Најекономично греење и ладење

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Дали парното ти беше наместено да работи исто како климата сега (тајмерот од претходниот пост) ?
Дали со парното грееше само една просторија или сите (што ги спомена во претходниот пост) ?

Доколку го имаше истиот тајмер со парното и грееше само 1 просторија (таа што е климата) тогаш може да заклучиш така но доколку со парното си загревал цел стан а сега само една просторија, богами ќе претпри измени математикава...

ПС: Секако дека греење на топлински пумпи е поисплатливо, само сакав да се разјасни, да не се залета некој друг читајќи го овој пост само...
И мене ме интересира ова да го каже @Ljesh Njeri
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Дали парното ти беше наместено да работи исто како климата сега (тајмерот од претходниот пост) ?
Дали со парното грееше само една просторија или сите (што ги спомена во претходниот пост) ?

Доколку го имаше истиот тајмер со парното и грееше само 1 просторија (таа што е климата) тогаш може да заклучиш така но доколку со парното си загревал цел стан а сега само една просторија, богами ќе претпри измени математикава...

ПС: Секако дека греење на топлински пумпи е поисплатливо, само сакав да се разјасни, да не се залета некој друг читајќи го овој пост само...
So parnoto greev na tajmer kako sto objasniv vo eden prethoden post. So klimata gream 8 saati koga spijam na 20 stepeni podeseni so vrata od spalna zatvorena (na okolu 18 se stabilizira temperaturata vo spalna i salon) a otkako ke stanam pa dur legnam gream postojano na 23 stepeni.
24/7 gori klimata ili na 20 stepeni ili na 23 stepeni, duri i kako vo slucajov - vo 3 saat trgnav za prilep, a taa si raboti na 23 stepeni.... Ke se vratam okolu polnokj.

Tocno, gream pomalku prostorii/kvadrati, ama gi gream podobro od parnoto i gi gream podolgo.

Site raboti da gi zemam vo predvid, pak so klimata mi e daleku po ekonomski isplatlivo.[DOUBLEPOST=1514919949][/DOUBLEPOST]Vrata od spalna OTVORENA mislev, znaci i taa prostorija se gree (kolku-tolku) preku nokj.
Iako kupiv denes nekoja panelka, pa nea ke ja koristam vo spalna/rabotna po potreba.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2007
Мислења
173
Поени од реакции
109
Значи таа клима работела 6часа дневно(5.87=182:31) како што трошат обичните клими по 1кв просек, другото време била офф.Тоа е просекот на твојата клима...Да не се добијат погрешни впечатоци и ова треба да се истакни...Е сега дали тие 6часа ти дале доволно топлина тоа најдобро ти си знаеш не навлегувам во тоа, битно е ти да си задоволен..
Potpolno si vo pravo.
Klimata raboti 6 minuti pri toa trosi okolu 100Wh. COP ima od 3.61. Ovoj mesec imase dosta denovi koga temperaturata bese i poveke od 7 stepeni taka da COP bese sigurno preku 4. Za tie 6 saati prosecno neka davala 15 Kwh toplina pri prosecen COP 2.5. 15 KWh toplinska energija (a i poveke zavisno od dnevnata temperatura) ne e mala kolicina na toplina. Vnatresnata izolacija si ja vrsi rabotata, lesno se zagreva prostorijata ama i lesno se ladi pamora da raboti klimata i preku nokta, samo togas na poniska temperatura. Klimata se koristi 90% od mesecot i na maksimalen izduv (4-ta brzina)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@tzlatko fala na sovetite, ke go resime nekako problemov.
Inaku mislam na onoj kapakot na predna strana sto gi pokriva filtrite. Ako se zatvori ne duva klimata, ako se otvori i se pusti klimata da duva e togas ima protok na vozduh.

@mdeni mestenje na taa pozicija na klimata e mnogu izvodlivo ama od 2 pricini ja izbegnuvam taa opcija:
1. Ke mi duva direktno vo lice, i ladno i toplo.
2. Stanot mi e pravoagolna forma. Ako ja stavam tuka ovoj del ke e najzagrean a onamu kaj trpezarijata ladno.
Vo mojov slucaj mislam na super pozicija e namestena klimata, samo onie ~14cm namesto pod klimata do nad vratata, treba da se ostavat za nad klimata do plafon. Ednostavno spustanje.

@Forza Milan!!! nemam komoda visoka (nekoi 50 cm e, na nejze e postaven TV odozgora i toa e toa). Objasniv pogore zosto ne ja sakam ovaa opcija.
E sega za smetkite... Smetkata za periodot 22 noemvri - 22 dekemvri ke mi dojde nesto poveke od 9000 denari so greenje na parnoto, i pak nezagrean. Dneven prosek za potrosena elektricna energija so sledniov program na termostatot ispaga deka e okolu 300 denari, a vaka bese podeseno greenjeto:
Sekoj den od nedelata
Od 00:00 do 08:00 namesteni 18 stepeni
Od 08:00 do 11:00 namesteni 22 stepeni
Od 11:00 do 14:00 namesteni 18 stepeni
Od 14:00 do 16:00 namesteni 22 stepeni
Od 16:00 do 17:00 namesteni 18 stepeni
Od 17:00 do 00:00 namesteni 22 stepeni

So klimava, ovie 5-6 denovi kako ja imam, prosecna potrosena energija mi e okolu 100 denari dnevno. E sega ti kazi mi dali pak da se gream na parno ili da zemam klima sto vo 5-6 meseci ke se isplati samata sebe, uste vo prvata grejna sezona. Ako zalam za nesto e sto ne kupiv uste noemvri, ama aj demek da probam so parnovo, nema da bide tolku skapo.
Ok, imam 3 nestopleni prostorii so klimava ama i toa se resava - ke kupam grejni tela (panelki primer) i po potreba ke gi gream, i taka mi se prostorii so ogranicena upotreba: spalnata koga spijam, rabotnata koga rabotam od doma, i kupatiloto koga mocam.

Da ne zboram za toa kolku korisna ke mi e za ladenje naleto, a ic da ne go spomnuvam toa sto slednata grejna sezona investicijata ke mi e veke isplatena.
Намести си од 00-06ч 18 степени а од 06 до 11часот 22 степени.

Така кревањето од 18 на 22 ќе ти биде на ефтина струја, наместо како сега на скапа.

Ем ќе имаш повисока температура во станот подолго време ем поефтино ќе поминеш со повеќе киловати во ефтина струја а помалку во скапа.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Znaci tajmerot mi bese na parnoto a toa e veke iskluceno.
Na klimava (zasega) nemam tajmer pa formulata mi e ednostavna:
Ako legnuvas namali na 20
Ako si stanal zgolemi na 23
Ako pak legnuvas namali na 20
I taka vo krug...

Inaku mene licno mi e neugodnost da krevam 22-23 stepeni vo 6-7 saat deka okolu 8:30 stanuvam obicno za na rabota i nesakam da spijam vo mnogu zeski prostorii. Taka da ako mi se stopli sobata na 22-23 stepeni vo 7 saat primer, ke se razbudam odma.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve za dekemvri 04.12 do denes 03.01 1200 kw skoro pola evtina pola skapa
Smetka otprilika 6100 .
Fala mu na vremeto no i na extra izolacijata za pomalata smetka.Lani ovoj period okolu 10300.No bese poladno bez dopolnitelna izolacija no i 35 dena citanje na smetka.
Inaku gream 54 m2 so klimata i plus 4.5 m2 toalet 12 h so panel.Vo kilovatite vklucena i struja za bojler masina za perenje i susenje shporet,koristeni intenzivno.[DOUBLEPOST=1514970630][/DOUBLEPOST]Dekemvri 2016 prosek 290 den potrosuvacka dnevno dekemvri 2017 200 den .30 procenti pomalku .
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Se cudam i nemozam da veruvam kakov narod sme komsijata pred 1 mesec kupi inverter i vcera go gledam si cepe drva vikam so prais be eve vika drva si cepkam pa ke go zapalam kumbeto i mu vikam pa neli inverter zema i mi vika da da zemav ama za na leto za ladenje pa vikam i vo zimo e odlicno greenjeto so incerter i mi vika drvo si e drvo i mu vikam abe drvo ama ne se disi od zagadenost a vika ne e od drvata od kolite e.
Sega gledam deka e do mentalitetot na lugeto ne e ni do finansii ni do nisto toj sto resil da se gree na drva ke se gree se dodeka ne se zabranat drvata za greenje vo gradski sredini
Neka ni e ziv glupiot mentalitet i nazdravje otroven vozduh.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Купил клима 3.5ка од 30к и мислел дека ќе згрее 35м2 од куќа...тука лежи зајакот.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Купил клима 3.5ка од 30к и мислел дека ќе згрее 35м2 од куќа...тука лежи зајакот.
Sobata vo koja mu e kumbeto tamu mu e i klimata sobata mu e 20m2
A klimata isto u taa soba mu e staena kade sto mu e kumbeto ama ne ni ja ima ukluceno na greenje klimata za da vidi dali ke mu gree ili ne
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мозокот е проблемот. Климата ќе згрее и 100 квадрата изолиран простор.

Башка што ти пак можеш да си туриш едно мало дрвце од мерак за ручече.
 
L

lleeoo

Гостин
Дечки ајде малку помош ми треба добар монтер за во ск во ѓорче за чистење на клима. Се работи за баџанакот кој е презафатен да бара, а климава кај него станала олеле мајко. Јас му ги исчистив филтерите ама сакето и барабанот му се катастрофа затоа да пратеме некој океј мајстор а не фолирант дај те моб од некој таков во ск
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Sobata vo koja mu e kumbeto tamu mu e i klimata sobata mu e 20m2
A klimata isto u taa soba mu e staena kade sto mu e kumbeto ama ne ni ja ima ukluceno na greenje klimata za da vidi dali ke mu gree ili ne
ја у собата кај што ми е кјумбето имам две клими, и не знам што поскоро да пуштам во погон, дали обична или инвертор :P
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
ја у собата кај што ми е кјумбето имам две клими, и не знам што поскоро да пуштам во погон, дали обична или инвертор :P
Pa i nemas nekoj izbor golem. Mislam deka treba da stavis parapetna i plafonska kaj sto ti e kumbeto, e togas navistina bi biral sto da pustis poskoro. :D
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
Od 25.12 do ovoj moment (7.5 dena) imam potroseno 80.1 kw vo skapa i 106.7 kw vo eftina tarifa (vkupno 186.8 kw).
Matematikata e mnogu ednostavna i toa e ovaa:
So parno: okolu 66 kw na den
So inverterov: okolu 25 kw na den

Не дека е скапо, ама каде е што се греел со 200W на саат. Според твојата математика, што е математика на корисник а не математика на шиткач на клими, испаѓа дека климата троши 1,03666W на саат. Корисник на клима Хансол напиша дека просечна потрошувачка на ова топло време му е 600W.

МИСЛАМ ДЕКА Е КРАЈНО ВРЕМЕ ДА СЕ ОДДЕЛАТ КОРСНИЧКИТЕ ПОСТОВИ ОД ПОСТОВИТЕ НА ШИТКАЧИТЕ НА КЛИМИ. НЕ ЗНАМ ДАЛИ ТЗЛАТКО РАБОТИ СО КЛИМИ, АМА САМО НЕГОВИТЕ ПОСТОВИ И ПОСТОВИТЕ НА СТРЕЛЕЦ СЕ ПОТКРЕПЕНИ СО ЗНАЕЊЕ И ДОКАЗИ.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Колку што има побарувања просторот што се грее толку ќе има и испорачана моќност климата, и соодветно потрошувачка која е согласна на параметрите на климата.

Ако еден има 80м2 стан со загуби од 2KW на 0 степени, клима со 3.5 ЦОП ќе влече 571w.
Ако истата клима е во 40м2 стан со загуби од 3KW на 0 степени со ЦОП 3 ќе влече 1000w.

A може да ти се види дека тие се слични, дека ете мала е разликата, и се тоа. Ама малку поголемо оптеретување, плус заради оптоварувањето намален COP малку, и ете ја разликата. Плус климите може да се различни едната има 3COP, друга 4 COP на исти услови. Па еден сакал 22, друг сакал 25.

Важно е да е многу ефтино греењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom