Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
Ако планираш да го чистиш внатрешниот изменувач најдобро е кога ќе работи на ладење т.е. летоска.Бидејќи тогаш е влажен и подобро можеш да го исчистиш, за разлика кога е на греење кога е сув.Ако е многу валкан сега и не ти се чека испрскај го со прскалка со вода, пожелно дестилирана.Нека откисне малку и потоа уште еднаш обилно.Водата ќе истече надвор низ цревото за одвод.Ова ти е само привремено, а летоска ќе си ја исчистиш со средство што е наменето за тоа или ќе си повикаш сервис.
Za cistenjevo na klimive pisuvav porano pred da me baniraat, no eve pak nesto okolu toa.....
Mnogu e bitno da se koristat i za ladenje i za greenje. Koga ladi izmenuvacot od vnatresnata edinica se SAMOCISTI ( zatoa prvite nekolku dena ce izleguva necista voda, a potoa ako ne se pusi vo prostorijata MORA da pocne da izleguva CISTA destilirana voda, ako e se vo red so klimata, ako nema muvla i bakterii). Se dodeka e na ladenje nadvoresnata edinica sobira prasina i razni gluposti.
Obratno vo zima na greenje nadvoresnata edinica pocnuva da se SAMOCISTI sto od mrazot koj se topi so defrostite, sto od kondenzacija na vodata koja istekuva, dodeka za toa vreme vnatresnata pocnuva da sobira necistotii.
Serviserite koi nudat cistenje na klimite OBICNO nudat magla (verojatno normalno deka ima sto toa go pravat navistina kako sto treba). Ako vidite deka vadi parocistac i duva so parata po izmenuvacite vednas treba da mu se pokaze vratata.

Vistinskoto cistenje na nadvoresnata edinica treba da e vo leto koga taa e suva i se pravi so produvuvanje so kompresor i ispravanje na lamelite od izmenuvacot so cesel za da se vrati onoj svetol profil sto treba da go ima izmenuvacot. Ova e vise nego dovolno za nadvoresniot izmenuvac, eve jas moite tri klimi stari i preku 12 godini ne sum imal nikogas potreba da gi cistam nadvoresnite edinici bidejci tie sami se cistat so ciklusite leto/zima.

Vnatresnata edinica e malce poinakva prikazna:
-Eve jas ovde odgovorno vi tvrdam deka vo normalen dom so malce povredna domacinka koja vsisuva redovno prasina so usisivac so hepa filter ili ovie so voda i redovno cistenje na filtrite na klimite, deka tie nikogas NEMA da imaat zapuseni lameli na izmenuvacot od prasina i deka ne e voopsto potrebno cistenje i mienje na izmenuvacot. E sega druga prikazna e ako se nakotat bakterii i mirisa na muvla, togas mora DEZINFEKCIJA so nekakvi aerosoli ( nikogas ne sum imal potreba od ova).
-Sosema druga prikazna e so turbinata koja e podlozna na lepenje na mrsna prasina koja se talozi na perkite pa vo eden moment imate cilinder koj se vrti i ne duva. Mene mi e smesno koga citam sum ja stavil vo 3 ili 4 brzina i ima protok tolku i tolku. Taa IMALA protok tolku i tolku, posle 4-5 godini ne duva ni kako da e vo 1 brzina.....Mrsna prasina se sobra malce i na izmenuvacot no bidejci toj na ladenje non stop se mie ne uspeva da se zalepi, a ona sto se lepi vo zima posle kratkotrajno koristenje vo leto na ladenje se samo procistuva .Normalno deka ima ekstremni slucaevi koga klimata e vo prostorija koja e povrzana so kujna vo koja nema aspirator ili toj ne se koristi ili samo povremeno se koristi, aspirator stanuva klimata i za turbinata i izmenuvacot se lepi golema kolicina na masnotii.
-Ovde edinstven lek e vadenje na turbinata, zastita na elektronikata i stavanje na edna golema najlon vreca i mienje na izmenuvacot so odmastuvaci. Turbinata isto taka treba temelno da se iscisti i odmasti......na kraj treba se da se vrati na svoe mesto i pak se da raboti kako porano. Vaka od prilika izgleda generalno cistenje koe moze i da potrae nekolku casa i za iskusen serviser.Vakvo temelno cistenje e sigurno skapo i ne e od format 800 den (proveri freon isprska nesto i si zamina) ...... Ova cistenje so vadenje na turbinata so sebe nosi mnogu rizici bez razlika sto toa ce go raboti strucno lice, bidejci obicno turbinata najcesto tesko se vadi/stava i ne retko doadja do gubenje na balansot i dodatni zvuci posle montaza so mnogu brzo zaribuvanje na lezistata, a da ne zborime za elektronikata koja treba da se pomestuva vo strana itn. E sega ako sakate navistina cistenje a ne umeete sami da go naprvite ova e toa.
-Jas na primer imam druga "taktika" na cistenje na turbinite, kaj mene se izmenuvacite sekogas cisti, samo turbinite gi cistam na 4-5 godini i toa samo vo dnevnata soba, dodeka ne sfativ deka klimata glumi aspirator i sobira ama i najmala masnotija vo vozduhot....Ne sakav da gi vadam zatoa sto znam deka lesno se decentriraat koga se vadat od mestata kade se ednas staveni. Poradi toa samo gi vadam krilcata i plastikite okolu i sega ima pristap do turbinata, pa so ostri cetkicki, perka po perka so racno vrtenje na turbinata ja cistam skoro kako da e izvadena i izmiena. Vaka em pobrzo se zavrsuva rabota em nema rizik za debalansiranje.
Pak se raspisav, koj saka neka cita koj saka neka protivreci no moeto iskustvo so klimite e vakvo kakvo sto e.
 
L

lleeoo

Гостин
Тоа вентилаторот што вртеше на во stand by шо бидна?? Се реши некако?Поарно да нема дефрост оти ако ти напрај дефрост ќе најдиш уште една мана на таа клима...[DOUBLEPOST=1514362668][/DOUBLEPOST]
Климе,апликација и мобилен не одат тие работи заедно :)[DOUBLEPOST=1514364329][/DOUBLEPOST]
Многу поискусни членови (не се сметам јас во нив!)има на темата од тие сервисери(таканаречени) греач на тацна има таа клима, а тој воопшто не одлучува дали една клима ќе има повеќе или помалку дефрости одредена клима...Впрочем си и ти затоа тука на темата за да побараш совет така ли е? Инаку ќе си го прашаше сервисерот и за вентилаторот што врти на празно?! Одговорот што ти го дал за дефростите е во најмала рака смешен, не навлегувам зошто не ти прави дефрости, пишав поарно да не ти прави(не воопшто да не прави), бидејки кога ќе видеш што се случува при дефрост на таа клима одма ќе се вклучиш на темата со ново прашање?
More luge vie tuka ste beter od mali deca sega mi e jasno zosto ja zatvaraat temava,sto e ventilatorot toa e do elektronikata taka e namestena da raboti,ajt sea uzivkajte mene bes ili so defrost mi e toplo a bogami ne ja drzam na 19-20 stepeni kako nekoj tuka samo za da zastedat,pod 23-24 ne sum ja pustil i nema maka dangi postigne (sto da pravam koga stanot mi e na zapad go gree sonce i imam sendvic zidovi i pvc stabeno lani) aj sibajte se sega so komentari kakonsto kade :)))gradinka
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ponovite on off klimi isto taka ne se slabi, sve zavisi kakov kompresor ima vnatre. Poslabi se poso zaradi cenata normalno im stavaat cklj kompresori. Pri poniski temperaturi koga i inverterite frcat so puna snaga nema nikakva razlika vo rabotenjeto i potrosuvackata ako se so slicen kompresor i konstrukcija. On-off pojse trosat koga odrzuvaat pri mlaki temperaturi, zaradi golemite pikovi na potrosuvacka vo momentot koga ke se ukluci kompresorot.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Koristi li nekoj inverter klima marka TESLA da spodeli iskustvo gledam po internet mnogu gi stavaat pa sto mislite okolu kvalitetot na tie TESLA klimi.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Koristi li nekoj inverter klima marka TESLA da spodeli iskustvo gledam po internet mnogu gi stavaat pa sto mislite okolu kvalitetot na tie TESLA klimi.
мој другар има Мах обична и Тесла инвертер, вика дека теслата била право ѓубре
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Broadlink SPS3 prodolzetok >>> ***za tie sto gi zainteresira ovoj ured sekako...

Kako sto rekov ke izvestuvam za funkcioniranjeto na uredot vo let so cel da se dobie realna slika, pa eve edno novo kratko video koe pokazuva grafikon kolku trosel Daikinot od vcera od 13.00h do denes 12.30h i mozam da potvrdam donekade deka e gore dole tocen bazirano na povremenite poglednuvanja kon HQ meracot vo koj istiot e ustekan..
Interesen moment koj go registrira aplikacijata e sledniov:
Power Monitoring 13.00h 26.12 - 12.30h 27.12 provetruvanje.jpg
Togas vo 02.00h ubavo isprovetriv nasekade edno 5-6min i posle si legnav. Celo vreme klimata e na autofan so zadadeni 23C.
Obekjava ponesto uredov i aplikacijava so tocnost za momentalna potrosuvacka (Power now:) i so Grafikonot a za ostanatoto kako doznavam poveke ke izvestuvam..
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
мој другар има Мах обична и Тесла инвертер, вика дека теслата била право ѓубре
Djubre vo smisol na jaka bucava na motorot kompresorot ili vo smisol okolu defrosti i slabo topolv vozduh

Inaku mojot prv komsija lani zema NEO inverter i na +1°C brcese ko traktor posle go prodade NEO-TO i si zema vivax aeri 3.5kw[DOUBLEPOST=1514393897][/DOUBLEPOST]
Broadlink SPS3 prodolzetok >>> ***za tie sto gi zainteresira ovoj ured sekako...

Kako sto rekov ke izvestuvam za funkcioniranjeto na uredot vo let so cel da se dobie realna slika, pa eve edno novo kratko video koe pokazuva grafikon kolku trosel Daikinot od vcera od 13.00h do denes 12.30h i mozam da potvrdam donekade deka e gore dole tocen bazirano na povremenite poglednuvanja kon HQ meracot vo koj istiot e ustekan..
Interesen moment koj go registrira aplikacijata e sledniov:
Прегледај го приврзокот 182532
Togas vo 02.00h ubavo isprovetriv nasekade edno 5-6min i posle si legnav. Celo vreme klimata e na autofan so zadadeni 23C.
Obekjava ponesto uredov i aplikacijava so tocnost za momentalna potrosuvacka (Power now:) i so Grafikonot a za ostanatoto kako doznavam poveke ke izvestuvam..
Od kade go kupi ovoj ured za potrosuvacka i dali go ima nekade vo mk da se kupi i koja cena e.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Djubre vo smisol na jaka bucava na motorot kompresorot ili vo smisol okolu defrosti i slabo topolv vozduh

Inaku mojot prv komsija lani zema NEO inverter i na +1°C brcese ko traktor posle go prodade NEO-TO i si zema vivax
ќе му кажам да си купи вивакс, чим се толку добри
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ќе му кажам да си купи вивакс, чим се толку добри
Vidi dobrise solidni odnos cena vs kvaliter inaku vo sporedba so NEO sto inase komsijava Vivax za NEO e odlicna

Tuku jas te prasav ti ne mi odgovori od sto ne bil zadovolen od TESLA Inverterot prijatelot tvoj dali od bucaba na kompresor ili od ne dobro toplenje ti ne mi odgovori.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
257
Поени од реакции
866
Pocituvani,

Poradi poplakite na Omlet13m, denes bese pratena na uvid ekipata koja sto go montirase klima uredot Hansol 12000Btu.
Ve izvestuvame deka uredot raboti bezprekorno, temperatura na izduv 58.8C, sto se gleda od videoto na sledniot link:

https://youtu.be/0wx_2p5wUNQ
Vnatresna temp.jpg
Voedno, za period od 5min postignata e vnatresna temperatura od 26,9C.

So pocit,
Greemak Group
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Да бе со 10 секунди видео и со фен на усис. Треба потрошувачка усис, издув се. А не монтирани видеа

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.243
Broadlink SPS3 prodolzetok >>> ***za tie sto gi zainteresira ovoj ured sekako...

Kako sto rekov ke izvestuvam za funkcioniranjeto na uredot vo let so cel da se dobie realna slika, pa eve edno novo kratko video koe pokazuva grafikon kolku trosel Daikinot od vcera od 13.00h do denes 12.30h i mozam da potvrdam donekade deka e gore dole tocen bazirano na povremenite poglednuvanja kon HQ meracot vo koj istiot e ustekan..
Interesen moment koj go registrira aplikacijata e sledniov:
Прегледај го приврзокот 182532
Togas vo 02.00h ubavo isprovetriv nasekade edno 5-6min i posle si legnav. Celo vreme klimata e na autofan so zadadeni 23C.
Obekjava ponesto uredov i aplikacijava so tocnost za momentalna potrosuvacka (Power now:) i so Grafikonot a za ostanatoto kako doznavam poveke ke izvestuvam..
Нарачав 4 комада, само ако не ги бива :uzi:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Да бе со 10 секунди видео и со фен на усис. Треба потрошувачка усис, издув се. А не монтирани видеа

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
So sigurnost ''Omlet13m'' go drzel fenot, garant i on raboti za Gree :zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom