Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ти останува да се тешиш со Климе, и неговиот Вивакс има иста мака.
Za tvoja informacija mojot aezi vivax denes napravi 3 defrosta od po 5 minuti. I nemam maka.

Inaku neznam sto vi e cudno okolu defrostite i na @omlet13m vivax-ot sto go ima kaza deka ovaa zima mu nema napraveno defrost taka da se zavisi od klima do klima neznaci ako nekoja klima pravi defrost deka treba site klimi da pravat defrost.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Za tvoja informacija mojot aezi vivax denes napravi 3 defrosta od po 5 minuti. I nemam maka.

Inaku neznam sto vi e cudno okolu defrostite i na @omlet13m vivax-ot sto go ima kaza deka ovaa zima mu nema napraveno defrost taka da se zavisi od klima do klima neznaci ako nekoja klima pravi defrost deka treba site klimi da pravat defrost.
Богами треба време човек да потроши за да биде сигурен во изјавата дека климата му направила 3 дефрости... зарем цел ден буљате у климите!!! Или можда пуш нотификација на мобилен добивате :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Za tvoja informacija mojot aezi vivax denes napravi 3 defrosta od po 5 minuti. I nemam maka.

Inaku neznam sto vi e cudno okolu defrostite i na @omlet13m
Nemas maka samo imas potrosuvacka, ili mislese deka Defrost se pravi bez struja i bez rabota na kompresorot ?
Alooo.....pri povekje Defrosti i pomal COP imas, i vo Defrost trosi struja klimata zasto kompresorot vrti, samo togas vo defrost klimata I ne gree, go ladi prostorot vo tie pauzi pa sve toa treba da go nadoknadi posle.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Абе немаше да биди лошо ни ти добро да ја прочиташе табелата.
Немој да го подценуваш Hanso-от. 12ката на -10 дава номинални 4KW, а не 3,2KW. Значи без залетувања и привремено зголемување на капацитет. Што би рекол @Strelec на маратон 4KW. А замисли да се залета пак, од топлина нема да може да се стои до неа. Еве прашајте го @omlet13m За 40.000 добивате ѕвер од клима, на хартија дава повеќе топлина од FH и Даисекаи, и ГрееМАК од џеб си дели само за бидете евтино стопленни. За ваква клима треба да наплаќаат барем 60.000 ама ете ги стават купувачите пред нивниот профит.

Е сега Еуровент вели дека има само 3,2KW на -7, и тоа како што вели @Strelec на залет од 3часа, ама тоа сигурно дека ете не траел тестот повеќе од 3 часа, па да му дадат прилика на Hansol-от да се покаже.


Сигурно се идентични, ако се препродава 9ката препакувана како 12ка.
Хансолот максимум може да повлечи 2кw[DOUBLEPOST=1514333172][/DOUBLEPOST]
@GT1 дали имаш направено некакви тестирања, делтаТ, максимален издув, COP, да не барам во историја..

@SpiderWeb , така е, треба да се почне од таму, да се претстават кои се и да работат во наше и нивно добро. Доколку се 'оригиналните' првин едно големо извинување да си дадат.

@Klima ured , зар има Грее клима што вади максимални 45 степени на издув? Тоа е веќе лош резултат.

Инаку за делта Т, максимален издув и COP вооптшо не се битни топлинските загуби од просторот.
Мерам само потрошувачка.-лани ја следев подетално .
Надворешната на која страна.ти е поставена да не ти на север.
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Не ти е нормална климата( расипана) јас ја имам мидеата како тоа кај мене прави дефрост???

Или па не си дома и нормално не прави дефрост не си видел
Аери имаат греачи на кондензат и мкслам дека не дозволуваат да се створи мраз на сакето така некако ми објаснуваа не сум експерт не ме факајте са гуша одма тука :)))[DOUBLEPOST=1514337880][/DOUBLEPOST]
Те-шиба се одржува како и секоја нормална клима. Еднаш месечно извади ги филтрите и под млаз ладна вода, а потоа остави ги природно да се исушат. Немој да те лаже ѓаволот да ги сушиш со фен и сл.
Тоа еднаш месечно е условно. Ако имаш мрзелива жена и слабо ти усисава и брише прашина, може да треба и почесто. :)

Кога ќе ги извадиш филтрите ѕирни внатре да не има некое снопче влакна. Можно е на тој турчинот што ти ја склапал климата да му се заглавил бркот внатре. :LOL:
Да не грешам душа можда е дури и во Јапан склапана, ама тоа ќе дознаеме откако ќе ја сликнеш налепницата на надворешната. Јас и Климе чекаме...

Инаку нема логика да ја растураш во делови, никад од неа нема да излезе Хансол, џабе маката. :P


Секоја ИСПРАВНА клима прави дифрост ако условите за тоа се исполнети. Ако има малку фреон во системот, намерно фабрички или пак истекол, тогаш нема да прави, но и слабо ќе грее.
Ти останува да се тешиш со Климе, и неговиот Вивакс има иста мака. ;)

@gigovit, да кажеше на што се грееш ти, кој ќе срча по темава.
И од @nikola2004mkd чекам одговор на истото прашање, белки ќе ме удостои...
А што ако има греачи експеру што праиме тогаш. Вака сеа од неа испаѓа малки вода од време на време значи греачите си бршат својата работа ама класичен дефрост не е направила од по 3-4мин[DOUBLEPOST=1514338345][/DOUBLEPOST]
Abe lleeoo, i ti ko Klima ured. Ne e vozmozno klima normalno sto raboti, denovive koga navecer se minusni temperaturi i cat pat magla, i prosecna vlaznost 70%, da ne pravi defrosti.

Zatoa i prasav, kako znaete deka pravi, t.e. ne pravi defrosti? Sto trepka na displejot, kako se odnesuva, sto zvuci pravi..?

I ne se palete na toa, "ne pravi defrosti". Defrost e normalna pojava, koga mate rabota so ured koj koristi zakon na termodinamika za da "ispumpa" toplina od okolinata i da vi ja vnese doma.

Perpetuum mobile ne postoi, razberete veke ednas.
Абе дечки има некој сервисер тука ??????? Што се па ја замарам со вас . Се јавив на сервисерот што ја монтираше баш за тои дефрости затоа што обичната што ја имав претходно правеше на секој саат, монтерот (инаку мој пријател веќе 20год) си каза убаво дека е до греачите внатре си ја вршат работата а и за воља на вистината јас не сум во ск па да се гушам во магла. Ај ........
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Chicco69 fala na mislenjeto,no baram mislenje za odrzuvanje na brend mashina ne shkartovina;)
Filterot 1 nedelno go peram,no sakam i izmenuvacot da go isperam bidejki veke ima nasobrano nesto gjubre.
Ako go rasklopam moze carrier da izleze ama shkart tesko.:)
Proveriv made in Thailand e .
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Те-шиба се одржува како и секоја нормална клима. Еднаш месечно извади ги филтрите и под млаз ладна вода, а потоа остави ги природно да се исушат. Немој да те лаже ѓаволот да ги сушиш со фен и сл.
Тоа еднаш месечно е условно. Ако имаш мрзелива жена и слабо ти усисава и брише прашина, може да треба и почесто. :)

Кога ќе ги извадиш филтрите ѕирни внатре да не има некое снопче влакна. Можно е на тој турчинот што ти ја склапал климата да му се заглавил бркот внатре. :LOL:
Да не грешам душа можда е дури и во Јапан склапана, ама тоа ќе дознаеме откако ќе ја сликнеш налепницата на надворешната. Јас и Климе чекаме...

Инаку нема логика да ја растураш во делови, никад од неа нема да излезе Хансол, џабе маката. :P


Секоја ИСПРАВНА клима прави дифрост ако условите за тоа се исполнети. Ако има малку фреон во системот, намерно фабрички или пак истекол, тогаш нема да прави, но и слабо ќе грее.
Ти останува да се тешиш со Климе, и неговиот Вивакс има иста мака. ;)

@gigovit, да кажеше на што се грееш ти, кој ќе срча по темава.
И од @nikola2004mkd чекам одговор на истото прашање, белки ќе ме удостои...
Kaj mene ispadna deka bas zato so bila prazna pravela defrostovi, i mene ne mi e jasno zosto ama taka e, otkoga ja napuniv sega veke ne prai. A ja licno ne se ni zamaram so toa, samo neka gree.
Kolku e povece optereten kompresorot, tolku pogolemi se uslovite da prai defrost. Pogolema kvadratura, pogolema temperatura i brzina na izduvot itn. Koga e pooptereten kompresorot treba povece temperatura da vlece od nadvor a so toa se izladuva izmenuvacot so predizvikuva mrznenje posebno ako e povlazen vozduhot. Tie klimi so pogolem izmenuvac (famoznata tezina na nadvoresnite) ke pravat pomalku defrostovi, ama po nekoja logika samiot defrost ke bide so podolg vremenski interval poso ke ima povece mraz i podolgo vreme ke im treba povtorno da vlezat vo rezim na greenje.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Kaj mene ispadna deka bas zato so bila prazna pravela defrostovi, i mene ne mi e jasno zosto ama taka e, otkoga ja napuniv sega veke ne prai. A ja licno ne se ni zamaram so toa, samo neka gree.
Kolku e povece optereten kompresorot, tolku pogolemi se uslovite da prai defrost. Pogolema kvadratura, pogolema temperatura i brzina na izduvot itn. Koga e pooptereten kompresorot treba povece temperatura da vlece od nadvor a so toa se izladuva izmenuvacot so predizvikuva mrznenje posebno ako e povlazen vozduhot. Tie klimi so pogolem izmenuvac ke pravat pomalku defrostovi, ama po nekoja logika samiot defrost ke bide so podolg vremenski interval poso ke ima povece mraz i podolgo vreme ke im treba povtorno da vlezat vo rezim na greenje.
Како не ти е јасно?

Па како работи клима? пумпа разлика во температура а нема фреон за да ја пренесе внатре. И он симиња, симиња температура на надворешната и мисли дека има огромна побарувачка ауствари тоа не пренесува внатре. Нема кој да го пренесе притисокот кон внатрешната. И Уствари он се корне од работа надвор - за џабе. Слично како кај Омлет што е случајот. Надворешната троши 1400W, се убива од работа, мрзне се мачи, а неможе да постигне внатре температура.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Јас на одбрана на мидеа(vivax aeri 18) ни еднаш до сеа веќе три недели дефрост. Па сега тоа е тоа
Тоа вентилаторот што вртеше на во stand by шо бидна?? Се реши некако?Поарно да нема дефрост оти ако ти напрај дефрост ќе најдиш уште една мана на таа клима...[DOUBLEPOST=1514362668][/DOUBLEPOST]
Богами треба време човек да потроши за да биде сигурен во изјавата дека климата му направила 3 дефрости... зарем цел ден буљате у климите!!! Или можда пуш нотификација на мобилен добивате :)
Климе,апликација и мобилен не одат тие работи заедно :)[DOUBLEPOST=1514364329][/DOUBLEPOST]
Аери имаат греачи на кондензат и мкслам дека не дозволуваат да се створи мраз на сакето така некако ми објаснуваа не сум експерт не ме факајте са гуша одма тука :)))[DOUBLEPOST=1514337880][/DOUBLEPOST]
А што ако има греачи експеру што праиме тогаш. Вака сеа од неа испаѓа малки вода од време на време значи греачите си бршат својата работа ама класичен дефрост не е направила од по 3-4мин[DOUBLEPOST=1514338345][/DOUBLEPOST]
Абе дечки има некој сервисер тука ??????? Што се па ја замарам со вас . Се јавив на сервисерот што ја монтираше баш за тои дефрости затоа што обичната што ја имав претходно правеше на секој саат, монтерот (инаку мој пријател веќе 20год) си каза убаво дека е до греачите внатре си ја вршат работата а и за воља на вистината јас не сум во ск па да се гушам во магла. Ај ........
Многу поискусни членови (не се сметам јас во нив!)има на темата од тие сервисери(таканаречени) греач на тацна има таа клима, а тој воопшто не одлучува дали една клима ќе има повеќе или помалку дефрости одредена клима...Впрочем си и ти затоа тука на темата за да побараш совет така ли е? Инаку ќе си го прашаше сервисерот и за вентилаторот што врти на празно?! Одговорот што ти го дал за дефростите е во најмала рака смешен, не навлегувам зошто не ти прави дефрости, пишав поарно да не ти прави(не воопшто да не прави), бидејки кога ќе видеш што се случува при дефрост на таа клима одма ќе се вклучиш на темата со ново прашање?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
@ante1
Nemoj nisto da te cudi za ova poslednovo, pa ti imas masa na korisnici pa i "serviseri" koi mislat deka ako klimata ima greaci na tacna i ako e on/off, vleguva vo kategorijata na klimi koi mozat da rabotat do -15C, duri ima i takvi, vo ne mal broj, koi ete mislat deka od on/off so greacite sega dobivaat tkn. "inverter". Baska sto ima likovi koi mislat deka so greacite se gree "saceto" od nadvoresnata edinica, pa so toa ete nema da faca mraz, nema da treba DEFROST i ce moze elegantno da si raboti i po najgolemi mrazevi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@ante1
Nemoj nisto da te cudi za ova poslednovo, pa ti imas masa na korisnici pa i "serviseri" koi mislat deka ako klimata ima greaci na tacna i ako e on/off, vleguva vo kategorijata na klimi koi mozat da rabotat do -15C, duri ima i takvi, vo ne mal broj, koi ete mislat deka od on/off so greacite sega dobivaat tkn. "inverter". Baska sto ima likovi koi mislat deka so greacite se gree "saceto" od nadvoresnata edinica, pa so toa ete nema da faca mraz, nema da treba DEFROST i ce moze elegantno da si raboti i po najgolemi mrazevi.
Страшно, страшно.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Nemas maka samo imas potrosuvacka, ili mislese deka Defrost se pravi bez struja i bez rabota na kompresorot ?
Alooo.....pri povekje Defrosti i pomal COP imas, i vo Defrost trosi struja klimata zasto kompresorot vrti, samo togas vo defrost klimata I ne gree, go ladi prostorot vo tie pauzi pa sve toa treba da go nadoknadi posle.
Za tvoja informacija sekoja klima koga pravi defros normalno deka trosi struja ili moze sum greska gree klimite na sonceva energuja da ne pravat defrost
Od sto imas protiv ( midea ) vivax neznaes vise sto da iskomentiras:pos:[DOUBLEPOST=1514372789][/DOUBLEPOST]
Богами треба време човек да потроши за да биде сигурен во изјавата дека климата му направила 3 дефрости... зарем цел ден буљате у климите!!! Или можда пуш нотификација на мобилен добивате :)
Vcera cel den bev doma i normalno deka ke primetam kolku defrosta napravila klimata neznam sto ne ti e jasno
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Koga e najdobro da se cisti vnatresnata edinica?Po zavrsuvanje na grejna sezona , vo tek ili pred slednata grejna sezona?I sto se se vklucuva vo cistenjeto?Samo prskanje ili demontiranje na vnatresnata i vadenje i cistenje se komplet?
Ако планираш да го чистиш внатрешниот изменувач најдобро е кога ќе работи на ладење т.е. летоска.Бидејќи тогаш е влажен и подобро можеш да го исчистиш, за разлика кога е на греење кога е сув.Ако е многу валкан сега и не ти се чека испрскај го со прскалка со вода, пожелно дестилирана.Нека откисне малку и потоа уште еднаш обилно.Водата ќе истече надвор низ цревото за одвод.Ова ти е само привремено, а летоска ќе си ја исчистиш со средство што е наменето за тоа или ќе си повикаш сервис.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Grejacot na tacna kolku i da ne pomaga sepak vremeski go odlaga pojavuvanjeto na Defrost kolku i da se tvrdi sprotivnoto. Dolniot del od sakjeto mnogu pokasno zamrznuva.

Ako On/OFF so grejac ne bi stanal Invertetr do -15 istoto vazi i za Inverteri deklarirani do -15C.... togas ni tie Inverteri so grejac nema da rabotat do -25, imase i prmer tuka so Panasonic koj ne ukljucuvase na -16C.

Na elitemadzone forumot lanskata zima koga fativa jaki minusi naveliko se baraa tie grejaci, kaj niv praksata e slednava....cekaaat da im pomine garancijata od 2 ili 3 god i posle go vgraduvaat greacot....da nemase potreba od grejac nemase ni da go vgraduvaat.

I koj Apsurd, tokmu onie koi prikazuvaat topli prosecni zimski temperaturi i se protiv greacite kao nepotrwbni bile, na lanskata kocan zima sred januar za svoite klimi do -15 si baraa kade moze da se najde grejac ;)
Strasno :D
grejac screenshot-forum.it.mk-2017-12-27-12-19-08.png
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Барав за самсунгот Он-Офф 15 години стар за да не го менувам за инвертер. Само годинава нема проблем и си работи без проблем и без мрзнење зошто целава зима е над 0 температурата. Па здравје од следната можда ќе го сменам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom