Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.368
Поени од реакции
5.128
Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване

Фала курцу, поднесено 19.05.2017 во ДАБЧ
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.368
Поени од реакции
5.128
Ееее зашо така неубооо.... Како беше муабетот дека на основ на издаден произход се ваѓала лична карта?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ееее зашо така неубооо.... Како беше муабетот дека на основ на издаден произход се ваѓала лична карта?
Да за постојано живеалиште. Не и државјанство. Не се исти тие две лични карти. Со едната само можеш да живееш во БГ, со другата ти е дозволено се.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Акo тие сaкaaт, мислaм нa влaстите вo БГ мoжaт дa нaпрaвaт кoј немa дoкументи вaлидни зa дa дoбие држaвјaнствo вooпштo дa немoже дa aплицирa,т.е. без рoдител сo држaвјaнствo или стaри дoкументи дa немoже дa се aплицирa и ете ти ред ке се вoспoстaви веднaш.
Тaкa беше 2015 кoгa јaс aплицирaв се знaеше кoи дoкументи се вaлидни зa пoднесувaње зa прoисхoд. Сaмo пo директнa линијa примaa дoдекa не дoјде Бoрис Вaнгелoв нa челo нa Дaбч. Пoчнaa дa примaaт и сo други дoкументи. Имaше еден вaкум прoстoр кoгa дaвaa и сo брaтучеди или тетки. Трaеше некaде дo крaј нa 2016
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Има нешто ново од 2014???? Од мај 2015 сум на дополнителна проверка, 2год 8мес, а процедурата 4 години?????????
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Најново, Се спремаат измени на нормативен акт во врска со државјанствата.
Се собираат предлози/мислења во процесот на усогласување на Наредба(Уредба) за измени и дополнувања на "Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на глава петта от Закона за блгарско гражданство". (таа дотичната 100 пати што ја постирав). Конкретно какви измени ќе има, рано е да се каже.
Najnovo.png
http://www.justice.government.bg/15/

Пак ја постирам Наредбата која ќе се менува:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
40
Поени од реакции
37
Da na dva pati , 1 pat 1 bratuced vo okt 2015, 2 pat potvrda da veliko trnovo za dedomi bug vojnik.[DOUBLEPOST=1513430116][/DOUBLEPOST]Maj 2017
Prijatele kako odi procedurata za veliko trnovo arhivot, dedo mi znam deka bil so cin narednik vo skopje znam od koja godina do koja ama ne mozam kaj dedo mi (pokoen) nikakov dokument da najdam za dokaz se e isfrleno
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Cisto da spodelam info, za tie sto gi interesira za Germanija, dokolku soprugot/soprugata ima EU pasos, treba drugiot posle 3 meseci da aplicira za viza : priklucuvanje na semejstvoto i otkako kje ja zeme visata ima pravo za regular prestoj i rabota. Inaku, pokraj standardnite dokumenti, potrebno e dokaz deka soprugot/soprugata so EU pasos, rabotel/la poslednite 3 meseci, znaci izvod od plata, dogovor za stan i sega po novo, clenot na familijata sto aplicira za Germanska viza mora da poseduva sertifikat A1 od Gete institut za poznavanje osnovno nivo na germanski jazik.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Cisto da spodelam info, za tie sto gi interesira za Germanija, dokolku soprugot/soprugata ima EU pasos, treba drugiot posle 3 meseci da aplicira za viza : priklucuvanje na semejstvoto i otkako kje ja zeme visata ima pravo za regular prestoj i rabota. Inaku, pokraj standardnite dokumenti, potrebno e dokaz deka soprugot/soprugata so EU pasos, rabotel/la poslednite 3 meseci, znaci izvod od plata, dogovor za stan i sega po novo, clenot na familijata sto aplicira za Germanska viza mora da poseduva sertifikat A1 od Gete institut za poznavanje osnovno nivo na germanski jazik.
Ова е за да отвориме нова тема
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom