Најекономично греење и ладење

N

nikola2004mkd

Гостин
Цените на електриката и техниката се паднати 2-3 пати. LCD, Plasma,мобилни, лаптопи, се е далеку поефтино сега.
Вистина е дека се паднати ама кај овие елементите се намалени. Сето е префрлено во еден чип кој е практично бесплатен за производство, освен R&D.

Перални, фрижидери, бојлери, греалки, апсолутно ништо не е поскапено,
Затоа квалитетот е намален. Ретко кој уред сега издржува над 5-7 години. Времињата кога пример, пералната работеше над 20години одамна се поминати.

Следствено на тоа, климите не можат да бидат значително поевтинети, не можат компресорот да го заменат со чип. А не може ни да очекуваш ни нешто посебно квалитетно, за истите пари.

И на крајот не треба да се заборави пазарот, луѓето се спремни да платат повеќе, зошто компаниите не би наплаќале повеќе.

Eve eden slovenski oglas, LG therma V toplotna monoblok 9kw za 2890e. Ova e za 90-100m2 slabo izoliran objekt i do 150m2 dobro izoliran objekt.
http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-in-klimatizacija/centralno-ogrevanje/toplotne-crpalke/toplotna-crpalka-therma-v-monoblok-9kw-z-montazo-1308078249.html?aclct=1507197768
Ima li nesto ovakvo kaj nas?
Има само не е исплатливо, со оваа ТП нема да згрееш ни една соба. Нецели 6KW на -2, а на -7?
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Update: Ноемвриската сметка дојде 2300. Прилично сум задоволен бидејќи климата воопшто не беше исклучена овој месец, само ја регулирав на 18ц од 00:00 до 17:00, и на 22-25ц од 17:00 до 00:00 (грубо земено), имаше и денови кога го уклучував и панелот во спалната, ама времето не беше нешто посебно ладно, освен можеби последната седмица. Пола месец декември не бев дома (од 6ти до 18ти), така да климата беше исклучена и декемвриската сметка нема да биде меродавна во пресметките, но откога се вратив (на 18ти), на овие минусни температури повторно нема да ја исклучувам и ќе ја работам горе-долу со истиот режим, па ќе видиме колку ќе биде декемвриската сметка. Планирам и да набавам мерач, но тој нема да стигне вероватно до крајот на јануари, така да и наредниот месец ќе се раководам со сметката.
Абе извини вака, без лоша намера ќе прашам, ама какво ви е тоа греење на 18 Ц !? Ако јас навечер ја ставам било која од двете клими на Ауто и на 18Ц ќе префрли на ладење и ќе лади цела вечер :D
Минимум што сум ја ставил климата во ходник навечер било 20 Ц ама со iFill(Folow) и даљинско на тепих а другата во дневна минимум на 23Ц
И после економично било греењето на клими ! Ако го оставите инвертерот пола ден на 16 Ц а другата половина на 19Ц уште помалку ќе ви троши :D
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
A zs na brat ti spored tvoeto korisnicko iskustvo za defrosti ne mu predlozi da koristi druga klima?
Planira da zeme brat mi na prolet 5.5 kw klima neli i subvencii za inverter klima uredi ke davaat od 2018god a i plus vivax geci 3.5kw mu e mala ne mu postignuva vo salonot zatoa saka vivax geci da ja stavi vo drugata soba a vo salonot da si stavi 5.5kw vivax aeri 18btu
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Абе извини вака, без лоша намера ќе прашам, ама какво ви е тоа греење на 18 Ц !? Ако јас навечер ја ставам било која од двете клими на Ауто и на 18Ц ќе префрли на ладење и ќе лади цела вечер :D
Минимум што сум ја ставил климата во ходник навечер било 20 Ц ама со iFill(Folow) и даљинско на тепих а другата во дневна минимум на 23Ц
И после економично било греењето на клими ! Ако го оставите инвертерот пола ден на 16 Ц а другата половина на 19Ц уште помалку ќе ви троши :D
Точно така. И јас не разбирам. 23 е минимум што смее да ставам и тоа во Спетември. Сега е повеќе од тоа.

Сепак не е проблем и 20Ц да се стави од 7 наутро до 14ч поручек ако нема никој во станот. Па во 14ч - 16ч да згрее пред да дојдат луѓето од работа.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve mojava klima spored Strelec treba na -6 nokeska i momentalno -3da ne me zgree i da dogrevam ama kazuva sprotivno.Nokeska od 22 do 05 stavena na 21cod 05 do 07 na 24 a od 07 do vecer do 22 ke bide na 23 stepeni.Termometarot e 3.5 podaleku od klimata vo ist pravec na 1.8 visina so toa sto klimata e stavena da duva nadole.Ako go odnesam na najdalecnoto mesto od klimata toa e nekoi 7 m na 1 m visina bi pokazuvala 23 1 stepen ponisko od mestoto kade e momentalno.
 

Attachments

Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
5.5кв грее 50м2 за тие пари се зема 25кв котел за 100-150м2 ако ставиш на дрва и 4 пати поефтино е по м2 од клими. Ако сакаш економичност клима најверојатно е најлошо можно решение. Само БЕГ е бетер од клима. Во станови ставаат зошто немаат избор и се чисти а економски не ги бива...
Економично е една врло субјективна категорија :) За кого како...

Повеќе пати имам напишано. Имам 2 инвертера кои работат 24h x 30d во добро изолиран стан со ПВЦ 3X стакла итн итн.
Едната клима е подесена 20-25 а другата 23-28 во зависност од колку е саат(дење, ноќе), надворешна темп, луѓе во просторијата, активност(спиење, трчање мали деца, гледање тв)...итн итн
Помали од тие температури не доаѓаат во предвид, кој сака нека се лади, јас се ладам јули и август а сега се греам !

Мојата сметка за струја од 10 Ное 2017 - 10 Дек 2017 е на рамно 8.630 ден
Мојата сметка за струја од 10 Окт 2017 - 10 Ное 2017 беше 6.500 ден

и пред да ме праша некој и непотребно да реплицираме што друго спаѓа во таа сметка, дали жена ми пегла и пере и готви на скапа струја...

Мојата сметка за струја од 10 Сеп 2017 - 10 Окт 2017 беше 2.500 ден
Мојата сметка за струја од 10 Авг 2017 - 10 Сеп 2017 беше 2.100 ден

Ако греење во период од 10 Ное - 10 Дек, значи во период во кој имаше барем 15 топли дена. 10 свежи дена и 5 ладни дена и за кое треба да платите 8630 ден сметка за струја или реално минимум 6500 ден само од климите, за вас е економично, во ред економично е !
Ако сметате дека таа сметка е астрономска, да повторно во ред, астрономска е ! Такво е реалното греење со инвертери ! Без лага, без фалби, без полувистини, без демагогии, без проценти, без провизи, без комплекси дека мојот избор е нај нај ! Да повторам само за крај ! Вакви се сметките ако со инвертерите СЕ ГРЕЕТЕ ! Ако се ладите на 18Ц и ги гасите навечер и ги пуштате само насабајлее 1-2h и после работа 16h-22h, и кога имате гости, вашите сметки можеби ќе бидат и 3 пати помали но тогаш вие се греуцкате колку да не премрзнете и ги лажите кутрите неинформирани луѓе кои откако ќе си ги фрлат парите за скапи инвертери замислуваќи сауна за 2000 ден месечно, потоа мислат дека инвертерите им се расипани, трошат, а не греат...
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Абе извини вака, без лоша намера ќе прашам, ама какво ви е тоа греење на 18 Ц !? Ако јас навечер ја ставам било која од двете клими на Ауто и на 18Ц ќе префрли на ладење и ќе лади цела вечер :D
Минимум што сум ја ставил климата во ходник навечер било 20 Ц ама со iFill(Folow) и даљинско на тепих а другата во дневна минимум на 23Ц
И после економично било греењето на клими ! Ако го оставите инвертерот пола ден на 16 Ц а другата половина на 19Ц уште помалку ќе ви троши :D
Тоа на 18ц не е греење туку одржување на температура додека нема никој дома. Не знам што прави климата на 18ц, дали лади или грее, но кога ќе дојдам дома температурата во собата е онолку колку што сум ја поставил. Загревањето од 18ц на 22ц не зема повеќе од 10 минути така да мислам дека овој режим на работа за мене е ОК. Ти ако сакаш цел ден оставај ја на 25ц, кој како милува :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Економично е една врло субјективна категорија :) За кого како...

Повеќе пати имам напишано. Имам 2 инвертера кои работат 24h x 30d во добро изолиран стан со ПВЦ 3X стакла итн итн.
Едната клима е подесена 20-25 а другата 23-28 во зависност од колку е саат(дење, ноќе), надворешна темп, луѓе во просторијата, активност(спиење, трчање мали деца, гледање тв)...итн итн
Помали од тие температури не доаѓаат во предвид, кој сака нека се лади, јас се ладам јули и август а сега се греам !

Мојата сметка за струја од 10 Ное 2017 - 10 Дек 2017 е на рамно 8.630 ден
Мојата сметка за струја од 10 Окт 2017 - 10 Ное 2017 беше 6.500 ден

и пред да ме праша некој и непотребно да реплицираме што друго спаѓа во таа сметка, дали жена ми пегла и пере и готви на скапа струја...

Мојата сметка за струја од 10 Сеп 2017 - 10 Окт 2017 беше 2.500 ден
Мојата сметка за струја од 10 Авг 2017 - 10 Сеп 2017 беше 2.100 ден

Ако греење во период од 10 Ное - 10 Дек, значи во период во кој имаше барем 15 топли дена. 10 свежи дена и 5 ладни дена и за кое треба да платите 8630 ден сметка за струја или реално минимум 6500 ден само од климите, за вас е економично, во ред економично е !
Ако сметате дека таа сметка е астрономска, да повторно во ред, астрономска е ! Такво е реалното греење со инвертери ! Без лага, без фалби, без полувистини, без демагогии, без проценти, без провизи, без комплекси дека мојот избор е нај нај ! Да повторам само за крај ! Вакви се сметките ако со инвертерите СЕ ГРЕЕТЕ ! Ако се ладите на 18Ц и ги гасите навечер и ги пуштате само насабајлее 1-2h и после работа 16h-22h, и кога имате гости, вашите сметки можеби ќе бидат и 3 пати помали но тогаш вие се греуцкате колку да не премрзнете и ги лажите кутрите неинформирани луѓе кои откако ќе си ги фрлат парите за скапи инвертери замислуваќи сауна за 2000 ден месечно, потоа мислат дека инвертерите им се расипани, трошат, а не греат...
Да економијата е субјективна. Ајде да ги направиме пресметките за кај тебе.

8630-2500=6130денари
6130/4.5=1362KW месечно. Во ред. Ако COP на климите бил барем 2.5 еве да земеме минимум. Значи со електрични грејни тела ќе си потрошел 15000 денари месечно. Тоа ти е поекономично?

Твојот простор барал околу 3000KW грејна моќ во месецот. Толку испорачале климите. А си платил за 1362KWч. Toa e тоа што е економично во инвертерите.

3000KW/24/30= 4.1KW испорачана грејна моќ во просторот секој час. Тоа ако го загреваш со дрва значи ќе ти требаат 2 печки на местото од климите.

Vrsta drveta
Ogrjevna vrijednost 1 pm drva [kWh/pm*]

Javor
1.675
Breza
1.810
Bukva
1.850
Hrast
1.890
Jelsa
1.400
Bijeli jasen
1.870
Jablan
1.110
Bagrem
2.040
Vrba
1.440

За да испорачаат 3000KW дрва ќе ти требаат 1.5 кубика најквалитетен багрем, или два кубика квалитетен сушен јавор, или 2.5кубика просечно недосушено дрво. И тоа ако 100% од топлината ја задржиш во просторот (што е невозможно, зошто 30% најмалку оди низ оџак, ама еве ќе земеме 100%)

Значи на дрво ќе потрошиш https://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1611022 околу 110 евра за огрев. А тоа ќе треба да го складираш, да го цепиш, да го чистиш и да го кречиш тој простор. Значи иста цена грубо. Ете ја економијата. Со било кое друго греење ќе си плател повеќе од што си платил сега за да ја испорачаш таа топлина во просторот.

Само инвертери со поголем SCOP можеле да ти донесат поефтино греење, и ниту едно друго грејно тело.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Вакви се сметките ако со инвертерите СЕ ГРЕЕТЕ ! Ако се ладите на 18Ц и ги гасите навечер и ги пуштате само насабајлее 1-2h и после работа 16h-22h, и кога имате гости, вашите сметки можеби ќе бидат и 3 пати помали но тогаш вие се греуцкате колку да не премрзнете и ги лажите кутрите неинформирани луѓе кои откако ќе си ги фрлат парите за скапи инвертери замислуваќи сауна за 2000 ден месечно, потоа мислат дека инвертерите им се расипани, трошат, а не греат...
Имаме голем проблем со точностите. Народот страда од повеќе симптоми:
-мојот избор е најдобар. (лош е)
-кај мене е најтопло. (ладно е, не може да се згрее)
-јас многу малку плаќам. (лаже)

Во 2017та година сеуште луѓето купуваат печки на пелети, затоа што постоечките корисници на пелети не им кажуваат дека во вакви денови трошат по 1.5-2 вреќи пелети за да згреат 40-50м2. Некои тоа го прават за да го скријат 'срамот', некои се 'безгрешни', некои едноставно лажат, има и такви кои незнаат како го поминуваат денот. И затоа уште купувааме печки на пелети кои моментално се најнеекономично решение. Масовна заблуда.

Последните 24h Хансол-20 на сетпоинт 25 потроши 23khw за 16м2. Претходниот ден со поголем сетпоинт потроши 33.

Најновиот Амбер 12 -30, oд 50.000 денари има компресор од само 13.000btu?
https://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2017/05/AMBER-R32.pdf
Ова е само 1050 бту повеќе oд мојот Хансол12 -20, @mdeni ти рече дека амберот бил хансол со голем компресор, така?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Економично е една врло субјективна категорија :) За кого како...

Повеќе пати имам напишано. Имам 2 инвертера кои работат 24h x 30d во добро изолиран стан со ПВЦ 3X стакла итн итн.
Едната клима е подесена 20-25 а другата 23-28 во зависност од колку е саат(дење, ноќе), надворешна темп, луѓе во просторијата, активност(спиење, трчање мали деца, гледање тв)...итн итн
Помали од тие температури не доаѓаат во предвид, кој сака нека се лади, јас се ладам јули и август а сега се греам !

Мојата сметка за струја од 10 Ное 2017 - 10 Дек 2017 е на рамно 8.630 ден
Мојата сметка за струја од 10 Окт 2017 - 10 Ное 2017 беше 6.500 ден

и пред да ме праша некој и непотребно да реплицираме што друго спаѓа во таа сметка, дали жена ми пегла и пере и готви на скапа струја...

Мојата сметка за струја од 10 Сеп 2017 - 10 Окт 2017 беше 2.500 ден
Мојата сметка за струја од 10 Авг 2017 - 10 Сеп 2017 беше 2.100 ден

Ако греење во период од 10 Ное - 10 Дек, значи во период во кој имаше барем 15 топли дена. 10 свежи дена и 5 ладни дена и за кое треба да платите 8630 ден сметка за струја или реално минимум 6500 ден само од климите, за вас е економично, во ред економично е !
Ако сметате дека таа сметка е астрономска, да повторно во ред, астрономска е ! Такво е реалното греење со инвертери ! Без лага, без фалби, без полувистини, без демагогии, без проценти, без провизи, без комплекси дека мојот избор е нај нај ! Да повторам само за крај ! Вакви се сметките ако со инвертерите СЕ ГРЕЕТЕ ! Ако се ладите на 18Ц и ги гасите навечер и ги пуштате само насабајлее 1-2h и после работа 16h-22h, и кога имате гости, вашите сметки можеби ќе бидат и 3 пати помали но тогаш вие се греуцкате колку да не премрзнете и ги лажите кутрите неинформирани луѓе кои откако ќе си ги фрлат парите за скапи инвертери замислуваќи сауна за 2000 ден месечно, потоа мислат дека инвертерите им се расипани, трошат, а не греат...
Ова има поента...точно е што повеќе се грееш тоа повеќе клими ти се исплатуваат...ама дали имаш корист од тоа? дали имаш вистинска потреба од ова? Или е само непотребен ефект? И како влијае на работните часови на климите? е тоа е другата страна на паричката...најверојатно имаш повеќе корист од изолацијата и пвц одколку од климите. Да туриш клима на 28ц макс а надвор да е -10ц е...
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Да се разбереме греење на пелети се исплати само во објекти каде што се користи индустриска ел.енергија.За илустрација само,на работа додека бевме на топлификација(индустриска тарифа) сметките стигаа до 30000 месечно(патем измрзнавме), сега на пелети во просек околу 12000.Греење 06-16ч Т22-23ц.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Да се разбереме греење на пелети се исплати само во објекти каде што се користи индустриска ел.енергија.За илустрација само,на работа додека бевме на топлификација(индустриска тарифа) сметките стигаа до 30000 месечно(патем измрзнавме), сега на пелети во просек околу 12000.Греење 06-16ч Т22-23ц.
Јас потрошив 6500 на пелети за 100м2 10.00-20.00 на 19ц за последниот месец дена...имам кебе и облека со долги ракави...не на 28ц по гаќи ќе одам по дома...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Економично е една врло субјективна категорија :) За кого како...

Повеќе пати имам напишано. Имам 2 инвертера кои работат 24h x 30d во добро изолиран стан со ПВЦ 3X стакла итн итн.
Едната клима е подесена 20-25 а другата 23-28 во зависност од колку е саат(дење, ноќе), надворешна темп, луѓе во просторијата, активност(спиење, трчање мали деца, гледање тв)...итн итн
Помали од тие температури не доаѓаат во предвид, кој сака нека се лади, јас се ладам јули и август а сега се греам !

Мојата сметка за струја од 10 Ное 2017 - 10 Дек 2017 е на рамно 8.630 ден
Мојата сметка за струја од 10 Окт 2017 - 10 Ное 2017 беше 6.500 ден

и пред да ме праша некој и непотребно да реплицираме што друго спаѓа во таа сметка, дали жена ми пегла и пере и готви на скапа струја...

Мојата сметка за струја од 10 Сеп 2017 - 10 Окт 2017 беше 2.500 ден
Мојата сметка за струја од 10 Авг 2017 - 10 Сеп 2017 беше 2.100 ден

Ако греење во период од 10 Ное - 10 Дек, значи во период во кој имаше барем 15 топли дена. 10 свежи дена и 5 ладни дена и за кое треба да платите 8630 ден сметка за струја или реално минимум 6500 ден само од климите, за вас е економично, во ред економично е !
Ако сметате дека таа сметка е астрономска, да повторно во ред, астрономска е ! Такво е реалното греење со инвертери ! Без лага, без фалби, без полувистини, без демагогии, без проценти, без провизи, без комплекси дека мојот избор е нај нај ! Да повторам само за крај ! Вакви се сметките ако со инвертерите СЕ ГРЕЕТЕ ! Ако се ладите на 18Ц и ги гасите навечер и ги пуштате само насабајлее 1-2h и после работа 16h-22h, и кога имате гости, вашите сметки можеби ќе бидат и 3 пати помали но тогаш вие се греуцкате колку да не премрзнете и ги лажите кутрите неинформирани луѓе кои откако ќе си ги фрлат парите за скапи инвертери замислуваќи сауна за 2000 ден месечно, потоа мислат дека инвертерите им се расипани, трошат, а не греат...
Nisto ne se lazeme, toa se realnite smetki, ama i kazi deka realno si zgrean na konstantna temperatura bez da se ebavas so drva kako vo kameno vreme so na kraj bi cinele i poskapo. Ako bi se greel na drva garant dva kubika ke gi spickas na mesec a kade e rabotata i pluis smradot, prasinata po doma i zagaduvanjeto.
@mdeni veke ti naprail uba matematika samo zaboravil da navede deka realno prodavacite kradat po 10-20% od drvata koga kupuvas.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Јас потрошив 6500 на пелети за 100м2 10.00-20.00 на 19ц за последниот месец дена...имам кебе и облека со долги ракави...не на 28ц по гаќи ќе одам по дома...
Како за кого.19ц за најголем број од народов е ладно.Ако грееш на температура и време што е прифатливо за повеќето 22-23ц 08-24ч, колку би потрошил?Ќе рипне сметкава повеќе од дупло, да не речам трипати.А башка таа сметка ти е за надворешни температури претежно позитивни.Па рачунај сега колку ќе дојде, кога ќе фатат минуси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom