Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Јас за 6те грејни месеци рачунам SCOP5 сезонски на инвертерот мој односно еве нека е SCOP 4 за тие 6 месеца ако е некој буџет инвертер.

Кај мене ни minimal Scop не е 2.5 а камо ли average.

За да ти е точна математиката мора да се точни параметрите влезни. Затоа мене ми е многу поефтино на инвертер.
Има неколку моменти овде, имагинарен COP од 5 и 6 не можеш да најдеш ни кај клими од 100к+. Мнозинството клими се идиот клими под 30к со мал COP. Под услов да не падне под -15, кога имаме COP 0.5

Октомври COP 2.8
Ноемвrи COP 2.4
Декември COP 2.1
Јануар COP 1.6
Февруар COP 1.7
Март COP 2.4
Април COP 3
Мај COP 3.8
Просек 2.5

Сепак COP е променлива која многу зависи од темпереатурата и секоја зима е различен. Цената е скоро идентична со греење на дрва, но мене лично повеќе ми се допаѓа на клима да се греам, помалку работа.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ниедна клима на еуровент нема извадено под 1.5 COP на -15.

Ете од каде ти излегуваат неточните бројки.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Повеќево клими на форумов исклучуваат на -15. А шу прајме со дефростиве? Дефростите го намалуваат COP значително.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Повеќево клими на форумов исклучуваат на -15. А шу прајме со дефростиве? Дефростите го намалуваат COP значително.
Омлет колку долго прави Хансолот еден дифрост?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
за друго не знам ама ако мислиш за печките на дрва, гусана печка од почеток на 90тите, значи скоро 30 години сеуште кај нас дома загреваше исто, за 50 сегашни евра. Температура 26-30. Ќе грее и по 30 години. Единствено треба редовно да се чисти оџак. Што не може да се каже и за електричните уреди. Да, има и поефтини и поефикасни начини, но чинат пари, мајстори, делови, некојси рок на траење...и кога ќе пресметаш...
Sega ke vidis EU ke lupne sondi i danok na ogacite. Ovie nasive se razbira samo ke prepisat i da vidis posle dali drvata (a pa tek jaglenot) ke bidat eftini za ogrev ili ne.[DOUBLEPOST=1513959373][/DOUBLEPOST]
Повеќево клими на форумов исклучуваат на -15. А шу прајме со дефростиве? Дефростите го намалуваат COP значително.
Brat tebe da ne ti e slabo napuneta klimata, kaj mene bese fakticki poise od pola prazna, otkoga mi ja napuni drugarot defrostite se namalija za 3-4 pati, pri nastavena 23c temperatura ne sum go cul defrost da napravi, na maksimalni 32c edvaj ednas prai i toa samo navecer i nasabajle koga e grc nadvor. A se raboti za inverter toshiba gospod znae kolku star so r22 go zedov poloven vo italija od edna vikendicka go izvadiv za 50e. Sam si ja demontirav tamu i sam si ja namestiv doma, ama eve praznicka bila na toa treba da se pazi.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
за друго не знам ама ако мислиш за печките на дрва, гусана печка од почеток на 90тите, значи скоро 30 години сеуште кај нас дома загреваше исто, за 50 сегашни евра. Температура 26-30. Ќе грее и по 30 години. Единствено треба редовно да се чисти оџак. Што не може да се каже и за електричните уреди. Да, има и поефтини и поефикасни начини, но чинат пари, мајстори, делови, некојси рок на траење...и кога ќе пресметаш...
Ако денеска некој котел не трпи, тоа е баш котел на дрва. Еден куп фактори му влијаат.

Тој котел пред 30 години е од можеби 10mm плех, што неверувам.
Дали знаеш колку имаш ефикасност на тој котел?
Истите прашања и за тебе, како и за претходниот член.

Котларство е сложена работа и требаат солидни познавање за да работи целиот систем како што треба и да биде долготраен.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Sega ke vidis EU ke lupne sondi i danok na ogacite. Ovie nasive se razbira samo ke prepisat i da vidis posle dali drvata (a pa tek jaglenot) ke bidat eftini za ogrev ili ne.[DOUBLEPOST=1513959373][/DOUBLEPOST]
Brat tebe da ne ti e slabo napuneta klimata, kaj mene bese fakticki poise od pola prazna, otkoga mi ja napuni drugarot defrostite se namalija za 3-4 pati, pri nastavena 23c temperatura ne sum go cul defrost da napravi, na maksimalni 32c edvaj ednas prai i toa samo navecer i nasabajle koga e grc nadvor. A se raboti za inverter toshiba gospod znae kolku star so r22 go zedov poloven vo italija od edna vikendicka go izvadiv za 50e. Sam si ja demontirav tamu i sam si ja namestiv doma, ama eve praznicka bila na toa treba da se pazi.
Како ја пунеше другар ти?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Како ја пунеше другар ти?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa so ono kao komplet cefki so e so meraci neli, boca so r22, site klimi taka se punat. Koga go zakaci meracot se smeese vika kako rabotela i kako ne crknala poso nogu prazna demek bila :v I stvarno sega posle punenjeto kao preporodena e,raboti kako nova da e, potoplo duva i ne prai defrosti (ne mi e jasno inaku so ima veze defrostite so toa kolku e napuneta klimata).
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Pa so ono kao komplet cefki so e so meraci neli, boca so r22, site klimi taka se punat. Koga go zakaci meracot se smeese vika kako rabotela i kako ne crknala poso nogu prazna demek bila :v
Се додека не го извади фреонот да го измери на тава, и да дополни колку е пропишано на соецификацијата се останато е hit or miss ситуација. Колку може да помигне, толку може и да оштети.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Ако денеска некој котел не трпи, тоа е баш котел на дрва. Еден куп фактори му влијаат.
ти спомна печка на дрва. За тоа зборам. Вакво едно Upland загрева одлично 50-60 м2 и тоа во куќа без некоја посебна изолација. Ќумбе гусано од овие новиве сигурно уште подобро грее. Не му треба компресор, мајстор или замена на електроника.
Не е само да е поекономично туку и малку човек лагодно да се осеќа. А од уредите каде не треба да се вложуваат неколку илјади евра, од вакви уреди се чувствуваш полагодно.
Котел на дрва-мислиш на индивидуално парно на дрва?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Се додека не го извади фреонот да го измери на тава, и да дополни колку е пропишано на соецификацијата се останато е hit or miss ситуација. Колку може да помигне, толку може и да оштети.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne sum vo toa bas upaten kako se puni, znam kllimata mora na ladno da bide i togas se puni, i po cefkite neso gledase da ne zamrznuvaat i nekoi drugi pizdarii.
ти спомна печка на дрва. За тоа зборам. Вакво едно Upland загрева одлично 50-60 м2 и тоа во куќа без некоја посебна изолација. Ќумбе гусано од овие новиве сигурно уште подобро грее. Не му треба компресор, мајстор или замена на електроника.
Не е само да е поекономично туку и малку човек лагодно да се осеќа. А од уредите каде не треба да се вложуваат неколку илјади евра, од вакви уреди, полагодно здравје.
Котел на дрва-мислиш на индивидуално парно на дрва?
A makata so drvata? A truenjeto? Vekje nekolku pati e napravena matematika deka so ovaa cena na kubik drva trosocite za zagrevanje so klima i drva se tuka nekade.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne sum vo toa bas upaten kako se puni, znam kllimata mora na ladno da bide i togas se puni, i po cefkite neso gledase da ne zamrznuvaat i nekoi drugi pizdarii.
Za freon znam koga se nadopolnuva ili pri montaza poslem toa se pusta na ladenje na najniska temperatura ili 16°C ili 18°C zavisi od modelot na klimata i se ostava eden cas za da si legne freonot da spadne ( narotski kazano )
Za mrznemjeto na cevkite: koga ja imav prvata on-off klima beko na ladenje si ladi i izleguvam na terasa slucajno svrtev pogled nakaj nadvoresnata edinica koga gledam podebelata od dvete cevki za freon podebelata cevka so ventilot fatila mraz a klimata na ladno pustena i ladi se zacudiv vikam kako moze da mrzne na ladenje klimava i mu se javiv na monterot mu vikam coek sto e raborava na ladno pustena klimata a ventilot i debelata cevka mrzne mi vika otvori ke filtrite i vidi otvaram nemase mnogu prasina gi izmiv gi vrativ vo klimata i ja iskluciv/ukluciv od steker ja pustiv na ladenje i si rabotese bez mrznenje iako ne bea mnogu prljavi filtrite sepak se javilo nekoe si gusenje nedovolen protok na vozduh i zatoa zamrznuvala.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
A makata so drvata? A truenjeto? Vekje nekolku pati e napravena matematika deka so ovaa cena na kubik drva trosocite za zagrevanje so klima i drva se tuka nekade.
тоа загадување не го сметам. Не знам како стои емисијата од овие поновите разносертифицирани камини. Цепење и редење не ми претставува мака освен ѓубре што се собира и мора да се кречи (што ме чинело само боја, 700-1200 денари). За ист простор, за слаба изолација, со клима не може да се загрее како со печка на дрва, брикети или пелети. Башка не се расипува. Соседот има клима од негде 2000 евра, некоја плафонска. Кога спомнаа електроника колку чини замена..:confused:. Ќе се загрееш со екстра скапа клима, на која повторно ќе и затреба дел да се смени па ќе викаш мајстори, па фреон...што чини екстра пари. И колку и е максимумот работен век? За посложени системи да не збориме, чинат илјадници евра.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Pa so ono kao komplet cefki so e so meraci neli, boca so r22, site klimi taka se punat. Koga go zakaci meracot se smeese vika kako rabotela i kako ne crknala poso nogu prazna demek bila :v I stvarno sega posle punenjeto kao preporodena e,raboti kako nova da e, potoplo duva i ne prai defrosti (ne mi e jasno inaku so ima veze defrostite so toa kolku e napuneta klimata).
Da mozev samo da the gledam kako ja demontiras a ne ni znaes deka vnatre ima nekakov si gas, pa posle kako ja montiras I na kraj ovoj slag so meracot, gasot I polnacot,....,..na kraj hepiend I uspesna prikazna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom