da se izvadat samo uljnite kariki da se iscistat isto i kanalot, gi stavas povtorno nazad zatvaras motorot i teras dalje, problemot so uljeto resen. Kompresiskite ne gi cepkas, nema potreba.
Na zapad golem servis kosta vo iljadi evra, ako treba da se buricka i prednicata, amortizacijata i elektronikata otide edna vreka pari.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Zosto da se menuva zdravi hilzni i lageri, so proveren fabricki kvalitet. Ova so zapecuvanje na uljnite kariki i trosenje na ulje e cesta pojava kaj mnogu vozila, samo zaradi nerealnite promrni na ulje na prodolzen period to est kilometri. Kojznae kolku koli jas sam gi imam popraveno so istata maka, obicno dosta e da se izvadat uljnite kariki da se iscistat isto i kanalot, gi stavas povtorno nazad zatvaras motorot i teras dalje, problemot so uljeto resen.
Сакаш да кажеш дека овластените сервиси ќе се брукаат низ Германија и за таков ситен дефект ќе дозволи Волксваген бламажа низ медиумите во Германија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom