Најекономично греење и ладење

L

lleeoo

Гостин
За бања , треба да е стан со добра местоположба и изолација инаку ни 5,5 ка на 60 м2 не е семоќна.
Бања само по желба на жена ми :)))
На 26-27 ама на дисплејот додека на далиндкиот е 23-24 денски а навечер 24 на дисплеј а на далинскиот е 21 со тоа што климата е поставена во трпезарија а далинскиот е на масиче во дневна распорредот е во ге. Намерно така оти нр можам да ми дува над глава или у фаца.ако грешам нешто дајте совет немам искиство со инвертери инаку во стан сум со сендвич ѕидови на западна стана со пвц .
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ај сега јас пак да прашам. Како нов корисник на аери 18ка греам активно околу 40 квадрати а понекогаш плус понекогаш и ходникот и детската. Е сеа за дифрост не е направила овие две недели ниту еднаш ок е тоа или не.
претходната клима што ја имав на тоа место правеше редовно на секој саат дефрост ама таа е обична беко стара 10 год од лани има нов компресор тошиба он /оф грее како луда ама до кај 0 степени когае надвор затоани ја сменив.
Ne se sekiraj normalno e na vakvo vreme da ne pravi defrost nema mesto za panika
Ako pravi defrost na vakvo vreme togas ne e normalno bidejki mala e vlaznosta na vozduhot i nema magla.[DOUBLEPOST=1514043903][/DOUBLEPOST]
обична беко стара 10 год од лани има нов компресор тошиба он /оф
Ako ne e tajna kolku pari go kupi noviot kompresor ( od kade go kupi )i dali nov i poloven ?
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Serviserot sto go imam go najde malku potesko ama go kajde so se rabotna raka ispadna 9000 se mislev dali voopsto da kupuvam ili da ja frlam ama zadovilen bev od nea taka da kupiv kompresor i sega e vo detska banja ja pravi.
P.s. klimata e beko a kmpresoro so rikna bese lg a noviot e tosiba na r22 zatoa tesko go najde ama movio e na 12950 btu malku pojaknod stariot
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Мерење #2 на Hansol -20.
Внатрешна температура на усис 25 степени.
Надворешна температура 5 степени, според отчитувањето на надворешната единица.
Поставив IFeel и даљинското го ставив во ходникот, на 2 метри од климата.
Сетпоинт 30, Fan 5.
Потрошувачката дојде до 1840W и температурата се зголемуваше полека до 45 степени. Штом постигна 45 степени компресорот повторно ја намали потрошувачката на 1200W. Претпоставувам дека внатрешната единица немала контакт со даљинското па решила да ја отчита температурата на усис как референтна температура за actual temperature. Го внесов даљинското во соба, го поставив на паркет и ја проверив внатрешната температура со IFeel и истата изнесуваше 20 степени (на паркет кај што е даљинското).Ја оставив климата уште 15тина минути да работи, со надеж дека актуал температура од 20 ќе ја активира климата да оди на 1870W и да испорача максимална температура на издув, но тоа не се случи. Ја сменив локацијаа на даљинското 2-3 пати да се осигурам дека има конекција со внатрешната единица. На крај се стабилизира на 1440W и испорачуваше 47 степени на издув со 27 степени на усис.
Значи при мерење #2 пак не успеав да ја натерам климава да извади максимална температура на издув, но добив еден важен резултат: со 1400W воздухот се загрева од 27 на 47 степени (значи загревање од 20 степени), при надворешна од 5 степени. Ова беше константна стабилизирана потрошувачка и температура на издув во период од 5 минути.
Коментар за ова измерена ефикасност?

Ќе има и други мерења..но сега испаѓа дека сум бил во право што ниеднаш не сетив жешко на рака, претходно алудирав дека температурава како да е околу 45 степени, без мерење, ќе се помачам малку но ќе ја натерам на максимална брзина деновиве.

[DOUBLEPOST=1514046662][/DOUBLEPOST]
Не е Twin, но пак е одлична на хартија. 40кг надворешна,14кг внатрешна и 1.35кг фреон и Hitachi ATD141RDPA8JT компресор со 18000бту. A+ класа со потрошувачка од 410~2150W.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Не е Twin, но пак е одлична на хартија. 40кг надворешна,14кг внатрешна и 1.35кг фреон и Hitachi ATD141RDPA8JT компресор со 18000бту. A+ класа со потрошувачка од 410~2150W.
Kako ne e twin koga pisuva Rotary compresor
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Мерење #2 на Hansol -20.
Внатрешна температура на усис 25 степени.
Надворешна температура 5 степени, според отчитувањето на надворешната единица.
Поставив IFeel и даљинското го ставив во ходникот, на 2 метри од климата.
Сетпоинт 30, Fan 5.
Потрошувачката дојде до 1840W и температурата се зголемуваше полека до 45 степени. Штом постигна 45 степени компресорот повторно ја намали потрошувачката на 1200W. Претпоставувам дека внатрешната единица немала контакт со даљинското па решила да ја отчита температурата на усис как референтна температура за actual temperature. Го внесов даљинското во соба, го поставив на паркет и ја проверив внатрешната температура со IFeel и истата изнесуваше 20 степени (на паркет кај што е даљинското).Ја оставив климата уште 15тина минути да работи, со надеж дека актуал температура од 20 ќе ја активира климата да оди на 1870W и да испорача максимална температура на издув, но тоа не се случи. Ја сменив локацијаа на даљинското 2-3 пати да се осигурам дека има конекција со внатрешната единица. На крај се стабилизира на 1440W и испорачуваше 47 степени на издув со 27 степени на усис.
Значи при мерење #2 пак не успеав да ја натерам климава да извади максимална температура на издув, но добив еден важен резултат: со 1400W воздухот се загрева од 27 на 47 степени (значи загревање од 20 степени), при надворешна од 5 степени. Ова беше константна стабилизирана потрошувачка и температура на издув во период од 5 минути.
Коментар за ова измерена ефикасност?

Ќе има и други мерења..но сега испаѓа дека сум бил во право што ниеднаш не сетив жешко на рака, претходно алудирав дека температурава како да е околу 45 степени, без мерење, ќе се помачам малку но ќе ја натерам на максимална брзина деновиве.

[DOUBLEPOST=1514046662][/DOUBLEPOST]

Не е Twin, но пак е одлична на хартија. 40кг надворешна,14кг внатрешна и 1.35кг фреон и Hitachi ATD141RDPA8JT компресор со 18000бту. A+ класа со потрошувачка од 410~2150W.
Најдобро да поставиш слики како мереш, итн. 47 е ниска температура на издув. Мора бар 51. Хансол е клима од која има по 63 степени на издув овде ставено слики од финските форуми.

Пробај да мереш на сетпоинт макс ако тоа е 30. Сетинг турбо на далинското пошо има тогаш максимум air volume.

И подотвори врата балконска малку за да го излажиш сензорот на температура дека е ладно за да го напне компресорот да избута максимум за да загрее побрзо просторија.
Ако и тогаш е 47. Нешто не е во ред.
Спореди со друг човек од форумот (секако ако не манипулира друг со податоци)





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Мерење #2 на Hansol -20.
Внатрешна температура на усис 25 степени.
Надворешна температура 5 степени, според отчитувањето на надворешната единица.
Поставив IFeel и даљинското го ставив во ходникот, на 2 метри од климата.
Сетпоинт 30, Fan 5.
Потрошувачката дојде до 1840W и температурата се зголемуваше полека до 45 степени. Штом постигна 45 степени компресорот повторно ја намали потрошувачката на 1200W. Претпоставувам дека внатрешната единица немала контакт со даљинското па решила да ја отчита температурата на усис как референтна температура за actual temperature. Го внесов даљинското во соба, го поставив на паркет и ја проверив внатрешната температура со IFeel и истата изнесуваше 20 степени (на паркет кај што е даљинското).Ја оставив климата уште 15тина минути да работи, со надеж дека актуал температура од 20 ќе ја активира климата да оди на 1870W и да испорача максимална температура на издув, но тоа не се случи. Ја сменив локацијаа на даљинското 2-3 пати да се осигурам дека има конекција со внатрешната единица. На крај се стабилизира на 1440W и испорачуваше 47 степени на издув со 27 степени на усис.
Значи при мерење #2 пак не успеав да ја натерам климава да извади максимална температура на издув, но добив еден важен резултат: со 1400W воздухот се загрева од 27 на 47 степени (значи загревање од 20 степени), при надворешна од 5 степени. Ова беше константна стабилизиран потрошувачка и температура од 5 минути.
Коментар за ова? Ќе има и други мерења..
Druze, eve ja ke ti odgovoram !!
Ke ti odgovoram so slika za konecno da svatish i ti i drugite deka ste izmanipulirani od site mozni aspekti, kulturno kazano ve vozat kako sakaat od edna- dve licnosti tuka na forumot, koi koristat metod na povtoruvanje na edni isti lagi po stopati za na kraj da izgledaat kako vistini.
sharp1.png
Klima SHARP 9-ka, kojznae kolku star model, ne se proizveduva poveke, podatoci za vnatresna so dvoreden izmenuvac, tezina 12kg neto.
Gledaj sega nadvoresna i kazi koja denesna klima e OVA
sharp2.png
Eve ja ke ti naglasam da ti tekne !!!
40kg nadvoresna
kompresor Sanyo C-6rz110h1a (ti teknuva li veke)
dvoreden izmenuvac 2x1.4
Kompresor power input 800 w
Kapilara
Jasno li ti e sega sto imas.

Istiot kompesor Sharp isto kako Gree go koristi i vo 12-kata kade ima mnogi, mnogu poslab COP od 3.61 bidejki elektronikata mu dozvoluva na kompesorot pogolem broj na vrtezi, moze da povlece poveke striuja na smetka na ekonomicnosta.

Najbednoto e sto ovaa klima so ovoj tolku falen KOMPRESOR SANYO e deklarirana za -7 temperatura, a ovie lobito i za -20 ja reklamiraat.

Za kraj, so koja logika gi plukate FUJI, MITSUBUSHI, TOSHIBA, lideri po site standardi vo svetski razmeri vo razvojot i proiavodstvoto na inverteri, a falite nekoi kineski kanti koi samite se smetat za uspesni ako uspeat da iskopiraat barem priblizno nekoja klima od vrvnite brendovi.
Aj da ve svatam ako se falite deka ste kupile nesto poeftino, ali da se falite deka ste kupile nesto podobro za istite pari, mislam deka se lazete.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dzabe favoritive go falat GREE koga ne e nisto podobar od drugite kineski brendovi ( marki ) ne deka necini ama favoritive go vozdignuvaat GREE kako da e podobar od MITSUBISHI TOSHIBA DAIKIN PANASONIC FUJITSU.
Druze, eve ja ke ti odgovoram !!
Ke ti odgovoram so slika za konecno da svatish i ti i drugite deka ste izmanipulirani od site mozni aspekti, kulturno kazano ve vozat kako sakaat od edna- dve licnosti tuka na forumot, koi koristat metod na povtoruvanje na edni isti lagi po stopati za na kraj da izgledaat kako vistini.
Прегледај го приврзокот 182261
Klima SHARP 9-ka, kojznae kolku star model, ne se proizveduva poveke, podatoci za vnatresna so dvoreden izmenuvac, tezina 12kg neto.
Gledaj sega nadvoresna i kazi koja denesna klima e OVA
Прегледај го приврзокот 182262
Eve ja ke ti naglasam da ti tekne !!!
40kg nadvoresna
kompresor Sanyo C-6rz110h1a (ti teknuva li veke)
dvoreden izmenuvac 2x1.4
Kompresor power input 800 w
Kapilara
Jasno li ti e sega sto imas.

Istiot kompesor Sharp isto kako Gree go koristi i vo 12-kata kade ima mnogi, mnogu poslab COP od 3.61 bidejki elektronikata mu dozvoluva na kompesorot pogolem broj na vrtezi, moze da povlece poveke striuja na smetka na ekonomicnosta.

Najbednoto e sto ovaa klima so ovoj tolku falen KOMPRESOR SANYO e deklarirana za -7 temperatura, a ovie lobito i za -20 ja reklamiraat.

Za kraj, so koja logika gi plukate FUJI, MITSUBUSHI, TOSHIBA, lideri po site standardi vo svetski razmeri vo razvojot i proiavodstvoto na inverteri, a falite nekoi kineski kanti koi samite se smetat za uspesni ako uspeat da iskopiraat barem priblizno nekoja klima od vrvnite brendovi.
Aj da ve svatam ako se falite deka ste kupile nesto poeftino, ali da se falite deka ste kupile nesto podobro za istite pari, mislam deka se lazete.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Dzabe favoritive go falat GREE koga ne e nisto podobar od drugite kineski brendovi ( marki ) ne deka necini ama favoritive go vozdignuvaat GREE kako da e podobar od MITSUBISHI TOSHIBA DAIKIN PANASONIC FUJITSU.
Samo redosledot ti e gresen. treba da e DAIKIN PANASONIC GREE MITSUBISHI TOSHIBA FUJITSU
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Samo redosledot ti e gresen. treba da e DAIKIN PANASONIC GREE MITSUBISHI TOSHIBA FUJITSU
Ne mi e gresen redosledot samo navistina e glupavo kineski Gree da go spomnuvas sporeduvas so kvalitetni brendovi so tradicija i kvalitet kako sto se- PANASONIC FUJITSU DAIKIN TOSHIBA MITSUBISHI i dr
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Еве кратко видео од тестот. Се гледа дека сетпоинт е 30, температура на IFeel е 20, надворешна е 5, на издув е 47, троши 1440W.


Дополнително кратко видео, кај што сменив од IFeel на Indoor temperature, да се види дека е 27 на усис


Како што реков не успеав да постигнам максимална температура, ќе оди температурата уште нагоре, само треба да го убедам хансолов да не ја намалува потрошувачката, но цело време да тера на 1870W. Денес со IFeel не успеав во тоа, но ќе успеам ваљда после неколку проби.
Сега ме интересира што мислите за ефикасноста на уредот, имаме сега конкретни резултати: воздухот се загрева за +20 степени со 1440W на 5 степени надорешна. Кој може да најде некоја референца дали тоа е добар резултат?

Иначе ставив нови AAA Varta батерии, даљинсково уште полошо ги прима командиве?

@gigovit , јас веќе посочив во тоа дека се сомневам во јачината на компресорот, дека е слаб за климава. Тоа се виде со дефростите на 0 степени. Исто така, ако не успеам да го форсирам уредов да работи на максимална потрошувачка барем 15 минути и да измерам максимална температура на издув, тоа исто така би значело дека компресорчето прегрева и намалува струја за да се заштити од прегревање.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Samo redosledot ti e gresen. treba da e DAIKIN PANASONIC GREE MITSUBISHI TOSHIBA FUJITSU
Ај вака натенане, објасни ни, зошто е ваков редоследот?
Не викам ни да ни не, сакам да видам на основа на што е направен овој редослед!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Еве кратко видео од тестот.


Како што реков не успеав да постигнам максимална температура, ќе оди температурата уште нагоре, само треба да го убедам хансолов да не ја намалува потрошувачката, но цело време да тера на 1870W. Денес со IFeel не успеав во тоа, но ќе успеам ваљда после неколку проби.
Сега ме интересира што мислите за ефикасноста на уредот, имаме сега конкретни резултати: воздухот се загрева за +20 степени со 1440W на 5 степени надорешна. Кој може да најде некоја референца дали тоа е добар резултат?

Иначе ставив нови AAA Varta батерии, даљинсково уште полошо ги прима командиве?

@gigovit , јас веќе посочив во тоа дека се сомневам во јачината на компресорот, дека е слаб за климава. Тоа се виде со дефростите на 0 степени. Исто така, ако не успеам да го форсирам уредов да работи на максимална потрошувачка барем 15 минути и да измерам максимална температура на издув, тоа исто така би значело дека компресорчето прегрева и намалува струја за да се заштити од прегревање.
Meracov ti e top, ama izgleda e mnogu lesen pa se klati mnogu. Zemi nekoj potezok. Haahahahahah[DOUBLEPOST=1514051996][/DOUBLEPOST]
Ај вака натенане, објасни ни, зошто е ваков редоследот?
Не викам ни да ни не, сакам да видам на основа на што е направен овој редослед!
Eeeeee, ti sakas se da doznaes za kratko vreme...Poleka, ke dojde vreme i ke razberes.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Еве кратко видео од тестот. Се гледа дека сетпоинт е 30, температура на IFeel е 20, надворешна е 5, на издув е 47, троши 1440W.


Како што реков не успеав да постигнам максимална температура, ќе оди температурата уште нагоре, само треба да го убедам хансолов да не ја намалува потрошувачката, но цело време да тера на 1870W. Денес со IFeel не успеав во тоа, но ќе успеам ваљда после неколку проби.
Сега ме интересира што мислите за ефикасноста на уредот, имаме сега конкретни резултати: воздухот се загрева за +20 степени со 1440W на 5 степени надорешна. Кој може да најде некоја референца дали тоа е добар резултат?

Иначе ставив нови AAA Varta батерии, даљинсково уште полошо ги прима командиве?

@gigovit , јас веќе посочив во тоа дека се сомневам во јачината на компресорот, дека е слаб за климава. Тоа се виде со дефростите на 0 степени. Исто така, ако не успеам да го форсирам уредов да работи на максимална потрошувачка барем 15 минути и да измерам максимална температура на издув, тоа исто така би значело дека компресорчето прегрева и намалува струја за да се заштити од прегревање.
Sigurno nesto ne e vo red so klimata na vakvi temeraturi treba podobri rezultati da vadi najubavo povikaj go servisot detalno da go pregleda klima uredot vnatresna edinica nadvoresna bakarnite cevki freonot
Neznam zosto se macis klimata ti e pod garancija najubavo vikni si servis da vidat da ja proverat moze ne e vo red nesto moze ke ti ja zamenat moze freon fali VIKNI SERVIS SERVISOT KE SI JA PROVERI KLIMATA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom