Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Замислете го nescafe да гледа филм со педери. :pos:
Коа се муваа со тој другар му на тоа плажата, му го дркаше и на крај раката од песок си ја избриша....



Го гледаше цел филм?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
воте ние сме suckers for romantic stories, заради ова најмногу те поштовам.

инаку, не знам дали сте го гледале Be Kind Rewind, за вистински филмофили како овде на форумов е, одличен, предобар смешен филм, мислам дека ако Кајгана подфорумов Филм и Тв беше филм, ќе беше Be Kind Rewind, буквално ја има онаа луцидност што ја среќавам овде.

Топла препорака од мене, со Џек Блек и Дени Гловер е и оној црнецон со симпатична фаца како да нема заби.
:love:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Видеово го имам гледано десетина пати и погледнете го Tom Hiddleston колку е возбуден,колку е тоа весел што дели просторија со легенда како Де ниро.
Од 2:10 Започнува со имитирање на Ал пачино и Де ниро од филмот Heat можеби не ги доловува совршено но тоа што е фан на самиот филм и како што кажа дека знае цели страници од него и тука се јавува и трема и треска како мало дете хахаха супер фан стуф

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Нешто Корвуска Титаник го спомна у кењачка конотација :D Или можда не сум сфатил. Титаник е филмчиште. Да, можда една од послабите улоги (иако беа таман) на Ди Каприо и Винслет али за мене е филм за респект, не знам дали е непопуларно мислење, ќе го стаам и таму ако треба али за овој Аватаров на Камерон, јебано филчиште е Титаник :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Нешто Корвуска Титаник го спомна у кењачка конотација :D Или можда не сум сфатил. Титаник е филмчиште. Да, можда една од послабите улоги (иако беа таман) на Ди Каприо и Винслет али за мене е филм за респект, не знам дали е непопуларно мислење, ќе го стаам и таму ако треба али за овој Аватаров на Камерон, јебано филчиште е Титаник :D
Не е твоето непопуларно, моето е :LOL:
И не велам дека е лош, или преценет, туку мене лично ми е досаден, далеку од прашање на квалитет, туку прашање на преференци. Истиот беше во клубот брзо и таму имав пишано подетално зошто, па ќе сумирам од постот таму. Од технички аспект е совршен, од сетинг, преку глума и режија, до музика. Тоа што не ми се свиѓа е должината на филмот пред се, и едноставноста на плотот. Мене лично, приказната на протагонистите не ме допира и ми е сеедно за нивните судбини и нивните приказни. Со груби зборови филмот ми е лигав и одлуките на ликовите ми се идиотски. Јас и онака не сакам филмови што љубовта ја идеализираат до таа мера, како што тоа е направено во Титаник. Се на се, Титаник останува институција во жанрот романса, ама не за мене.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Не е твоето непопуларно, моето е :LOL:
И не велам дека е лош, или преценет, туку мене лично ми е досаден, далеку од прашање на квалитет, туку прашање на преференци. Истиот беше во клубот брзо и таму имав пишано подетално зошто, па ќе сумирам од постот таму. Од технички аспект е совршен, од сетинг, преку глума и режија, до музика. Тоа што не ми се свиѓа е должината на филмот пред се, и едноставноста на плотот. Мене лично, приказната на протагонистите не ме допира и ми е сеедно за нивните судбини и нивните приказни. Со груби зборови филмот ми е лигав и одлуките на ликовите ми се идиотски. Јас и онака не сакам филмови што љубовта ја идеализираат до таа мера, како што тоа е направено во Титаник. Се на се, Титаник останува институција во жанрот романса, ама не за мене.
Па не, јас знам повеќе луѓе што го кењаат, него што го поштуваат. Океј све реализирано ти се свиѓа, приказната е лоша според тебе, не се бунам нешто премногу тука, зашто тешко ми текнува на љубовни приказни кои имааат препаметни приказни. Глупите одлуки на заљубените луѓе не ти се свиѓаат, одлуките на кои заљубени, пример ти се свиѓаат? Да не ме сфатиш грешно, далеку ми е филмот од најдобриот романтичен филм што го знам, али филмот е нешто повеќе за мене од романсата (вајда работите што ги наброја), можеби затоа и го сметам за кул филм, пример филм што сум го гледал повеќе пати. За мене филмот е институација во техничка и во општа филмска реализација, така да затоа и реагирав, за целокупниот пакет, не само за романтичната тематика.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Глупите одлуки на заљубените луѓе не ти се свиѓаат, одлуките на кои заљубени, пример ти се свиѓаат
Еве конкретно, има 3 филма на коишто јас рефлексно се осврнувам кога станува збор за романса, тоа се: Casablanca, Love Actually и La La Land, honorary mention добива и Amelie затоа што ми е remedy.
За мене овие филмови имаат магија што ни еден сетинг не може и нема да ја долови или замени. Љубовта во нив е вистинска и реална, љубов со која што можам јас да се поврзам, и разберам. Приземноста на овие филмови многу повеќе допира до мене отколку она што го прикажуваат гигантски проекти како Титаник.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Еве конкретно, има 3 филма на коишто јас рефлексно се осврнувам кога станува збор за романса, тоа се: Casablanca, Love Actually и La La Land, honorary mention добива и Amelie затоа што ми е remedy.
За мене овие филмови имаат магија што ни еден сетинг не може и нема да ја долови или замени. Љубовта во нив е вистинска и реална, љубов со која што можам јас да се поврзам, и разберам. Приземноста на овие филмови многу повеќе допира до мене отколку она што го прикажуваат гигантски проекти како Титаник.
Ми се свиѓаат првите два, другите не ги имам гледано, Амели го планирам, другиов хмм не, ама еве ќе се потрудам да го ѕирнам. Love Actually стварно е позитивен и све пер, ама не ме јеби со онаа не сменија два збора отиде да ја бара за жена и уште неколку слични ствари, типон со плакатите на врата, да делуваше јебено романтично ама и истовремено јебено глупо, ало, ја снимаше за свадбата, патетика, да не се лажеме, покрај ова уште неколку слични ствари, ама пак ми е океј и повеќе пати гледан. Тоа е уствари дел од поентата на романтикиве вајда, не дека јас сум некој докторант, ама треба безвезното и неможно да делува вајда можно. Еве Gone with the wind мене ми е можда број 1, ама и таму има куп глупости, највеќе ми праи ќеиф вајда дека е неодлучен и остава ние да одбереме и да дискутираме што ќе се деси, and shit. За романтика ако збориме тоа е... за реализација на филм друго и така.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Во Титаник повеќе жал ми беше за Били Зејн и Кети Бејтс, отколку за Ди Каприо и Винслет :icon_mrgr:

Baby Driver е солидно акционо филмче за тепање време, и е мислам последен филм на Кевин Спејси пред да му ја откријат аферата.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Еве конкретно, има 3 филма на коишто јас рефлексно се осврнувам кога станува збор за романса, тоа се: Casablanca, Love Actually и La La Land, honorary mention добива и Amelie затоа што ми е remedy.
За мене овие филмови имаат магија што ни еден сетинг не може и нема да ја долови или замени. Љубовта во нив е вистинска и реална, љубов со која што можам јас да се поврзам, и разберам. Приземноста на овие филмови многу повеќе допира до мене отколку она што го прикажуваат гигантски проекти како Титаник.
Khm.....
 
D

Daedalus

Гостин
Жити се немојте Moonlight да го ставате во иста реченица со добар филм. Филмот едвај добива прелазна оцена, да не беше геј за разбивање стереотипи мало морген шо ќе добиеше публицитет, ни па оној чие име никад нема да го изговорам ќе земеше Оскар за споредна улога.
Така лошо направен крај ко у Мунлајт, одамна не сум видел.

Иначе, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri", мамата, најбољи од лани ми е.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
I, Tonya е пријатно изненадување. (y)
Колку пријатно? :D
Трејлерот ми створи некоја одбивност, приказната мислам дека не ме интересира, сплетки и остало. Овој и The post ми се чкртнати од овие што се актуелни сега за награди, ај за овој може да размислам бидејќи читам фини работи.


Ми се свиѓаат првите два, другите не ги имам гледано, Амели го планирам, другиов хмм не, ама еве ќе се потрудам да го ѕирнам. Love Actually стварно е позитивен и све пер, ама не ме јеби со онаа не сменија два збора отиде да ја бара за жена и уште неколку слични ствари, типон со плакатите на врата, да делуваше јебено романтично ама и истовремено јебено глупо, ало, ја снимаше за свадбата, патетика, да не се лажеме, покрај ова уште неколку слични ствари, ама пак ми е океј и повеќе пати гледан. Тоа е уствари дел од поентата на романтикиве вајда, не дека јас сум некој докторант, ама треба безвезното и неможно да делува вајда можно. Еве Gone with the wind мене ми е можда број 1, ама и таму има куп глупости, највеќе ми праи ќеиф вајда дека е неодлучен и остава ние да одбереме и да дискутираме што ќе се деси, and shit. За романтика ако збориме тоа е... за реализација на филм друго и така.
Амели не да планираш, да го гледаш.

Love actually не е само романса и хепи моменти, имаш она апла реални и тажни моменти што се дешаваат секој ден. Рикман и жена му, пример. Тоа ми била најтажна сцена, па такви сцени ни во драми некогаш нема онака да те дирне.
Што се однесува до овој другарот, не ти се случило да ти се допаѓа девојка на другар? Не до тој степен ко овој да се заљубиш, или да држиш плакати, но тоа не ти е исто реална ситуација? И разврската меѓу нив, да беше клише романса ќе беше поинаку.
Мене овие две ми се видоа најинтересни приказни од сите во филмов, баш дека се битерсвит. Другото многу тепа на романтики, ај за нив да разберам. :D

Титаник од страна на романса само, I don't care. И овој Before sunrise, мех. Може да бил друг актер, оти Хок не го можам органски, ептен ми е без харизма и неинтерсен за гледање.
 
Последно уредено:

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Амели не да планираш, да го гледаш.

Love actually не е само романса и хепи моменти, имаш она апла реални и тажни моменти што се дешаваат секој ден. Рикман и жена му, пример. Тоа ми била најтажна сцена, па такви сцени ни во драми некогаш нема онака да те дирне.
Што се однесува до овој другарот, не ти се случило да ти се допаѓа девојка на другар? Не до тој степен ко овој да се заљубиш, или да држиш плакати, но тоа не ти е исто реална ситуација? И разврската меѓу нив, да беше клише романса ќе беше поинаку.
Мене овие две ми се видоа најинтересни приказни од сите во филмов, баш дека се битерсвит. Другото многу тепа на романтики, ај за нив да разберам. :D

Титаник од страна на романса само, I don't care. И овој Before sunrise, мех. Може да бил друг актер, оти Хок не го можам органски, ептен ми е без харизма и неинтерсен за гледање.
На другар девојка може да ми е и да кажам дека е суперсимпатична отворено, ама да се заљубам, никад :) Па разврска и немаше, у стил доволно е сега за сега беше муабетот :D Нема везе пак ми се свиѓа филмот мене, али љубов ако е у прашање има безвезни моменти секако, Psy ја погоди со Before Sunrise, таму тешко наоѓам глупости, во останатите два од трилогијата има повеќе.
Инаку Хох е фраерчина ко мене, малце поубав само :cool: :icon_mrgr: И те како харизма гледам у човеков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom