Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Најсмешна е со амбасадорот на САД ситуацијата. Откако започнува политичката криза, ДПМНЕ вложува многу во ПР кампања со еден куп обвинувања да го оцрни и шиканира Бејли, приказни од типот -- само се чекало Трамп да победи и неговата администрација да ја преземе работата со Белата куќа и Бејли ќе биде санкциониран за активностите во РМ и сменет од позицијата амбасадор. Трамп победува, троши една година од мандатот, го менува Бејли со најава дека ќе биде назначен поголем сатрап за ДПМНЕ, Хојт Ји. :D
 
S

silmarillion

Гостин
Сигурно сендвичи како вас не стојат, вие сте тие грујови бранкови и зајкови мадиња, партиски мадиња ороспии гзолижачи и послушници, ти си најголем сендвич на форумов, излижа се што плукаше, ќе пушиш сега сечени и ќе клањаш на груби и муки твојот шеф а мене можеш само да ми лепеш какви сакаш етикети во немоќ и очај исфрустриран и очаен, оди земи и на жена ти две три цигари за да имаш за вечерва додека просераваш на темава.
Види све ок, левел на неутралност - ги спомињам сите премиери у еден пост - , али да изконтраше еднаш на некој шо е провмро настроен? Пишуеш прееска да се собереле сите сендвичи да се утепале едни со други. Ама па да му ебем матер од тука корне дека сакаш у таа тепчка вмровци да тепаат :) Признај дека е така не се пичкај сеа :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Има луѓе што очигледно уште незнаат што е Америка. Ама па кога паѓаат на фоловите на бабата дека Америка била при крај, западниот свет се рушел бла бла бла, што да очекуваш. Да се разбереме америте се и ќе бидат број еден мафија у светот, и кога сакаш да се курваш со нивни пари на крај го јадеш стапот.
Тоа би го кажал за секоја поголема сила Англија, Франција, Русија, Кина...
 
?

..........

Гостин
Ајде без нервози, сега кога господинот Трамп ќе победи со Путина заедно има пак да ги вратат работите на свое место.
Немаш аргументи сендвич, Трамп/Путин сериозно? :D лепење етикети е очајно од твоја страна, особено ради тоа што до неодамна стискаше лајкови на мои постови кога го критикував грујо, сега кога ги чепкам твоите господари паѓаш во опатија ме етикетираш и нарекуваш грујовист, тоа е многу лицемерно и очајно од твоја страна.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Легитимен кога малцинството во Собрание ти ги онезвможува условите гласањето да биде направено по нормален пат.
Уф како си се тртите самите бе :pos:
И како човек после да не ја сака Кајгана?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Уф како си се тртите самите бе :pos:
И како човек после да не ја сака Кајгана?
Ова двојните аршини многу заебана работа посебно кога некој изиграват неутрални демократи :)
 
?

..........

Гостин
Види све ок, левел на неутралност - ги спомињам сите премиери у еден пост - , али да изконтраше еднаш на некој шо е провмро настроен? Пишуеш прееска да се собереле сите сендвичи да се утепале едни со други. Ама па да му ебем матер од тука корне дека сакаш у таа тепчка вмровци да тепаат :) Признај дека е така не се пичкај сеа :)
Дпмне не се на власт, од нив ништо не зависи, нека ги соберат сите соработници на грујо со се него и нека ги запалат на камент мост, zero fucks given од моја страна, али муабетов ви е баш онака сендвичарски, истиот момент го имам сега како и претходно со другите, кога ги критикував ми викаа дека сум соросоид и цело време верглаа како опозицијата била крива за се, додека нивните господари и ебаа матер на државата, сега се случува истото само сендичите се со заменети улоги.
Види ако сега некој рандом лик на темава напише: јас сум против промена на име и двојачност, како ќе биде етикетиран? грујово маде се разбира, на таков начин се деградират македонците им се лепи етикета а од друга страна сендвичите неуморно плукат по се македонско, никој не ги санкционира и стана модерно да се сере на темава против македонците...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Дпмне не се на власт, од нив ништо не зависи, нека ги соберат сите соработници на грујо со се него и нека ги запалат на камент мост, zero fucks given од моја страна
Ама не, ти за Грујо си, како не го сваќаш тоа?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Ај таа што не кажа не кажа ,туку ти да не имаш информација кои се тие тројца од пет души што топкат мадиња.
@Waoo Еве ти и друг пример исто како кај албанците.Не се сите бугарки курви ама оваа од Фени е генерална слика за жените во Бугарија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
ДПМНЕ може(ше) актот за избор на Претседател на Собрание да го оспори пред Уставен Суд како овластен орган за оценување на уставноста на државни акти
Толпа од илјада платеници и партијаши не е легален и легитимен орган кој што може да пресудува и да спроведува сила дали некој акт на Собранието бил легален или не.

Напад на Собрание секаде во светот е тероризам од најтежок вид.
Оти со нападот на Собрание се врши директен напад и дестабилизација на државата и уставниот поредок.

Не разбирам како не ви е јасно во колку длабоки гомна зацапаа шутрациве што влегоа во Собрание.
Незнам дали е така...Во РМ може председателот само да не потпишува Закон, НЕМА прецизна постапка ако се крши деловникот.
До 27 Април не е дадено на Уставен оценка на седница на Собраније, а и ако е даден изборот на Талат, Судот НЕ СЕ ПРОИЗНЕСЕ...
ДПМНЕ 2012 кога малцинството ја окупира говорницата НЕ употреби начин на гласање како на 27 Април... Ова е нов патент на СДСМ ... тогаш 2012 ги одстранијаа легнатите пратеници и од тогаш Брисел стави анатема на ДПМНЕ...
Ај да видиме ако сега пратениците на дпмне легнат кога ќе се гласа закон на јазици како ќе реагира Брисел ??
ЕДИНСТВЕНА исправна опција на 27 Април на пратениците од ДПМНЕ беше физички да го спречат нелегалното гласање, ако треба и да настане тепачка меѓу пратениците...

б.т.в. до кај е ОЈО со прибирањето докази по кривичната пријава поднесена против пратениците Ферид Мухиќ, Горан Мисовски, Талат Џафери и уште 64 други за неуставниот и нелегалниот избор на Претседател на Собрание на 27 април од страна на Здружението на граѓани за почитување на прописите од Битола?
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Дпмне не се на власт, од нив ништо не зависи, нека ги соберат сите соработници на грујо со се него и нека ги запалат на камент мост, zero fucks given од моја страна, али муабетов ви е баш онака сендвичарски, истиот момент го имам сега како и претходно со другите, кога ги критикував ми викаа дека сум соросоид и цело време верглаа како опозицијата била крива за се, додека нивните господари и ебаа матер на државата, сега се случува истото само сендичите се со заменети улоги.
Види ако сега некој рандом лик на темава напише: јас сум против промена на име и двојачност, како ќе биде етикетиран? грујово маде се разбира, на таков начин се деградират македонците им се лепи етикета а од друга страна сендвичите неуморно плукат по се македонско, никој не ги санкционира и стана модерно да се сере на темава против македонците...
Не е тачно. Има луѓе и од СДС што не се слагаат со мењање на име. Али ништо нема да напраат по тоа прашање кога ќе се деси, а ќе се деси, исто како што патриотите не направија ништо кога го сменија во ФИРОМ. Мене друго ми е муабетот, еве ајде ќе се праиме глупи дека е сасвим нормално државен службеник без два дена приватен бизнис да има возен парк од миљон евра во земја со 300 ЕУР плата и 40% незапосленост. Али имаш дебили кои викаат АКО МИ ГО ТРУЈАТ ДЕТЕТО СО ФАЛС ЛЕКОВИ, ТИЕ ШТО МИ ГО ТРУЈАТ ДЕТЕТО МИ ВЕТИЈА ДЕКА НЕМА ДА ГО СМЕНАТ ИМЕТО НА ДРЖАВАТА. Епа што би рекол Младенов покоен, со такви нема компромис.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom